Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

A lampa UV tych mikroorganizmow nie załatwi?

Zalawi. Ale po co je zalatwiac lampa, skoro byc moze da sie je zalatwic raz a dobrze poprzez chlorowanie studni. Chlorowanie jest tanie, wiec warto je wykonac.

Jesli po chlorowaniu bakterie sie znowu pojawia, to raczej lampa UV. Jak sie nie pojawia to mozna se ja pewni odpuscic, ale z zastrzeniem, ze raz na jakis czas (np. raz na rok) wode bakteriologicznie nalezaloby sprawdzic. A to kosztuje.

Z drugiej zas strony uzytkowanie lampy UV tez do najtanszych nie nalezy. Lampa chodzi non-stop, bo nie lubi wlaczania. Moja zre 47W. powiedzmy ze 35kWh na miesiac, okolo 400kWh na rok. Pi razy oko 150PLN. Drugie 150PLN na rok to koszt wymiany samego zarnika UV. Raz na 2 lata ponoc trzeba wymienic szklana obudowe w ktorj siedzi zarnik, bo sie zabrudza od osadow z wody i gorzej przepuszcza owy UV. Nie wiem ile kosztuje.

Ale nawet powiedzmy ze koszt eksploatacji takiej lampy to 300PLN pewnie tyle co kosztuje bakteriologia w sanepidzie raz do roku.

Nielatwy wybor nalezy do Ciebie.

 

 

Co do zmiękczania to chyba twardość jest w normie

Jest w normie dla wody pitnej. Ale to jest spora ilosc i kamien na bateriach, w czajniku bedzie sie pojawial.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Mam wodę z wodociągu o twardości 18 stopni niemieckich. Zastanawiam się nad kupnem Stacji uzdatniania wody Viesmana - Aquahome 20. Jednocześnie posiadam działającą już biologiczną oczyszczalnię ścieków NV-1a ze studnią chłonną (na 4 osoby, wydajność 0,8m3/dzień). Przeczytałam tutaj skrajne opinie na temat instalowania takiej stacji mając POŚ.

Co radzicie? Czy bakterie będą się namnażać? Co jaki czas ustawić regenerację złoża?

Aha - Obecnie w domu są 2 osoby, kolejna w drodze ;-) Nie wiem jeszcze jakie będzie miesięczne zużycie wody, bo dopiero mamy się przeprowadzić.

Będę wdzięczna za wszelkie opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalawi. Ale po co je zalatwiac lampa, skoro byc moze da sie je zalatwic raz a dobrze poprzez chlorowanie studni. Chlorowanie jest tanie, wiec warto je wykonac.

 

Niestety chlorowanie nie wchodzi chyba w rachube. Moja studnia to tak naprawde niebieska rura plastikowe wychodząca z ziemi i dochodząca aż do domu - nie mam zadnej mozliwosci zeby tam chlor wlac (nie mam otworu rewizyjnego)

Zresztą szczerze mówiąc wole miec pewność - niech się tam nagle coś namnoży a ja to wykryje dopiero za rok....brrr

300 PLN na rok to nie jest znowu aż tak duzy wydatek eksploatacyjny jesli chodzi o lampe UV (niecałe 30PLN na miesiąc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam wodę z wodociągu o twardości 18 stopni niemieckich. Zastanawiam się nad kupnem Stacji uzdatniania wody Viesmana - Aquahome 20. Jednocześnie posiadam działającą już biologiczną oczyszczalnię ścieków NV-1a ze studnią chłonną (na 4 osoby, wydajność 0,8m3/dzień). Przeczytałam tutaj skrajne opinie na temat instalowania takiej stacji mając POŚ.

Co radzicie? Czy bakterie będą się namnażać? Co jaki czas ustawić regenerację złoża?

Aha - Obecnie w domu są 2 osoby, kolejna w drodze ;-) Nie wiem jeszcze jakie będzie miesięczne zużycie wody, bo dopiero mamy się przeprowadzić.

Będę wdzięczna za wszelkie opinie.

 

Mam tego Viessmana. Dwie osoby i ta w drodze już dojechała :)

Stacja daje radę, a tutaj jest jakieś 20 stopni niemieckich.

Regeneracja - default, jak fabryka dała....

Dodam, że wodociąg miejski i szambo dziesiątka i nie oszczędzamy wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jaki czas ustawić regenerację złoża?

Aha - Obecnie w domu są 2 osoby, kolejna w drodze ;-) Nie wiem jeszcze jakie będzie miesięczne zużycie wody, bo dopiero mamy się przeprowadzić.

Będę wdzięczna za wszelkie opinie.

Jeśli ma to być sterowanie objętościowe (a takie jest w stacjach tego typu) to regenerację ustawiasz nie co jakiś czas tylko co pewną objętość wody. Przy twojej twardości producent podaje ok 4 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do mojej wody- jak zachowa się Cristal Right (w przypadku niskiego pH wypada jedynie 100) przy większym stężeniu żelaza? Czy usunie wartość maksymalną możliwą, czy przy stężeniu powyżej zaleceń (u mnie 4.75) w ogóle przestanie funkcjonować?- np. nadmiernie się zatka. Edytowane przez Miqs
Błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla CR100 wartością maksymalną jest 15 mg/dm3. Warunkiem usunięcia jest odpowiednio długi czas kontaktu złoża z wodą więc im więcej żelaza tym większy system (najmniejszy system - 10x44 - to maksymalnie 8 mg/dm3).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Odebrałem przed chwilą badania:

Amonowy jon 1,45 mg/l +- 0,22 dopuszczalne 0,50

Azotany poniżej 5 mg/l dopuszczalne 50

Azotyny poniżej 0,05 mg/l dopuszczalne 0,50

Mangan 52 +-10 dopuszczalne 50

Żelazo 1189 +- 143 dopuszczalne 200

brak bakterii

Studnia używana na razie sporadycznie. Dopiero zacznę używać ciągle od września.

Kobieta w Sanepidzie powiedziała, że taką wodę można pić.

 

Czy powinienem coś z tym już teraz robić ?? Chodzi szczególnie o żelazo ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy powinienem coś z tym już teraz robić ?? Chodzi szczególnie o żelazo ??

Radziłbym jakiś mały odżelaziacz albo napowietrzanie i wkład sedymentacyjny. Nie musi być teraz jeśli używasz studni sporadycznie, ale docelowo to bym coś zamontował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

odebralismy z Sanepidu nasze badanie wody

metnosc 17NTU (norma 1)

barwa 15 mg/l

zapach nieakceptowalny

odczyn 7,4 pH (6,5-9,5)

twardosc ogolna 256 mg/l (60-500)

utlenialnosc z KMnO4 3,46 mg/l (5)

Amoniak 1,42 mg/l (0,50)

Azotyny 0,006 mg/l (0,50/0,10)

Azotany 0,85 mg/l (50)

Chlorki 11 mg/l (250)

Żelazo 2700 mg/l (200)

Mangan 319mg/l (50)

 

Nasza studnia ma głebokosc 22m, o przekroju glowicy 125, uzywana od roku tylko z pompa do celow budowlanych, docelowo za chwile z pompa GRUNDFOSSQ 3-55 do wpuszczenia na 10-12m, posiadamy hydrofor pionowy Aqasystem firmy Omnigena 150L. Z tego co przeczytalam na tym forum wazne jest tez, ze montujemy oczyszczalnie ekologiczna Sotralentz.

 

Bardzo prosze o pomoc w doborze filtra oczyszczajacego wode, nie mamy czasu i pieniedzy na testowanie a woda musi byc rowniez zdatna do picia dla naszego 3 miesiecznego malucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na oczyszczalnię odpadają odżelaziacze regenerowane nadmanganianem. Pozostaje ci opcja napowietrzania i standardowego odżelaziacza ze złożem typu Pyrolox, Catalox, Defeman czy czymś podobnym. Niestety to rozwiązanie wymaga innego typu hydrofora - bezprzeponowego.

Innym wyjściem jest filtr ze złożem Crystal Right 100 - regenerowany solanką, ale nie wymagający napowietrzania.

 

Żeby określić wielkość przydałyby się informacje o przepływie, zużyciu wody, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mało precyzyjnie określone ilości :) Przy CR100 ze względu na amoniak radziłbym minimum 10x54, a może nawet 13x54. Regeneracja wypadałaby co ok 8 - 14 dni.

Przy odżelaziaczu z napowietrzaniem też jako minimum 10x54 lub większy, a płukanie co 3-4 dni bez względu na wielkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jezeli CR, to czy nie powinien byc CR 200 ze wzgledu na pH powyzej 7, gdzies to przeczytalam na stronie producenta?

bo nie ukrywam, ze ku temu sie sklaniam ze wzgledu na niewielkie jak zrozumialam koszty, bo to jest płukane solą 25 kg 30 pare złoty a jednorazowe płukanie chyba 3kg tak? nie moge znalesc ponownie tego watku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płukanie systemu 10x54 to 5 kg soli, 13x54 to już 7,5 kg.

 

CR200 nie usuwa amoniaku i może być stosowany przy pH poniżej 7. Ty masz powyżej więc możesz użyć CR100.

 

Co do smaku to kwestia indywidualna - jednym smakuje woda z Wisły, a innym destylowana. Na pewno nie powinno być żadnego wyczuwalnego smaku po przejściu przez filtr. Woda za to jest zmiękczona i odżelaziona co może zmienić jej pierwotny smak, w którym było czuć np.żelazo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Otrzymałem własnie wyniki z mojej studni. Wyniki niezbyt dobre

 

 

[ATTACH=CONFIG]61540[/ATTACH]

 

Za duzo przede wszystkim

-żelaza 462ug/l (norma 200),

-Aztoany 102 mg/l (norma 50)

- mikroorganizmy >300 jtk

-mangam 50 ug/l (norma 50)

-barwa 10 (choć wg mnie kolor jest idealny)

mętnośc 1.8

 

Jaki mniej wiecej bedzie koszt stacji uzdatniania wody? Co trzeba zastosować. Jakie koszty eksploatacji?

I co ta są te mikroorganizmy- bakterie czy jakieś większe typu sławny pantofelek???? Da się to usunąć???

 

Witam ponownie

Otrzymalem oferte z firmy BWT na uzdatnienie moje wody. Wg mnie koszt przeogromny - 2000 Euro. Czy nei ma tanszej alternatywy? Oto szczegoly:

 

Aspirator powietrza 50021 115Euro

Odzelazianie ERF Pyrolox 25/100 50000P 893Euro

Filtr mechaniczny Portector BW 810417 48Euro

Zmiekczacz BWT LK20 DATA 16389AA 623Euro

Lampa Uv Bewades 12 22012N 335 Euro

 

razem 2014 Euro!!!!

 

Czy rzeczywiscie musze miec Zmiekczacz i aspirator powietrza?

Oto wyniki w calosci:

 

 

Jaki jest szacunkowy koszt ekslpoatacj takiej instalacji ?

 

Czy są jakieś sklepy internetowe z czesciami zamiennymi - np promienniki UV - wklady do filtrow? Jesli tak prosba o linki - jakos nie moge znalexc

 

Czy czesci eksploatacyjne mozna wymieniac samemu w okresie gwarancyjnym?

IMAG0876a.jpg

Edytowane przez e_norbert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Otrzymalem oferte z firmy BWT na uzdatnienie moje wody. Wg mnie koszt przeogromny - 2000 Euro. Czy nei ma tanszej alternatywy? Oto szczegoly:

 

Aspirator powietrza 50021 115Euro

Odzelazianie ERF Pyrolox 25/100 50000P 893Euro

Filtr mechaniczny Portector BW 810417 48Euro

Zmiekczacz BWT LK20 DATA 16389AA 623Euro

Lampa Uv Bewades 12 22012N 335 Euro

 

razem 2014 Euro!!!!

 

Czy rzeczywiscie musze miec Zmiekczacz i aspirator powietrza?

Oto wyniki w calosci:

 

 

Jaki jest szacunkowy koszt ekslpoatacj takiej instalacji ?

 

Czy są jakieś sklepy internetowe z czesciami zamiennymi - np promienniki UV - wklady do filtrow? Jesli tak prosba o linki - jakos nie moge znalexc

 

Czy czesci eksploatacyjne mozna wymieniac samemu w okresie gwarancyjnym?

 

To co Ci zaproponowano to wersja zdrowo za bogata moim zdaniem.

 

Aspirator musi byc, zeby odzelaziacz dzialal. Zloze Pyrolox jest bardzo dobre, ale to troche przerost do zawartosci zelaza na Twoim poziomie. Do tego zeby go wyplukac porzeba 3-3.5m3 wody na godzine. Masz tak wydajna studnie/pompe? Jesli juz, to jakies tansze/lzejsze zloze, bo tego zelaza masz tyle co kot naplakal.

 

Jak nie dasz zmiekczacza, to twardosc zostanie, ot co. Nie musi byc instalowany. BEdziesz mial troche kamienia na bateriach i w czajniku.

 

Nie chciales/mogles chlorowac studni. Zaloz lampe UV, do tego jakis filtr BigBlue jak radzil Ci Qbek17, i zostawi miejsce na kolumne filtracyjna. Jak napowietrzysz wode, to przynajmniej czesc zelaza wyfiltruje maly filtr BB. Jak CI bedzie przeszkadzala pozniej twardosc postawisz zmiekczacz. Jak zelzalo to jakis odzelaziacz (ale tanszy niz Pyrolox). Albo Crystal Right ktory usunie i zelazo i twarosc. Stawianie 2 duzych filtrow do takiej wody to chyba przesada.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...