Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Chcialbym dowiedziec sie czy jest sens inwestowac w cos takiego RO8 http://www.woda.com.pl/index.php?p144,ro8-ustm-odwrocona-osmoza-8-mio-stopniowy-system-z-mineralizatorem-bio-i-lampa-uv czy wystarczy cos takiego RO6 http://www.woda.com.pl/index.php?p339,ro6-woda-osmotyczny-system-uzdatniania-wody-ro6-z-mineralizatorem-wody ? Chce zainstalowac ktores z tych urzadzen w kuchni (ujecie pitnej wody) , bo mamy bardzo kiepska jakosc wody wodociagowej. Prosze o pomoc.

Myślę, że jeśli masz wodę wodociągową to raczej nie powinno być problemu z bakteriami, więc nie ma sensu płacić 3x więcej za lampę UV i wątpliwej skuteczności "kulki nasycone światłem podczerwonym".

System 6-cio stopniowy powinien wystarczyć i będzie tańszy w utrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

- może gdyby dać dobre napowietrzanie udałoby się obejść bez chlorowania (przynajmniej ciągłego)...?

Mysle, ze dawke chloru mozna sobie sukcesywnie obnizac, obserwujac czy nic nie rosnie/smierdzi w wodzie i czy zelazo jest usuwane. Ide o zaklad ze zelazo by zniklo po samym napowietrzeniu do poziomu spelnijacego norme. Wtedy dawka chloru dezynfekujaca mogla by byc pewnie stosunkowo mala, na tyle mala zeby jakis 10" zbiornik z weglem sobie z nia poradzil. I trzeba by tylko wymieniac wegiel gdy chlor by bylo czuc w kranach.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze dawke chloru mozna sobie sukcesywnie obnizac, obserwujac czy nic nie rosnie/smierdzi w wodzie i czy zelazo jest usuwane. Ide o zaklad ze zelazo by zniklo po samym napowietrzeniu do poziomu spelnijacego norme. Wtedy dawka chloru dezynfekujaca mogla by byc pewnie stosunkowo mala, na tyle mala zeby jakis 10" zbiornik z weglem sobie z nia poradzil. I trzeba by tylko wymieniac wegiel gdy chlor by bylo czuc w kranach.

marcin

Albo tak jak piszesz, albo lampa UV. Trzeba by porównać koszty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jeśli masz wodę wodociągową to raczej nie powinno być problemu z bakteriami, więc nie ma sensu płacić 3x więcej za lampę UV i wątpliwej skuteczności "kulki nasycone światłem podczerwonym".

System 6-cio stopniowy powinien wystarczyć i będzie tańszy w utrzymaniu.

 

Bardzo dziekuje

 

 

PS.

Jeszcze jedno

 

Ktorego producenta takich systemow polecacie?

Edytowane przez Barthelemy
Pytanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za te informacje.

Popytam o przedstawione tu konfiguracje u sprzedawców i spróbuje coś wybrać.

 

A tak na marginesie to jak jest z tym Crystal Right'em. W jednym z postów otrzymałem informację, że przy mojej wodzie to on nie wyrobi a kilka postów później widzę go jako jeden z wariantów odżelaziania?

Bo tak sobie kombinowałem, że gdyby jednak można go u mnie zastosować przykładowo w takiej konfiguracji: inżektor -> hydrofor -> filtr sznurkowy rzędu np. 20mikronów -> butla 9'' z CR -> lampa UV

To miałbym spokój z żelazem i amoniakiem, przy okazji twardość 0 stopni niem. i regeneracja solanką. Nie wiem tylko czy nie szkodziło by tutaj okresowe chlorowanie studni :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie to jak jest z tym Crystal Right'em. W jednym z postów otrzymałem informację, że przy mojej wodzie to on nie wyrobi a kilka postów później widzę go jako jeden z wariantów odżelaziania?

Bo tak sobie kombinowałem, że gdyby jednak można go u mnie zastosować przykładowo w takiej konfiguracji: inżektor -> hydrofor -> filtr sznurkowy rzędu np. 20mikronów -> butla 9'' z CR -> lampa UV

To miałbym spokój z żelazem i amoniakiem, przy okazji twardość 0 stopni niem. i regeneracja solanką. Nie wiem tylko czy nie szkodziło by tutaj okresowe chlorowanie studni :-(

Twoja woda ma niską twardość i przewodność. Te parametry są istotne dla CR. Wartości które masz z badań prawie mieszczą się w minimalnym zakresie ale są blisko i to jest to ryzyko. Musi być minimum 50 mg/l twardości i TDS na poziomie >80 mg/l (przewodność ~160uS). Możliwe że wartości te się wahają i akurat w czasie badania trafiłeś na ich minimum...?

Producent zaleca aby do CR nie stosować zbiorników mniejszych niż 10" średnicy (minimum to 10x44)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem teraz wyniki badań z listopada ub. roku i tak twardość wynosiła 107mg a przewodność 1074uS ale tamto badanie było robione niedługo po chlorowaniu i nie wiem czy czasem nie było przez to zafałszowane.

Z drugiej strony słyszałem, że w naszych okolicach Ph i inne parametry wody mogą się zmieniać w zależności od pory roku (susze lub ulewy i wiosenne topnienie śniegu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Poszukuję odżelaziacza do domu i nie bardzo wiem co wybrać. Z badania wody otrzymałem takie wyniki:

Żelazo 1,2 mg/l

Mangan 0,04 mg/l

Twardość ogólna 4,0 mval/l i 11,2 st.niem.

Odczyn pH 7,2

reszta składników nie budzi zastrzeżeń.

Hydrofor Wimest 300 L, studnia głębinowa 43 m, zapotrzebowanie 7 m3/miesiąc, pompa wydajności 40-50 l/minutę

Zainteresował mnie odżelaziacz firmy WIMEST-150 w cenie ok 1800 zł ze złożem OTAMAN - czy to w moim przypadku bedzie się nadawać?

Proszę o jakieś sugestie i propozycje co do doboru urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o jakieś sugestie i propozycje co do doboru urządzenia.

Sugeruję ci jednak urządzenie bardziej automatyczne niż to które podałeś (swoją drogą to na stronie Wimest-u jest ono w cenie 1625 PLN brutto) :) Przy twojej wydajności pompy nie dasz rady wypłukać takiego zbiornika. Poza tym nikt poza firmą Otago nie wie do końca co będzie w tym złożu :)

Proponowałbym dużo mniejsze urządzenie (zbiornik np. 9x48 - ze względu na wydajność studni) z głowicą automatyczną (polecam jak zwykle Clack-a, ale pewnie Autotrol lub nowszy Fleck też da radę). Przed hydroforem nie zaszkodzi dać aspirator (napowietrzenie). Cena powinna być w granicach 2000-2200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie. Cena tak jest na stronce ale wiadomo jak jest w hurtowniach... Słyszałem że te automatyczne głowice to po jakimś czasie są do wymiany a ręczna działa - czy warto się tym sugerować? Pewnie przy takim duuużo mniejszym zbiorniku to i płukanie min 2 razy w tygodniu. Aspirator będzie - troszkę naoglądałem się ofert w internecie ale głupieje od kogo i co kupić... A jakieś sugestie co do złoża i jego ilości?? Edytowane przez Radik79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie urządzenia mechaniczne "po jakimś czasie" są do wymiany :)

Dobre głowice mają po 5 lat gwarancji (co nie znaczy że instalator da ci tak długą gwarancję na całe urządzenie), te gorsze rok (a instalator MUSI dać minimum 2 lata).

Sterowanie zaworami jest uciążliwe i też się może zdarzyć awaria - to tylko część mechaniczna.

Myślę że płukanie 2 razy w tygodniu byłoby odpowiednie - każdy odżelaziacz trzeba regularnie płukać (niezależnie od sterowania).

Aspirator kup w firmie od której kupisz filtr - niech dadzą gwarancję na całość :)

Ilość złoża odżelaziającego (np. Pyrolox) zależy od rozmiaru zbiornika. Nie można go wsypać "pod korek" bo w czasie płukania wstecznego musi być miejsce na ekspansję złoża. Generalnie złoża powinno być w okolicach połowy pojemności całkowitej zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosze o pomoc tzn. zamianę na normalne jednostki wyników poniżej

 

Zelazo 902

Mangan 400

 

Z góry dziękuje.

 

Można zgadywać, że są to mikrogramy, ale jednostka powinna być podana razem z wynikiem badania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

 

No to przesyłam całe badania (bez jednostek bo mama podawała mi przez telefon i nie zapisałem ) i prosze o radę jakie urządzenie kupić

 

Żelazo 902

Mangan 400

Twardość 182

pH 7,1

Barwa 70

Amonika 0,56

Mętność 2,970

Zapach nieakceptowalny

Azotany <0,3

Azotyny 0,03

indeks KMnO4 5,05

Chlorki 11,9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Poszukuję odżelaziacza do domu i nie bardzo wiem co wybrać. Z badania wody otrzymałem takie wyniki:

Żelazo 1,2 mg/l

Mangan 0,04 mg/l

Twardość ogólna 4,0 mval/l i 11,2 st.niem.

Odczyn pH 7,2

reszta składników nie budzi zastrzeżeń.

Hydrofor Wimest 300 L, studnia głębinowa 43 m, zapotrzebowanie 7 m3/miesiąc, pompa wydajności 40-50 l/minutę

Zainteresował mnie odżelaziacz firmy WIMEST-150 w cenie ok 1800 zł ze złożem OTAMAN - czy to w moim przypadku bedzie się nadawać?

Proszę o jakieś sugestie i propozycje co do doboru urządzenia.

 

Odżelaziacze tej średnicy powinny mieć już zaawansowany system dystrybucyjny w formie rozgwiazdy aby złoże było równomiernie płukane. Z tego co wiem (tu mogę się mylić, dawno się tym już nie interesowałem)) odżelaziacze Wimest maja tylko centralny dystrybutor i z tego powodu złoże nie dopłukuje się właściwie, a przy zwiększeniu strumienia wody płuczącej następuje wypłukiwanie się złoża, gdyż odżelaziacz ten nie ma zabezpieczenia przed tym zjawiskiem. Osobiście polecam poszukać mniejszego urządzenia. Decydując się na urządzenie ręcznie sterowane odpowiedz sobie na pytanie: czy jesteś obowiązkowy w domu? Odżelaziacz lubi stabilną pracę: czy będziesz to w stanie zapewnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zasugerowałem się przystępną ceną tego urządzenia i dużą ilością złoża. Jednak może i macie racje z tym wypłukiwaniem i wydajnością pompy jaka dysponuję.Budżet na ten cel to max 2500 zł. A może wiecie jakie najlepsze urządzenie wybrać i gdzie mógłbym je zakupić? Z tym płukaniem ręcznym dałbym radę, jednak co automat to automat. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...