Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Jeśli bierzesz pod uwagę filtr na całą instalację to szukaj czegoś w rozmiarze BB (Big Blue) 20". Im większy filtr tym większa wydajność. Zwróć też uwagę, że korpus do ciepłej wody jest inny niż ten do zimnej.

Co do zanieczyszczeń to akurat węgiel zatrzymuje chlor i metale ciężkie. Wkład spiekany powinien też zatrzymać większe zanieczyszczenia mechaniczne.

W wodzie wodociągowej zazwyczaj jest problem z dużą twardością - a tego węgiel nie usunie. Aktualne badania wody powinni ci udostępnić w wodociągach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a chodziło mi o wodę spuszczaną w muszli klozetowej:)

Masz rację mam dwie osobne instalacje ciepłą i zimną

 

Poszukam teraz info o tym filtrze węglowym SPIEKANYM - bo właśnie o połączenie tych dwóch funkcji mi chodziło ( chlor + zanieczyszenia) ale rozumiem, że jeżeli chodzi o takie zanieczyszczenia jak metale w wodzie itp to potrzebny jest inny filtr - tzn ten spiekany węglowy tego nie załatwi ?

 

:-)

Nie ma filtrow ktore usuna "wszystko zle", "metale itp" z wody. Bo co to jest zle. I skad filtr ma wiedziec co ma usuwac?

Najpierw trzeba sprawdzic czego jest we wodzie zaduzo i co sie chce usunac. W tym celu trzeba zrobic badanie wody.

A skoro masz wode wodociagowa, to prawie na pewno spelnia ona normy, czyli "metali itp" nie masz za duzo.

Niestety norma dla zapachu (czyli tez w pewnym sensie zawartosci chloru") jest okreslenie "zapach akceptowalny", ci jak wiadomo jest szalenie subiektywne.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie radzę kupować tego typu urządzeń na allegro. Większość z nich wymaga odpowiedniego montażu, rozruchu i przede wszystkim indywidualnego doboru. Te urządzenia to "standardy" które nie koniecznie pasują do twojej wody. Z tych które podałeś może dałoby się zastosować ten na greensandzie. Reszta to zupełnie inna bajka.

Nadmanganian to dodatkowy koszt eksploatacyjny - można zamiast niego zastosować napowietrzenie lub generator chloru z solanki.

Filtr na amoniak to taki sam filtr jak odżelaziacz tylko z innym wypełnieniem. Węgiel nie usunie amoniaku, ale może pomóc na organikę.

 

Czyli raczej opcja że kupie to wszystko sam i zmontuje odpada? Muszę wziąść firmę do podłączenia tego wszystkiego?

Co rozumiesz przez to że wymaga to odpowiedniego doboru - co się dobiera (wielkość, zloże, ilość złoża)

Rozumiem że te inne się nie nadają, a możesz powiedzieć czemu tylko te na greensandzie sie nadaje? Pytam z czystej ciekawości.

Pozdrawiam

gagu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówisz - większy zbiornik bezprzeponowy, do tego: napowietrzacz (mała zwężka montowana na rurze przed hydroforem), i na końcu filtr sedymentacyjny żeby zatrzymać wytrącone żelazo.

Masz szansę, że samo natlenienie wody obniży poziom amoniaku i wytrąci wystarczająco dużo żelaza i manganu aby zmieścić się w normach (lub spełnić twoje oczekiwania - to nie zawsze to samo ;) )

Jeśli jednak to się nie uda to nadal będzie potrzebny odżelaziacz (z tą różnicą, że po natlenieniu powinien już wystarczyć odżelaziacz bez regeneracji nadmanganianem)

To rozwiązanie chyba sobie jednak odpuszczę ze względu na brak miejsca, poza tym z tego co piszesz to i tak musze zastosować jakiś odżelaziacz.

Pozdrawiam

gagu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Ten który podałeś to kiepski pomysł - chińska głowica, która jest dużo za słaba do płukania takiego złoża. Ale idea ta sama - tzn. kupujesz gotowy filtr z tym złożem (znów odsyłam do profesjonalnej firmy zamiast allegro).

Filtr taki usunie twardość (woda zmiękczona do zera), żelazo, mangan i amoniak. Z powodu organiki i amoniaku potrzebne byłoby okresowe (przy okazji serwisu - raz na pół roku albo rok) dodatkowe regenerowanie złoża chlorem lub węglanem sodu (bez tego po kilku latach znacznie spadnie wydajność).

A możesz powiedzieć jakich głowic unikać?

To rozwiązanie te chyba te które wybiore, chociaż narazie cały czas się jeszcze zastanawiam. Jak jest różnica między CR-100, CR-200? Pytam bo byłem już w kilku firmach i różne mi oferty przedstawiają i różne złoża oferują.

W firmach które byłem przedstawiają mi następujące rozwiązania:

Rozwiązanie nr 1. cena to około 6000 netto.

1.Filtracja mechaniczna, filtr wstępny siatkowy, wysokość 10 cali, przepływ nominalny 2.5 m3/h , co daje około 42 l/min. Pompę mam założoną MHI 1300 o wydajnośći 100l/min i zbiornik przeponowy 100l. Czy ten filtr nie będzie powodował suchobiegu pompy? Czy nie lepiej zastosować przed pompą filtr dyskowy:

http://hypo.com.pl/sklep/?p=productsMore&iProduct=88&sName=Filtr-ANTYPIASKOWY-zabezpieczaj%C4%85cy-wirniki-pompy-

 

2. Stopień drugi - filtracja przy pomocy złoża CR 100,

oto parametry urządzenia:

model VRO 35/C1.C

dane techniczne: model 35

Przepływ nominalny [m³/h] 1,5

Przepływ maksymalny [m³/h] 2,0

Ilość złoża [ litr ] 35

Przyłącze wejście/wyjście [cal] 1

Przyłącze – wypływ popłuczyn [cal] ½”

Zużycie soli na 1 regenerację [kg] ok. 1 / m³ wody

Pojemność zbiornika soli [kg] 75

wymiary:

Wysokość całkowita [cm] 156

Głębokość całkowita [cm] 32

Średnica zbiornika soli [cm] 34

Wysokość zbiornika soli [cm] 89

Szerokość całkowita [cm] ok. 70

 

Głowica to AUTOTROL.

 

3.Stopień

Kolumna węglowa - filtracja na węglu aktywnym

model VRW 130

 

dane techniczne:

przepływ nominalny [m³/h] 1,4

przepływ maksymalny [m³/h ] 1,8

ilość złoża [l.] 56

ciśnienie pracy [bar] 2 – 8

temp. Pracy [ºC] 1 –38

przyłącze [cal] 1”

wymiary: śred/wys [cal] 13x54

 

Teraz mam kilka pytań odnosnie tego rozwiązania:

1. Piszą że przy domku i rodzinie 4 osobowej zużycie soli do regeneracji to 25 kg na miesiąć. Czy to prawda? Ile mogę się spodziewać z tego popłuczyć ? Czy mogę je wprowadzać do szamba, a może mogę je wprowadzić do rowu meriolacyjnego za działką ?

Bo napewno nadmanganian potasu na to nie pozwala, a właśnie czemu tak bardzo odradzacie stosowanie nadmanganianu potasu?

 

2. Jeśli chodzi o stopień drugi - kolumna węglowa, powiedzcie czy to rozwiązanie się sprawdzi czy nie będą się tu rozwijały bakterie, bo węgiel to jednak dobre pożywienie dla nich. Czy sama kolumna węglowa nie będzie tylko miejscem rozwoju bakterii? Czy nie trzeba zastosować czegoś jeszcze?

Pytam bo napisali mi że nie - pod warunkkiem że co roku bede wymieniał wkład.

 

3. Piszą że twardość jaka zostanie uzyskana to 60 CaCO3. Jak to sie ma w stosunku do rur, (pex, al pex), do całej instalacji i armatury, do kotła i zasobnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wcześnie nacisnałem wyślij wiec piszę dalej w drugim pośice:

No właśnie czy taka twardość wody nie zaszkodzi całej instalacji? A ewentualnie jak to można poprawić?

4. Czy nie należało by tu dawać celi chlorującej?

 

Proszę podpowiedzcie, dziś dowiedziałem się że w ciągu 2-3 lat będzie woda miejska i kanalizacja. Wiec może coś inego podpowiecie na taki krótki okres?

 

 

Rozwiązanie 2 to:

1. stopień I - Odżelaziacz A/O 263 serii KT

Działanie: woda przepływa przez filtr wypełniony złożem katalitycznym, na którym następuje usunięcie żelaza i manganu. Przed podaniem na złoże, woda wymaga wcześniejszego napowietrzenia. Podczas regeneracji złoże jest płukane automatycznie strumieniem wstecznym.

Filtr dostępne w wersji:

o ze sterowaniem czasowym 740 – uruchamia proces regeneracji

po

upływie zadanego czasu

Wyposażenie standardowe

o 3 cyklowy zawór sterujący 263

o transformator bezpieczeństwa 12V

o zbiornik ciśnieniowy ze złożem mineralnym

Wyposażenie dodatkowe

o filtr ochronny siatkowy

o zwężka inżektorowa

Dane techniczne

przyłącze hydrauliczne 1”

ciśnienie robocze 1,8-8 bar

max temp. wody 38C

zasilanie 230 V/50Hz

napięcie pracy 12V/50 Hz

pobór mocy 3 w

 

2 stopień - Odżelaziacz A/O 268 serii FA

Działanie: Woda przepływa przez filtr wypełniony złożem, na którym następuje usunięcie żelaza i manganu. Po cyklu pracy złoże jest regenerowane nadmanganianem potasu.

 

Filtry dostępne w wersji:

o ze sterowaniem objętościowym 760 – uruchamia proces

regeneracji po wyczerpaniu złoża

Wyposażenie standardowe

o 5 cyklowy zawór sterujący 268

o zbiornik ciśnieniowy ze złożem

o zbiornik na KMnO4

o transformator bezpieczeństwa 12V

Wyposażenie dodatkowe

o filtr ochronny siatkowy

o zwężka inżektorowa

Środki eksploatacyjne

o Nadmanganian potasu KMnO4

Dane techniczne

o przyłącze hydrauliczne 1”

o przyłącze ściekowe ½”

o ciśnienie robocze 1,8-8 bar

o max temp. wody 38C

o zasilanie 230 V/50Hz

o napięcie pracy 12V/

 

3 stopień - Zmiękczacz A/Z 255 OPTIMA

 

Cena za to rozwiązanie to ok 10000 netto, bo podobno moja woda jest trudna dlatego trzeba tyle urządzeń zastosować.

 

 

Poza tym zaproponowano mi inne jeszcze rozwiązania:

3.TAP 1047 Tapworks i regeneracja nadmanganianem

4.Greensand i regeneracja nadmangananem

5.TAP 960 i złoże BIRM

6.TAP nsc 90

 

Możecie to ocenić i podpowiedzieć i pomóc w wyborze?

Pozdrawiam i z góy dziękuje

gagu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "Rozwiązanie 2" to chyba przesada. Najpierw odżelaziacz z napowietrzaniem (co wymaga dużego zbiornika hydroforowego - pisałeś że chcesz sobie odpuścić), za nim drugi - tym razem z regeneracją nadmanganianem, a na koniec zmiękczacz (mimo że masz w miarę niską twardość).

 

"Rozwiązanie 1" brzmi rozsądniej i kosztuje rozsądniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czyli raczej opcja że kupie to wszystko sam i zmontuje odpada? Muszę wziąść firmę do podłączenia tego wszystkiego?

Co rozumiesz przez to że wymaga to odpowiedniego doboru - co się dobiera (wielkość, zloże, ilość złoża)

 

Nie "musisz" ale o ile nie jesteś "złotą rączką" to osobiście radzę ci skorzystać z montażu profesjonalnej firmy. Będziesz miał pewność i gwarancję.

Z doborem to dokładnie tak jak piszesz: wielkość dobrana do potrzeb, rodzaj złoża do składu wody, głowica odpowiednia do złoża, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz powiedzieć jakich głowic unikać?

Jaka jest różnica między CR-100, CR-200?

Do złoża Crystal Right wymagany jest dłuższy czas kontaktu z solanką. Z tego powodu stosuje się mniejsze injectory i dłuższe cykle zasysania solanki. Większość tanich głowic nie ma możliwości ustawienia odpowiednio długiego czasu zasysania. Kolejny problem to odpowiedni przepływ podczas płukania - w chińskich głowicach jest on zbyt słaby do płukania większych zbiorników.

Różnic między CR100 i CR200 jest kilka:

-CR100 usuwa z wody żelazo, mangan, twardość, amoniak i koryguje pH, ale ma niższą wydajność

-CR200 usuwa z wody żelazo, mangan i twardość, ma za to większą wydajność.

Złoża mają też różne wymagania co do szybkości płukania, regeneracji, działają w innych warunkach (np. zakres pH).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam kilka pytań odnosnie tego rozwiązania:

1. Piszą że przy domku i rodzinie 4 osobowej zużycie soli do regeneracji to 25 kg na miesiąć. Czy to prawda? Ile mogę się spodziewać z tego popłuczyć ? Czy mogę je wprowadzać do szamba, a może mogę je wprowadzić do rowu meriolacyjnego za działką ?

Bo napewno nadmanganian potasu na to nie pozwala, a właśnie czemu tak bardzo odradzacie stosowanie nadmanganianu potasu?

Zużycie soli zależy od zużycia wody, ale wydaje mi się że trochę przesadzili z tą ilością. Woda z płukania będzie pochodziła głównie z filtra węglowego - ilość może być spora bo i filtr jest spory (może zastanowić się nad jego wielkością?) Woda z płukania może iść do szamba, a czy do rowu melioracyjnego to już nie będę się wypowiadał :) zrobisz jak zechcesz :)

Nadmanganian to kolejny środek eksploatacyjny, który trzeba kupić (kasa), dosypać (pamiętać) i pilnować (choćby wody z płukania). I po co to wszystko jeśli można inaczej?

2. Jeśli chodzi o stopień drugi - kolumna węglowa, powiedzcie czy to rozwiązanie się sprawdzi czy nie będą się tu rozwijały bakterie, bo węgiel to jednak dobre pożywienie dla nich. Czy sama kolumna węglowa nie będzie tylko miejscem rozwoju bakterii? Czy nie trzeba zastosować czegoś jeszcze?

Pytam bo napisali mi że nie - pod warunkkiem że co roku bede wymieniał wkład.

Coroczna wymiana złoża nic tu nie zmieni - w tym czasie i tak zdążą się rozwinąć bakterie. Moim zdaniem lepiej postawić filtr mniejszy i albo częściej wymieniać złoże, albo dodać jakąś lampę UV albo dezynfekcję chlorem.

3. Piszą że twardość jaka zostanie uzyskana to 60 CaCO3. Jak to sie ma w stosunku do rur, (pex, al pex), do całej instalacji i armatury, do kotła i zasobnika?

Piszą tak bo tyle wynosi minimum normy. Co nie znaczy że musisz mieć taką twardość. Powinieneś dostać zmiękczacz z możliwością regulacji. Rurom to wszystko jedno - im mniej osadów tym lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę podpowiedzcie, dziś dowiedziałem się że w ciągu 2-3 lat będzie woda miejska i kanalizacja. Wiec może coś inego podpowiecie na taki krótki okres?

2-3 lata w polskich realiach często się wydłużają ;)

Woda wodociągowa często ma większą twardość oraz jest chlorowana. Przy takiej perspektywie najlepszym rozwiązaniem na teraz byłby filtr z Crystal Rightem. Będzie też przydatny po zmianie wody na wodociągową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3 lata w polskich realiach często się wydłużają ;)

Tez bym na to nie liczyl.

Ja od 2 lat mam "zaraz" miec zrobiona kanalizacje :-/ Zaraz czyli np: firma skonczy z czyms tam, podliczy budzdet, wystawi faktury gminie i przyjedzie do nas.

 

W miare sensownie mozna mowic o terminach takich inwestycji, gdy jest juz rozpisany przetarg wykonawczy przez inwestora (gmine) i sa na to w budzdzecie pieniadze zarezerwowane i jestes przewidziany do podlaczenia,. Oczywiscie wtedy najczesciej tez sie trzeba liczyc z poslizgiem czasowym mniejszm lub wiekszym.

Jesli jest to ogolna deklaracja wladz, ze bedziemy za "2-3 lata robic wodociag, to lepiej zaloz ze to bedzie 5-10 lat ;-)

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie "musisz" ale o ile nie jesteś "złotą rączką" to osobiście radzę ci skorzystać z montażu profesjonalnej firmy. Będziesz miał pewność i gwarancję.

Z doborem to dokładnie tak jak piszesz: wielkość dobrana do potrzeb, rodzaj złoża do składu wody, głowica odpowiednia do złoża, itd.

 

Czyli mówisz że nie jest tak źle, myśle że jak całą instalację CO i CWU robiłem samemu to chyba powinienm dać sobię rade, przynajmniej z podłączeniem.

A z tym doborem możesz coś podpowiedzieć, bo boje się że albo mi wcisną coś małego i powiedzą że tanio, albo przewymiarują i cene wywindują.

Wyniki badań:

barwa: 40 mg Pt/l

odczyn: 7,3 pH

przewodność: 468

zapach: z2R zapach słaby roślinny

twardość: 210

chlorki: 28,2 mg Cl/l

siarczany: 351 mgSO4/l

amoniak: 1,19 mg NH4/l

azotyny: 0,13 mg NO2/l

azotany: 30,8 mg NO3/dm3

ChZT: 5 mg O2/l

żelazo ogólne: 2,22 mg FE/l

mangan: 0,25mg Mn/l

 

Hydrofor 100l przeponowy, pompa mh1300 100 l/min

4 osoby

 

Pozdrawiam

gagu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do złoża Crystal Right wymagany jest dłuższy czas kontaktu z solanką. Z tego powodu stosuje się mniejsze injectory i dłuższe cykle zasysania solanki. Większość tanich głowic nie ma możliwości ustawienia odpowiednio długiego czasu zasysania. Kolejny problem to odpowiedni przepływ podczas płukania - w chińskich głowicach jest on zbyt słaby do płukania większych zbiorników.

Różnic między CR100 i CR200 jest kilka:

-CR100 usuwa z wody żelazo, mangan, twardość, amoniak i koryguje pH, ale ma niższą wydajność

-CR200 usuwa z wody żelazo, mangan i twardość, ma za to większą wydajność.

Złoża mają też różne wymagania co do szybkości płukania, regeneracji, działają w innych warunkach (np. zakres pH).

A te głowice AUTOTROL co mi proponują to dobre, czy raczej uciekać?

Które złoże jest lepsze do mojej wody?Czy CR 100 to dobry wybór?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie soli zależy od zużycia wody, ale wydaje mi się że trochę przesadzili z tą ilością. Woda z płukania będzie pochodziła głównie z filtra węglowego - ilość może być spora bo i filtr jest spory (może zastanowić się nad jego wielkością?) Woda z płukania może iść do szamba, a czy do rowu melioracyjnego to już nie będę się wypowiadał :) zrobisz jak zechcesz :):)

 

A przesadzili w którą stronę? Więcej tej soli pójdzie czy mniej? No właśnie ten filtr węglowy, a nie wystarczy tylko coś w stylu BB 20' i wkład węglowy? Co o tym sądzicie?

 

 

Coroczna wymiana złoża nic tu nie zmieni - w tym czasie i tak zdążą się rozwinąć bakterie. Moim zdaniem lepiej postawić filtr mniejszy i albo częściej wymieniać złoże, albo dodać jakąś lampę UV albo dezynfekcję chlorem.:)

No właśnie tak się zastanawiam nad tą dezynfekcją chlorem. Możesz coś więcej podpowiedzieć jak to rozwiązać, gdzie się to powinno montować, tzn. w którym miejscu?

Rozumiem że to ma być taka pompa dozująca czy tak?

 

 

Piszą tak bo tyle wynosi minimum normy. Co nie znaczy że musisz mieć taką twardość. Powinieneś dostać zmiękczacz z możliwością regulacji. Rurom to wszystko jedno - im mniej osadów tym lepiej :)

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale czy oprócz filtr z CR powinienem mieć jeszcze zmiękczacz z możliwością regulacji tego, czy poprostu ten filtr z CR, powinien mieć możliwość regulacji tego w głowicy?

Jak to rozwiązać?

Czy to prawda że twardość poniżej 60 może znacząco zaszkodzić rurą, armaturze i dla kotła?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SECURA (~6500zł netto):

"Sugerowany układ wyglądałby następująco: napowietrzanie na napowietrzaczu zwężkowym , zbiornik kontaktowy np. hydrofor nieprzeponowy (nie wchodzi w zakres oferty), filtracja na złożu chalcedonitowym na pierwszym stopniu i złożu Crystal-Right na drugim stopniu. Odżelaziacz będzie operty na butli 16x65 ze złożem chalcedonitowym oraz filtr drugiego stopnia ze złożem Crystal Right oparty na butli 14x65. Aparat CR będzie regenerowany roztworem solanki i będzie miał za zadanie usunięcie żelaza, manganu, amoniaku i twardości. Dodatkowo filtr Crystal Right można wyposażyć w celę chlorową dezynfekującą złoże.

Przewidziano automatyczne głowice sterujące Clack WS1 w wersji czasowej dla pierwszego stopnia i w wersji objętościowej dla drugiego stopnia (chodzi o oszczędzanie soli potrzebnej do regeneracji złoża Crystal Right). Pompa wydaje się za mała, ale zależy to od pojemności isniejącego zbiornika hydroforowego i zaleceń producenta pompy. Należy również uwzględnić dodatkowe opory jakie będą powodowały zamontowane filtry - maksymalnie do 1,5 bara."

Słuchajcie, jaka pompa do tego będzie dobra? Oto parametry pracy:

-głębokość studni 45m

-lustro wody na głębokości 25m

-średnica 150mm

-odległość od hydroforu 20m

-różnica wysokości pomiędzy hydroforem, a studnią to około 2m

-przyłącze na 230V lub 400V (siła)

-filtracja: ... napowietrzacz / hydrofor 300l / filtr 1 / filtr 2 + sól ...

Z moich wyliczeń wynika, że potrzebuję pompy o wysokości podnoszenia na około 80m (25m lustro wody / 2m hydrofor / 20m odległość / około 5 barów na hydroforze.

No właśnie - ile barów powinienem mieć na hydro jeżeli system filtracji ma opór około 1.5 bar i aby dobrze wsio płukało? Nie chciałbym dużo wydawać kasy, ale z drugiej strony chciałbym coś dobrego / sprawdzonego. Proszę o pomoc (jestem bardzo wdzięczny za tą dotychczasową).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te głowice AUTOTROL co mi proponują to dobre, czy raczej uciekać?

Które złoże jest lepsze do mojej wody?Czy CR 100 to dobry wybór?

Pozdrawiam

Głowice Autotrol nie są złe - ale jak wszędzie - są różne modele i wersje. Musisz się upewnić, że ten konkretny model, który ci oferują ma odpowiednie możliwości.

Co do złoża to moim zdaniem CR100 będzie pasował, ale pewnie zaraz odezwą się głosy, że wszędzie go wciskam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...