Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Dziękuję, nie byłem tego świadomy. Do dezynfekcji studni kupiłem Jasol Solid. Jeśli chodzi o stację uzdatniającą, to jest to Ecoperla Multitower, czy dla złoża, które w niej jest, zastosowanie takich tabletek jest szkodliwe? Zastanawiam się nawet pod kątem przyszłej eksploatacji, gdyby ponowna dezynfekcja studni była niezbędna.

 

Raczej zalecamy pominąć stację ze względu na mieszankę złóż w Multitower. Tak jak napisał kolega Qbek17, najpierw dezynfekcja instalacji, a następnie montaż systemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Proszę o pomoc – parametry wody wodociągowej są następujące:

 

Żelazo ogólne: 92 µg/dm3

Mangan: 38 µg/dm3

Chlorki: 15,2 mg/dm3

Twardość ogólna: 275 mg/dm3

pH: 7,5

Chlor wolny: poniżej 0,02 mg/dm3

 

Zużycie wody (4 osoby) – ok. 10m3/msc

 

Czy wystarczy tylko zastosować zmiękczacz ? czy wskazana jest redukcja także innych parametrów tej wody ?

 

30-litrowy zmiękczacz będzie wystarczający :) Zachęcamy do sprawdzenia urządzeń Ecoperla :)

Edytowane przez KLARSAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy dla złoża, które w niej jest, zastosowanie takich tabletek jest szkodliwe? Zastanawiam się nawet pod kątem przyszłej eksploatacji, gdyby ponowna dezynfekcja studni była niezbędna.

Wszystko zależy od stężenia i czasu działania. Im wyższe tym szybciej zniszczy złoże. Małe stężenia (jak np. w wodzie wodociągowej) nie powinny zaszkodzić złożu (przynajmniej nie w sposób zauważalny) ale takie stężenie nie ma działania "szokowego" tylko raczej profilaktyczne (i jest trudne do utrzymania w domowych warunkach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zalecamy pominąć stację ze względu na mieszankę złóż w Multitower. Tak jak napisał kolega Qbek17, najpierw dezynfekcja instalacji, a następnie montaż systemu :)

 

Bardzo Panom dziękuję. W takim razie przestawiam hydraulika i dezynfekuję studnię. Na przyszłość ma zrobić obejścia filtra i lampy, żeby taka dezynfekcja była możliwa w każdym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przyszłość ma zrobić obejścia filtra i lampy, żeby taka dezynfekcja była możliwa w każdym momencie.

Obejście filtra zazwyczaj jest w zestawie z głowicą - zawór bypass...?

Lampy nie trzeba obchodzić w czasie dezynfekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko dotyczące zmiękczania wody, od razu zaznaczam że nie przeczytałem jeszcze wszystkich postów aczkolwiek zrozumcie, że ciężko przebrnąć przez 637 stron :). Czy ktoś z forumowiczów miał/ma do czynienia z alternatywnymi sposobami "zmiękczania" wody ?? Piszę, w cudzysłowie ponieważ dwie z trzech poniżej wypisanych opcji tak naprawdę nie zmieniają poziomu twardości, a strukturę soli wapiennych - przynajmniej wg producenta. Bardzo prosiłbym o opinie czy to w ogóle działa. Nie przemawia do mnie żadna z nich, ale może jednak się mylę ??

 

1. Uzdatnianie/zmiękczanie za pomocą impulsu elektronicznego, który podobno zmienia CACo3 na monokryształy łatwo usuwalne z rur i nie pozostające na armaturze

2. Galwaniczne uzdatnianie/zmiękczanie wody, które podobno wytwarza różnicę potencjałów podczas przepływu wody i działa to w dużym skrócie jak elektroliza bez przyłożenia napięcia gdyż jak w/w różnica potencjałów wytwarza się sama

3. Dozatory firmy FERDOM - tutaj zasada czysto chemiczna, gdyż dozator dozuje jakiś środek, (polifosforany ?) dzięki któremu na powierzchni kontaktu wody z np rurą tworzy się coś w rodzaju mikrofilmu nie pozwalającego przywierać kamieniowi

 

Oczywiście jest jeszcze słynna strukturyzacja/rewitalizacja/jonizacja wody metodą Gramera słynna dzięki sławetnemu już "profesorowi" Ziębie :), ale na to spuszczam zasłonę milczenia. Proszę o jakieś opinie o ile istnieją, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o jakieś opinie o ile istnieją

Właściwie to istnieją jedynie opinie bo solidnych badań potwierdzających skuteczność tych metod raczej nie ma.

 

Co do pierwszych dwóch to na tych 637 stronach znajdziesz burzliwe dyskusje na ten temat... i nie chce mi się do tego wracać ;)

Co do trzeciej opcji (dozowanie) to nie wiem co dozuje akurat ta konkretna firma, ale jest to metoda znana i stosowana w przemyśle czyli tam gdzie nie mówimy o wodzie pitnej oraz gdzie jest to skrupulatnie mierzone i kontrolowane. W domowych warunkach jeszcze się z tym nie spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, postaram się ale przejrzenie wszystkiego zajmie chyba z miesiąc :) tak czy inaczej rozumiem qbek17, że jesteś w wielki skrócie sceptyczny wobec tych metod? To może pytanie dotyczące zmiękczaczy - kwestia filtra wstępnego (narurowego), czy jesn sens instalowanie filtra potrójnego z filtrem sznurkowym zmiękczającym i węglowym? Czy taki filtr nie obniży dość znacznie przepływu względem zmiękczacza przy np. dużym chwilowym poborze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czy inaczej rozumiem qbek17, że jesteś w wielki skrócie sceptyczny wobec tych metod?

Do zastosowań domowych - tak, jestem sceptyczny.

 

To może pytanie dotyczące zmiękczaczy - kwestia filtra wstępnego (narurowego), czy jesn sens instalowanie filtra potrójnego z filtrem sznurkowym zmiękczającym i węglowym? Czy taki filtr nie obniży dość znacznie przepływu względem zmiękczacza przy np. dużym chwilowym poborze?

Nie wiem czy dobrze rozumiem Twoje pytanie... chcesz dać potrójny filtr przed zmiękczaczem? Wystarczy pojedynczy, z wkładem piankowym lub sznurkowym. Jego funkcją ma być zabezpieczenie głowicy przed większymi zanieczyszczeniami mechanicznymi (piasek, rdza, itp).

Wkład zmiękczający czy węglowy, żeby zadziałał, musi mieć odpowiedni czas kontaktu z wodą czyli przepływ nie może być za szybki. To w zasadzie ogranicza zastosowanie takich wkładów do jednego punktu (np. kranu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym polecić z czystym sumieniem firmę Klarsan, Ecoperla. Wywierciliśmy studnię głębinową na 104 m. Woda jednak była daleka od ideału. Zrobiliśmy badania wody, po czym wysłaliśmy do firmy Klarsan. Dopasowali nam stację uzdatniania wody, zmiękczacz oraz lampę do likwidowania mikroorganizmów :D... (mam problem z dodaniem zdjęć sprzętu, dlatego załączam lik do strony fb gdzie prowadzę Blog i opisałem produkt)

https://www.facebook.com/101700847993656/posts/199658444864562/

Polecam i dziękuję

Maciej K.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym polecić z czystym sumieniem firmę Klarsan, Ecoperla. Wywierciliśmy studnię głębinową na 104 m. Woda jednak była daleka od ideału. Zrobiliśmy badania wody, po czym wysłaliśmy do firmy Klarsan. Dopasowali nam stację uzdatniania wody, zmiękczacz oraz lampę do likwidowania mikroorganizmów :D... (mam problem z dodaniem zdjęć sprzętu, dlatego załączam lik do strony fb gdzie prowadzę Blog i opisałem produkt)

https://www.facebook.com/101700847993656/posts/199658444864562/

Polecam i dziękuję

Maciej K.

Bardzo dziękujemy za słowa uznania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

prośba o weryfikację - pomoc w dobraniu wielkości złoża do poniższych parametrów:

rodzina 2+2 - zużycie (do tej pory bez licznika więc nie wiem, ale liczmy te 10m3

niekoniecznie upieram się z zejściem do 0

w niedługiej przyszłości RO w kuchni

 

na pewno aquasoft (o tych parametrach nic tańszego nie znalazłem(bo jak wiadomo clack ck, złoże lewatit - tak mi potwierdza producent), objętościowa regeneracja.

kwestia wielkości - celowałem w 25 litrów basic (ewentualnie AQUA TECH 40 tylko nie wiem czy jest sens tak duże złoże)

Badania przez dostawcę:

badania woda.jpg

 

twardość kropelkowym sprawdzona:

13 dH

PH mierzone przeze mnie 7,5-7,6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prośba o weryfikację - pomoc w dobraniu wielkości złoża do poniższych parametrów:

rodzina 2+2 - zużycie (do tej pory bez licznika więc nie wiem, ale liczmy te 10m3

...

twardość kropelkowym sprawdzona:

13 dH

Na takie parametry wystarczy Ci 20 litrów złoża...

 

niekoniecznie upieram się z zejściem do 0

w niedługiej przyszłości RO w kuchni

Jeśli planujesz RO (z mineralizatorem) to możesz schodzić do zera ze zmiękczaniem... chyba, że masz jakąś instalację w miedzi/stali?

 

Badania przez dostawcę:

Fajne wyniki barwy... 5mg +/- 5 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy i Koleżanki, prośba o poradę. Twardość wody 16 stopni niemieckich, zużycie 8m3, więc po przeliczeniach złoże 20 powinno być wystarczające.

Moje typy to Ecoperla Toro 20 lub Aqua Soft Basic 25. Jakościowo i cenowo produkty podobne. Jedynie różnica w wielkości złoża.

Co byście polecali? Macie jakieś doświadczenia?

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość wody 16 stopni niemieckich, zużycie 8m3, więc po przeliczeniach złoże 20 powinno być wystarczające.

Moje typy to Ecoperla Toro 20 lub Aqua Soft Basic 25. Jakościowo i cenowo produkty podobne. Jedynie różnica w wielkości złoża.

Faktycznie 20 litrów powinno wystarczyć. Jest jedna znacząca różnica między tymi modelami (i nie jest to wielkość złoża) - głowica. W Toro jest chińska, w Basicu to Clack (USA). Wielkość złoża możesz przecież wybrać inną i nie będą się tym różnić...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem na etapie planowania instalacji wodnej. Chciałbym już na tym etapie zostawić miejsce dla uzdatniania wody (zamontuje wszystko po wykończeniu pomieszczenia technicznego). Liczba mieszkańców to 2+1. Wodę mam taką:

Zakładając zużycie na poziomie 10 m3 miesięcznie wystarczy Ci standardowy model z 25 litrami złoża. Jeśli masz miejsce to radziłbym wybrać model dwuelementowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając zużycie na poziomie 10 m3 miesięcznie wystarczy Ci standardowy model z 25 litrami złoża. Jeśli masz miejsce to radziłbym wybrać model dwuelementowy...

Dziękuję za odpowiedź. Odnośnie miejsca wszystko zależy od gabarytów. Dlatego tematem zajmuje się teraz by móc wszystko rozplanować.

Mógłbym prosić o informację co dokładnie warto wybrać ? Jeśli nie wolno na forum to na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy i Koleżanki, prośba o poradę. Twardość wody 16 stopni niemieckich, zużycie 8m3, więc po przeliczeniach złoże 20 powinno być wystarczające.

Moje typy to Ecoperla Toro 20 lub Aqua Soft Basic 25. Jakościowo i cenowo produkty podobne. Jedynie różnica w wielkości złoża.

Co byście polecali? Macie jakieś doświadczenia?

Z góry dzięki.

 

Ostatnio użytkownicy opisali swoje doświadczenia w osobnym wątku tutaj - może to coś pomoże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...