Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zasada jest taka jak piszesz.

Aby żelazo się odfiltrowało musi być czas na przewartościowanie się żelaza. .

Znowu cos gdzie uslyszales. Owszem, utlenione w zbiorniku zelazo, w formie brazowawego wotorotlenku bardzo latwo jest wyfiltrowac. Ale w zbiorniku nigdy 100% zelaza sie tak nie utleni przy standardowych pH ~7. Reszta sie utleni dopiero na zlozu, katalizowana powlokami z tlenkow zalaza.

 

Jak Ty mozesz sprzedawac cos co nie masz pojecia jak dziala!?

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reszta sie utleni dopiero na zlozu, katalizowana powlokami z tlenkow zalaza.

Jak Ty mozesz sprzedawac cos co nie masz pojecia jak dziala!?

W tym co kolega oferuje nie ma katalizatora (więc nie ma tematu) ;)

Edytowane przez qbek17
... miałem nie być złośliwy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Ekomech jako jedyna w Polsce do odżelaziaczy stosuje głowice wykonane całkowicie z mosiądzu (w porównaniu z konkurencją) dzięki czemu podczas płukania i przestawiania zaworów nie jest możliwe ich wyłamanie.

To jak to jest warto w ten mosiądz zainwestować czy nie bo pare stówek drożej się firma ceni od konkurencji

http://allegro.pl/odzelaziacz-wody-ekomech-oa-7700-10-i1704021151.html

czy

http://cristalaqua.pl/index.php?kat=224&pages=2&start=0&ord=1&prod=353

Edytowane przez j23titus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe... dobre :)

Mosiężna "głowica" z zaworami kulowymi nie ma nic wspólnego z automatyczną głowicą sterującą. Po prostu w automacie nie musisz nic kręcić, więc nic nie wyłamiesz.

Z tych linków moim zdaniem lepszy mechanicznie jest zestaw Ekomech (bo ma nowszą głowicę - i na pewno nie mosiężną). Natomiast czy warto za nią dopłacać w Ekomechu czy kupić ją taniej w innym sklepie - sam zdecyduj. Drugą różnicą jest złoże wypełniające filtr: albo Dolmix, albo mieszanka Klarsanitu (nikt do końca nie wie co w nim siedzi) i Defemana (który jest rudą manganu) - ja bym wybrał w tym przypadku KL+DEF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Od jakiś 2 miesięcy używamy systemu uzdatnia wody złożonego ze zmiękczacza (crystal right 100) do usuwania żelaza i mnaganu, jednak dzisiaj zauważyłam, że przestał działać (żelazo w sumie w normie 0,1 ale mangan przekroczony 0,15). Czy złoże się zepsuło? mogło się tak stać mimo że nie mamy w wodzie fosforanów a twardość wejściowa jest odpowiednia? Filtr był regenerowany co 3 m^3 lub co 2 dni. Czy jest jakiś sposób, żeby to złoże jeszcze zregenerować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Od jakiś 2 miesięcy używamy systemu uzdatnia wody złożonego ze zmiękczacza (crystal right 100) do usuwania żelaza i mnaganu, jednak dzisiaj zauważyłam, że przestał działać (żelazo w sumie w normie 0,1 ale mangan przekroczony 0,15). Czy złoże się zepsuło? mogło się tak stać mimo że nie mamy w wodzie fosforanów a twardość wejściowa jest odpowiednia? Filtr był regenerowany co 3 m^3 lub co 2 dni. Czy jest jakiś sposób, żeby to złoże jeszcze zregenerować?

Podaj jakie masz parametry wody - poprzednim razem pisałeś o zbyt niskim pH i zbyt niskiej twardości. Podaj jakie masz parametry regeneracji i przepływ - regeneracja co 2 dni to dość często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ponownie dałam do badania wodę surową.

We wcześniejszych badania surowej: Ph około 5, Mn 0,7 Fe 3,0 Twardość 75 mg CaCO3.

Przez te dwa miesiące w wodzie po filtracji nie było w ogóle żelaza, ani manganu. PH około 8, a twardość oscyluje w okolicach 60 mg CaCO3 (do podnoszenia ph i twardości używamy calcite-imerys). Regeneracja płukanie przeciwprądowe 10 minut, płukanie solanką 15 min, napełnianie zbiornika 5 min, płukanie współprądowe 20 minut. Przepływ bardzo różny czasem chwilowo pokazuje 1,7 ale standardowo około 0,8. około 1 metr do 2 na dzień.

 

Zastanawiam się, czy nie jest to może wina niedokładnej regeneracji, czy przypadkiem wężyk do solanki się nie zapchał (wolniej pobiera wodę niż na początku). Zastanawiam się czy ten proces zapychania jest nieodwracalny, czy można np zrobić kilka regeneracji na raz i czy to coś pomoże, albo wyciągnąć to złoże i zamoczyć na jakiś czas w roztworze soli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Ekomech jako jedyna w Polsce do odżelaziaczy stosuje głowice wykonane całkowicie z mosiądzu (w porównaniu z konkurencją) dzięki czemu podczas płukania i przestawiania zaworów nie jest możliwe ich wyłamanie.

To jak to jest warto w ten mosiądz zainwestować czy nie bo pare stówek drożej się firma ceni od konkurencji

http://allegro.pl/odzelaziacz-wody-ekomech-oa-7700-10-i1704021151.html

czy

http://cristalaqua.pl/index.php?kat=224&pages=2&start=0&ord=1&prod=353

Nie wiem czy zauważyłeś ale urządzenia firmy Ekomech są zbudowane na zbiorniku Structurala produkowany w Belgii a u konkurencji chińszczyzna z dzikiego importu.

Jak patrzę na ofertę firmy cristalaqua to dostaję piany. W opisie podają że na urządzeniu jest zawór F5600 a na gotowym urządzeniu chiński zawór. Jak klient się nie zna to mu go rąbną. O zbiorniku już nie wspomnę.

Te dwie oferty nie mają porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ponownie dałam do badania wodę surową.

We wcześniejszych badania surowej: Ph około 5, Mn 0,7 Fe 3,0 Twardość 75 mg CaCO3.

Przez te dwa miesiące w wodzie po filtracji nie było w ogóle żelaza, ani manganu. PH około 8, a twardość oscyluje w okolicach 60 mg CaCO3 (do podnoszenia ph i twardości używamy calcite-imerys). Regeneracja płukanie przeciwprądowe 10 minut, płukanie solanką 15 min, napełnianie zbiornika 5 min, płukanie współprądowe 20 minut. Przepływ bardzo różny czasem chwilowo pokazuje 1,7 ale standardowo około 0,8. około 1 metr do 2 na dzień.

 

Zastanawiam się, czy nie jest to może wina niedokładnej regeneracji, czy przypadkiem wężyk do solanki się nie zapchał (wolniej pobiera wodę niż na początku). Zastanawiam się czy ten proces zapychania jest nieodwracalny, czy można np zrobić kilka regeneracji na raz i czy to coś pomoże, albo wyciągnąć to złoże i zamoczyć na jakiś czas w roztworze soli?

 

Przede wszystkim taka regeneracja nie ma szans zregenerować złoża - czas kontaktu solanki ze złożem powinien wynosić znacznie więcej niż 15 min - razem z przepychaniem solanki karta podaje 90 min. Masz za długie płukanie, a za krótkie solankowanie. Nie wiem jaką masz głowicę ani wielkość zbiornika, ale nalewanie solanki też wygląda krótko. Nie wspominając już o bardzo niskiej twardości - jeśli ta jest za mała (a te 60 mg to wartość minimalna) to możesz mieć nieodwracalny problem. W ogóle ten system nie powinien w tej konfiguracji działać.

 

Myślę, że jak zrobisz porządną regenerację zgodnie z zaleceniami producenta to odzyskasz sprawność urządzenia. Dodatkowo możesz zastosować procedurę czyszczenia złoża węglanem sodu.

Edytowane przez qbek17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Ekomech jako jedyna w Polsce do odżelaziaczy stosuje głowice wykonane całkowicie z mosiądzu (w porównaniu z konkurencją) dzięki czemu podczas płukania i przestawiania zaworów nie jest możliwe ich wyłamanie.
Zawsze trzeba sobie dorobic jakas filozofie, ze jako jedyni to robia. To troche jak wyprodukowac samochod bez radia i napisac, ze tylko z naszego samochodu nie ukradna Ci radia ;-)

 

Moim zdaniem w takim filtrze glowica automatyczna to podstawa. Szybko bys znienawidzil bieganie co pare dni i reczne przestawianie zaworow, zeby filtr wyplukac. Albo bys skonczyl jak moj sasiad, ktory plucze taki reczny filtr "gdy se przypomni". Najczesciej sobie przypomina gdy woda z kranu leci juz zolta.

 

Co nie znaczy ze kazda glowica automatyczna jest dobra. W tym watku znajdziesz informacje, ktore glowice sa warte zachodu.

 

marcin

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to urządzenie DW20K, do którego został wsypany crystal. Mieści się go 20l (czytałam, że podobno min to 25l). Jest to takie urządzenie:

http://www.woda.com.pl/index.php?p343,dw20k-automatyczny-zmiekczacz-wody-do-domu-jednorodzinnego

 

Jeśli to urządzenie z tej strony to nie ma tam słowa o tym, że to Crystal Right. Jeśli jednak ci go wsypali to masz pecha - to musieli być idioci. Minimalna ilość złoża to 28,3 litrów (1 stopa sześcienna - w takich opakowaniach jest CR) w zbiorniku 10x44 - taka wielkość zapewni wystarczający czas kontaktu wody ze złożem. Druga wpadka to głowica - chiński RX, który nie ma nawet możliwości ustawienia odpowiednio długich cykli regeneracji.

 

Jeśli nawet uda ci się "ręcznie" zregenerować złoże to przy takich ustawieniach prędzej czy później temat wróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można taniej!

 

Przypomnę moje badania:

 

Twardość 293,2

Zelazo 2,14

Mangan 0,162

Ph 7,03

 

Wymiennik jonowy B/CR 1054OB

 

- wydajność godzinowa Qhmax=1,5m3/h, przy spadku ciśnienia = 0,6 bar

- sterowanie automatyczne, objętościowe Clack WS1CI z zaworem mieszającym mixing

- złoże filtracyjne: złoże zeolitowe Crystal right 200 usuwające jednocześnie żelazo, mangan

i twardość do ilości szczątkowych,regenerowana roztworem NaCl

- zbiornik ciśnieniowy kompozytowy wzmacniany włóknem szklanym

- zbiornik solanki wolnostojący 85 l wraz z zaworem solankowym

- zużycie soli na jedną regenerację ok.5kg

- przyłącze DN 25

- zasilanie elektryczne 220V/50Hz

 

 

cena netto 3.140 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie samego zmiękczacza wody. Urządzenie kupuje się na sucho. Czy jest jakiś czas po którym urządzenie trzeba koniecznie podłączyć i aktywować? Chodzi o zakup przed budową.

 

Wcześniej napisałeś ‘Wszystko śmiga pięknie’ to już po herbacie. Po nawodniony musisz uruchamiać regenerację co pewien czas – zapytaj sprzedawcę bo różnie to zalecają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie samego zmiękczacza wody. Urządzenie kupuje się na sucho. Czy jest jakiś czas po którym urządzenie trzeba koniecznie podłączyć i aktywować? Chodzi o zakup przed budową.

Samo urządzenie może stać na sucho o ile jonit w środku jest mokry. W praktyce oznacza to zamknięte wszelkie odpływy/dopływy tak aby nie było dostępu powietrza. Jeśli jest tak zamknięty, a jonit zasypano tak jak powinno się to robić (czyli na mokro) to urządzenie może stać miesiącami.

Często przyłącza nie są zamykane i wtedy radziłbym nie czekać za długo z podłączeniem (lub przynajmniej utrzymywać wilgoć w zbiorniku dolewając trochę wody co jakiś czas). Jeśli jonit wyschnie to niewiele z niego będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w wyborze sprzętu głównie do redukcji azotanów

[ATTACH=CONFIG]65303[/ATTACH]

Woda jest pobierana ze studni głębinowej, instalacja składa się z hydroforu oraz filtru wstępnego

Jeśli do redukcji azotanów (mimo, że są w normie) to potrzebujesz filtr z jonitem do usuwania azotanów. Regeneruje się to solanką, ale do dokładnego określenia pojemności przydałyby się bardziej konkretne badania.

Chyba, że miałeś na myśli inny parametr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie- w moim zmiękczaczu Buderus Loga Nice 20 jest tylko ok 10 cm wody na dnie zbiornika. Nawet, gdy doleję wody, żeby było ok połowa zbiornika (bo tak mi poleciła osoba instalująca zmiękczacz), to i tak po najbliższej regeneracji zostaje na dnie wspomniane 8-10 cm wody. Nie wiem, czy na czas regeneracji woda się dolewa, bo proces ten odbywa się o drugiej w nocy. Czy tak powinno być? Jeżeli nie, to jaka może być przyczyna?

Ilość soli jest ok- zawsze są widoczne tabletki, więc to nie jest kwestia stężenia roztworu.

POMOCY :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...