Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

@qbek17 dziękuję za szybką odpowiedź,

"Złoże Ecomix jest złożem wielofunkcyjnym - zapewne ta propozycja wynika z podwyższonego żelaza. To złoże jest droższe, ma krótszą żywotność i mniejszą pojemność niż zwykły jonit zmiękczający. W tej sytuacji bym się na niego nie zdecydował. Zamiast tego wziąłbym zwykły zmiękczacz ale z regeneracją standardową (czyli współprądową/downflow). "

 

ale jak się pozbyć żelaza z wody. Nie ukrywam że na tym bardzo mi zależy, bo wszędzie mam rdzawe zacieki

 

Proponujemy jednak zastosowanie stacji wielofunkcyjnej, np. Ecoperla Multicab. Niestety zmiękczacz wody zamontowany do wody z własnego ujęcia z podwyższonym żelazem może stracić swoją gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie podałeś zużycia wody, ale zakładając te 10 m3 to spokojnie szukaj czegoś nie mniejszego niż 30 litrów złoża.

 

Nie podałem zużycia bo nie potrafię go jeszcze oszacować. Rozumiem, ze 30 litrów złoża, żeby jak najrzadziej mieć regenerację, tak? :)

Szukałem jeszcze Cosmowater/Trinity ale oni chyba nie mają nic ponad 22 (chyba, że te wersje hybrid ale to mi niepotrzebne raczej).

 

Jest jeszcze ta "nieszczęsna" Ecoperla (toro 20 albo slimline 24- choć tu już cena wyższa niż ten Viessman...) ale... kurcze ten szum marketingowo-marketingowy mnie zniechęca trochę. Jestem zwolennikiem kupowania polskich produktów jeśli warto ale tutaj trochę to zbyt nachalne i podpadające.

 

Czy da się taniej i nie gorzej? Na pewno :)

 

Możesz coś zaproponować? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie 15 litrów będzie wystarczające, natomiast w przypadku zwiększenia zużycia wody faktycznie 20 litrów może być także odpowiednie.

Pytanie czy zmiękczenie ma być do zera czy nie? Jeśli nie to przy 15 litrach będzie już rezerwa na zwiększenie zużycia wody.

Dodatkowo jeśli miejsce montażu jest ograniczone to 15 litrowy model powinien być gabarytowo mniejszy...

 

Myślę, że w tym przypadku te 15 litrów nie jest takim złym pomysłem... :)

 

Do jakiej wartości polecacie zmiękczać wodę? Nigdy nie miałam okazji używać zmiękczacza więc chętnie posłucham rady osób bardziej doświadczonych

 

Czy model który wysłałam jest coś warty? Albo jesteście w stanie polecić coś w podobnej cenie? Mam wrażenie że ciężko otrzymać obiektywną opinię i pomoc, na każdym forum same reklamy a w sieci ciężko o wartościowe artykuły na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałem zużycia bo nie potrafię go jeszcze oszacować. Rozumiem, ze 30 litrów złoża, żeby jak najrzadziej mieć regenerację, tak? :)

Szukałem jeszcze Cosmowater/Trinity ale oni chyba nie mają nic ponad 22 (chyba, że te wersje hybrid ale to mi niepotrzebne raczej).

 

Jest jeszcze ta "nieszczęsna" Ecoperla (toro 20 albo slimline 24- choć tu już cena wyższa niż ten Viessman...) ale... kurcze ten szum marketingowo-marketingowy mnie zniechęca trochę. Jestem zwolennikiem kupowania polskich produktów jeśli warto ale tutaj trochę to zbyt nachalne i podpadające.

 

Możesz coś zaproponować? :)

 

Pomimo Pana zniechęcenia, spowodowanego marketingowym szumem o Ecoperli, zachęcamy do sprawdzenia obiektywnych opinii na temat naszej marki :)

 

Opinie naszych klientów na temat produktów marki Ecoperla znajdzie Pan m.in. na profilu Google:

 

https://g.page/klarsan

 

https://g.page/ecoperla

 

Ponadto, zachęcamy również do zajrzenia na naszą stronę internetową. Znajdzie Pan tam wiele realizacji z udziałem tych urządzeń :)

 

https://www.klarsan.pl/realizacje/

 

Pozdrawiamy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej wartości polecacie zmiękczać wodę? Nigdy nie miałam okazji używać zmiękczacza więc chętnie posłucham rady osób bardziej doświadczonych

To zależy do czego głównie ma być ta woda... jeśli do picia to najlepiej jak będzie wysoko zmineralizowana. Ale skoro myślisz o zmiękczaczu to raczej spodziewam się, że chodzi o sprzęty AGD i osady z kamienia (a raczej o ich eliminację). W tej opcji najlepiej zmiękczać do zera.

Jakimś kompromisem jest zmiękczanie do 3-4 stopni, ale wtedy nadal mamy osady (tylko mniej)...

W praktyce najwygodniej chyba zacząć od zmiękczenia do zera, a dopiero w razie jakichś zastrzeżeń co do wody miękkiej (że za śliska, że mydło się nie zmywa, itp) podmieszać odrobinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

proszę o podpowiedź jaki zmiękczacz będzie optymalny dla nas przy poniższych parametrach wody?

 

Studnia wiercona, głębokość 29m, lustro wody na około -15 m, od 3 metra praktycznie wiercone cały czas pokładach wapiennych.

W mieszkaniu zużywamy około 7-8 m3/m-c więc zakładam, że w domu będzie to <10m3/m-c.

Odprowadzenie do zbiornika bezodpływowego, szamba.

 

Zbiornik przeponowy 80 litrów , za nim 3 korpusy narurowe 10" (obecnie 10qm + filtr węglowy + wkład zmiękczający - eksperymentuję).

 

Zależałoby mi na w miarę kompaktowym rozwiązaniu (nieduży dom, małe pomieszczenie gospodarcze) i takim, które nie potrzebuje ogromnych ilości wody do regeneracji (ze względu na szambo) - jeśli takie coś da się pogodzić.

 

Głównie (na razie) chodzi o zniwelowanie uciążliwych osadów.

 

Czy ta woda wymaga jeszcze jakiś zabiegów oprócz zmiękczenia ?

Na baterii kuchennej zostanie zainstalowana lampa UV 25W.

 

Dziękuję.

 

Grupa coli, Escherichia coli i enterokoki - zero

 

IMG_20210502_161311.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o pomoc w doborze

woda 343 mg/l CaCO3

zuzycie miesieczne przy 4os 8-10m3

 

Macie moze jakis spis polecanych i nie polecanych zloz i glowic?

Przy tym zużyciu potrzebujesz 25-30 litrów złoża.

Z dobrych złóż będzie np. Lewatit, potem Dowex/Dupont, ewentualnie Purolite.

Z głowic to Clack, Fleck, Autotrol, Erie...

Ze tych "niepolecanych" to praktycznie wszytko chińskie lub indyjskie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

proszę o podpowiedź jaki zmiękczacz będzie optymalny dla nas przy poniższych parametrach wody?

 

Studnia wiercona, głębokość 29m, lustro wody na około -15 m, od 3 metra praktycznie wiercone cały czas pokładach wapiennych.

W mieszkaniu zużywamy około 7-8 m3/m-c więc zakładam, że w domu będzie to <10m3/m-c.

Odprowadzenie do zbiornika bezodpływowego, szamba.

 

Zbiornik przeponowy 80 litrów , za nim 3 korpusy narurowe 10" (obecnie 10qm + filtr węglowy + wkład zmiękczający - eksperymentuję).

 

Zależałoby mi na w miarę kompaktowym rozwiązaniu (nieduży dom, małe pomieszczenie gospodarcze) i takim, które nie potrzebuje ogromnych ilości wody do regeneracji (ze względu na szambo) - jeśli takie coś da się pogodzić.

 

Głównie (na razie) chodzi o zniwelowanie uciążliwych osadów.

 

Czy ta woda wymaga jeszcze jakiś zabiegów oprócz zmiękczenia ?

Na baterii kuchennej zostanie zainstalowana lampa UV 25W.

 

Dziękuję.

 

Grupa coli, Escherichia coli i enterokoki - zero

 

[ATTACH=CONFIG]455389[/ATTACH]

Badania są całkiem niezłe... tylko twardość spora. Myślę, że 30 litrowy zmiękczacz będzie OK.

Tylko co do tej lampy UV to radziłbym już ją dać na wejściu do domu (za zmiękczaczem) i wtedy żąrnik nieco mocniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym zużyciu potrzebujesz 25-30 litrów złoża.

Z dobrych złóż będzie np. Lewatit, potem Dowex/Dupont, ewentualnie Purolite.

Z głowic to Clack, Fleck, Autotrol, Erie...

Ze tych "niepolecanych" to praktycznie wszytko chińskie lub indyjskie...

 

A polecisz gdzie kupić? Bo jak patrzyłem to rzadko kto podaje nazwę głowicy i złoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Czytam już kilka godzin i mam wrażenie, że wiem coraz mniej, bardzo proszę o pomoc.

4 osoby, 450mg CaCO3, wodociągi nie studnia, około 18m3 miesięcznie.

Wiem, że warto zainwestować w porządną głowicę i dla takiego zużycia i twardej wody trzeba dużo złoża.

Znalazłem coś takiego: https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-do-wody-twardej-clack-1054-p-1084.html

Firma dość blisko i są na rynku bardzo długo, więc liczę, że mają doświadczenie.

Jednak:

1. Dziwny ten sterownik, nikt inny nie ma takiego, najczęściej widzę Pallas CK. Czy to źle, czy najważniejsza głowica. O co pytać?

2. Te 35 litrów żywicy to nie za mało? Ceny zmiękczaczy, które mają po 70-80l są już niezbyt ciekawe. Z czym się muszę liczyć poza częstszymi regeneracjami? Na pewno większe zużycie wody? A sól?

3. Na co jeszcze zwrócić uwagę poza sterownikiem, głowicą i złożem, żeby to wszystko dobrze, bezproblemowo funkcjonowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 osoby, 450mg CaCO3, wodociągi nie studnia, około 18m3 miesięcznie.

Wiem, że warto zainwestować w porządną głowicę i dla takiego zużycia i twardej wody trzeba dużo złoża.

Maksimum to ok 65-70 litrów złoża, ale praktycznie 50-60 będzie OK.

 

Znalazłem coś takiego: https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-do-wody-twardej-clack-1054-p-1084.html

Firma dość blisko i są na rynku bardzo długo, więc liczę, że mają doświadczenie.

Jednak:

1. Dziwny ten sterownik, nikt inny nie ma takiego, najczęściej widzę Pallas CK. Czy to źle, czy najważniejsza głowica. O co pytać?

2. Te 35 litrów żywicy to nie za mało? Ceny zmiękczaczy, które mają po 70-80l są już niezbyt ciekawe. Z czym się muszę liczyć poza częstszymi regeneracjami? Na pewno większe zużycie wody? A sól?

3. Na co jeszcze zwrócić uwagę poza sterownikiem, głowicą i złożem, żeby to wszystko dobrze, bezproblemowo funkcjonowało?

1. Sterownik IA ma te same funkcje co Pallas tylko inną obudowę.

2. Trochę mało. Regeneracja wypadałaby co ok 7 dni. Zużycie soli jest proporcjonalne do zużycia wody (a nie częstotliwości regeneracji) więc tu nie powinno być różnicy. Ale nie ma tam wzmianki o marce złoża i to by tłumaczyło dość niską cenę...

A koszt modelu z 50 czy 60 litrami złoża powinien się zamknąć w 4000.

3. Zwróć uwagę co jest w tej cenie, np. czy jest filtr wstępny, czy jest bypass, zawór mieszający, wąż do kanalizacji, sól... to wszystko kosztuje a jak nie ma w zestawie to trzeba dokupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@qbek17 - dziękuję za wyczerpujące informacje. Napisałem pw, ale w innej sprawie, a tutaj spytam, żeby dla innych się przydało. Jak to jest z mieszaniem. Myślałem, że w głowicy, albo bypassie. Ty piszesz o zaworze mieszającym. Jaka różnica jeśli chciałbym sobie regulować twardość wody, jakie mam możliwości?

PS. Pytałem o tamten zmiękczacz, jest też wersja 70l za około 3700zł. Żywica C100E, bypass jest.

Edytowane przez sakul88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania są całkiem niezłe... tylko twardość spora. Myślę, że 30 litrowy zmiękczacz będzie OK.

Tylko co do tej lampy UV to radziłbym już ją dać na wejściu do domu (za zmiękczaczem) i wtedy żąrnik nieco mocniejszy.

 

Dziękuję za podpowiedź.

 

Logix 30 będzie OK ? AUTOTROL LOGIX 255/760 + LEWATIT , dostępny obecnie na allegro w zakładanym budżecie.

 

Jakiej mocy UV na nieduży dom jednorodzinny, jedna kuchnia, jedna łazienka. Tak z praktycznego doświadczenia ? 55W będzie wystarczające ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logix 30 będzie OK ? AUTOTROL LOGIX 255/760 + LEWATIT , dostępny obecnie na allegro w zakładanym budżecie.

Nie wiem jaki masz budżet, ale jeśli możesz wydać na to ok 3000 to znajdziesz modele z Clackiem. Jeśli nie możesz tyle wydać to Logix też będzie OK.

 

Jakiej mocy UV na nieduży dom jednorodzinny, jedna kuchnia, jedna łazienka. Tak z praktycznego doświadczenia ? 55W będzie wystarczające ?

TMA ma lampy na dom, o wydajności ok 2 m3/h i tam żarniki są o mocy 40 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z mieszaniem. Myślałem, że w głowicy, albo bypassie. Ty piszesz o zaworze mieszającym. Jaka różnica jeśli chciałbym sobie regulować twardość wody, jakie mam możliwości?

Zawór mieszający może być już w głowicy lub może być zamontowany jako osobne urządzenie na rurze. Jest to zawór regulacyjny, którym możesz precyzyjnie ustawić ilość dopuszczanej wody.

Bypass jest zaworem odcinającym czyli średnio nadaje się do regulacji.

 

PS. Pytałem o tamten zmiękczacz, jest też wersja 70l za około 3700zł. Żywica C100E, bypass jest.

Przy tak dużym modelu radziłbym jednak zastosowanie złoża monosferycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...