Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

A jakie są koszty eksploatacji takiego urządzenia? Obejrzałam ofertę Aqua-Soft, o eksploatacji to na stronie nie napisali nic. Co trzeba wymieniać i jak często i za ile? :-)

O ile w wodzie wodociągowej nie ma ogromnych ilości chloru to taki zmiękczacz powinien spokojnie działać ok 10 lat.

Z kosztów eksploatacji masz:

- sól tabletkowaną (25-30 zł za worek 25 kg) - zużycie to ok 3 kg na regenerację więc jeden worek na dwa miesiące.

- wodę na regenerację (zależnie od ustawień regeneracji to ok 120-150 litrów).

- przegląd (to już koszt zależny od firmy która go wykona - ok 100-150 zł) raz do roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zmiękczacz Max Flex 63B3 25 litrów, woda ze studni- Fe<0,2 mg/l, Mn<0,05 mg/l, twardość 20 Hd. Urządzenie działa od stycznia 2010, regeneracja co 2,5 m3. Jakieś

1,5 miesiąca temu zauważyłem, że woda ok. 300l przed regenaracją ma twardość taką jak przed zamontowaniem urządzenia. Sytuacja powtarza się po każdej regeneracji. Serwisant był już kilka razy, kombinował na wszystkie sposoby niestety bez skutku. HELP

Edytowane przez orasta
poprawa stylu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiękczacz Max Flex 63B3 25 litrów .... HELP

Wybacz ale najlepszym rozwiązaniem twojego problemu będzie wymiana na nowe urządzenie.

W najtańszych modelach (czyli właśnie takim jak masz) wszystko jest składane w chinach i nie wiadomo jaki ani ile jonitu masz tam zasypane. Możliwe, że przez rok wydajność jonitu spadła już na tyle, że odczuwasz ten spadek. Możesz zmienić częstotliwość regeneracji, ale temat wróci za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiękczacz Max Flex 63B3 25 litrów, woda ze studni- Fe<0,2 mg/l, Mn<0,05 mg/l, twardość 20 Hd. Urządzenie działa od stycznia 2010, regeneracja co 2,5 m3. Jakieś

1,5 miesiąca temu zauważyłem, że woda ok. 300l przed regenaracją ma twardość taką jak przed zamontowaniem urządzenia. Sytuacja powtarza się po każdej regeneracji. Serwisant był już kilka razy, kombinował na wszystkie sposoby niestety bez skutku. HELP

 

Niestety trafiłaś na firmę która albo zataiła przed Tobą pochodzenie filtra albo umiejętnie przekonała że chińskie jest równie dobre a nawet lepsze. Znowu jesteśmy zgodni z kolegą ze w twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana całego urządzenia. Problem z twardością to dopiero początek twoich problemów. Gorzej jak ci zaleje dom. Sprawdź czy firma która Ci to sprzedała ma przynajmniej europejskie legalne atesty na te konkretne urządzenie, nie mówiąc o UDT . Szanuj swoje zdrowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem najszczęsliwszym z ludzi po przeczytaniu tych postów.:bash: Faktycznie...., nie zgłębiałem tematu przed wyborem urządzenia, ale firma która montowała zmiękczacz działa na rynku kilkanaście lat więc to mnie uspokoiło. Dzisiaj rano byli panowie z firmy, wymienili złoże. Oczywiście zagaiłem na temat produkcji tego ustrojstwa w Chinach, panowie grzecznie aczkolwiek stanowczo zaprzeczyli. Z kolei mój znajomy zamontował urządzenie firmowane przez Buderusa i też ma problemy, serwisant powiedział mu, że Buderus daje tylko nazwę, a tak naprawdę to nie wiadomo gdzie to jest produkowane.:jawdrop: Bądź tu mądry człowieku. Ja czekam co się dalej będzie działo. Edytowane przez orasta
styl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zgłębiałem tematu przed wyborem urządzenia, ale firma która montowała zmiękczacz działa na rynku kilkanaście lat więc to mnie uspokoiło.
Blad. Najgorsza rzecz na swiecie zaufac doswiadczeniu znanej firmie, bez wglebiania sie w temat. Takie czasy. Jesli nie bedziesz w stanie stwierdzic ze wciskaja Ci badziew, to przerazajaca ilosc firm w tym kraju, Ci badziew z usmiechem na ustach sprzeda ;-(

 

Dzisiaj rano byli panowie z firmy, wymienili złoże. Ja czekam co się dalej będzie działo.

Tak jak Ci pisano wyzej. Zarzadaj kopii atestow urzadzenia/zloza. Jak nie maja, to niech Ci zwroca pieniadze. Wtedy bedziesz mogl kupic cos dobrej jakosci.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem najszczęsliwszym z ludzi po przeczytaniu tych postów.:bash: Faktycznie...., nie zgłębiałem tematu przed wyborem urządzenia, ale firma która montowała zmiękczacz działa na rynku kilkanaście lat więc to mnie uspokoiło. Dzisiaj rano byli panowie z firmy, wymienili złoże. Oczywiście zagaiłem na temat produkcji tego ustrojstwa w Chinach, panowie grzecznie aczkolwiek stanowczo zaprzeczyli. Z kolei mój znajomy zamontował urządzenie firmowane przez Buderusa i też ma problemy, serwisant powiedział mu, że Buderus daje tylko nazwę, a tak naprawdę to nie wiadomo gdzie to jest produkowane.:jawdrop: Bądź tu mądry człowieku. Ja czekam co się dalej będzie działo.

Kliknij na stronę: http://www.runxin.pl/products.htm jest tam zawór RX63B3 który pokrywa się z symbolem Twojego zmiękczacza, Jeżeli w zmiękczaczu masz taki zawór, to na pewno masz chińskie urządzenie. Kupione za tak małe pieniądze że stać ich na wymianę jonitu w okresie gwarancyjnym tylko co później?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może podpowie - mam zbiornik 10"x54" w nim 40l Purolite C100e. I teraz najważniejsze - jaką ilością soli/solanki to regenerować? Jaką ma zdolność jonowymienną? W/g obecnych ustawień jest 4,3kg soli na regenerację i 80 °dH x m3. Wydaje mi się że wydajność jest zaniżona - powinno chyba być coś koło 120 °dH x m3 i coś koło 3kg soli na regenerację?

A gdybym chciał zmniejszyć ilość żywicy w zbiorniku to rozumiem że zmniejszam proporcjonalnie zdolność wymienną złoża. A co z solanką wtedy? Zdaje sobie sprawę że kontakt wody z żywicą może być za krótki i co się z tym wiąże nie będzie całkowicie zmiękczać przy większych przepływach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolei mój znajomy zamontował urządzenie firmowane przez Buderusa i też ma problemy, serwisant powiedział mu, że Buderus daje tylko nazwę, a tak naprawdę to nie wiadomo gdzie to jest produkowane.

To akurat prawda - Buderus sprzedaje zmiękczacze pod własną marką, ale są one składane przez polską firmę z Poznania :)

Edytowane przez qbek17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zagaiłem na temat produkcji tego ustrojstwa w Chinach, panowie grzecznie aczkolwiek stanowczo zaprzeczyli.

A cóż innego mogli powiedzieć??

Spotkałem kiedyś człowieka, któremu wcisnęli RX'a na zbiorniku Structurala, twierdząc że wszystkie części są "made in USA". Koleś miał wille za kilka milionów i nawet po rozszyfrowaniu nazwy RX jako RunXin szedł w zaparte, że on przecież zapłacił tyle, że to nie może być z chin....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może podpowie - mam zbiornik 10"x54" w nim 40l Purolite C100e. I teraz najważniejsze - jaką ilością soli/solanki to regenerować? Jaką ma zdolność jonowymienną? W/g obecnych ustawień jest 4,3kg soli na regenerację i 80 °dH x m3. Wydaje mi się że wydajność jest zaniżona - powinno chyba być coś koło 120 °dH x m3 i coś koło 3kg soli na regenerację?

A gdybym chciał zmniejszyć ilość żywicy w zbiorniku to rozumiem że zmniejszam proporcjonalnie zdolność wymienną złoża. A co z solanką wtedy? Zdaje sobie sprawę że kontakt wody z żywicą może być za krótki i co się z tym wiąże nie będzie całkowicie zmiękczać przy większych przepływach.

Żeby uzyskać zdolność jonowymienną na poziomie 120 dH powinieneś raczej podnieść ilość soli (tak ze 4,8-5,0 kg) a nie obniżać.

Po co miałbyś zmniejszać ilość żywicy?? Jeśli jednak byś zmniejszył to będzie tak jak mówisz (mniejsza wydajność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem kiedyś człowieka, któremu wcisnęli RX'a na zbiorniku Structurala, twierdząc że wszystkie części są "made in USA". Koleś miał wille za kilka milionów i nawet po rozszyfrowaniu nazwy RX jako RunXin szedł w zaparte, że on przecież zapłacił tyle, że to nie może być z chin....
Sasiad dal ponad 6000PLN za zbiornik 10x48 z glowica Logix i greensandem. Bo to dobry kolega jego przyjaciela montowal, ktoremu taki filtr dziala. Nawet nie sprawdzil ceny gdzie indziej. Znajomi zaplacili cos kolo 3000PLN za osmoze do kuchni ze zbiorniczkiem :-( Tez ktos polecony przez kolege montowal.

Jesli pozwolisz to kazdy Cie oskubie.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uzyskać zdolność jonowymienną na poziomie 120 dH powinieneś raczej podnieść ilość soli (tak ze 4,8-5,0 kg) a nie obniżać.

Po co miałbyś zmniejszać ilość żywicy?? Jeśli jednak byś zmniejszył to będzie tak jak mówisz (mniejsza wydajność).

Problem w tym, że na razie mam dużo mniejsze zużycie wody w stosunku do tego co będzie docelowo. Chcę uzyskać zmniejszenie ilości soli na regenerację do momentu gdy będzie potrzebna pełna wydajność. Dlatego myślę o zmniejszeniu złoża aby zwiększyć częstotliwość regeneracji. Przypływy maksymalne również mam mniejsze od docelowych więc niższa wysokość złoża nie powinna mi przeszkadzać. Jak zużycie będzie się zwiększać to dosypie. Tylko czy to cokolwiek zmienia w temacie zużycia soli? Bo jeśli nie to wtedy jest to bez sensu.

A może w takim razie lepiej ustawić mniejszą pojemność złoża i zmniejszyć ilość soli na regenerację?

 

Mam jeszcze pytanie na razie teoretyczne - czy można mieszać C100E z A520E? Oczywiście rozumiem że może być problem z doborem proporcji aby uzyskać stabilne parametry przez cały czas pomiędzy regeneracjami. Chodzi mi wyłącznie o to czy są jakieś kwestie techniczne które mogą być źródłem problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kopiecie leżącego

 

Tak jak Ci pisano wyzej. Zarzadaj kopii atestow urzadzenia/zloza. Jak nie maja, to niech Ci zwroca pieniadze. Wtedy bedziesz mogl kupic cos dobrej jakosci.

 

Taką opcję mogę sobie raczej odpuścić, urządzenie posiadam ponad rok i to moja wina, że czegoś tam nie dopilnowałem. Myślę, że firma posiada atesty na złoża i urządzenia, te rzeczy są raczej rygorystycznie kontrolowane w naszym kraju, ale jeszcze to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kopiecie leżącego

 

 

 

Taką opcję mogę sobie raczej odpuścić, urządzenie posiadam ponad rok i to moja wina, że czegoś tam nie dopilnowałem. Myślę, że firma posiada atesty na złoża i urządzenia, te rzeczy są raczej rygorystycznie kontrolowane w naszym kraju, ale jeszcze to sprawdzę.

 

To nie jest tak jak myślisz. W Polsce panuje partyzantka. Sprowadza się kontener z Chin, a korzysta Si ę z atestów innych urządzeń. Np. Można dostać atest CE na część elektryczną głowicy i chwalić się że cała ma atest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumim czemu chcesz zmniejszać pojemność jonowymienną. Jeżeli masz głowicę w wersji objętościowej to fakt iż regeneruje się rzadko nie stanowi problemu. Jeżeli masz wersję czasową i masz regenerację przynajmniej raz na tydzień zmniejsz dawkę soli. Usuwanie jonitu jest bez sensu. Zmniejszenie wysokości warstwy złoża może spowodować iż urządzenie nie będzie prawidłowo funkcjonowało. Pojemność jonowymienną urządzenia określa ilość złoża i stan zasolenia. Jeżeli podasz twardość wody, zaw. żelaza i manganu oraz obecne zużycie wody w ciągu tygodnia, to określę Ci wymagany poziom zasolenia.

 

 

 

 

 

Problem w tym, że na razie mam dużo mniejsze zużycie wody w stosunku do tego co będzie docelowo. Chcę uzyskać zmniejszenie ilości soli na regenerację do momentu gdy będzie potrzebna pełna wydajność. Dlatego myślę o zmniejszeniu złoża aby zwiększyć częstotliwość regeneracji. Przypływy maksymalne również mam mniejsze od docelowych więc niższa wysokość złoża nie powinna mi przeszkadzać. Jak zużycie będzie się zwiększać to dosypie. Tylko czy to cokolwiek zmienia w temacie zużycia soli? Bo jeśli nie to wtedy jest to bez sensu.

A może w takim razie lepiej ustawić mniejszą pojemność złoża i zmniejszyć ilość soli na regenerację?

 

Mam jeszcze pytanie na razie teoretyczne - czy można mieszać C100E z A520E? Oczywiście rozumiem że może być problem z doborem proporcji aby uzyskać stabilne parametry przez cały czas pomiędzy regeneracjami. Chodzi mi wyłącznie o to czy są jakieś kwestie techniczne które mogą być źródłem problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumim czemu chcesz zmniejszać pojemność jonowymienną. Jeżeli masz głowicę w wersji objętościowej to fakt iż regeneruje się rzadko nie stanowi problemu.

Jak to będzie raz na 2 miesiące to też nie będzie problemu? Nigdzie nie udało mi się znaleźć danych co do wymaganych maksymalnych czasów między regeneracjami. Wodę teoretycznie mam taką: http://www.aquanet.pl/woda_i_scieki/?pid=94 - wypadkowa ujęć z Poznania i Mosiny.

Twardość wody 300-340 mg CaCO3 (17-19 st dh),

Żelazo 0,05 mg,

Mangan 0,009 mg,

Siarczany 124 mg.

W praktyce wygląda na to, że mam jakimś cudem większą twardość (musiałem zwiększyć ustawienia na zmywarce i na podręcznych testach wychodzi mi ok. 20 - 21st dh). Wody miejskiej nie dawałem do badania. Złoża 40l, głowica ma możliwość pracy jako czasowa i/lub objętościowa. Solankowanie współprądowe.

Obecne zużycie wody 220l/dobę, maksymalny przepływ ok. 10l/min. Docelowo będzie ok. 3 razy większe (zużycie i przepływy).

W/g danych żywicy regeneracja musi się odbywać na poziomie ok. 70g NaCL/l (niecałe 3kg soli) i zdolność wymienna jest na poziomie 2 mval (to by dawało 224 st dh m3?). Z twardością chcę zejść do 5st dh (rury miedziane), czyli muszę zdjąć 15st. - to daje prawie 15m3 wody między regeneracjami (co 68 dni)??? Coś źle liczę? Żelazo i mangan są na tak niskich poziomach że nie powinny chyba wpływać na wynik.

 

O mieszanie żywic pytałem bo czasem wykorzystuje również wodę studzienną. Ma przekroczone azotany (i bakterie) ale to do picia mam opanowane za pomocą filtrów. Tutaj można zobaczyć wyniki ze studni i co mi się udało wyciągnąć po filtrach: http://www.tomkii.net/woda_pomiary.html.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelazo i mangan nie mają nic wspólnego z częstotliwością regeneracji jonitów.

Dawka soli nie jest stała. Dla C100E wynosi (według karty producenta) 60-320 g/l. Pojemność to 1,9 val/l ale to nie ta sama jednostka co stopnie niemieckie. Jest to całkowita pojemność jonowymienna. Pojemność rzeczywista jest dużo mniejsza.

Regeneracja jonitów powinna być maksymalnie co 10-12 dni, żeby zachować ich wydajność. Jeśli nie potrzebujesz tej wydajności to możesz sobie dodać kilka dni, ale nie robiłbym regeneracji rzadziej niż raz na 14-15 dni. To wszystko przy założeniu, że w wodzie surowej nie ma zawiesin, koloidów ani bakterii.

Zabawa z ujmowaniem jonitu jest bez sensu. Jeśli już chcesz oszczędzić to zmniejsz ilość soli na każdą regenerację, możesz też skrócić jej czas.

 

Co do mieszania jonitów to teoretycznie możesz to zrobić, ale weź pod uwagę, że różne jonity (kationit i anionit) wymagają różnych przepływów i różnych regeneracji. W praktyce pewnie podziała przez jakiś czas, ale nic pewnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...