Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

niestety dysponuje bardzo ograniczona gotowka, tradycyjne rozwiazanie jakie mi do tej pory zaproponowano:

- blisko 10 tys bez montazu, nawet nie poprosilam o przeslanie oferty,

- "Odżelaziacz -- odmanganiacz, porządne złoże odmanganiające, głowica ręczna, sprężarka powietrza ..."

"...wielkość filtra to 13/54 (oznaczenie handlowe), złoża są mieszanką dwóch złóż, jedno przestrzenne porowate, drugie aktywne, Głowica ręczna produkcji albo francuskiej albo USA " zdjecia filtrów na http://www.ekon24.pl/?galeria,3 tez drozsze od CR o 1/3 :(

 

ale czekam jeszcze na kilka odpowiedzi

 

Głowica automatyczna ze zdjęć to Clack TC (czasówka), natomiast ręczna to wyrób chiński - nie twierdzę że zły ;P

 

Standardowy odżelaziacz (10x54) z porządnym złożem (do czego nie zaliczam mieszanki 90% żwiru i 10% złoża aktywnego) i porządną głowicą to koszt ok. 3-3,5 tys. Nowy hydrofor bezprzeponowy z osprzętem to w granicach 1 tys. Reszta to cena za pomysł nazwania żwiru złożem "przestrzennym porowatym" czyli czysty zysk sprzedawcy :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To co Ci zaproponowano to wersja zdrowo za bogata moim zdaniem.

 

Aspirator musi byc, zeby odzelaziacz dzialal. Zloze Pyrolox jest bardzo dobre, ale to troche przerost do zawartosci zelaza na Twoim poziomie. Do tego zeby go wyplukac porzeba 3-3.5m3 wody na godzine. Masz tak wydajna studnie/pompe?

marcin

 

Drąże temat dalej - dla własnej wiedzy chcialbym poznac odpowiedz na pytanie co sie stanie jesli wydajnosc mojej pompy ze studni to 1500 m3 na h a plukanie wymaga 3-3.5m3/h? Urządzenie bedzie zle plukane czy tez po prostu operacja plukania bedzie dluzsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drąże temat dalej - dla własnej wiedzy chcialbym poznac odpowiedz na pytanie co sie stanie jesli wydajnosc mojej pompy ze studni to 1500 m3 na h a plukanie wymaga 3-3.5m3/h? Urządzenie bedzie zle plukane czy tez po prostu operacja plukania bedzie dluzsza?

Efekt będzie taki, że złoże nie podniesie się (nie spulchni się) wystarczająco aby wypłukać z niego wytrącone żelazo. Po kilku takich "za słabych" płukaniach złoże przestanie działać zupełnie, a w wodzie wyjściowej pojawi się więcej żelaza niż w wodzie surowej (żelazo ze złoża będzie wypłukiwane w czasie pracy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem oferte Z Mijamaru

 

1. Filtr usuwający zanieczyszczenia mechaniczne

Typ BB 10

z wymiennym wkładem filtracyjny typ R30

 

2. Automatyczna stacja uzdatniania wody

Typ TT30B65Eco

wydajność - 3,1 m3/regenerację

nominalne natężenie przepływu - 1,5 m3/h

maksymalne natężenie przepływu - 2,5 m3/h

Zakres działania:

usuwa z wody : zelazo, mangan, twardość, amoniak.

 

 

3. Azotany oraz azotyny proponuję usunąć tylko z wody pitnej, montując system odwróconej osmozy pod zlewem.

Typ FR04

 

 

Co o tym sadzicie- zwlaszcza pkt 2 - dobre to? Pytanie czy jest sens odzelawiac i zmiekczac jesli bede mial osmoze skoro ona wszytko to robi (opocz zmiekczania, ktore moglbym sobi edarowac)

 

Do tego jeszcze brakuje oczywiscie lampy UV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem oferte Z Mijamaru

 

1. Filtr usuwający zanieczyszczenia mechaniczne

Typ BB 10

z wymiennym wkładem filtracyjny typ R30

 

2. Automatyczna stacja uzdatniania wody

Typ TT30B65Eco

wydajność - 3,1 m3/regenerację

nominalne natężenie przepływu - 1,5 m3/h

maksymalne natężenie przepływu - 2,5 m3/h

Zakres działania:

usuwa z wody : zelazo, mangan, twardość, amoniak.

 

 

3. Azotany oraz azotyny proponuję usunąć tylko z wody pitnej, montując system odwróconej osmozy pod zlewem.

Typ FR04

 

 

Co o tym sadzicie- zwlaszcza pkt 2 - dobre to? Pytanie czy jest sens odzelawiac i zmiekczac jesli bede mial osmoze skoro ona wszytko to robi (opocz zmiekczania, ktore moglbym sobi edarowac)

 

Do tego jeszcze brakuje oczywiscie lampy UV

 

Poza glowicą reszta to chinszczyzna nie ma porównania z BWT.

Zastanów się czy chcesz wydać pieniadze czy mieć czystą wodę.

Zaczynasz od zlej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza glowicą reszta to chinszczyzna nie ma porównania z BWT.

Przede wszystkim nie ma porównania z ceną BWT :)

 

Jeśli ma to być system "China Free" to pewnie nie ma co szukać i skorzystać z oferty BWT (chociaż teraz to też już nie jest pewne bo i oni zaczęli wprowadzać chińskie nowości).

Jeśli ma to być "tylko" dobrze działający system, w normalnej cenie to pewnie jest to oferta do rozważenia. Z opisu sądząc będzie to system na CR100 (więc, według niektórych ekspertów z tego forum, największe zło w historii, swoją drogą nie mające nic wspólnego z Chinami). Osmoza usunie azotany ale będzie to jeden kranik (pewnie w kuchni) o dość małej wydajności (tzn kilka litrów w zbiorniku buforowym). Trzeba pamiętać, żeby korzystać z tego kranu do gotowania i picia.

 

Jeśli puścisz wszystko (bez odżelaziania i zmiękczania) na osmozę to szybko ci się ona zapaskudzi osadami i będziesz musiał wymienić wkłady i membranę. Jeśli zrobisz wcześniej proponowany filtr to żywotność membrany wzrośnie do kilku lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie ma porównania z ceną BWT :)

 

Jeśli ma to być system "China Free" to pewnie nie ma co szukać i skorzystać z oferty BWT (chociaż teraz to też już nie jest pewne bo i oni zaczęli wprowadzać chińskie nowości).

Jeśli ma to być "tylko" dobrze działający system, w normalnej cenie to pewnie jest to oferta do rozważenia. Z opisu sądząc będzie to system na CR100 (więc, według niektórych ekspertów z tego forum, największe zło w historii, swoją drogą nie mające nic wspólnego z Chinami). Osmoza usunie azotany ale będzie to jeden kranik (pewnie w kuchni) o dość małej wydajności (tzn kilka litrów w zbiorniku buforowym). Trzeba pamiętać, żeby korzystać z tego kranu do gotowania i picia.

 

Jeśli puścisz wszystko (bez odżelaziania i zmiękczania) na osmozę to szybko ci się ona zapaskudzi osadami i będziesz musiał wymienić wkłady i membranę. Jeśli zrobisz wcześniej proponowany filtr to żywotność membrany wzrośnie do kilku lat.

 

Dlaczego CR100 jest przez niektorych uwazane za zło?

 

Z takiego kranika - woda leci normalnie (do momentu wyczerpania sie jej w zbiorniczku) czy tez takim ciurkiem ze trzeba dlugo czekac na napelnienie np gara z wodą na zupę?

 

Co sadzicie o systemach osmozy GE - chwala sie ze maja taki przeplyw ze nie trzeba zbiornika ale mi wychodzi 0.03 litra na sekunde - czyli kieliszek na sekunde:)

 

Inna sprawa - natknalem sie na przypadkowo na przedstawiciela produktów firmy Nikken bedacych podobno alternatywa odwrocnej osmozy (http://www.nikken.com) - majace niby usuwac wszytkie zanieczyszczenia jak osmoza ale nie zmieniajacych zasadowosci (?) czy jakos tak. Potraktowalem troche to w kategoriach produktow malowiarygodnych ale moze nieslusznie.

Edytowane przez e_norbert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego CR100 jest przez niektorych uwazane za zło?

 

Z takiego kranika - woda leci normalnie (do momentu wyczerpania sie jej w zbiorniczku) czy tez takim ciurkiem ze trzeba dlugo czekac na napelnienie np gara z wodą na zupę?

 

Co sadzicie o systemach osmozy GE - chwala sie ze maja taki przeplyw ze nie trzeba zbiornika ale mi wychodzi 0.03 litra na sekunde - czyli kieliszek na sekunde:)

Co do CR to pewnie tak jak z czarownicami kiedyś - jak się czegoś nie rozumie to się tego boi.

 

Z osmozy leci dopóki jest woda w zbiorniku, ale nie jest to przepływ jak z normalnego kranu. Żeby napełnić garnek wodą potrzebujesz pewni ok minuty.

Tak samo jest z Merlinem - tam nie ma zbiornika, za to jest większa membrana. Szklankę tym można napełnić, ale przy dzbanku już jest to wyraźne czekanie aż się naleje. Za to cenowo Merlin wychodzi znacznie drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna propozycja ofertowa, którą dostałem. Tym razem z Aqua Softu. Propozycja chyba sensowna cenowo, bardo profesjonalny kontakt, nie wiem tylko jak z jakoscią ich urządzeń - ktoś ma jakieś doświadczenia? Oto propozycja:

 

.....

-Lampa UV plskiej firmy TMA przepływ 1,6 m3/h – koszt 1020zł netto

 

Stacja uzdatniania wody na azotany w zabudowie kompaktowej – 2100zł netto. Stacje na azotany projektuje się pod indywidualne parametry. W Pana przypadku wystarczy stacja na 25 litrów złoża. Stacja będzie w zabudowie kompaktowej, jak zmiękczacz. Regeneracja solą tabletkowaną co około 5m3. Zużycie soli na regenerację – 3,5kg. Worek soli 25 kg kosztuje około 30zł. Czyli za 30 zł będzie Pan miał uzdatnione 35 m3 wody. Głowica sterująca Clack WS1 CI z pełną historią pracy. Złoże PURE RESIN PA202

 

-Filtr BB 10” z wkładem węglowym – 130zł netto

 

-Opcjonalnie ze względu na wysoką twardość wody i ściągnięcie do końca żelaza zmiękczacz z mixingiem Aqua Basic 20 z mixingiem– koszt 1600zł netto.

Przy twardości na poziomie 20 stopni i domieszaniu wody surowej na cztery stopnie, regeneracja będzie co około 3m3 wody, na regenerację stacja potrzebuje 2,4kg soli. Koszty eksploatacyjne można sobie skalkulować przy cenie soli za 25kg - 30zł.

 

Gwarancja na nasze stacje – 4lata

Żywotność żywic minimum 10lat.

Koszt wkładu węglowego BB – 20zł.

 

Promiennik UV Philips wymieniany nie rzadziej niż 1,5roku – koszt 180zł.

 

 

Interesuje mnie opinia o zmiekczaczu, bo co do lampy to tu chyba nie ma jakiejs filozofii a stacje na usuwanie azotanow penwie malo kto ma/zna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie opinia o zmiekczaczu, bo co do lampy to tu chyba nie ma jakiejs filozofii a stacje na usuwanie azotanow penwie malo kto ma/zna

Z tego co się orientuję to promienniki w lampach zaleca się wymieniać co 8-10 tys godzin pracy czyli ciut ponad rok.

Azotany skalkulowane dość odważnie - ja bym dał trochę więcej soli.

Zmiękczacz standardowy - dobrze że wersja z mieszaniem (mixing). Możesz pewnie zażyczyć sobie wersję z jonitem monosferycznym i regeneracją przeciwprądową - zużycie soli będzie mniejsze, a wydajność większa. Za to cena pewnie trochę wzrośnie. Ale i bez tego przy twojej wodzie w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję to promienniki w lampach zaleca się wymieniać co 8-10 tys godzin pracy czyli ciut ponad rok.

Azotany skalkulowane dość odważnie - ja bym dał trochę więcej soli.

Zmiękczacz standardowy - dobrze że wersja z mieszaniem (mixing). Możesz pewnie zażyczyć sobie wersję z jonitem monosferycznym i regeneracją przeciwprądową - zużycie soli będzie mniejsze, a wydajność większa. Za to cena pewnie trochę wzrośnie. Ale i bez tego przy twojej wodzie w zupełności wystarczy.

 

Co do promiennikow tez mnie to troche zdziwilo- w BWT to bodajze 300 dni

 

Mixing to z tego co sie zdązyłem zorientorać mieszanie z wodą nie zmiekczoną aby efekt koncowy nie byl za miękki?

A ten jonit monosferyczny i regeneracjia przeciwpradowa - cóż to za cudo? Czy taki standardowy zmiekczacz rzeczywiscie zredukuje mi zelazo do normy ? (mam 462ug a norma 200ug) - zwlaszcza ze jest mixing... W parametrach technicznych tego zmiekczacza napisano ze maksymalny sumaryczny poziom Fe i Mn nie powinien byc (jak rozumiem na wejściu) wiekszy niz 0.5 mg a u mnie wynosi dokładnie 0.512mg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mało precyzyjnie określone ilości :) Przy CR100 ze względu na amoniak radziłbym minimum 10x54, a może nawet 13x54. Regeneracja wypadałaby co ok 8 - 14 dni.

Przy odżelaziaczu z napowietrzaniem też jako minimum 10x54 lub większy, a płukanie co 3-4 dni bez względu na wielkość.

to parametry CR 1044 http://aqua-soft.com.pl/sanitizer-cr100/sanitizer-1cr1044-przeplyw-1-5m-h.html

a ja chyba zdecyduje sie zamontowac wg rady CR 1054,, za filtrem BB10 z wkladem weglowym, glowica Clack WS1 Cl (podobno automatyczna regeneracja dopasowana wg zuzycia)

chcialam prosic o ocene rozwiazania wg parametrow podanych na stronie, ktorych nie rozumiem i nie umiem porownac parametrow wody do moich wynikow, czy regeneracja ma szanse wypasc przy moim zuzyciu raz na dwa tygodnie, jaka ilosc wody idzie do oczyszczalni przy plukaniu gdy zbiornik solanki 100l? soli pewnie wiecej niz te 4kg w mniejszym, czy taka ilosc i takie stezenie solanki nie zakloci pracy oczyszczalni biologicznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mixing to z tego co sie zdązyłem zorientorać mieszanie z wodą nie zmiekczoną aby efekt koncowy nie byl za miękki?
Dokładnie tak.

A ten jonit monosferyczny i regeneracjia przeciwpradowa - cóż to za cudo?

Standardowy jonit ma ziarna o wielkości 0,3 - 1,2 mm. Jonit monosferyczny ma ok 95% ziaren w jednym rozmiarze - ok 0,6 mm. Dzięki temu, że jest bardziej jednorodny, jego efektywność jest kilka procent wyższa niż zwykłego - ma to większe znaczenie przy dużych stacjach przemysłowych. Dodatkowo niektóre jonity mają większą pojemność - tzw. High Capacity.

Regeneracja przeciwprądowa to regeneracja z przepływem solanki w innym kierunku niż w czasie pracy. Taki sposób prowadzenia regeneracji powoduje dłuższy czas kontaktu solanki ze złożem i lepsze jej wykorzystanie. Przekłada się to na niższe zużycie soli.

Wszystkie te procesy razem wzięte mogą dać ok 15-20% większą wydajność przy niższej dawce soli. Ale wszystko kosztuje - trzeba sobie skalkulować czy to się opłaca w domowych warunkach - według mnie nie zawsze.

 

Czy taki standardowy zmiekczacz rzeczywiscie zredukuje mi zelazo do normy ? (mam 462ug a norma 200ug) - zwlaszcza ze jest mixing... W parametrach technicznych tego zmiekczacza napisano ze maksymalny sumaryczny poziom Fe i Mn nie powinien byc (jak rozumiem na wejściu) wiekszy niz 0.5 mg a u mnie wynosi dokładnie 0.512mg

Taka różnica to naprawdę NIC. Niepewność badań jest często większa niż te 0.012 mg. Jeśli przed zmiękczaczem dasz BB z wkładem sedymentacyjnym to już na nim powinno się zatrzymać większość żelaza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialam prosic o ocene rozwiazania wg parametrow podanych na stronie, ktorych nie rozumiem i nie umiem porownac parametrow wody do moich wynikow, czy regeneracja ma szanse wypasc przy moim zuzyciu raz na dwa tygodnie, jaka ilosc wody idzie do oczyszczalni przy plukaniu gdy zbiornik solanki 100l? soli pewnie wiecej niz te 4kg w mniejszym, czy taka ilosc i takie stezenie solanki nie zakloci pracy oczyszczalni biologicznej?

W zakładce "oferta" masz kartę Sanitizera CR100 i tam jest tabela z danymi większych modeli. Zużycie soli przy 10x54 to 5.2 kg, a wody - ok 450 litrów. Przy twojej twardości taki system zmiękczy 5 m3 wody. Pytanie ile czasu zajmie ci zużycie tych 5 m3 :)

Większość solanki zostanie "zużyta" na regenerację złoża. Poza tym to co zostanie będzie rozcieńczone... 5200 g soli w 5450 litrów wody. Czyli 1 gram soli na 1 litr wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze pytanie. Rozumiem, ze zarówno do odazotanawiacza jak i do zmiekczacza bede musiał wsypywać tylko sól? W jednym i drugim przypadku to taka sama sól? Gdzie ją można kupić - to jakiś standardowy produkt (jakiś typ?). Bo średnio mi się np uśmiecha płacić za przesyłke z aqua-softu za 25kg worek- wole na miejscu w Poznaniu gdzies sobie dokupywać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakładce "oferta" masz kartę Sanitizera CR100 i tam jest tabela z danymi większych modeli. Zużycie soli przy 10x54 to 5.2 kg, a wody - ok 450 litrów. Przy twojej twardości taki system zmiękczy 5 m3 wody. Pytanie ile czasu zajmie ci zużycie tych 5 m3 :)

Większość solanki zostanie "zużyta" na regenerację złoża. Poza tym to co zostanie będzie rozcieńczone... 5200 g soli w 5450 litrów wody. Czyli 1 gram soli na 1 litr wody.

ponownie dziekuje za cierpliwosc w łopatologicznym wykladaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura.

 

Nic nie będzie trzeba dodawać. A serwis to normalna rzecz - raz na rok trzeba to przejrzeć jak każde urządzenie.

 

Niestety te forum zdominowane jest przez ludzi którzy robią sobie darmową reklamę. Złoża CR i chińskich komponentów, umiejętnie przekręcając fakty. Prym wiedzie qbek17.

Zacznijmy z innej beczki. Przytaczam cytat z okólnika rozsyłanego przez importera CR po licznych reklamacjach. Qbek17 chyba go dobrze zna:

Złoże Crystal RightTM oferuje sprawdzoną technologię do usuwania z wody jonów żelaza (Fe) i manganu (Mn). Ważne jest dobranie właściwego typu i odpowiedniej ilości złoża.

Niektóre wody gruntowe zawierają w sobie znaczne ilości rozpuszczonych gazów lub/i żelaza w formie organicznej. Powodują one stopniową redukcję zdolności jonowymiennej (pojemności) złoża. Większość gazów usuwana jest ze złoża podczas standardowej regeneracji tj. przy użyciu Soli – NaCl. Jednak niektóre gazy (szczególnie CO2) nie są usuwane ze złoża i stopniowo z cyklu na cykl wolno zmniejszają jego zdolność jonowymienną.

Aby przywrócić złożu pełną zdolność jonowymienną należy usunąć zanieczyszczenia, które nie są usuwane przy standardowej regeneracji Solą – NaCl.

Pełna zdolność jonowymienna złoża może zostać przywrócona przez regenerację Węglanem Sodu – Na2CO3 zwanym popularnie Sodą Asz – tzw. regeneracja szokowa

Po regeneracji złoża przez tzw. regenerację szokową, przy pomocy Sody Ash należy zregenerować złoże metodą standardową za pomocą Solanki – roztwór NaCl.

Jeżeli ma miejsce stopniowa redukcja zdolności jonowymiennej złoża zalecana jest okresowa regeneracja za pomocą Sody Ash jeszcze przed pojawieniem się widocznych objawów redukcji zdolności jonowymiennej – tzw. regeneracja prewencyjna.”Panie qbek17 to też sobie wymyśliłem że nie tylko sól jest potrzebna do regeneracji?

Ale to też bzdura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...