Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witam, szukam rozwiązania do mojej wody, studnia wywiercona kilka tygodni temu na 30 m, woda chyba na 24 m. studnia była chlorowana przed badaniem.

Woda do użytku domowego 5 osób, dwa prysznice jedna wanna, podpięcie do sieci kanalizacyjnej, póki co brak zbiornika hydroforowego.

 

pH - 7,5

stężenie jonu amonowego 0,060 mg/l (0,50)

stężenie azotanów 15,1 mg/l (50)

stężenie azotynów 0,251 mg/l (0,5)

stężenie żelaza 270 ug/l (200)

stężenie manganu 740 ug/l (50)

twardość ogólna 180 mg/l (60-500)

 

liczba bakterii grupy coli 62 NPL/100 ml (dopuszczalne 0)

liczba bakterii grupy e-coli 0

liczba enterokokow kałowych 0

ogolna liczba mikroorganizmow w 22 oC >3000 jtk/1 ml (dopuszczalne 200 jtk/1 ml)

 

tak myślałem że żelazo i mangan będzie przekroczony ale powiem szczerze że nie spodziewałem się tyle bakterii i mikroorganizmów w studni głębinowej, być może za wcześnie zrobiłem badania, co radzicie panowie ?

Albo masz fatalną wodę (z bakteriami) albo chlorowanie było nieskuteczne. Radziłbym powtórzyć i dezynfekcję i badanie.

Skupiłbym się na tym, a potem zajął fizykochemią (która nie jest tragiczna, przekroczone minimalnie żelazo nie jest jakimś problemem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@inżH2O

 

Woda nadosadowa w pierwszym przypadku po dawkowaniu solanki wydaje się być czystsza od tej przed podawaniem solanki. Czy robiłeś badania wskaźników zanieczyszczeń? Przyznam, że zaskoczył mnie efekt, a w zasadzie jego brak dla pierwszej oczyszczalni po dodawaniau solanki.

 

Czy możesz zdradzić co to za oczyszczalnia, czy stanowi to jakąś tajemnicę?

 

Badania wskaźników badałem tylko na stracie i na końcu testu (BZT5, CHZT i zawiesinę ogólną). W tym przypadku wskaźniki w zasadzie były bez zmian. Na zdjęciu faktycznie widać, że po dodaniu solanki woda jest czystsza, ale to jest tylko efekt światła. Solanka nie ma wpływu poprawiającego skuteczność działania oczyszczalni.

 

Producent oczyszczalni nie ma znaczenia. Sterownik był w pełni edytowalny z możliwością nastawy dowolnego algorytmu pracy. Zbiornik był o pojemności 3000 l, typowy podobny do większości producentów, dmuchawa i dyfuzor też. Kluczem jest technologia i odpowiedni algorytm pracy. W tym przypadku technologią był dwukomorowy SBR, bez dodatkowego złoża biologicznego w bioreaktorze. W mojej opinii dwukomorowy SBR to jedna z najlepszych technologii dla oczyszczalni przydomowych, która jak widać radzi sobie ze zmieczaczem.

Edytowane przez inżH2O
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie będzie jeszcze większy problem przy odżelaziaczach? Przecież tam często woda jest "bez chemii" ale za to w ilości znacznie przekraczającej dobowe zużycie dla kilku osób i zrzucana w ciągu 15-20 minut.

 

A co do godziny zrzutu - rozumiem, że "standardowa" godzina (2 w nocy) jest chyba optymalna bo w tym czasie raczej nie ma innych dopływów.

 

Skład odżelaziaczy płukanych wodą nie stanowi problemu, a nawet może pomóc - wodorotlenek żelaza (III) jest przecież podstawą koagulantów. Skład tych regenerowanych chemicznie zależy od stosowanego utleniacza. Największym problemem jest nadmanganian potasu ale przy odpowiednich nastawach w oczyszczalni i odżelaziaczu można zminimalizować jego wpływ na oczyszczalnię. Udało się osiągnąć taki efekt, jednak w warunkach domowych jest to nierealne ze względu na konieczną fatygę użytkownika.

 

Co do ilości popłuczyn z odzelaziaczy - oczywiście stanowią problem ze względów przeciążenia hydraulicznego, ale nie tylko dla oczyszczalni, bo również dla elementu odprowadzającego ścieki oczyszczone do gruntu (drenaż, studnia chłonna). Można to rozwiązać, ale przy doborze oczyszczalni trzeba uwzględnić, że będzie odżelaziacz. Wszystkie oczyszczalnię z możliwością retencji i dawkowania poradzą sobie zdecydowanie lepiej niż zwykłe pracujące w trybie przepływowym.

 

Co do godziny odprowadzania popłuczyn - niestety oczyszczalnie z retencją i porcjowaniem również wykorzystuje porę nocną na rozładowanie zebranych po szczycie wieczornym ścieków, dlatego trzeba godziny pracy oczyszczalni i zmiękczacza/odzelaziacza odpowiednio skorelować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Posta zamieściłem też w innym wątku ("Zmiękczacz wody Ecoperle Toro czy Aquahome 20-N"), ale tu jest chyba odpowiedniejsze miejsce. Mam nadzieję, że na któryś post uzyskam odpowiedź, a ten drugi się wykasuje:)

 

Chcę założyć stację zmiękczającą. Osady doprowadzają do szału, ewidentnie jest to kamień.

 

Zużycie wody przez rodzinkę 2+2 to 11-12m3/mies.(średnia z okresu luty-kwiecień), dwie łazienki (mała na dole używana sporadycznie, głównie jako toaleta)

Twardość wody wg Wodociągów Radom na 1 kwartał 2020 to 320-350 mg/l CaCo3 (18 - 20dH).

Podobno woda jest z "twardszego" ujęcia na dzień (20dH), a na noc - z bardziej "miękkiego" (18dH).

Zrobiłem dziś rano test kropelkowy - 20dH. Powtórzę po południu.

 

Sprawa zasadnicza, to czy instalacja wodna 7-letnia (dom z 2013r.) pracująca na wodzie jak wyżej, pewnie zakamieniona, nie osłabi efektu zmiękczania?

Dom mamy w szeregowcu i słyszałem od sąsiada, że jedni sąsiedzi założyli zmiękczacz od "nowości domu" (2013) i są b. zadowoleni, a drudzy dwa lata temu i "podobno" efekt zmiękczenia jest słabszy niż u tych pierwszych. Pomijając, że nic nie wiem o stacjach sąsiadów, ani o ich ustawieniach, to czy jest prawidłowość, że kilkuletnia zakamieniona instalacja wodna osłabi efekt zmiękczania? Tylko to by oznaczało, że wapń jest z instalacji wypłukiwany, a to chyba dobrze?

Dodam, że po wprowadzeniu (rok temu), wymieniliśmy prawie całą armaturę i trochę jej szkoda.

 

Co do samego urządzenia - początkowo - skłaniałem się ku Aquahome 20N, obecnie w wyścigu "prowadzi" Aqua Soft Basic 25l.

Czy ta objętość złoża wystarczy?

 

Będę wdzięczny za odpowiedź na te dwa pytania i w ogóle za podpowiedzi.

Pozdrawiam!

Edytowane przez corsair79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Nie chce nikomu wchodzić w wątek ale potrzebuje porady w sprawie doboru sprzętu, ewentualnie porady czy w ogóle warto te wodę uzdatniac.

Mam następujące parametry wody:

Ph 6,7

Mangan 141

Żelazo 1763

Twardość ogólna 93,2.

 

Nie wiem jakich danych tu potrzeba by doradzić odpowiednio. Z wody korzystać będzie ok 9 osób, studnia jest głębinowa na głębokość 54 metrów. Pompa pompuje 70 litrów na minutę.

Jestem laikiem, więc proszę o wyrozumiałość i zadawanie pytań, na wszystkie odpowiem.

Bardzo proszę o pomoc, wiem że koszt uzdatniania wody to ok 8000zl ( z lampą bakteriobojcza). Jaka jest żywotność takich sprzętów, czy w ogóle warto ponosić takie koszty czy sobie odpuścić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie

poczytałem sobie co nowego w tym wątku, dojrzałem do poprawienia jakości wody z sieci wodociągowej pod katem spożywczym tzn tak, by woda była jak najlepsza dla potrzeb przygotowywania potraw i napojów - a pijamy dużo herbaty..

Nie mamy problemów z pralką ani zmywarką, w toaletach nie ma jakichś specjalnie wielkich problemów z kamieniem.

 

Zrobiłem badanie i parametry sa takie:

ph 7,7

pew 534 uS/cm przewodność elektryczna właściwa

mangan 0,004 mg/l

żelazo 0,06 mg/l

tw.ogólna 228 mg CaCo3/l twardość ogólna

utlenial 2,90 mg/l utlenialność z KMnO4 - indeks nadmadganianowy

jony amonu 0,05 mg/l

azotany 8,2 mg/l

azotyny 0,03 mg/l

 

co można zastosować by racjonalnie podnieść jakość tego co spożywamy?

miejsca nie jest problemem, zużycie wody 10..15m3 na miesiąc

czy zestaw dwóch lub trzech BB jest tym o czym trzeba pomyśleć? Jakie wkładki byłyby zalecane?

wszelkie uwagi i propozycje mile widziane

pozdrawiam

 

Witaj, jeżeli potrzebujesz uzdatnić wodę przede wszystkim na cele spożywcze, to warto zastanowić się nad systemem odwróconej osmozy, którego instaluje się docelowo w kuchni pod zlewem. Dzięki niemu uzyskasz wodę efektywnie oczyszczoną, wolną od bakterii i mikroorganizmów. Zwróć uwagę na takie produkty, jak Ecoperla Rosa, czy Ecoperla Profine Zero. Jeżeli byłbyś jednak zainteresowany uzdatnianiem wody na całe gospodarstwo domowe, a w tym zmiękczaniem wody, to zastanów się nad zmiękczaczem z węglem aktywnym Ecoperla Hero.

 

Zapraszam do kontaktu bezpośredniego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukam rozwiązania do mojej wody, studnia wywiercona kilka tygodni temu na 30 m, woda chyba na 24 m. studnia była chlorowana przed badaniem.

Woda do użytku domowego 5 osób, dwa prysznice jedna wanna, podpięcie do sieci kanalizacyjnej, póki co brak zbiornika hydroforowego.

 

pH - 7,5

stężenie jonu amonowego 0,060 mg/l (0,50)

stężenie azotanów 15,1 mg/l (50)

stężenie azotynów 0,251 mg/l (0,5)

stężenie żelaza 270 ug/l (200)

stężenie manganu 740 ug/l (50)

twardość ogólna 180 mg/l (60-500)

 

liczba bakterii grupy coli 62 NPL/100 ml (dopuszczalne 0)

liczba bakterii grupy e-coli 0

liczba enterokokow kałowych 0

ogolna liczba mikroorganizmow w 22 oC >3000 jtk/1 ml (dopuszczalne 200 jtk/1 ml)

 

tak myślałem że żelazo i mangan będzie przekroczony ale powiem szczerze że nie spodziewałem się tyle bakterii i mikroorganizmów w studni głębinowej, być może za wcześnie zrobiłem badania, co radzicie panowie ?

 

Witaj, biorąc pod uwagę analizę fizykochemiczną, to powinieneś zastosować stację odżelaziająco-odmanganiającą. Przekroczenie żelaza jest niewielkie, natomiast stężenie manganu jest zdecydowanie poza dopuszczalną normą. Jeżeli będziesz uzdatniał wodę pod tym kątem na cele spożywczo-sanitarne, to potrzebujesz napowietrzacz, hydrofor bezprzeponowy 300 l oraz kolumnę Ecoperla Sanitower, która usunie z wody żelazo i mangan.

 

Co do bakteriologii, to powinieneś powtórzyć badanie, gdyż wynik ten może być nieprawidłowy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie wody przez rodzinkę 2+2 to 11-12m3/mies.(średnia z okresu luty-kwiecień), dwie łazienki (mała na dole używana sporadycznie, głównie jako toaleta)

Twardość wody wg Wodociągów Radom na 1 kwartał 2020 to 320-350 mg/l CaCo3 (18 - 20dH).

Podobno woda jest z "twardszego" ujęcia na dzień (20dH), a na noc - z bardziej "miękkiego" (18dH).

Zrobiłem dziś rano test kropelkowy - 20dH. Powtórzę po południu.

Czy ta objętość złoża wystarczy?

Ja bym brał coś większego.

 

Sprawa zasadnicza, to czy instalacja wodna 7-letnia (dom z 2013r.) pracująca na wodzie jak wyżej, pewnie zakamieniona, nie osłabi efektu zmiękczania?

Dom mamy w szeregowcu i słyszałem od sąsiada, że jedni sąsiedzi założyli zmiękczacz od "nowości domu" (2013) i są b. zadowoleni, a drudzy dwa lata temu i "podobno" efekt zmiękczenia jest słabszy niż u tych pierwszych. Pomijając, że nic nie wiem o stacjach sąsiadów, ani o ich ustawieniach, to czy jest prawidłowość, że kilkuletnia zakamieniona instalacja wodna osłabi efekt zmiękczania? Tylko to by oznaczało, że wapń jest z instalacji wypłukiwany, a to chyba dobrze?

Wapń może się wypłukiwać ale jest to raczej efekt bardzo powolny... Nie spodziewałbym się widocznego "osłabienia" efektu zmiękczacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Nie chce nikomu wchodzić w wątek ale potrzebuje porady w sprawie doboru sprzętu, ewentualnie porady czy w ogóle warto te wodę uzdatniac.

Mam następujące parametry wody:

Ph 6,7

Mangan 141

Żelazo 1763

Twardość ogólna 93,2.

 

Nie wiem jakich danych tu potrzeba by doradzić odpowiednio. Z wody korzystać będzie ok 9 osób, studnia jest głębinowa na głębokość 54 metrów. Pompa pompuje 70 litrów na minutę.

Jestem laikiem, więc proszę o wyrozumiałość i zadawanie pytań, na wszystkie odpowiem.

Bardzo proszę o pomoc, wiem że koszt uzdatniania wody to ok 8000zl ( z lampą bakteriobojcza). Jaka jest żywotność takich sprzętów, czy w ogóle warto ponosić takie koszty czy sobie odpuścić?

Koszty i dobór zależą od tego co chcesz z tą wodą zrobić (do czego ona ma służyć, jakie parametry chcesz poprawić) i w jakiej ilości? Jaki jest układ hydrauliczny (czy masz zbiornik hydroforowy i jaki), czy masz co robić ze ściekami (POŚ, szambo, kanalizacja)? Czy te 70 l/min to wartość zmierzona (rzeczywista wydajność) czy tylko teoria z ulotki pompy (najlepiej podaj konkretny model)?

Nie piszesz nic o badaniach bakteriologii, więc nie wiem czy potrzebna Ci lampa UV...

Z tych parametrów, które podałeś wynika że potrzebujesz odżelaziacza. Jakiego konkretnie to zależy od odpowiedzi na powyższe pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał coś większego.

 

 

Wapń może się wypłukiwać ale jest to raczej efekt bardzo powolny... Nie spodziewałbym się widocznego "osłabienia" efektu zmiękczacza.

 

Dzięki.

Rozumiem, że "coś większego" to Aqua Soft Basic 30L?

 

W pierwszym, porannym, teście wyszło 20dH. Dawałem każdej kropli mniej czasu na rozpuszczenie. Przed chwilą, czyli ok. 18.00, 2xkrotnie powtórzyłem test, po każdej kropli potrząsałem fiolką. Za każdym razem wyszło 18dH.

 

Czy to coś zmienia w doborze stacji?

 

Jeszcze jedno: nie mogę znaleźć na stronie sprzedawcy instrukcji do tej stacji. Jakimi rurami doprowadzić i odprowadzić wodę do i ze stacji? Rozumiem, że jeśli mam za licznikiem rurę PP ok. 3/4 cala (32mm ścianka 5,4mm) to najlepiej właśnie takimi?

Edytowane przez corsair79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty i dobór zależą od tego co chcesz z tą wodą zrobić (do czego ona ma służyć, jakie parametry chcesz poprawić) i w jakiej ilości? Jaki jest układ hydrauliczny (czy masz zbiornik hydroforowy i jaki), czy masz co robić ze ściekami (POŚ, szambo, kanalizacja)? Czy te 70 l/min to wartość zmierzona (rzeczywista wydajność) czy tylko teoria z ulotki pompy (najlepiej podaj konkretny model)?

Nie piszesz nic o badaniach bakteriologii, więc nie wiem czy potrzebna Ci lampa UV...

Z tych parametrów, które podałeś wynika że potrzebujesz odżelaziacza. Jakiego konkretnie to zależy od odpowiedzi na powyższe pytania.

Woda ma służyć do picia i prowadzenia domu, poprawić należy to co tu napisałam bo reszta jest w normie. W wodzie nie ma bakterii ale lampę mam mieć zapobiegawczo.

Mam zbiornik hydroforowy, ścieki ida do kanalizy. 70 litrów to z instrukcji pompy, pompa ZDS QPGO.P.3-13.30.DRP.

Czy istnieje mozliwosc ze od czasu wykopania studni w 2014 woda bardzo pogorszyła swoje parametry przez to że nie była regularnie używana? Czy jest prawdopodobieństwo że spuszczajac wodę parę dni non stop poprawie znacząco parametry wody?

No i ostatnie- co z tym całym układem przez który płynie woda i który prawdopodobnie od środka jest jedna wielka powłoka brudu? Czy jest szansa na jego oczyszczenie?

Acha, czy możliwe że powstała ilość żelaza w wodzie ma związek z montażem rur wewnątrz studni, które zardzewialy i podają mi do domu cały ten brud (bo nie były używane regularnie)? Jeśli moje pytania są głupie to przepraszam. Po prostu pamiętam kiedy ta woda była na pierwszy rzut oka ok. Myślę skąd to drastyczne pogorszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich wynikach: https://www.docdroid.net/TcYz0Eq/badania-pdf (twardość spadła do 310 po ponownym badaniu) zaproponowano mi następującą stację:

 

Ecowater Comfort 300 - 2890 (ten przy moim zużyciu wody wystarczy)

Ecowater Comfort 400 - 3340 (z zapasem)

 

+ filtr mechaniczny.

 

Dom jednorodzinny, 2 osoby dorosłe, 2 dzieci

 

Proszę o opinię na temat samego urządzenia, jak i kosztów eksploatacji. Z uzyskanych informacji, wynika, że główne koszty to:

 

- serwis 1x rocznie - 150

- sól - 6 worków - ok 240

 

Czy to dobra jednostka? Koszt zakupu, eksploatacji, serwisu akceptowalne?

 

Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie przepraszam, że nie przeczytam wielu stron tego cennego forum.

Mieszkam w domku w 5 osób, informacje o swojej wodzie znalazłem następujące: https://www.miekinia-zuk.pl/files/docs/asuw_lutynia_x_fizykochem.pdf

Mieszkam już ponad 5 lat nie nie posiadam żadnego filtra na wejściu :( :(

 

1. Ostatnio kupiłem od znajomego coś takiego i proszę o poradę czy zamontować to jako filtr wstępny czy kupić coś innego?

f.jpg

 

2. Myślę tez o zmiękczaczu, mamy zużycie około 10m3 na miesiąc do szamba, chciałbym proste w miarę niepsujące się, nieskomplikowane urządzenie, które poprawi mi jakoś wody.

Co wybrać???....

 

3. Czy instalacja byłaby dużo droższa, gdybym chciał przy okazji tej modernizacji sprawić, aby wodę można było pić? Czy warto iść w tą stronę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym, porannym, teście wyszło 20dH. Dawałem każdej kropli mniej czasu na rozpuszczenie. Przed chwilą, czyli ok. 18.00, 2xkrotnie powtórzyłem test, po każdej kropli potrząsałem fiolką. Za każdym razem wyszło 18dH.

 

Czy to coś zmienia w doborze stacji?

Przy tego typu pomiarze to już żadna różnica...

 

Jeszcze jedno: nie mogę znaleźć na stronie sprzedawcy instrukcji do tej stacji. Jakimi rurami doprowadzić i odprowadzić wodę do i ze stacji? Rozumiem, że jeśli mam za licznikiem rurę PP ok. 3/4 cala (32mm ścianka 5,4mm) to najlepiej właśnie takimi?

Najwygodniej będzie takim samym rozmiarem jak rury, ale musisz ustalić z dostawcą zmiękczacza jakie przyłącza dostaniesz - Clack może mieć 3/4", 1" lub 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiornik hydroforowy

Jak duży? Z przeponą czy bez?

 

Czy istnieje mozliwosc ze od czasu wykopania studni w 2014 woda bardzo pogorszyła swoje parametry przez to że nie była regularnie używana? Czy jest prawdopodobieństwo że spuszczajac wodę parę dni non stop poprawie znacząco parametry wody?

Jeśli przed badaniem woda długo stała nieużywana to wyniki mogą być niemiarodajne. Solidne wypłukanie powinno dać efekt.

 

No i ostatnie- co z tym całym układem przez który płynie woda i który prawdopodobnie od środka jest jedna wielka powłoka brudu? Czy jest szansa na jego oczyszczenie?

Jeśli studnia nie była używana to i osadów nie powinno być tak dużo...

 

Acha, czy możliwe że powstała ilość żelaza w wodzie ma związek z montażem rur wewnątrz studni, które zardzewialy i podają mi do domu cały ten brud (bo nie były używane regularnie)?

jak wyżej - jeśli nie wypłukałaś studni przed poborem próbki to tak - rury mogły wpłynąć na wynik badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich wynikach: https://www.docdroid.net/TcYz0Eq/badania-pdf (twardość spadła do 310 po ponownym badaniu) zaproponowano mi następującą stację:

 

Ecowater Comfort 300 - 2890 (ten przy moim zużyciu wody wystarczy)

Ecowater Comfort 400 - 3340 (z zapasem)

 

+ filtr mechaniczny.

 

Dom jednorodzinny, 2 osoby dorosłe, 2 dzieci

 

Proszę o opinię na temat samego urządzenia, jak i kosztów eksploatacji. Z uzyskanych informacji, wynika, że główne koszty to:

 

- serwis 1x rocznie - 150

- sól - 6 worków - ok 240

 

Czy to dobra jednostka? Koszt zakupu, eksploatacji, serwisu akceptowalne?

 

Z góry dziękuję!

Według googla te modele mają 14-17 litrów złoża... to maleństwa. U Ciebie, przy założeniu zużycia 10 m3 na miesiąc (co przy 4 osobach jest bardzo realne jak nie zaniżone), można by celować w 30 litrów złoża... a już na pewno 25. Cenowo wyjdzie na to samo... bo te Ecowatery są dobre, ale bardzo drogie... moim zdaniem za bardzo (względem tego co dostajesz w zamian).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ostatnio kupiłem od znajomego coś takiego i proszę o poradę czy zamontować to jako filtr wstępny czy kupić coś innego?

Jak już to kupiłeś to możesz zamontować... chociaż zalecenia są żeby co 5-6 lat wymieniać korpusy takich filtrów... ale jak włożysz tam wkład mechaniczny to wodzie nie zaszkodzi.

 

2. Myślę tez o zmiękczaczu, mamy zużycie około 10m3 na miesiąc do szamba, chciałbym proste w miarę niepsujące się, nieskomplikowane urządzenie, które poprawi mi jakoś wody.

Co wybrać???....

Wszystkie zmiękczacze będą działały podobnie... możesz szukać modelu na 25-30 litrów złoża.

 

3. Czy instalacja byłaby dużo droższa, gdybym chciał przy okazji tej modernizacji sprawić, aby wodę można było pić? Czy warto iść w tą stronę?

Ale tą wodę możesz pić bez żadnych zabiegów... chyba, że w kranie płynie Ci coś innego niż na tych badaniach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Proszę o opinię na temat samego urządzenia, jak i kosztów eksploatacji. Z uzyskanych informacji, wynika, że główne koszty to:

 

- serwis 1x rocznie - 150

- sól - 6 worków - ok 240

 

Czy to dobra jednostka? Koszt zakupu, eksploatacji, serwisu akceptowalne?

 

Z góry dziękuję!

 

Sól ostatnio kupowałem po 20zł/worek 20kg. Wcześniej niecałe 25zł/worek 25kg. Po prawie 4 miesiącach weszło mi 20kg z lekkim zapasem. Więc szacuję koszt soli na ok 100zł rocznie. Zużycie wody mam 12-15m3 miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...