Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Żelazo i mangan nie mają nic wspólnego z częstotliwością regeneracji jonitów.

Dawka soli nie jest stała. Dla C100E wynosi (według karty producenta) 60-320 g/l. Pojemność to 1,9 val/l ale to nie ta sama jednostka co stopnie niemieckie. Jest to całkowita pojemność jonowymienna. Pojemność rzeczywista jest dużo mniejsza.(...)

Dobrze, czyli zakładam pojemność złoża 90°dH (czyli 32mval - co u mnie daje 6,4m3 wody - zużycie z 30dni), dzielę przez 40l złoża co daje 0,8mval na 1l złoża (co jest wartością minimalną dla tej żywicy). Dla c100e odczytuje z wykresu że osiąga ono tą pojemność przy zasoleniu 60gNaCl x 40l złoża = 2,4kg NaCl na regenerację. Do tego jakiś margines bezpieczeństwa + 50% = 3,6kg NaCl. Teraz dobrze?

A gdybym zszedł z ilością złoża do 25l to odpowiednio miał bym 56°dH (20mval - u mnie 4m3 wody - zużycie z 18dni) i regenerację 1,5kg NaCl + 50% = 2,25kg NaCl. Czyli różnica ciut powyżej worka soli/rok - faktycznie problematyczny zysk.

Pomijam wyliczanie pozornej twardości.

Mam w tej chwili wsteczne płukanie (8min), solankowanie (60min), wsteczne płukanie (8min), układanie (czy jak zwał 4min). Doczytałem że pierwsze wsteczne płukanie można skrócić (ale nie wiem o ile), piszesz że mogę skrócić solankowanie. Dla 3,6kg NaCl solanka kończy mi się w niecałe 10minut. Ile w tym układzie powinienem ustawić solankowania? Oczywistym jest że nie mniej niż 10min. Pozostały czas robi tak naprawdę wolne płukanie - ile powinno trwać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam w tej chwili wsteczne płukanie (8min), solankowanie (60min), wsteczne płukanie (8min), układanie (czy jak zwał 4min). Doczytałem że pierwsze wsteczne płukanie można skrócić (ale nie wiem o ile), piszesz że mogę skrócić solankowanie. Dla 3,6kg NaCl solanka kończy mi się w niecałe 10minut. Ile w tym układzie powinienem ustawić solankowania? Oczywistym jest że nie mniej niż 10min. Pozostały czas robi tak naprawdę wolne płukanie - ile powinno trwać?

Z obliczeniami soli jesteś już w pobliżu wartości praktycznych :) I, jak sam zauważyłeś, zysk po zmniejszeniu ilości jonitu jest niewielki.

Myślę, że regenerację możesz ustawić nieco inaczej: Backwash (6 min), solankowanie (45 min), Rinse (4 min). Pierwsze płukanie jest ważne - usuwa zanieczyszczenia mechaniczne. Za to drugi Backwash możesz sobie darować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 40 l żywicy i dawce soli 50g/l, co da ilość soli na regenerację - 2 kg, urządzenie będzie miało pojemność do zmiękczenia ok. 4 000l wody, więc regeneracja będzie co ok. 3-4 tygodnie, w zależności od stopnia mieszania. I proszę nic nie kombinować z usuwaniem jonitu, bo nie ma to sensu.

 

 

 

Jak to będzie raz na 2 miesiące to też nie będzie problemu? Nigdzie nie udało mi się znaleźć danych co do wymaganych maksymalnych czasów między regeneracjami. Wodę teoretycznie mam taką: http://www.aquanet.pl/woda_i_scieki/?pid=94 - wypadkowa ujęć z Poznania i Mosiny.

Twardość wody 300-340 mg CaCO3 (17-19 st dh),

Żelazo 0,05 mg,

Mangan 0,009 mg,

Siarczany 124 mg.

W praktyce wygląda na to, że mam jakimś cudem większą twardość (musiałem zwiększyć ustawienia na zmywarce i na podręcznych testach wychodzi mi ok. 20 - 21st dh). Wody miejskiej nie dawałem do badania. Złoża 40l, głowica ma możliwość pracy jako czasowa i/lub objętościowa. Solankowanie współprądowe.

Obecne zużycie wody 220l/dobę, maksymalny przepływ ok. 10l/min. Docelowo będzie ok. 3 razy większe (zużycie i przepływy).

W/g danych żywicy regeneracja musi się odbywać na poziomie ok. 70g NaCL/l (niecałe 3kg soli) i zdolność wymienna jest na poziomie 2 mval (to by dawało 224 st dh m3?). Z twardością chcę zejść do 5st dh (rury miedziane), czyli muszę zdjąć 15st. - to daje prawie 15m3 wody między regeneracjami (co 68 dni)??? Coś źle liczę? Żelazo i mangan są na tak niskich poziomach że nie powinny chyba wpływać na wynik.

 

O mieszanie żywic pytałem bo czasem wykorzystuje również wodę studzienną. Ma przekroczone azotany (i bakterie) ale to do picia mam opanowane za pomocą filtrów. Tutaj można zobaczyć wyniki ze studni i co mi się udało wyciągnąć po filtrach: http://www.tomkii.net/woda_pomiary.html.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 40 l żywicy i dawce soli 50g/l, co da ilość soli na regenerację - 2 kg, urządzenie będzie miało pojemność do zmiękczenia ok. 4 000l wody, więc regeneracja będzie co ok. 3-4 tygodnie, w zależności od stopnia mieszania.

Przy takiej dawce jonit nie będzie się w pełni regenerował i po jakimś czasie będzie potrzebna porządna regeneracja normalną (albo większą) dawką soli. Ale przecież o to chyba Ci chodziło :) Tylko nie licz na te 4 m3 wody - regeneruj mniejszą dawką soli, ale częściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej dawce jonit nie będzie się w pełni regenerował i po jakimś czasie będzie potrzebna porządna regeneracja normalną (albo większą) dawką soli. Ale przecież o to chyba Ci chodziło :) Tylko nie licz na te 4 m3 wody - regeneruj mniejszą dawką soli, ale częściej.

Ustawiłem 3,6kg, pojemność złoża 90°dH i czasy jak podawałeś. Do tego włączyłem dodatkowo kryterium czasowe (14dni). W chwili obecnej to raczej one będzie wymuszać regenerację. Kontroluje oczywiście twardość (będę sprawdzał tuż przed regeneracją) i jak zauważę coś niepokojącego to zwiększę dawkę.

PS.

Woda jest raczej pozbawiona zawiesin, wkład 1um zapycha się po pół roku pracy.

Edytowane przez Tomkii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Czy filtr do domu, który korzysta z solanki nie zakłóci pracy POŚ? Tzn. czy odżelaziacz/odkamieniacz/ odmanganiacz na cały dom nie zabije bakterii w oczyszczalni i nie zakłóci jej pracy? Czy stężenie solanki jest wysokie? Używa jej się tylko do płukania filtrów czy jest w pracy ciągłej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solanką regeneruje się tylko zmiękczacze. Odżelaziacze i odmanganiacze to inna bajka.

Stężenie solanki to ok 10% (ale dokładnie to zależy od wielu czynników, np. temperatury), używana jest tylko w jednym etapie regeneracji.

Każda ilość soli "zakłóci" pracę biologicznej POŚ, ale przy odpowiedniej proporcji (mała ilość soli, duża POŚ) będzie to niezauważalne (tak dla użytkownika jak i dla POŚ) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie , mam prośbę , doradźcie konkretne urządzenia , firma , model itd.

Zgromadziłam już kase i muszę się zdecydować , jakiś zmiękczacz i filtr na azotany.

Wyniki badania wody zamieszczałam juz wcześniej , ale napiszę jeszcze raz.

 

Mętność - 2

Barwa - 10

Zapach w temp. 23 -nieakceptowalny

Odczyn ph - 7

Twardość ogólna (CaCO3) -828

Utlenialność z KMnO4 -poniżej 0,5

Amoniak -0,10

Azotyny -0,128

Azotany -339

Chlorki - 108

Żelazo ogólne - 261

Mangan -90

 

rodzinka 3 osobowa , domek jednorodzinny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zauważyłem problem z moją Głowicą sterującą Clack WS1 Cl - objętościowa.

Kupiłem ją pół roku temu, zamontowałem i dziś zauważyłem iż przestała odmierzać litry wody, a tym samym automatycznie wstecznie filtrować złoże.

Obecnie cała instalacja filtruje wodę dla 1 kibelka i 1 umywalki oraz na potrzeby urabiania kleju do kafelkowania.

Co może być przyczyną tej usterki oraz jak można usunąć usterkę lub ewentualnie jak wygląda serwis Clacka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobra oferta

 

Witam jestem totalnym laikiem w uzdatnianiu wody i szukam dobrego rozwiązania za rozsądne pieniądze

więc proszę o pomoc znających się na rzeczy!

Parametry wody:

odczyn 7,03

twardość 293

żelazo 2,14

mangan 0,162

Dom jednorodzinny, cztery osoby, woda do celów użytkowych z ujęcia głębinowego,zwykły hydrofor, POŚ

 

otrzymana oferta:

1. Filtr automatyczny ProF-10/CO1G za 3000zł brutto z wymiennikiem jonowym ProZS30/CO1 za 2500 zł brutto

2. Filtr narurowy BB 20/1 za 450 zł brutto i wymiennik jonowy ProZS50/CO1 za 2800zł brutto

 

Które urządzenia będą tańsze w eksploatacji, zużyją mniej wody na płukanie. Czy tańszy zestaw poradzi sobie z żelazem i manganem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zauważyłem problem z moją Głowicą sterującą Clack WS1 Cl - objętościowa.

Kupiłem ją pół roku temu, zamontowałem i dziś zauważyłem iż przestała odmierzać litry wody, a tym samym automatycznie wstecznie filtrować złoże.

Obecnie cała instalacja filtruje wodę dla 1 kibelka i 1 umywalki oraz na potrzeby urabiania kleju do kafelkowania.

Co może być przyczyną tej usterki oraz jak można usunąć usterkę lub ewentualnie jak wygląda serwis Clacka.

Najlepiej byłoby sprawdzić wodomierz (zakręcić bypass, wyjąć wodomierz i zobaczyć czy jak się nim zakręci to głowica widzi przepływ). Jeśli nie chcesz się bawić to od razu zadzwoń do firmy która ci go montowała i niech przyjadą i sprawdzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otrzymana oferta:

1. Filtr automatyczny ProF-10/CO1G za 3000zł brutto z wymiennikiem jonowym ProZS30/CO1 za 2500 zł brutto

2. Filtr narurowy BB 20/1 za 450 zł brutto i wymiennik jonowy ProZS50/CO1 za 2800zł brutto

 

Które urządzenia będą tańsze w eksploatacji, zużyją mniej wody na płukanie. Czy tańszy zestaw poradzi sobie z żelazem i manganem?

Same te symbole nic nie mówią (nawet google o nich nie słyszał) więc ciężko powiedzieć który lepszy :)

Ale na ponad 2 mg żelaza BB i zmiękczacz to za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARIANT 1

1. Usuwanie żelaza i manganu,

2. Zmiękczanie, usuwaniu żelaza i manganu.

Usuwanie żelaza i manganu jest realizowane na pierwszym stopniu filtracji przez filtr ze złożem katalitycznym (Greensand) regenerowany roztworem nadmanganianu potasu.

Twardość oraz pozostałości żelaza i manganu usuwa wymiennik jonowy regenerowany roztworem solanki. To rozwiązanie pozwala na uzyskanie wody o optymalnej twardości (~ 80 mg CaCO3/dm3).

Ze względu na szambo proponujemy sterowanie objętościowe obu urządzeń. Rozwiązanie to jest droższe w zakupie ale zdecydowanie tańsze w eksploatacji.

 

Jeżeli występują problemy z własnościami organoleptycznymi wody (barwa, zapach, smak) można jako ostatni zastosować narurowy filtr z wkładem węglowym.

 

Filtr automatyczny ProF-10/CO1G

- wydajność godzinowa Qhmax = 1,2 m3/h, przy liniowej prędkości filtracji 12,0 m/h

- centralna głowica sterująca V1CIDM wykonana z kompozytu

- sterowanie objętościowe (regeneracja po wykorzystaniu pojemności złoża)

- zawór obejściowy

- zbiornik ciśnieniowy kompozytowy wzmacniany włóknem szklanym =10”, H=54”

- wypełnienie: hydroantracyt, złoże Greensand na podsypce kwarcowej

- zbiornik na KMnO4

- przyłącze DN 25

- zasilanie elektryczne 230V/50Hz.

Wymiennik jonowy ProZS30/CO1 1 szt.

- wydajność godzinowa Qhmax = 1,2 m3/h, przy spadku ciśnienia p = 0,6 bar

- sterowanie objętościowe (regeneracja po wykorzystaniu zdolności jonowymiennej)

- zawór mieszający (pozwala na uzyskanie oczekiwanej twardości wody)

- zawór obejściowy

- zbiornik ciśnieniowy kompozytowy wzmacniany włóknem szklanym =9”, H=48”

- wypełnienie: żywica jonowymienna 30 l.

- zbiornik solanki z tworzywa

- zużycie soli na jedną regenerację 2,5 kg

- współprądowy system regeneracji

- przyłącze DN 25

- zasilanie elektryczne 230V/50Hz.

 

 

 

WARIANT 2 – poprawiający jakość wody w zakresie zawartości żelaza do poziomu ~ 0,4 mg/dm3, manganu do poziomu ~ 0,04 mg/dm3 oraz usunięcie twardości do poziomu 60 mg CaCO3

1. Filtracja mechaniczna

2. Zmiękczanie, usuwanie żelaza i manganu.

 

Zadaniem filtra mechanicznego jest zabezpieczenie głowicy zmiękczacza przed zanieczyszczeniami niesionymi przez wodę.

Twardość oraz żelazo i mangan usuwa wymiennik jonowy regenerowany roztworem solanki.

 

STOPIEŃ 1 FILTRACJA MECHANICZNA

Filtr narurowy BB 20/1" 1 szt.

- wykonanie: polipropylen wzmacniany włóknem szklanym

- przyłącze DN25

Wkład mechaniczny polipropylenowy 1 szt.

- poziom filtracji ~ 50 μm

 

STOPIEŃ 2 ZMIĘKCZANIE, USUWANIE ŻELAZA I MANGANU

Wymiennik jonowy ProZS50/CO1 1 szt.

- wydajność godzinowa Qhmax = 1,6 m3/h, przy spadku ciśnienia p = 0,6 bar

- sterowanie objętościowe (regeneracja po wykorzystaniu zdolności jonowymiennej)

- zawór mieszający (pozwala na uzyskanie oczekiwanej twardości wody)

- zawór obejściowy

- zbiornik ciśnieniowy kompozytowy wzmacniany włóknem szklanym =10”, H=54”

- wypełnienie: żywica jonowymienna 50 l.

- zbiornik solanki z tworzywa,

- zużycie soli na jedną regenerację 4 kg

- współprądowy system regeneracji

- przyłącze DN 25

- zasilanie elektryczne 230V/50Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz biologiczną POŚ to pierwszy wariant (odżelaziacz regenerowany KMnO4) odpada.

Drugi wariant gdzie żelazo ma być usuwane na "żywicy jonowymiennej" jest z założenia błędny - żywica nie służy do usuwania żelaza. Chyba, że autor miał na myśli nie standardową żywicę tylko złoże typu Crystal Right - ale nie wynika to z tego opisu.

W obu wariantach jest mocno zaniżone zużycie soli na regenerację.

 

Zamiast tych wariantów radziłbym zastosowanie jednego urządzenia ze złożem CR200 (cena ok 3300 netto) lub kombinacji odżelaziania (bez regeneracji chemicznej) ze standardowym zmiękczaniem (cena 2700 + 2000 netto). Przy zakupie z montażem doliczasz 8% VATu, a nie 23%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...