Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Mam poniższą sytuacje. Woda chyba jest za twarda. Szybko pojawia się osad. Jak można zaradzić termu? Woda wodociągowa. To są dane z innej lokalizacji.. Musze zlecic badanie w sanepidzie ale to pewnie po upanowaniu epidemii.

[ATTACH=CONFIG]443131[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]443132[/ATTACH]

 

niewiele widac... taki plik

 

Potrzebna będzie jakaś niedroga jednostka o maks głębokości 35cm.

Ta twardość nie jest jakaś tragiczna... Jakbyś jeszcze określił miesięczne zużycie wody to można by coś dobrać.

Standardowa obudowa zmiękczacza ma ok 50 cm głębokości, do tego z tyłu są przyłącza więc dodatkowe kilka cm... możesz pomyśleć o modelu dwuelementowym, ale wtedy masz dwa mniejsze zbiorniki do ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ta twardość nie jest jakaś tragiczna... Jakbyś jeszcze określił miesięczne zużycie wody to można by coś dobrać.

Standardowa obudowa zmiękczacza ma ok 50 cm głębokości, do tego z tyłu są przyłącza więc dodatkowe kilka cm... możesz pomyśleć o modelu dwuelementowym, ale wtedy masz dwa mniejsze zbiorniki do ustawienia.

 

Czekam na kropelkowy tester to zobaczymy co i jak dokładniej. Miesięcznie OK 10m3. Czyli osobno rurai zbiornik na soł. Taki układ powinien mi sie zmiescic. Przyłącze mam w wiatrołapie stąd ograniczone miejsce. W domu pompa ciepła, oczyszczalnia SBR. Mam akurat pion kanalizacji odkryty, mógłbym sie do jeszcze niego wciąć.

 

Mieszkam od dwóch miesiecy i widzę ten nalot na bateriach i kabin prysznicy. Do tego osad w szklankach mimo używania filtrów brita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam poniższą sytuacje. Woda chyba jest za twarda. Szybko pojawia się osad. Jak można zaradzić termu? Woda wodociągowa. To są dane z innej lokalizacji.. Musze zlecic badanie w sanepidzie ale to pewnie po upanowaniu epidemii.

[ATTACH=CONFIG]443131[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]443132[/ATTACH]

 

niewiele widac... taki plik

 

Potrzebna będzie jakaś niedroga jednostka o maks głębokości 35cm.

 

Witaj, przy podanym przez Ciebie zużyciu wody oraz twardości wody, możesz zwrócić uwagę na ofertę zmiękczaczy Ecoperla Softower S. Jest to zmiękczacz dwuelementowy. Jeżeli chcesz wykonać badanie fizykochemiczne wody, to zapraszam do skorzystania z usług naszego laboratorium. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na kropelkowy tester to zobaczymy co i jak dokładniej. Miesięcznie OK 10m3. Czyli osobno rurai zbiornik na soł. Taki układ powinien mi sie zmiescic. Przyłącze mam w wiatrołapie stąd ograniczone miejsce. W domu pompa ciepła, oczyszczalnia SBR. Mam akurat pion kanalizacji odkryty, mógłbym sie do jeszcze niego wciąć.

 

Mieszkam od dwóch miesiecy i widzę ten nalot na bateriach i kabin prysznicy. Do tego osad w szklankach mimo używania filtrów brita.

Wystarczy 20-25 litrów. Zazwyczaj w obu przypadkach zbiornik jest tak samo duży więc możesz wybierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] W domu pompa oczyszczalnia SBR.

 

Jeżeli ten SBR masz jednokomorowy, to zmiękczacz zdecydowanie zakłóci jego pracę. Jeżeli dwukomorowy to warto brać zawsze lekko przewymiarowany (np. przy 4 osobach model dla 6 osób).

 

Na zmianę oczyszczalni jest za późno, ale jak będziesz znał twardość wody, to poszukaj takiego sprzedawcy który dobierze Tobie zmiękczacz, aby sie płukał co ok 3 tygodnie i utrzymał gwarancję. Jest to rzadziej niż zazwyczaj, ale może się uda. Warto, bo odciąży to oczyszczalnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmiękczacz, aby sie płukał co ok 3 tygodnie i utrzymał gwarancję. Jest to rzadziej niż zazwyczaj, ale może się uda. Warto, bo odciąży to oczyszczalnię.

To nie do końca odciąży oczyszczalnię. Im większy zmiękczacz tym większa dawka chlorków przy regeneracji (w wartościach bezwzględnych) a więc zakłócenie jest większe. Z punktu widzenia oczyszczalni lepiej byłoby chyba wrzucać mniejsze dawki, ale częściej... wszystko zależy od tego jak duża jest oczyszczalnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzam wodę ze studni do domu, więc przy okazji połączę ją z resztą instalacji. Tak na wszelki wypadek, choć pewnie nigdy nie użyję. Woda ze studni jak wiadomo lubi "brązowieć". Mam wolny filtr narurowy, więc przy okazji znajdzie się dla niego zastosowanie. Tylko co włożyć do środka? Dalej są 2 narurowe filtry. Pierwszy sznurkowy 5 lub 10 mikronów. Zależy jaki akurat mam. Następnie węglowy i zmiękczacz.

 

Myślałem o czymś takim https://www.ustm.pl/produkty/filtry-do-wody/wklady/wklady-odzelaziajace---ir/ Ma to sens, czy po prostu dać kolejny sznurkowy lub piankowy na wejściu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca odciąży oczyszczalnię. Im większy zmiękczacz tym większa dawka chlorków przy regeneracji (w wartościach bezwzględnych) a więc zakłócenie jest większe. Z punktu widzenia oczyszczalni lepiej byłoby chyba wrzucać mniejsze dawki, ale częściej... wszystko zależy od tego jak duża jest oczyszczalnia.

 

qbek17 ale my nie piszemy o wyborze pomiędzy zmiękczaczem 15, a 60 litrów złoża tylko zakładam ze np pomiędzy 20, a 25. W takim przypadku różnica pomiędzy ilością odprowadzanej soli jest rzędu ok. 20 % (ok 500-700 gram soli). Dlatego zwiększenie odstępu dostarczania solanki np co 21 dni (co stanowi wzrost o min. 33% czasu) ale w ilości większej o te ok 20% będzie dla oczyszczalni lepsze ponieważ osad czynny w oczyszczalni będzie miał więcej czasu na regenerację.

 

Wszystko i tak zależy od tego, jaki układ konstrukcyjny ma SBR kolegi pandzik, bo w skrajnie niekorzystnym układzie każdy zmiękczacz zaburzy pracę oczyszczalni (np. jeżeli jest to sbr jednokomorowy).

Edytowane przez czystesrodowsko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbek17 ale my nie piszemy o wyborze pomiędzy zmiękczaczem 15, a 60 litrów złoża tylko zakładam ze np pomiędzy 20, a 25. W takim przypadku różnica pomiędzy ilością odprowadzanej soli jest rzędu ok. 20 % (ok 500-700 gram soli). Dlatego zwiększenie odstępu dostarczania solanki np co 21 dni (co stanowi wzrost o min. 33% czasu) ale w ilości większej o te ok 20% będzie dla oczyszczalni lepsze ponieważ osad czynny w oczyszczalni będzie miał więcej czasu na regenerację.

 

Wszystko i tak zależy od tego, jaki układ konstrukcyjny ma SBR kolegi pandzik, bo w skrajnie niekorzystnym układzie każdy zmiękczacz zaburzy pracę oczyszczalni (np. jeżeli jest to sbr jednokomorowy).

Jasne - zgadzam się co do zasady że każdy zrzut solanki zaburzy pracę oczyszczalni. I teraz od jej konstrukcji zależy jaki rodzaj (częściej/rzadziej) w jakim stopniu.

 

Kiedyś był ktoś na tym forum, który pisał o badaniach wpływu tego typu zrzutów na oczyszczalnie biologiczne - dokładnie w takich domowych warunkach. Nie wiem czy były to badania jednego typu oczyszczalni czy różnych, ale wnioski były takie, że w najgorszym przypadku spadek wydajności oczyszczalni wynosił ok 25%. Więc teraz jeśli oczyszczalnia ma "zapas" to nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzam wodę ze studni do domu, więc przy okazji połączę ją z resztą instalacji. Tak na wszelki wypadek, choć pewnie nigdy nie użyję. Woda ze studni jak wiadomo lubi "brązowieć". Mam wolny filtr narurowy, więc przy okazji znajdzie się dla niego zastosowanie. Tylko co włożyć do środka? Dalej są 2 narurowe filtry. Pierwszy sznurkowy 5 lub 10 mikronów. Zależy jaki akurat mam. Następnie węglowy i zmiękczacz.

 

Myślałem o czymś takim https://www.ustm.pl/produkty/filtry-do-wody/wklady/wklady-odzelaziajace---ir/ Ma to sens, czy po prostu dać kolejny sznurkowy lub piankowy na wejściu?

Ma to sens. Ale czy się sprawdzi to nie wiem... kwestia wydajności takiego filtra. On z zasady jest "na jeden punkt" (np. kran) i jak dasz to na wejściu wody na cały dom, to może zwyczajnie nie nadążać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to sens. Ale czy się sprawdzi to nie wiem... kwestia wydajności takiego filtra. On z zasady jest "na jeden punkt" (np. kran) i jak dasz to na wejściu wody na cały dom, to może zwyczajnie nie nadążać.

 

5l/min to faktycznie nie jest dużo. Ale to ewentualnie i tak na kilka godzin pewnie, jeżeli w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie

poczytałem sobie co nowego w tym wątku, dojrzałem do poprawienia jakości wody z sieci wodociągowej pod katem spożywczym tzn tak, by woda była jak najlepsza dla potrzeb przygotowywania potraw i napojów - a pijamy dużo herbaty..

Nie mamy problemów z pralką ani zmywarką, w toaletach nie ma jakichś specjalnie wielkich problemów z kamieniem.

 

Zrobiłem badanie i parametry sa takie:

ph 7,7

pew 534 uS/cm przewodność elektryczna właściwa

mangan 0,004 mg/l

żelazo 0,06 mg/l

tw.ogólna 228 mg CaCo3/l twardość ogólna

utlenial 2,90 mg/l utlenialność z KMnO4 - indeks nadmadganianowy

jony amonu 0,05 mg/l

azotany 8,2 mg/l

azotyny 0,03 mg/l

 

co można zastosować by racjonalnie podnieść jakość tego co spożywamy?

miejsca nie jest problemem, zużycie wody 10..15m3 na miesiąc

czy zestaw dwóch lub trzech BB jest tym o czym trzeba pomyśleć? Jakie wkładki byłyby zalecane?

wszelkie uwagi i propozycje mile widziane

pozdrawiam

Edytowane przez WojtekSz
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukam rozwiązania do mojej wody, studnia wywiercona kilka tygodni temu na 30 m, woda chyba na 24 m. studnia była chlorowana przed badaniem.

Woda do użytku domowego 5 osób, dwa prysznice jedna wanna, podpięcie do sieci kanalizacyjnej, póki co brak zbiornika hydroforowego.

 

pH - 7,5

stężenie jonu amonowego 0,060 mg/l (0,50)

stężenie azotanów 15,1 mg/l (50)

stężenie azotynów 0,251 mg/l (0,5)

stężenie żelaza 270 ug/l (200)

stężenie manganu 740 ug/l (50)

twardość ogólna 180 mg/l (60-500)

 

liczba bakterii grupy coli 62 NPL/100 ml (dopuszczalne 0)

liczba bakterii grupy e-coli 0

liczba enterokokow kałowych 0

ogolna liczba mikroorganizmow w 22 oC >3000 jtk/1 ml (dopuszczalne 200 jtk/1 ml)

 

tak myślałem że żelazo i mangan będzie przekroczony ale powiem szczerze że nie spodziewałem się tyle bakterii i mikroorganizmów w studni głębinowej, być może za wcześnie zrobiłem badania, co radzicie panowie ?

Edytowane przez Dzozef83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@qbek17 i czysteśrodowisko

 

Na zdjęciu poniżej przedstawiam wygląd osadu czynnego z bioreaktora oczyszczalni przydomowej dla 4 osób (SBR tylko na osadzie czynnym, bez złoża biologicznego) po 30 minutach sedymentacji, od lewej kolejno:

- przed podawaniem solanki

- po 5 dniach dodawania solanki z rozpuszczonych 4 kg soli tabletkowanej CODZIENNIE do osadnika wstępnego

- przed podawaniem solanki

- po 5 dniach dodawania solanki z rozpuszczonych 4 kg soli tabletkowanej CODZIENNIE jednak bezpośrednio do bioreaktora

 

111.jpg

 

Efekty są łatwo zauważalne.

 

- osadnik wstępny robi sporą różnicę (efekt uśrednienia ścieku), gdzie w pierwszym przypadku nie zauważyłem żadnego efektu, a w drugim doszło do wyraźnego rozproszenia osadu czynnego i nawet jego ubytku

- częstotliwość dozowania chlorku sodu była nierealna. Jednak podawana ilość soli przy 4 osobach również dla zmiękczaczy jest mało prawdopodobna, prędzej dla jakiejś stacji wielofunkcyjnej. Ale jeżeli taka dawka nic nie zrobiła z oczyszczalnią to tym bardziej z normalną częstotliwością, z jaką regeneruje się zmiękczacz, oczyszczalnia nie powinna tego odczuć. Jak widać osadnik wstępny jest jednym z warunków braku wpływu solanki. Jednak jest kilka innych dość istotnych kwestii (np. godzina odprowadzania popłuczyn ze zmiękczacza).

 

Także dobrze działająca oczyszczalnia w dobrej technologii nie odczuje działania odżelaziacza ze względu na chlorek sodu.Ten mit warto obalać.

 

Jednak w przypadku zmiękczaczy jest inna kwestia. Ilość popłuczyn stanowiąca równowartość dziennego zużycia wody przez jedną osobę odprowadzana w ciągu niecałych 2 h. W przypadku stacji wielofunkcyjnych ten problem jest jeszcze większy właśnie ze względu na ilość popłuczyn prowadzącą do przeciążenia hydraulicznego. Dlatego przy zmiękczaczu warto brać oczyszczalnię dla większej liczby użytkowników i pracującą w systemie porcjowego dozowania ścieku (oczywiście z osadnikiem wstępnym). Oczyszczalnię pracujące w trybie przepływowym lub/i bez osadnika wstępnego najszybciej się wyłożą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@inżH2O

 

Woda nadosadowa w pierwszym przypadku po dawkowaniu solanki wydaje się być czystsza od tej przed podawaniem solanki. Czy robiłeś badania wskaźników zanieczyszczeń? Przyznam, że zaskoczył mnie efekt, a w zasadzie jego brak dla pierwszej oczyszczalni po dodawaniau solanki.

 

Czy możesz zdradzić co to za oczyszczalnia, czy stanowi to jakąś tajemnicę?

Edytowane przez czystesrodowsko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ten SBR masz jednokomorowy, to zmiękczacz zdecydowanie zakłóci jego pracę. Jeżeli dwukomorowy to warto brać zawsze lekko przewymiarowany (np. przy 4 osobach model dla 6 osób).

Na zmianę oczyszczalni jest za późno, ale jak będziesz znał twardość wody, to poszukaj takiego sprzedawcy który dobierze Tobie zmiękczacz, aby sie płukał co ok 3 tygodnie i utrzymał gwarancję. Jest to rzadziej niż zazwyczaj, ale może się uda. Warto, bo odciąży to oczyszczalnię.

 

Mam inny pomysł. Mam nieużywanego peszla jeszcze w domu,wiatrołapie pod przyłączem wody. Tam bedzie zamontowany niewielki zmiękczacz. Przechodzi przez płytę na zewnątrz domu. Mogę te rurke spustową wyprowadzić na zewnątrz domu, dalej do zbiorników gdzie rozsączam deszczówkę z mojego małego dachu, na ulice gdzie mam drenaż itd. Możliwości mam duzo. Myślę, że to niezły pomysł.

 

przyszedł test kropelkowy, w przyszłym dostanę badania z wodociągów, z listopada. Kropelek zużyłem 19. Wyszło, że faktycznie woda jest twarda. Kupię taki niewielki tani zmiękczacz z głowicą 1650. i zbiornikiem na soł osobno. Bedzie musiał wystarczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także dobrze działająca oczyszczalnia w dobrej technologii nie odczuje działania odżelaziacza ze względu na chlorek sodu.Ten mit warto obalać.

 

Dzięki za to podsumowanie - to w końcu jakiś solidny argument.

 

Jednak w przypadku zmiękczaczy jest inna kwestia. Ilość popłuczyn stanowiąca równowartość dziennego zużycia wody przez jedną osobę odprowadzana w ciągu niecałych 2 h. W przypadku stacji wielofunkcyjnych ten problem jest jeszcze większy właśnie ze względu na ilość popłuczyn prowadzącą do przeciążenia hydraulicznego.

Czy to nie będzie jeszcze większy problem przy odżelaziaczach? Przecież tam często woda jest "bez chemii" ale za to w ilości znacznie przekraczającej dobowe zużycie dla kilku osób i zrzucana w ciągu 15-20 minut.

 

A co do godziny zrzutu - rozumiem, że "standardowa" godzina (2 w nocy) jest chyba optymalna bo w tym czasie raczej nie ma innych dopływów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co można zastosować by racjonalnie podnieść jakość tego co spożywamy?

Jakość tego co spożywacie jest akceptowalna... jak określisz co konkretnie chciałbyś poprawić to można do tego szukać sposobu.

Możesz zwiększyć ilość minerałów, ale wtedy pojawią się osady z kamienia... więc lepiej byłoby to robić w jednym punkcie (np. w kuchni) tak aby zmienić parametry wody tylko pitnej.

 

miejsca nie jest problemem, zużycie wody 10..15m3 na miesiąc

czy zestaw dwóch lub trzech BB jest tym o czym trzeba pomyśleć? Jakie wkładki byłyby zalecane?

Przy takim zużyciu wkłady (nawet BB) raczej na długo nie wystarczą. Chyba, że dasz je jako układ do jednego kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...