Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

To co Ci zaproponowano to wersja zdrowo za bogata moim zdaniem.

 

Aspirator musi byc, zeby odzelaziacz dzialal. Zloze Pyrolox jest bardzo dobre, ale to troche przerost do zawartosci zelaza na Twoim poziomie. Do tego zeby go wyplukac porzeba 3-3.5m3 wody na godzine. Masz tak wydajna studnie/pompe? Jesli juz, to jakies tansze/lzejsze zloze, bo tego zelaza masz tyle co kot naplakal.

 

Jak nie dasz zmiekczacza, to twardosc zostanie, ot co. Nie musi byc instalowany. BEdziesz mial troche kamienia na bateriach i w czajniku.

 

Nie chciales/mogles chlorowac studni. Zaloz lampe UV, do tego jakis filtr BigBlue jak radzil Ci Qbek17, i zostawi miejsce na kolumne filtracyjna. Jak napowietrzysz wode, to przynajmniej czesc zelaza wyfiltruje maly filtr BB. Jak CI bedzie przeszkadzala pozniej twardosc postawisz zmiekczacz. Jak zelzalo to jakis odzelaziacz (ale tanszy niz Pyrolox). Albo Crystal Right ktory usunie i zelazo i twarosc. Stawianie 2 duzych filtrow do takiej wody to chyba przesada.

 

 

marcin

 

 

 

Co do dezynfekcj studni to niestety tak jak pisalem - troche za pozno.

A co do tego Pyroloxa - na stronie BWT w danych pisza, ze PYROLOX 25/100 do plukania wykorzystuje 2m3/h. A co ile takie plukanie zachodzi?

Czy jako zammiennik Pyroloxa mozna by ewentualnoe uzyc ERF-Greensand 77 (tez BWT)- gdybym np chcial miec wszystko jedenj firmy tzn BWT?

 

Druga sprawa - jaka powinny miec wydajnosc takie filtry? Np ten caly pyrolox ma 0.5m3/h co oznacza 0.138 litra na sekunde -czy to nie za malo na 4 osoby w domu jednorodzinnym - jedna osoba sie kąpie, druga nabiera wody....? Co sie stanie jak przeplyw jest wiekszy - filtr odzelaziajacy podaje wode niedoczyszczona czy tez ogranicza przeplyw do tego ktory potrafi obsluzyc?

 

No i caly czas nie wiem ktore urzadzenie z zaproponowanych przez BWT oczyszcz mi azotoany?

Edytowane przez e_norbert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co do dezynfekcj studni to niestety tak jak pisalem - troche za pozno.

A co do tego Pyroloxa - na stronie BWT w danych pisza, ze PYROLOX 25/100 do plukania wykorzystuje 2m3/h.

A wedlug karty katalogowej zloza Pyrolox, dla filtra 10", filtracja to jakies 10l/min (600l/h), a plukanie to 50-59l/m (czyli ~3000-3550 /h).

 

A co ile takie plokanie zachodzi?

Ja mam 7x wiecej zelaza niz Ty (3.5mg), i 13" filtr plucze z powodzeniem raz na tydzien, choc niektorzy zalecaja czesciej. Ale z woda nic sie nie dzieje, parokrotnie ja badalem tuz przed regeneracja, zero zelaza.

 

Druga sprawa - jaka powinny miec wydajnosc takie filtry? Np ten caly pyrolox ma 0.5m3/h co oznacza 0.194 litra na sekunde -czy to nie za malo na 4 osoby w domu jednorodzinnym - jedna osoba sie kąpie, druga nabiera wody....? Co sie stanie jak przeplyw jest wiekszy - filtr odzelaziajacy podaje wode niedoczyszczona czy tez ogranicza przeplyw do tego ktory potrafi obsluzyc?

Jak bedziesz za szybko filtrowal, woda sie nie doczysci. W skrajnym przypadku, przebija sie przez filtr juz na nim zgromadzone zanieczyszczenia. Oczywiscie zeby bylo naprawde zgodnie ze sztuka, nalezaloby odkrecic wszystkie krany w domu, puscic zmywarke, pralke, WC i sprawdzic jaki jest pobor wody. Ale w praktyce rzadko sie tak dzieje. I wyszloby ze musisz miec mega wielki i drogi filtr. Co wiecej, czesc poborow bedzie chwilowa. Jak ktos sie bedzie kapal, i odkreci kran zeby nalac 2l wody do czajnika to tragedii nie bedzie. Co wiecej, karta katalogowa podaje predkosc filtracji dla filtracji ciaglej. W warunkach domowych chwile filtrujesz, potem dlugo nie, co sprawia ze te chwilowe pobory moga byc ciut wieksze. Gdybys chcial non-stop filtrowac za duzo, to wtedy by juz bylo gorzej.

 

Idealnym rozwiazaniem bylby zbiornik 2 zbiornik hydroforowy za filtrem jako bufor wody oczyszczonej. No ale znowu, w praktyce sie tego nie robi.

Jak sie boisz za malego przeplywu, wez filtr 13", zamiast 10l/min, bedziesz mial 17l min.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wedlug karty katalogowej zloza Pyrolox, dla filtra 10", filtracja to jakies 10l/min (600l/h), a plukanie to 50-59l/m (czyli ~3000-3550 /h).

marcin

 

A takie plukanie ile godzin trwa - oreintujesz sie moze? Bardzo ciekawi mnie to zagadnienie.

 

 

Chce skierowac zpaytanie ofertowe do innej firmy (http://www.ekoserwis.poznan.pl) - stosuje ona jednek filtry i urzadzenia eko-optimo - dobre to jakosciowa?

Edytowane przez e_norbert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie plukanie ile godzin trwa - oreintujesz sie moze? Bardzo ciekawi mnie to zagadnienie.

Jakie godzin. np 10minut plukania przeciwpradowego i 5 minut zgodnie z kierunkiem filtracji zeby z powrotem wzbuzone zloze "ulozyc". Wiec przy takim poprawnie plukanym Pyroloxie 10" powinienes zuzyc jakies 750litrow wody na plukanie. 4 x na miesiac, i masz 3m3 popluczyc do kanalizacji/szamba/oczyszczalni.

 

Chce skierowac zpaytanie ofertowe do innej firmy (http://www.ekoserwis.poznan.pl) - stosuje ona jednek filtry i urzadzenia eko-optimo - dobre to jakosciowa?

Filtr sklada sie z:

-zbiornika

-zloza filtracyjnego

-glowicy sterujacej.

 

Niewazne jaka nalepke nakleisz na obudowie. Glowica musi byc dobrej firmy, bo jest to najdrozszy element: Clack, Fleck, Autotrol. Jak bedzie jakas badziewna glowica zrobiona malymi chinskimi raczkami, to dlugo nie pozyje, Niektore Flecki maja stosunkowo maly przeplyw wody. Moze to dlatego w tym Pyroloxie by BWT napisali plukanie 2000l/h, bo o ile pamietam, to te ich filtry sa katalogowo z glowicami Fleck wlasnie. Sami pisza, ze zloze Pyrolox powinno byc plukane z szybkoscia 60-70m/h, co daje przy zbiorniku 10" wlasnie 3-3,5m3/h. Moze glowica ma takie ogrniczenie. Nie chce mi sie szukac.

Zbiornik, tez jest kilka firm, wave Cyber, structural, pewnie inne, nie znam sie.

 

A zloze ma byc dobrane do wody.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eko serwis możesz sobie darować - nie mają pojęcia o uzdatnianiu wody, za to świetnie wciskają ludziom ciemnoty.

 

Nie wiem czemu tak się przejmujesz nazwą firmy? Przecież identyczny filtr na Pyroloxie zrobi ci każda firma z tej branży i to dużo taniej (przynajmniej 25-30% taniej) niż w BWT. Tak samo ze zmiękczaczem, filtrem mechanicznym...

 

Płukanie odżelaziacza lepiej wykonywać częściej ale krócej (np.ok. 10 min co 3/4 dni) niż rzadziej ale dłużej. Myślę, że taki rozmiar (10x54) spokojnie wystarczy na 4 osobową rodzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eko serwis możesz sobie darować - nie mają pojęcia o uzdatnianiu wody, za to świetnie wciskają ludziom ciemnoty.

 

Nie wiem czemu tak się przejmujesz nazwą firmy? Przecież identyczny filtr na Pyroloxie zrobi ci każda firma z tej branży i to dużo taniej (przynajmniej 25-30% taniej) niż w BWT. Tak samo ze zmiękczaczem, filtrem mechanicznym...

 

Płukanie odżelaziacza lepiej wykonywać częściej ale krócej (np.ok. 10 min co 3/4 dni) niż rzadziej ale dłużej. Myślę, że taki rozmiar (10x54) spokojnie wystarczy na 4 osobową rodzinę.

 

No wlasnie szukam innej firmy - nie musi byc BWT. Zwlaszcza ze wg mnie ten ich zaproponowny zestaw nie usunie mi azotanów. Piszez ze identyczny filtr na Pyroloxie zrobi mi każda firma - mozesz podac przyklady takich firm? Chodzi mi oto - wysylam wyniki oni robia mi taniej niz BWT ale dobrze - bez wpychania drogiego sprzetu- dobieraja komponenty.

 

Wczesniej pisałeś , ze moje azotany dałyby sie usunac specjalnymi wkladami usuwajacymi azotany do BB. Tylko jak szukam w internecie to jakos nie widze ofert/opisow takich filtrow - nie mowiac o tym jaka jaka jest ich wydajnosc, skutecznosc itp.

Edytowane przez e_norbert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał qbek17

...to mało precyzyjnie określone ilości Przy CR100 ze względu na amoniak radziłbym minimum 10x54, a może nawet 13x54. Regeneracja wypadałaby co ok 8 - 14 dni. Przy odżelaziaczu z napowietrzaniem też jako minimum 10x54 lub większy, a płukanie co 3-4 dni bez względu na wielkość

polecana tu kilka stron wczesniej firma zaproponowała mi:

Sanitizer 1CR1044

Kolumna węglowa

Eko Clean 1i1/4

czyli mniejsze złoze, tylko 28l rozumiem ze nie daje zapasu?

i jakies dodatki, szczegolnie kolumna weglowa droga, czy sa potrzebne?

czy moge wziasc wiekszy Sanitizer ale bez tych dodatkow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecana tu kilka stron wczesniej firma zaproponowała mi:

Sanitizer 1CR1044

Kolumna węglowa

Eko Clean 1i1/4

czyli mniejsze złoze, tylko 28l rozumiem ze nie daje zapasu?

i jakies dodatki, szczegolnie kolumna weglowa droga, czy sa potrzebne?

czy moge wziasc wiekszy Sanitizer ale bez tych dodatkow?

 

Ostrzegam Przed takim rozwiązaniem.

Masz za dużo żelaza w wodzie aby stosować CR. Będzie to rozwiązanie bardzo awaryjne (zapychają się żelazem inżektory w głowicy) , następnie trzeba będzie trzeba zwiększyć ilość soli do regeneracji a na koniec wymyślą Ci płukanie „węglanami” bo coś tam itd. Efekt serwis żyje a ty płacisz.

Co do smaku wody jest dziwny, mnie nie smakowała surowa.

Kolumna węglowa na studzienną wodę to nie chlorowaną to ……. .

Moja rada wymień zbiornik na zwykły 300l bez przepony do tego tradycyjny odżelaziacz . Za trzy miesiące zrób analizę wody i zastanów się czy coś Ci więcej potrzeba.

Rozwiązanie proste ale skuteczne, które i tak będziesz musiała zastosować przed urządzeniem z CR aby się pozbyć z nim problemów i wydawania pieniędzy na serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie szukam innej firmy - nie musi byc BWT. Zwlaszcza ze wg mnie ten ich zaproponowny zestaw nie usunie mi azotanów. Piszez ze identyczny filtr na Pyroloxie zrobi mi każda firma - mozesz podac przyklady takich firm? Chodzi mi oto - wysylam wyniki oni robia mi taniej niz BWT ale dobrze - bez wpychania drogiego sprzetu- dobieraja komponenty.

 

Wczesniej pisałeś , ze moje azotany dałyby sie usunac specjalnymi wkladami usuwajacymi azotany do BB. Tylko jak szukam w internecie to jakos nie widze ofert/opisow takich filtrow - nie mowiac o tym jaka jaka jest ich wydajnosc, skutecznosc itp.

 

Z innych firm przykładowo: Hydro-System, Aqua-Soft, Mijar... Myślę, że każda z nich dobierze ci taki system.

 

Jeśli chodzi o azotany to są do tego żywice jonowymienne. Ich pojemność nie jest tak prosta do wyliczenia jak przy twardości, ponieważ zależy w większym stopniu od składu wody (głównie proporcji azotanów i siarczanów). Nie jest to filtr standardowy i dlatego ciężko znaleźć jego opis.

Myślę, że w twoim przypadku bardziej opłacalny niż BB byłby jednak filtr na azotany z głowicą sterującą regeneracjami. W przybliżeniu licząc, 25 litrów złoża (przy regeneracji 200 g soli na litr jonitu), powinno dać ok 4,5-5 m3 wody. Tyle samo wody da zmiękczacz (przy zmiękczeniu do zera).

 

Żelazem nie musisz się przejmować jeśli zastosujesz jakikolwiek filtr.

 

Opcja minimum to filtr na azotany i lampa UV: usunie azotany, zmniejszy żelazo i zabije bakterie. Dodatkowo może być zmiękczacz. Koszt na pewno będzie niższy niż to co ci oferuje BWT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecana tu kilka stron wczesniej firma zaproponowała mi:

Sanitizer 1CR1044

Kolumna węglowa

Eko Clean 1i1/4

czyli mniejsze złoze, tylko 28l rozumiem ze nie daje zapasu?

i jakies dodatki, szczegolnie kolumna weglowa droga, czy sa potrzebne?

czy moge wziasc wiekszy Sanitizer ale bez tych dodatkow?

 

Możesz wziąć większy Sanitizer - da ci to większą wydajność między regeneracjami (czyli regeneracje będą rzadziej).

Filtr wstępny możesz wziąć najtańszy z wymiennymi wkładami, albo taki jak ci zaproponowali i tylko od czasu do czasu go płukać.

Filtr węglowy poprawi smak i zapach wody, dodatkowo będziesz mogła spokojnie chlorować studnię lub CR. Oczywiście ta opcja jest tylko opcją i bez niej też się da to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Masz za dużo żelaza w wodzie aby stosować CR. Będzie to rozwiązanie bardzo awaryjne (zapychają się żelazem inżektory w głowicy) , następnie trzeba będzie trzeba zwiększyć ilość soli do regeneracji a na koniec wymyślą Ci płukanie „węglanami” bo coś tam itd.

Bzdura. CR działa przy dużo wyższych stężeniach. Poza tym ilość soli do regeneracji nie ma nic wspólnego z zapychaniem injectorów.

Co do smaku wody jest dziwny, mnie nie smakowała surowa.

Smak jest względny. Jednym smakuje woda słona innym słodka - a wcale nie musi to mieć nic wspólnego z rodzajem złoża do uzdatniania.

Moja rada wymień zbiornik na zwykły 300l bez przepony do tego tradycyjny odżelaziacz . Za trzy miesiące zrób analizę wody i zastanów się czy coś Ci więcej potrzeba.

Rozwiązanie proste ale skuteczne, które i tak będziesz musiała zastosować przed urządzeniem z CR aby się pozbyć z nim problemów i wydawania pieniędzy na serwis.

Nic nie będzie trzeba dodawać. A serwis to normalna rzecz - raz na rok trzeba to przejrzeć jak każde urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura. CR działa przy dużo wyższych stężeniach. Poza tym ilość soli do regeneracji nie ma nic wspólnego z zapychaniem injectorów.

 

Smak jest względny. Jednym smakuje woda słona innym słodka - a wcale nie musi to mieć nic wspólnego z rodzajem złoża do uzdatniania.

 

Nic nie będzie trzeba dodawać. A serwis to normalna rzecz - raz na rok trzeba to przejrzeć jak każde urządzenie.

 

I powiesz to ludziom którym zamontowała CR firma polecana przez Ciebie, a którym później ja im zamontowałem odżelaziacz przed nim?

Niestety smaku goryczki z dużej zawartości sodu po CR nawet i kolumną węglową nie zabijesz.

Edytowane przez Hytryulik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie szukam innej firmy - nie musi byc BWT. Zwlaszcza ze wg mnie ten ich zaproponowny zestaw nie usunie mi azotanów. Piszez ze identyczny filtr na Pyroloxie zrobi mi każda firma - mozesz podac przyklady takich firm? Chodzi mi oto - wysylam wyniki oni robia mi taniej niz BWT ale dobrze - bez wpychania drogiego sprzetu- dobieraja komponenty.

 

Wczesniej pisałeś , ze moje azotany dałyby sie usunac specjalnymi wkladami usuwajacymi azotany do BB. Tylko jak szukam w internecie to jakos nie widze ofert/opisow takich filtrow - nie mowiac o tym jaka jaka jest ich wydajnosc, skutecznosc itp.

 

Zgodzę się tu z Jastrzębiem – doprowadź studnie do użytku:

- sprawdź czy wypełniona jest „dziura” pomiędzy rurą studni a odwiertem,czy nie ma gdzieś podcieków z gruntu

- zachloruj ją porządnie

- rozpomuuj przez kilka dni studnię pełną wydajnością

Jestem prawie pewny że to jednorazowo zmniejszy koszty uzdatnienia twojej wody.

Dopiero myśl później co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I powiesz to ludziom którym zamontowała CR firma polecana przez Ciebie, a którym później ja im zamontowałem odżelaziacz przed nim?

Niestety smaku goryczki z dużej zawartości sodu po CR nawet i kolumną węglową nie zabijesz.

Chcesz powiedzieć, że wyczuwasz w wodzie aż 2-3 mg sodu? Jeśli tak to gratuluje wyczulonych zmysłów :)

Wątpię, żebyś montował odżelaziacze komuś kto kupił coś od firm które polecałem. Po prostu te firmy nie zostawiają klientów samych sobie i nawet jeśli coś jest nie tak to rozwiązują problem, a nie odsyłają do innych "ekspertów". Poza tym jakoś nie trafiłem jeszcze na niezadowolonego użytkownika CR - nie wiem skąd ty ich bierzesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzegam Przed takim rozwiązaniem.

Masz za dużo żelaza w wodzie aby stosować CR. Będzie to rozwiązanie bardzo awaryjne (zapychają się żelazem inżektory w głowicy) , następnie trzeba będzie trzeba zwiększyć ilość soli do regeneracji a na koniec wymyślą Ci płukanie „węglanami” bo coś tam itd. Efekt serwis żyje a ty płacisz.

Co do smaku wody jest dziwny, mnie nie smakowała surowa.

Kolumna węglowa na studzienną wodę to nie chlorowaną to ……. .

Moja rada wymień zbiornik na zwykły 300l bez przepony do tego tradycyjny odżelaziacz . Za trzy miesiące zrób analizę wody i zastanów się czy coś Ci więcej potrzeba.

Rozwiązanie proste ale skuteczne, które i tak będziesz musiała zastosować przed urządzeniem z CR aby się pozbyć z nim problemów i wydawania pieniędzy na serwis.

niestety dysponuje bardzo ograniczona gotowka, tradycyjne rozwiazanie jakie mi do tej pory zaproponowano:

- blisko 10 tys bez montazu, nawet nie poprosilam o przeslanie oferty,

- "Odżelaziacz -- odmanganiacz, porządne złoże odmanganiające, głowica ręczna, sprężarka powietrza ..."

"...wielkość filtra to 13/54 (oznaczenie handlowe), złoża są mieszanką dwóch złóż, jedno przestrzenne porowate, drugie aktywne, Głowica ręczna produkcji albo francuskiej albo USA " zdjecia filtrów na http://www.ekon24.pl/?galeria,3 tez drozsze od CR o 1/3 :(

 

ale czekam jeszcze na kilka odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...