Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Zajrzyj np. http://aqua-soft.com.pl/odwrocona-osmoza.html

A zmiękczacz możesz zastosować standardowy (w obudowie kompaktowej ale z największą ilością złoża - zazwyczaj to 30 litrów) lub większy (z oddzielnym zbiornikiem na sól - jakieś 40-50 litrów powinno wystarczyć). Im większy zmiękczacz tym droższy w zakupie ale trochę tańszy w eksploatacji (większa wydajność między regeneracjami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Opisy faktycznie nie grzeszą objętością, ale nie chodzi o rozbudowany opis tylko o dobre, niezawodne urządzenia. Zazwyczaj najbardziej rozwlekłe opisy (często przepisane z innych źródeł) są substytutem wiedzy sprzedającego.

Nie mówię, że konkretnie ten czy inny sprzedawca/instalator taką wiedzę posiada, ale myślę że nie można się opierać tylko na opisie produktu.

 

Prosiłaś o polecenie kogoś - tą firmę mogę polecić i spać spokojnie, że nie zawiodą zaufania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisy faktycznie nie grzeszą objętością, ale nie chodzi o rozbudowany opis tylko o dobre, niezawodne urządzenia.

 

Prosiłaś o polecenie kogoś - tą firmę mogę polecić i spać spokojnie, że nie zawiodą zaufania.

tylko,ze ja chciałam wśród tych produktów znaleźć coś z tymi membranami polecanymi przez Ciebie a tymczasem w opisie nic nie ma :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko,ze ja chciałam wśród tych produktów znaleźć coś z tymi membranami polecanymi przez Ciebie a tymczasem w opisie nic nie ma :(

Masz rację - ale zawsze pozostaje możliwość zapytania jaka jest tam membrana przez maila czy telefon... :)

Nie przejmuj się aż tak bardzo producentem tej membrany - wspomniałem o tych firmach bo są znane i sprawdzone, ale jest jeszcze wiele innych, niekoniecznie gorszych. W domowych warunkach nie odczujesz różnicy między najlepszą, a tylko "dobrą" membraną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wkłady zmiękczające do korpusów BB są coś warte? Chodzi mi o zmiękczenie wody kuchennej do picia i gotowania.

Czy jest sens (z punktu widzenia skuteczności ale też ekonomii) wchodzić w tego typu rozwiązanie?

Z punktu widzenia skuteczności: w tych wkładach jest taki sam jonit jak w większych zmiękczaczach, więc w teorii będzie działał tak samo. W praktyce jeśli zamontujesz go na cały dom to przepływ będzie prawdopodobnie za szybki w stosunku do ilości jonitu i efekt będzie niepewny. Jeśli natomiast zamontujesz taki wkład tylko do jednego kranu to powinno być OK.

Z punktu widzenia ekonomii: takie wkłady często są trwale zamknięte co uniemożliwia ich regenerację, a bez regeneracji wydajność takiego wkładu jest minimalna. Zupełnie nieopłacalne rozwiązanie na dłuższą metę lub przy dużej twardości. Nawet gdybyś miał taki rozkręcany wkład z możliwością regeneracji to myślę, że nie jest to warte zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bry,

otrzymane wyniki wody z lekka mnie podłamały. Liczyłam, że jeśli studnia głębokaaaśna- to i woda będzie lepsza...

Przepisuje to co poza normą i czym trzeba się zająć :)

 

mętność - 2,25 FNU

Jon amonowy 1,1 mg/l

Żelazo- 2846 ug/l

Mangan - 393 ug/l

Twardość - 272 mg CaCo3/dm3 (no właśnie robić coś z tym ?)

 

Wiem, że żelazo i mangan to pikuś- co z jonem amonowym? Zaproponowano nam filtr Crystal- ale jego wadą jest to, że generalnie wywala wszystko z wody. Z twardością też zejdzie raczej do zera, a niby zero nie może być... I co z tym fantem począć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bry,

otrzymane wyniki wody z lekka mnie podłamały. Liczyłam, że jeśli studnia głębokaaaśna- to i woda będzie lepsza...

Przepisuje to co poza normą i czym trzeba się zająć :)

 

mętność - 2,25 FNU

Jon amonowy 1,1 mg/l

Żelazo- 2846 ug/l

Mangan - 393 ug/l

Twardość - 272 mg CaCo3/dm3 (no właśnie robić coś z tym ?)

 

Wiem, że żelazo i mangan to pikuś- co z jonem amonowym? Zaproponowano nam filtr Crystal- ale jego wadą jest to, że generalnie wywala wszystko z wody. Z twardością też zejdzie raczej do zera, a niby zero nie może być... I co z tym fantem począć?

 

Podaj wszystkie wyniki, nie tylko te przekroczone. Zwlaszcza pH, utlenialnosc.

Napisz tez jak wydajna masz studnie/pompe.

Czy masz juz zbiornik hydroforowy (jaki - wielkosc, typ).

 

Ja zyje z twardoscia 220mg. I nie uwazam tego za problem.

 

marcin

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia skuteczności: w tych wkładach jest taki sam jonit jak w większych zmiękczaczach, więc w teorii będzie działał tak samo. W praktyce jeśli zamontujesz go na cały dom to przepływ będzie prawdopodobnie za szybki w stosunku do ilości jonitu i efekt będzie niepewny. Jeśli natomiast zamontujesz taki wkład tylko do jednego kranu to powinno być OK.

Z punktu widzenia ekonomii: takie wkłady często są trwale zamknięte co uniemożliwia ich regenerację, a bez regeneracji wydajność takiego wkładu jest minimalna. Zupełnie nieopłacalne rozwiązanie na dłuższą metę lub przy dużej twardości. Nawet gdybyś miał taki rozkręcany wkład z możliwością regeneracji to myślę, że nie jest to warte zachodu.

Dzięki za info. A wiadomo na ile wody taki wkład wystarczy, przy założeniu że woda ma twardość 280mg CaCO3? Może bym zaryzykował...

Niestety mam dość niskie ciśnienie 2.5-3.5bara, boję się że instalacja zmiękczacza spowoduje zbyt duży spadek ciśnienia w instalacji. Mógłbym coś pokombinować z pompą, ale szczerze mówiąc jakoś nie uśmiecha mi się próbowanie wszystkiego i wydawanie kolejnych pieniędzy, tym bardziej że nie wiadomo z jakim skutkiem.

Twarda woda najbardziej doskwiera w kuchni - w czajniku pływają śmieci, w herbacie osad. Na armaturze co prawda osadza się kamień, ale da się z tym żyć.

Swoją drogą ciekawa sprawa: w mieszkaniu miałem podobną twardość, ale wrażenie mam że w domu jakoś bardziej się kamień daje we znaki. A może to dlatego, że wszystko jest nowe? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. A wiadomo na ile wody taki wkład wystarczy, przy założeniu że woda ma twardość 280mg CaCO3? Może bym zaryzykował...

Niestety mam dość niskie ciśnienie 2.5-3.5bara, boję się że instalacja zmiękczacza spowoduje zbyt duży spadek ciśnienia w instalacji. Mógłbym coś pokombinować z pompą, ale szczerze mówiąc jakoś nie uśmiecha mi się próbowanie wszystkiego i wydawanie kolejnych pieniędzy, tym bardziej że nie wiadomo z jakim skutkiem.

Twarda woda najbardziej doskwiera w kuchni - w czajniku pływają śmieci, w herbacie osad. Na armaturze co prawda osadza się kamień, ale da się z tym żyć.

Swoją drogą ciekawa sprawa: w mieszkaniu miałem podobną twardość, ale wrażenie mam że w domu jakoś bardziej się kamień daje we znaki. A może to dlatego, że wszystko jest nowe? :)

 

Twardość to tylko jony wapnia i magnezu - może teraz masz w wodzie dodatkowo inne pierwiastki powodujące osad i dlatego jest go więcej niż w poprzednim miejscu?

Z określeniem dokładnej ilości wody będzie trudno bez dokładnej analizy (co się nie opłaca), poza tym nie wiem jak dużą pojemność ma wkład o którym myślisz. Możesz sobie w przybliżeniu przyjąć, że 1 litr jonitu da ci ok 250 litrów zmiękczonej wody (ale nie traktuj tego jak gwarancję :) )

Ciśnienie ok 3 bar jest całkiem normalne - zmiękczacz nie powinien go odczuwalnie zmniejszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co może dawać jeszcze osad? Żadnych norm nie mam przekroczonych, zresztą twardości też nie.

Co do ciśnienia, to minimalne jest 2.5, spadek z tego z czytałem na zmiękczaczu jest około .5, więc byłoby 2bary, co na piętrze może być problemem.

Chyba że zmienię zakres pracy pompy na 3-3.5 - będzie pracować częściej, ale minimalne ciśnienie pozostanie bez zmian - jest to jakaś opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, uzupełniam dane :)

mętnośc- 2,25 FNU

pH 7,4

jon amonowy- 1,1 mg/l

azotyny- poniżej gr.ozn. 0,026

azotany- jw 0,44 mg/l

żelazo- 2846 ug/l

mangan- 393 ug/l

twardość 272

magnez 13,6 mg/l

wapń- 87mg/l

 

Utlenialności nie mam.

Z wyborem pompy docelowej właśnie czekałam na wyniki badania wody. W planach była grundfosa z hydroforem 3l, ale wiem, ze trzeba postawić na pompę i hydrofor 300l. Studniarz zaproponował pompę grundfosa SQ 5- 70. Ale jak już pisałam, pompę chcemy kupić pod stację uzdatniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, uzupełniam dane :)

mętnośc- 2,25 FNU

pH 7,4

jon amonowy- 1,1 mg/l

azotyny- poniżej gr.ozn. 0,026

azotany- jw 0,44 mg/l

żelazo- 2846 ug/l

mangan- 393 ug/l

twardość 272

magnez 13,6 mg/l

wapń- 87mg/l

 

Utlenialności nie mam.

Z wyborem pompy docelowej właśnie czekałam na wyniki badania wody. W planach była grundfosa z hydroforem 3l, ale wiem, ze trzeba postawić na pompę i hydrofor 300l. Studniarz zaproponował pompę grundfosa SQ 5- 70. Ale jak już pisałam, pompę chcemy kupić pod stację uzdatniania.

Twardość masz taką sobie (ok. 15 stopni niemieckich), jeżeli Ci przeszkadza, to należałoby ją zmniejszyć do 6-8 stopni.

Pompa chyba trochę za duża (na jakiej głębokości masz wodę?).

Proponowałbym odżelaziacz plus (ewentualnie, możesz później dostawić) zmiękczacz. Amoniakiem się nie przejmuj, normy WHO (jak również "stare normy polskie") dopuszczają 1,5 mg/l.

Do pompy polecałbym zbiornik hydroforowy bezprzeponowy (taki zwykły: stalowy, ocynkowany, np. 300 l). Przed zbiornikiem aspirator.

Edytowane przez free_shop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co może dawać jeszcze osad?
Tak, jak napisał qbek17: "może teraz masz w wodzie dodatkowo inne pierwiastki powodujące osad". Wszystko, co jest rozpuszczone w wodzie może dawać osady.

Np. "woda żródlana gazowana" wyprodukowana z biedronki:):

Kationy: sód, potas, wapń, magnez

Aniony: fluorkowy, chlorkowy, wodorowęglanowy, siarczanowy.

Wapń i magnez są przyczyną powstawania tzw. kamienia kotłowego, ale reszta (w różnych konfiguracjach, anion+kation) też nie wyparuje (oczywiście oprócz "gazu", czyli dwutlenku węgla).

Zostaje na powierzchni, może to być np. chlorek sodu (sól kuchenna).

Jeżeli twardość wody jest mała, należy zbadać też jej przewodność (bardziej poprawna nazwa, to "przewodnicto właściwe" lub "konduktancja").

Edytowane przez free_shop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa chyba trochę za duża (na jakiej głębokości masz wodę?). Amoniakiem się nie przejmuj, normy WHO (jak również "stare normy polskie") dopuszczają 1,5 mg/l.

Do pompy polecałbym zbiornik hydroforowy bezprzeponowy (taki zwykły: stalowy, ocynkowany, np. 300 l). Przed zbiornikiem aspirator.

 

Studnia ma 80m, ale lustro wody jest już na 15m.

 

Czyli dzieci nie potrujemy tym amoniakiem? Tzn, czy taka woda (z taką zawartością jonów amonu) nadaje się do mycia zębów? Bo w kuchni pod zlewem chyba odwróconą osmozę wstawimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dzieci nie potrujemy tym amoniakiem? Tzn, czy taka woda (z taką zawartością jonów amonu) nadaje się do mycia zębów? Bo w kuchni pod zlewem chyba odwróconą osmozę wstawimy.
W wytycznych WHO:

http://www.who.int/water_sanitation_health/dwq/fulltext.pdf

na str. 304 stoi napisane: "efekty toksyczne obserwuje się po spożyciu powyżej 200 mg amoniaku/ kg masy ciała".

Czyli dziecko ważące 10 kg musiałoby wypić ok. 200 wiader Twojej wody, aby się przytruć.

Co do studni należałoby sprawdzić na jakiej wysokości utrzymuje się lustro wody podczas rozbiorów.

Edytowane przez free_shop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze w temacie odwróconej osmozy - co sądzicie o firmie FITaqua. Wiem ,że polska- a jak z jakością?- i czy faktycznie w Polsce wszystko robią?

Fitaqua to tylko marka firmy Amii. Firma jest polska, ale to główny importer chińszczyzny na polskim rynku. A jakość taka sama jak innych tego typu zestawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...