Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Potrzebuję pomocy z głowicą BNT 7650, ponieważ podczas cyklu regeneracji nie uzupełnia wody w komorze z solanką, ale po samodzielnym nalaniu wody głowica pobiera solankę. Mimo tej czynności, po zakończeniu regeneracji, woda nadal jest twarda, a urządzenie jest stosunkowo nowe - zakupione 3 lata temu.

Gdzie szukać przyczyny braku uzupełniania solanki ?

Możliwe, że doszło do uszkodzenia złoża ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Potrzebuję pomocy z głowicą BNT 7650, ponieważ podczas cyklu regeneracji nie uzupełnia wody w komorze z solanką, ale po samodzielnym nalaniu wody głowica pobiera solankę. Mimo tej czynności, po zakończeniu regeneracji, woda nadal jest twarda, a urządzenie jest stosunkowo nowe - zakupione 3 lata temu.

Gdzie szukać przyczyny braku uzupełniania solanki ?

Możliwe, że doszło do uszkodzenia złoża ?

Jeśli wlałeś wodę w trakcie regeneracji to sól mogła nie zdążyć się rozpuścić i zassałeś praktycznie samą wodę.

Spróbuj wlać wodę do soli, odczekaj 3 godziny i wtedy włącz regenerację... złoże powinno działać nawet jeśli przez jakiś czas było zupełnie wyczerpane. A dlaczego głowica nie nalewa to już inna sprawa... może pomoże ktoś, kto "zna się na tych głowicach i ma z nimi dobre doświadczenia" (ja nie mam)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, malin717 napisał:

Witam w sobotę (wczoraj) wymieniłem złoże na podnoszenie Ph wody na CORSEX, i woda dziwnie smakuje czy to złoże jakoś musi się ułożyć ? czy trzeba przelać dużą ilość wody aby się złoże ustabilizowało ?

"Złoże to nie nadaje się do filtrów pracujących z przerwami - okresowo ponieważ przy długim czasie kontaktu z wodą proces podnoszenia pH kończy się dopiero po uzyskaniu wartości pH wody na poziomie 11 – 12."

Woda po korekcie pH będzie miała inny smak więc powiedziałbym, że to normalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są "dedykowane" bypassy tej samej firmy - można je wygooglać.

Możesz też zrobić sobie podmieszanie na zwykłych zaworach (tzn akurat zawór mieszający dałbym grzybkowy lub iglicowy, ale na pewno nie kulowy) ale to wymaga przerabiania instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym zainstalować sobie w domu przed kranem zestaw do poprawy jakości wody. Tak dokładnie to chce pić wodę bezpośrednio z kranu i lać ją do gotowania, czajnika elektycznego, itp..

Myślałem o instalacji przed wylewką na zimnej wodzie takiego zestawu:

https://allegro.pl/oferta/filtr-do-wody-wstepny-3-stopniowy-na-caly-dom-korpus-1-2-ustm-wklady-13285899181

Oczywiście wiem że nie jest to zestaw na cały dom, chodzi mi tylko o przyłączenie go do wylewki od strony wody zimnej (i czy można instalować go bezpośrednio przed wylewką kuchenną).

Do tej pory używaliśmy filtrów przelewowych typu dafi/brita, ale to jest męczarnia. Chciałbym po prostu mieć zimną pitną, bez ogromnego kamienia wodę z jednej wylewki w kuchni (ciepła może sobie być filtra).

Czy ten zestaw to to czego szukam czy mam się skupić na czymś innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, cwic napisał:

Witam,

Chciałbym zainstalować sobie w domu przed kranem zestaw do poprawy jakości wody. Tak dokładnie to chce pić wodę bezpośrednio z kranu i lać ją do gotowania, czajnika elektycznego, itp..

Myślałem o instalacji przed wylewką na zimnej wodzie takiego zestawu:

https://allegro.pl/oferta/filtr-do-wody-wstepny-3-stopniowy-na-caly-dom-korpus-1-2-ustm-wklady-13285899181

Oczywiście wiem że nie jest to zestaw na cały dom, chodzi mi tylko o przyłączenie go do wylewki od strony wody zimnej (i czy można instalować go bezpośrednio przed wylewką kuchenną).

Do tej pory używaliśmy filtrów przelewowych typu dafi/brita, ale to jest męczarnia. Chciałbym po prostu mieć zimną pitną, bez ogromnego kamienia wodę z jednej wylewki w kuchni (ciepła może sobie być filtra).

Czy ten zestaw to to czego szukam czy mam się skupić na czymś innym?

Osobiście dołożyłbym parę złotych i kupił chociaż najtańszy zestaw RO6 z mineralizatorem.
Co do zestawu o którym wspominasz, generalnie jest OK, ale najsłabszym ogniwem jest wkład zmiękczający, ponieważ wydajność wkładu jest dość niska - 4 l/min, a przede wszystkim zdolność jonowymienna bardzo mała - do 2000 l przy twardości wody 2dH.
Biorąc po uwagę, że średnia twardość wody w naszych kranach wynosi 17-21dH, to taki wkład będzie do wymiany po zaledwie kilkudziesięciu, kilkuset litrów. Z ekonomicznego punktu, kompletnie nie opłacalne.
Jeżeli chcesz się bawić, można zakupić wkład zasypywany złożem jonowymiennym, i po jakimś czasie, albo uzupełniać nową żywicą, albo regenerować w soli kuchennej, ale będzie to nie mniej frustrujące niż wymiana wkładów w czajniku Dafi/Brita.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2024 o 21:49, cwic napisał:

Witam,

Chciałbym zainstalować sobie w domu przed kranem zestaw do poprawy jakości wody. Tak dokładnie to chce pić wodę bezpośrednio z kranu i lać ją do gotowania, czajnika elektycznego, itp..

Myślałem o instalacji przed wylewką na zimnej wodzie takiego zestawu:

https://allegro.pl/oferta/filtr-do-wody-wstepny-3-stopniowy-na-caly-dom-korpus-1-2-ustm-wklady-13285899181

Oczywiście wiem że nie jest to zestaw na cały dom, chodzi mi tylko o przyłączenie go do wylewki od strony wody zimnej (i czy można instalować go bezpośrednio przed wylewką kuchenną).

Do tej pory używaliśmy filtrów przelewowych typu dafi/brita, ale to jest męczarnia. Chciałbym po prostu mieć zimną pitną, bez ogromnego kamienia wodę z jednej wylewki w kuchni (ciepła może sobie być filtra).

Czy ten zestaw to to czego szukam czy mam się skupić na czymś innym?

Tak, ten zestaw nadaje się do montowania bezpośrednio przed pojedynczym kranem.

Nie, ten zestaw nie zapewni Ci wody pitnej, zdrowej i bezpiecznej, ani też spokoju w kwestii wymiany wkładów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Prośba o doradzenie, w którą stronę pójść.

Żelazo - 690 ug/l
Mangan - 117 ug/l
Twardość - 211 mg/lCaCo3
pH - 7,7

Chciałbym przede wszystkim pozbyć się żelaza, bo brudzi. Dodatkowo zmiękczenie wody będzie bardzo miłym dodatkiem. Pry czym nie do zera, bo mam miedzianą instalację + dwa duże psy, które dużo tej wody piją.

Zaproponowano mi dwa rozwiązania (na oba jednocześnie nie mam miejsca i funduszy).
Stacja multi z Ecomix-A (25l) i głowicą Clack WS1CI
Odżelaziacz Wody SUPREME OxyLine PLUS 42L
 

Druga opcja usunie mi prawdopodobnie cały mangan i żelazo (+ sprzedawca twierdzi, że także siarkowodór, a z tym nie mam dużego problemu), ale nie zmiękczy wody. Plusem jest bezobsługowość, bo nie wymaga soli. 

Pierwszą opcję chciałbym wykorzystać w ten sposób, że woda po filtracji będzie mieszana z surową w stosunku 60 do 40. Da mi to twardość na poziomie 85 mg/lCaCo3 (4,77 dH), co powinno być bezpieczne dla instalacji. Przy takim mieszaniu ilość manganu będzie mieściła się w normie, natomiast żelazo będzie nieco powyżej (około 276 ug/l). Czy wg Was to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już stwierdziłeś - budżet na dwie opcje nie wystarczy... więc musisz wybrać co jest dla Ciebie istotniejsze.

Twardość nie jest wysoka więc czy jest sens ją zmniejszać jeśli masz miedź w instalacji? Może wystarczy osmoza do wody pitnej?

Weź pod uwagę ilości ścieków - z odżelaziacza będzie ich dużo. Jeśli to nie jest problemem to ja bym poszedł w tą stronę.

Gdybyś jednak szedł w pierwszą opcję to możesz na obejściu (czyli na wodzie surowej) dać filtr odżelaziający BB20 ale przy takich proporcjach mieszania to chyba mija się z celem bo koszty wymiany tych wkładów szybko zjedzą oszczędności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tak "rozbudowanym" opisie można jedynie stwierdzić, że jest tam złoże Ecomix. 

Skuteczność całego filtra zależy od wielu czynników (składu i zużycia wody, typu głowicy sterującej, wielkości filtra, itd). Bez tak podstawowych danych ciężko stwierdzić, że ten filtr się nadaje lub nie dla danej aplikacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, lucy123 napisał:

Czy ktoś z szanownych zna opinie o produkcie global water ecomix? Muszę usunąć żelazo i mangan a z różnych względów ten bardzo by mi pasował 

Dobór odpowiedniego rozwiązania opierany jest na wynikach badań wody. Dobrze by było, takie wyniki najpierw wrzucić na forum, wówczas możemy podjąć dyskusję, czy wspomniany model na bazie złoża Ecomix będzie dobrym wyborem.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...