Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Co do złoża CR nie znam europejskiej firmy zajmującej się uzdatnianiem wody np. BWT czy CWG z Niemiec, aby do swojej oferty wprowadziło te złoże. Z tego co wiem jak się te złoże pojawiło na rynku BWT w Austrii robiło testy u siebie i się z tego wycofało. Cos w tym musi być. To dla mnie jest opinią.

Nie ma w Polsce firmy która by przeprowadziła takie badanie.

Teraz to naprawdę bzdury piszesz... CR jest sprzedawany na wyłączność dużej grupie firm z Belgii, Niemiec czy Francji. To że BWT nie ma go w ofercie nie świadczy o niczym. Są firmy w Polsce które je stosują. Jeszcze więcej firm szuka jakiegoś zamiennika bo chcą mieć to w ofercie ale "nie chcą kupować od konkurencji".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teraz to naprawdę bzdury piszesz... CR jest sprzedawany na wyłączność dużej grupie firm z Belgii, Niemiec czy Francji. To że BWT nie ma go w ofercie nie świadczy o niczym. Są firmy w Polsce które je stosują. Jeszcze więcej firm szuka jakiegoś zamiennika bo chcą mieć to w ofercie ale "nie chcą kupować od konkurencji".

 

Na pewno nie w ostatnim cenniku tych firm nie ma pozycji złoże CR. Również urządzeń na tym złożu nie zauważyłem. Pewnie też chyłkiem się wycofują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz... ja zauważyłem coraz więcej odpowiedników tego złoża. Z bardziej oczywistych przykładów choćby Epuro ze swoimi urządzeniami.

Poza tym cenniki to nie jedyne źródła informacji :) A to że nie znalazłeś czegoś w cenniku wcale nie musi oznaczać, że to nie istnieje albo jest wycofywane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wiecie coś na temat złoża Filtersorb FMH?

Jest to odpowiednik złoża GreensandPlus, czyli ziarenka piasku pokryte warstwą dwutlenku manganu. Zwykły Greensand to sama ruda manganu (bez ziarna piasku w środku) (prawie jak M&M'sy ;P)

Co do lepszej lub gorszej skuteczności to wątpię aby którekolwiek z tych złóż się czymś wyróżniało - wszystkie działają na tej samej zasadzie i są produkowane tą samą technologią (a część pochodzi z tej samej kopalni/fabryki tylko jest pakowana pod różnymi markami). Myślę, że nie warto kombinować tylko wybrać tańszą wersję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to odpowiednik złoża GreensandPlus, czyli ziarenka piasku pokryte warstwą dwutlenku manganu. Zwykły Greensand to sama ruda manganu (bez ziarna piasku w środku) (prawie jak M&M'sy ;P)

Co do lepszej lub gorszej skuteczności to wątpię aby którekolwiek z tych złóż się czymś wyróżniało - wszystkie działają na tej samej zasadzie i są produkowane tą samą technologią (a część pochodzi z tej samej kopalni/fabryki tylko jest pakowana pod różnymi markami). Myślę, że nie warto kombinować tylko wybrać tańszą wersję.

 

I tu się zgodę z kolegą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to już jestem zdecydowany.

 

Na koniec, czy poniższy sposób wyliczenia objętości wody pomiędzy regeneracjami jest prawidłowy?:

 

teoretyczna pojemność złoża Greensand dla Fe+Mn wynosi ok. 0.9 g/dm3 złoża (wg specyfikacji)

Załóżmy, że w moim przypadku to będzie 0,5 g/dm3, bo mam zdecydowanie więcej trudniej usuwalnego Mn niż Fe.

 

Projektowana kolumna 13"x54" ma ok. 56 dm3 złoża, czyli daje to całkowitą efektywną pojemność filtra w ilości ok. 28g Mn+Fe

przy moim sumarycznym stężeniu ~ 1,4 mg/dm3 oznacza to, iż pojemność filtra wyczerpie się po przefiltrowaniu ok. 21 m3 wody

 

jeśli teraz opróżniam szambo (szczelne) o poj. 10m3 raz na 2 miesiące, oznacza to wynikową częstotliwość regeneracji filtra co 4 miesiące...

trochę mi się to nie zgadza z internetowymi informacjami o konieczności cokilkudniowej regeneracji złoża...

 

Z drugiej strony, jeśli się trzymać wartości obliczeniowych, czyli np. zużycia wody dla 1 RLM = 0,150 m3/d, to dla 4-osobowej rodziny okres ten skraca się do 1 miesiąca.

Do tego jeśli założę zwykle występujące znacznie większe ilości żelaza (np. 10 mg (Fe+Mn)/dm3), to wtedy otrzymuję częstotliwość regeneracji co 2,5 m3, co przy obliczeniowym zużyciu wody daje konieczność regeneracji co 4 dni - czyli niby się zgadza? :)

 

Czy takie moje wyliczenia są słuszne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie moje wyliczenia są słuszne?

Generalnie twoje obliczenia są słuszne, ale:

Po pierwsze: nigdy nie możesz dopuścić do całkowitego wyczerpania pojemności złoża. Jeśli to zrobisz to złoże może scementować i będzie do wyrzucenia. Zazwyczaj zakłada się wydajność na poziomie 50% tego co policzyłeś (czyli całkowitej pojemności).

 

Po drugie: licząc pojemność złoża typu Greensand przelicza się ilości żelaza i manganu w wodzie na równoważniki (np. 1 mg żelaza zużyje pojemność złoża w mniejszym stopniu niż mangan). I tak przelicza się: żelazo (x1), mangan (x2), siarkowodór (x5).

Jeśli całkowita pojemność 1 litra złoża to 1340 mg (w równoważnikach) to poziom żelaza wynosi (0,07mg/l x1 = 0,07),a manganu: (1,3mg/l x2 = 2,6). Razem: 2,67mg/l.

 

Czyli z 1 litra złoża otrzymasz (1340 / 2,67 = 500) litrów wody. Jeśli masz 56 litrów złoża to (56 x 500 = 28000), czyli 28 m3 wody.

Teraz trzeba by przyjąć 50% rezerwę i wychodzi, że mógłbyś regenerować taki filtr co 14 m3.

 

Po trzecie: pojemność złoża to nie wszystko :) Z powyższych obliczeń wynika, że mógłbyś zastosować mniejszy zbiornik i mniej złoża. Pytanie jak duży przepływ chwilowy ma zapewnić ten filtr? Aby usunąć żelazo i mangan wymagany jest odpowiednio długi czas kontaktu wody ze złożem.

 

Zbiornik 13x54 powinien zapewnić ciągły przepływ rzędu 1,8 m3/h (ponad 30 litrów na minutę). Weź jeszcze pod uwagę, że sam zbiornik będzie zawierał kilkadziesiąt litrów wody, która będzie swego rodzaju "rezerwą" i chwilowy większy pobór wody nie spowoduje problemu.

 

Po czwarte: płukać złoże powinieneś nie rzadziej niż raz na kilka dni także z innych powodów (np. zjawisko kanałowania przepływu, czy rozwoju bakterii).

 

Podsumowując - zastanowiłbym się czy na pewno potrzebujesz aż takiego dużego filtra :)

Edytowane przez qbek17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, możecie poradzić jakiś odkamieniacz do wody? Taki żeby służył dla całej instalacji c.w.u w domku.

pozdrawiam

Do jakiej wody - masz badania? Na jakie zużycie wody (chwilowe i średnie)?

Bez tego to tak jakby zapytać czy możemy poradzić "jakiś samochód" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po trzecie: pojemność złoża to nie wszystko :) Z powyższych obliczeń wynika, że mógłbyś zastosować mniejszy zbiornik i mniej złoża. Pytanie jak duży przepływ chwilowy ma zapewnić ten filtr? Aby usunąć żelazo i mangan wymagany jest odpowiednio długi czas kontaktu wody ze złożem.

 

Zbiornik 13x54 powinien zapewnić ciągły przepływ rzędu 1,8 m3/h (ponad 30 litrów na minutę). Weź jeszcze pod uwagę, że sam zbiornik będzie zawierał kilkadziesiąt litrów wody, która będzie swego rodzaju "rezerwą" i chwilowy większy pobór wody nie spowoduje problemu.

 

Po czwarte: płukać złoże powinieneś nie rzadziej niż raz na kilka dni także z innych powodów (np. zjawisko kanałowania przepływu, czy rozwoju bakterii).

 

Podsumowując - zastanowiłbym się czy na pewno potrzebujesz aż takiego dużego filtra :)

 

No co prawda średnie miesięczne zużycie wody nie jest wysokie, bo praktycznie nie ma nas w domu (praca, przedszkole), ale zakładałem max. chwilowe 1,5 m3/h (np. w weekend). Za dużo?

 

Poza tym na Greensandzie chyba max przepływ przy 13x54" jest mniejszy niż 1,8 m3? przynajmniej tak podają producenci... 0,9 - 1,3 m3.

Wg Ciebie 10x54 lub 12x48 wystarczy?

 

Płukać mogę częściej, ale chyba nie musi to trwać tyle co pełna regeneracja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co prawda średnie miesięczne zużycie wody nie jest wysokie, bo praktycznie nie ma nas w domu (praca, przedszkole), ale zakładałem max. chwilowe 1,5 m3/h (np. w weekend). Za dużo?

 

Poza tym na Greensandzie chyba max przepływ przy 13x54" jest mniejszy niż 1,8 m3? przynajmniej tak podają producenci... 0,9 - 1,3 m3.

Wg Ciebie 10x54 lub 12x48 wystarczy?

 

Powiem tak: 13x54 na pewno wystarczy na takie potrzeby, ale WEDŁUG MNIE mniejszy też by wystarczył. Decyzja jest twoja :) może będziesz się czuł bardziej pewnie jak dasz większy zbiornik? A może różnica w cenie jest niewielka... Jedyna wada większego zbiornika to większe koszty utrzymania.

 

Co do przepływu maksymalnego to tu jest kwestia trochę marketingowa - różne źródła podają różne parametry, są różne metody regeneracji, do tego nie ma jasnej definicji przepływu maksymalnego (chwilowy czy ciągły?), niektórzy nie rozróżniają jeszcze Greensandu od GreensanduPlus....

Część specjalistów jak zobaczy twoje parametry wody to doradzi ci większy system, żeby mieć spokój z manganem.

 

Płukać mogę częściej, ale chyba nie musi to trwać tyle co pełna regeneracja?

I to by było idealne rozwiązanie. Ale głowica z taką opcją (dwie różne sekwencje regeneracji: pełna i płukanie) kosztuje 2 razy więcej niż zwykła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wody "z kranu". Twardość wody w granicach 300-400 według miejskich wodociągów. Zużycie 12 m3/miesiąc.

Prosty model w obudowie kompaktowej na 25 litrów złoża powinien wystarczyć. Płukanie raz na tydzień. Koszt z montażem w granicach 2200-2500 (chyba że na chińskich głowicach - 1800-2000).

Zakładam, że nie jest to mieszkanie w bloku, a woda spełnia pozostałe parametry wody pitnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty model w obudowie kompaktowej na 25 litrów złoża powinien wystarczyć. Płukanie raz na tydzień. Koszt z montażem w granicach 2200-2500 (chyba że na chińskich głowicach - 1800-2000).

Zakładam, że nie jest to mieszkanie w bloku, a woda spełnia pozostałe parametry wody pitnej?

 

Obecnie w bloku, potem w domku. Ujęcie wody będzie to samo. Tak, woda spełnia parametry, tylko ten kamień...

Prosty model - a można w takim razie jakieś konkrety? Producent, model, nazwa?

 

dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie w bloku, potem w domku. Ujęcie wody będzie to samo. Tak, woda spełnia parametry, tylko ten kamień...

Prosty model - a można w takim razie jakieś konkrety? Producent, model, nazwa?

dzięki i pozdrawiam

W bloku będzie ciężko podłączyć takie urządzenie, chyba że masz doprowadzoną tylko wodę zimną i piec w mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty model w obudowie kompaktowej na 25 litrów złoża powinien wystarczyć. Płukanie raz na tydzień. Koszt z montażem w granicach 2200-2500 (chyba że na chińskich głowicach - 1800-2000).

Zakładam, że nie jest to mieszkanie w bloku, a woda spełnia pozostałe parametry wody pitnej?

 

A jakie są koszty eksploatacji takiego urządzenia? Obejrzałam ofertę Aqua-Soft, o eksploatacji to na stronie nie napisali nic. Co trzeba wymieniać i jak często i za ile? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...