Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Fitaqua to tylko marka firmy Amii. Firma jest polska, ale to główny importer chińszczyzny na polskim rynku. A jakość taka sama jak innych tego typu zestawów.

No dobra to zapytam inaczej - polećcie mi coś co nie jest z Chin -please, coś dobrego, bo mam już dość badziewia i użerania się z naprawami. Jeszcze w domu nie mieszkam ,a już kilka awarii miałam :(.Coś sprawdzonego. Czy naprawdę wszystko na tym świecie produkuje się w Chinach?

Na tej stronce ,którą qbek17 podał nie ma filtrów 5 stopniowych - a ja chyba taki bym chciała. Szwagier ,który RO ma od kilkunastu lat powiedział,ze nie warto brać mineralizatora- kranik kamieniem się zabija- on u siebie musiał ściągać

Edytowane przez ewadora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niestety chyba ciężko ci będzie znaleźć coś z tego asortymentu co nie jest przynajmniej częściowo robione w chinach. I chyba nie ma sensu szukać.

Mineralizator ma za zadanie dodawać do wody minerały - to normalne że się odkładają na wylewce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zamówiłam :

- RO6-USTM : Odwrócona osmoza - 6-cio stopniowy system z mineralizatorem. Ma podwójny kranik - czyli można pobierać albo wodę z minerałami albo bez :).

Polski , ponoć renomowany producent. Mam nadzieję,ze się nie zawiodę :). Rozważałam jeszcze Aquafilter - piszą,że najlepsza , amerykańska firma - ale ja tam wolę swoich ;)

Chce zakupić jeszcze zmiękczacz na cały budynek. Czy USTM może być czy jednak zmienić firmę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce zakupić jeszcze zmiękczacz na cały budynek. Czy USTM może być czy jednak zmienić firmę?

Co do RO to myślę, że dobry wybór. Zmiękczacz też mogą ci zrobić ale tutaj bądź stanowcza i żądaj innej głowicy sterującej (np. Clack, Autotrol), bo w standardzie robią chińskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zamówiłam :

- RO6-USTM : Odwrócona osmoza - 6-cio stopniowy system z mineralizatorem. Ma podwójny kranik - czyli można pobierać albo wodę z minerałami albo bez :).

Polski , ponoć renomowany producent. Mam nadzieję,ze się nie zawiodę :). Rozważałam jeszcze Aquafilter - piszą,że najlepsza , amerykańska firma - ale ja tam wolę swoich ;)

Chce zakupić jeszcze zmiękczacz na cały budynek. Czy USTM może być czy jednak zmienić firmę?

Wszystkie osmozy produkowane są w Chinach lecz USTM czy Aquafilter według mnie są wiarygodniejsze. Co do zmiękczaczy lepiej poszukaj firmy która buduje systemy na markowych komponentach europejskich , informując klienta z czego dane urządzenie jest zbudowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki problem:

Bakterie grupy Coli 0 /100ml

Bakterie E-Coli 0 /100ml

Mętność 5,1 NTU

Barwa (Pt) 50 mg/l

Zapach nieakceptowalny

Odczyn 6,2 pH

Twardość ogólna (CaCO3) 44 mg/l

Utlenialność z KMnO4 18,5 mg/l

Amoniak 1,52 mg/l

Azotyny 0,015 mg/l

Azotany 3,47 mg/l

Chlorki poniżej 5 mg/l

Żelazo ogólne 4,75 mg/l

Mangan 0,897 mg/l

 

Woda do zastosowań gospodarczych (nie planowana jako pitna)- mycie, zmywanie, pranie.

 

Kto sobie poradzi z tym tematem i nie koniecznie w budżecie 10tyś?- tak zaproponowano, choć 5tyś to też raczej nieosiągalny próg. Nie jest priorytetem osiągnięcie wszystkich parametrów w normie, a jedynie zapewnienie względnie poprawnej pracy urządzeń (c.o., pralka, zmywarka) oraz wyciąganie z pralki rzeczy czystszych, niż przez włożeniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie osmozy produkowane są w Chinach lecz USTM czy Aquafilter według mnie są wiarygodniejsze. Co do zmiękczaczy lepiej poszukaj firmy która buduje systemy na markowych komponentach europejskich , informując klienta z czego dane urządzenie jest zbudowane.

A co oprócz głowicy sterującej jest ważne w zmiękczaczach? Doczytałam na FM ,ze ma być Clack albo Fleck

Rodzaj żywicy jonowymiennej? coś innego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto sobie poradzi z tym tematem i nie koniecznie w budżecie 10tyś?- tak zaproponowano, choć 5tyś to też raczej nieosiągalny próg. Nie jest priorytetem osiągnięcie wszystkich parametrów w normie, a jedynie zapewnienie względnie poprawnej pracy urządzeń (c.o., pralka, zmywarka) oraz wyciąganie z pralki rzeczy czystszych, niż przez włożeniem :)

 

Główny problem to utlenialność - sugeruje sporo zanieczyszczeń organicznych, które są dość drogie w usunięciu (koszt zależy od wielkości urządzenia - może to być węgiel lub np. specjalny jonit).

Żelazo i mangan przy tak niskim pH też będą trudne do usunięcia. Wątpię żeby rozwiązanie choćby tych dwóch głównych problemów zmieściło się w budżecie 5 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główny problem to utlenialność - sugeruje sporo zanieczyszczeń organicznych, które są dość drogie w usunięciu (koszt zależy od wielkości urządzenia - może to być węgiel lub np. specjalny jonit).

Żelazo i mangan przy tak niskim pH też będą trudne do usunięcia. Wątpię żeby rozwiązanie choćby tych dwóch głównych problemów zmieściło się w budżecie 5 tys.

 

Dzięki za informację, niestety nieubłaganie się potwierdza kosztowność wody :( Jeszcze skorzystamy z koła ratunkowego- poszukiwania elektrooporowego jakichkolwiek oznak drugiej warstwy wodonośnej.

Gdyby to się nie udało- czy ktoś z Was próbował walczyć z pH i utlenialnością już w samej studni? Rozważałem zasypanie dolomitem albo częściowo wapnem magnezowym i w miarę zużycia tego ostatniego- uzupełniać. Z utlenialnością myślałem o pompce napowietrzającej (mam coś takowego w oczyszczalni) albo ozonowaniu. Ew. czy ma ktoś wiedzę, dlaczego taka próba jest skazana na klęskę?

Jakoś mi się nie widzi wstawianie kolejnych kosztownych urządzeń, zajmujących miejsce i wymagających pamiętania o serwisowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ze skutecznością takiego "zasypywania studni", ale jeśli chodzi o urządzenia to najprościej chyba będzie dozować chlor (pompka + podchloryn) i postawić odżelaziacz ze złożem tolerującym chlor (np. Greensand Plus). Miałbyś wtedy układ "ciągłej regeneracji" złoża. Nie wiem czy ten sposób pomoże na wszystko (raczej nie) ale przynajmniej większość problemów powinna się zredukować za rozsądny koszt (nie wiem jak z wielkością urządzenia bo nie podałeś przepływów i zużycia wody).

Ozon w warunkach domowych raczej się nie sprawdzi - jest dużo bardziej trujący niż chlor i poza generatorem ozonu musiałbyś postawić też jego destruktor, aby nic nie pozostało w wodzie - koszty są ogromne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale czy toto nie zaszkodzi urządzeniom oraz skórze? Zapomniałem dodać, że do mycia się też chcemy tę wodę wykorzystać. Uzyskanie jakości zbliżonej do miejskiej śmierdzącej kranówy to chyba i tak duże osiągnięcie :], czy po podchlorynie i greensand ma szansę dać taki efekt?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Otrzymałem własnie wyniki z mojej studni. Wyniki niezbyt dobre

 

 

IMAG0876a.jpg

 

Za duzo przede wszystkim

-żelaza 462ug/l (norma 200),

-Aztoany 102 mg/l (norma 50)

- mikroorganizmy >300 jtk

-mangam 50 ug/l (norma 50)

-barwa 10 (choć wg mnie kolor jest idealny)

mętnośc 1.8

 

Jaki mniej wiecej bedzie koszt stacji uzdatniania wody? Co trzeba zastosować. Jakie koszty eksploatacji?

I co ta są te mikroorganizmy- bakterie czy jakieś większe typu sławny pantofelek???? Da się to usunąć???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki mikroorganizmów mogą być przypadkowe (np. zanieczyszczenie podczas pobierania próbki) tym bardziej, że brak bakterii E.coli (czyli raczej nie jest to zanieczyszczenie wody z np. nieszczelnego szamba). Spróbuj przechlorować studnię i instalację i powtórzyć badania (tylko bakteriologiczne).

Reszta parametrów nie jest tragiczna - przekroczenia są niewielkie. Myślę, że powinien ci wystarczyć filtr BB z wkładem na azotany lub zmiękczacz jeśli chcesz usunąć twardość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli twardość wody jest mała, należy zbadać też jej przewodność (bardziej poprawna nazwa, to "przewodnicto właściwe" lub "konduktancja").

No twardość wody jest 277, więc nie jest mała. Tylko wrażenie jakby więcej osadu niż w poprzednim miejscu gdzie twardość była podobna.

Przewodność 510us/cm.

 

A czy filtry mechaniczne są w stanie coś tutaj poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki mikroorganizmów mogą być przypadkowe (np. zanieczyszczenie podczas pobierania próbki) tym bardziej, że brak bakterii E.coli (czyli raczej nie jest to zanieczyszczenie wody z np. nieszczelnego szamba). Spróbuj przechlorować studnię i instalację i powtórzyć badania (tylko bakteriologiczne).

Reszta parametrów nie jest tragiczna - przekroczenia są niewielkie. Myślę, że powinien ci wystarczyć filtr BB z wkładem na azotany lub zmiękczacz jeśli chcesz usunąć twardość.

 

A lampa UV tych mikroorganizmow nie załatwi?

No a co z dość wysokim poziomem żelaża? A ten filtr BB to co to takiego? Myslałem ze bede musiał np cos takiego zastosować:

http://www.ewoda.pl/strona.php?34165

 

Co do zmiękczania to chyba twardość jest w normie

Edytowane przez e_norbert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampa UV załatwi sprawę, ale może się okazać, że nie jest potrzebna - taniej wyjdzie to sprawdzić. Ale jeśli chcesz od razu się zabezpieczyć na przyszłość to owszem - lampa UV.

Żelazo poniżej 0,5 mg/l to nie jest jakiś duży problem. Nawet filtr mechaniczny czy zmiękczacz ma na tyle dużą powierzchnię właściwą, że spowoduje zatrzymanie części tego żelaza. Jeśli jednak chcesz się go pozbyć definitywnie na dedykowanym do tego urządzeniu to są w ofercie wielu firm odżelaziacze. Proponowałbym prosty model płukany wodą (bez regeneracji chemicznej) z napowietrzaniem.

Filtr Big Blue (BB) to korpus narurowy z wymiennymi wkładami. Wkłady mogą być różne - np ten do usuwania azotanów będzie miał prawdopodobnie taką właśnie żywicę jonowymienną jak ten filtr który podałeś. Filtr automatyczny regenerujesz solanką, wkład filtra BB co jakiś czas wymieniasz.

 

Twoje przekroczenia nie są duże - dla porównania wystarczy poczytać kilka postów wcześniej :)

Moim zdaniem szkoda kasy na porządny odżelaziacz przy poziomie 0,45 mg/l - ale jeśli cię na to stać to na pewno nie zaszkodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...