Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Kontynuując mój wątek z poprzedniej strony planuje założenie odżelaziacza ze złożem G1, lecz dopiero dzisiaj mogłem dostać się do mojej pompy głębinowej.

Z plakietki jaka tam jest odczytałem SUMOTO typ OPT 150 kW 1,1 HP 1,5, zasilanie 380/400, max thrust load 1500 N, z informacji z sieci wyczytałem, że wydajność tej pompy jest na poziomie 45 l/min, chociaż nie jestem pewien tego.

 

Czy taka pompa wystarczy do sprawnej regeneracji ?

To pewnie jest jej wydajność nominalna. Od tego trzeba odjąć straty podnoszenia i opory przepływu... Gdyby taka była rzeczywista wydajność to byłaby w sam raz na taki zbiornik i takie złoże, ale biorąc pod uwagę straty to może być ciut za słaba.

Możesz spróbować z mniejszym zbiornikiem, np. 9x48... wymagałby on ok 40 l/min. Ewentualnie hydrofor z dużym zapasem wody... Takie płukanie nie trwa długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam serdecznie i proszę o rade odnośnie uzdatnienia wody ze studni wierconej.Po badaniach w sanepidzie wyszło tak:mętność;9,8

barwa 15

zapach;akceptowalny

odczyn ph;6,7

przewodność;750

twardość ogólna;345

amoniak;0,45

chlorki;31,4

azotyny<0,01

azotany;52,8

ŻELAZO 438

MANGAN 530 ugMn/l

woda ma służyć do urządzeń agd,ogrzewania i mycia się,do celów spożywczych nie.Posiadam zestaw hydroforowy

z pompą ,zbiornik 24l wydajnosc 43l/min. Jaki filtr będzie odpowiedni do tych parametrów i w jakiej cenie żeby nie przepłacić?W domu 2 osoby , w porywach 3 -))) ,Z góry dziękuje za pomoc w tej niesłychanie trudnej dla mnie kwestii.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jak najmniejszy (ze względu na pompę nie większy niż 9x48") odżelaziacz (nie na piasku tylko ze złożem aktywnym) z napowietrzaniem (żeby trochę podnieść pH) powinien pomóc na przekroczenia żelaza i manganu. Jeśli chcesz dodatkowo zmiękczyć wodę - postaw zmiękczacz (też najmniejszy - na 2 osoby wystarczy spokojnie).

Ewentualnie filtr z Crystal Rightem 100 - miałbyś wszystko za jednym zamachem.

Edytowane przez qbek17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich "wodniaków". Mam podobny problem tj bardzo mętna wodę, od 400 /pierwsze badanie, obejmujące tylko ten wskaźnik/ do 155 ntu. Ponoć winne tu jest żelazo, którego mam 318 mikrogramów oraz mangan, na granicy normy tj 50. Pozostałe wskaźniki badania fizyko-chemicznego są w normie. Na razie wodę z głębinówki odprowadzam do rowu. Instalacji doprowadzającej jeszcze nie realizuję, ponieważ poza mętnością mam problem z wydajnością studni. Wg moich badań, w ciągu dnia mogę z niej wyciągnąć łącznie ok 600 l, więc na 3-osobowa rodzinę powinno starczyć, ale wodę dostaję "skokowo" . Konkretnie podczas pierwszego włączenia pompy otrzymuje od ok 90 do 120 l wody,później np co godzinę do 50 do 70 l, co pół godziny ok 30 l. Po "wydaleniu" tej ilości z węża ani kropli. Pompę więc wyłączam. Jeżeli mam możliwość włączam ją ponownie co jakiś czas, by studnie przeczyścić. Mam prośbę o pomoc w dobraniu odpowiedniej aparatury. Otrzymałem propozycję zakupu filtra GA,011 f-my Aqvasystem Ale koszt ustrojstwa jest b wysoki, ponadto czyszczenie filtra to odwrotne płukanie, k tóre wymaga ponad 200 l wody /jak rozumiem czystej i podawanej na bieżąco, bez półgodzinnych przerw /. Czy ktoś może coś powiedzieć o w/w filtrze lub firmie????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z taką wydajnością studni żadne filtrowanie wody nie ma sensu - nie uda ci się dopłukać filtra i wcześniej czy później się zapcha.

Poza tym nie wierzę, że 300 mikrogramów żelaza daje mętność na poziomie 400 NTU. Na taką ilość żelaza nie ma sensu stawiać odżelaziacza.

Bardziej bym się zastanowił czy nie warto zainstalować zwykłego wkładu polipropylenowego do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych (przy okazji powinien częściowo zmniejszyć ilość żelaza) - wyjdzie taniej i praktyczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich "wodniaków". Mam podobny problem tj bardzo mętna wodę, od 400 /pierwsze badanie, obejmujące tylko ten wskaźnik/ do 155 ntu. Ponoć winne tu jest żelazo, którego mam 318 mikrogramów oraz mangan, na granicy normy tj 50. Pozostałe wskaźniki badania fizyko-chemicznego są w normie. Na razie wodę z głębinówki odprowadzam do rowu. Instalacji doprowadzającej jeszcze nie realizuję, ponieważ poza mętnością mam problem z wydajnością studni. Wg moich badań, w ciągu dnia mogę z niej wyciągnąć łącznie ok 600 l, więc na 3-osobowa rodzinę powinno starczyć, ale wodę dostaję "skokowo" . Konkretnie podczas pierwszego włączenia pompy otrzymuje od ok 90 do 120 l wody,później np co godzinę do 50 do 70 l, co pół godziny ok 30 l. Po "wydaleniu" tej ilości z węża ani kropli. Pompę więc wyłączam. Jeżeli mam możliwość włączam ją ponownie co jakiś czas, by studnie przeczyścić. Mam prośbę o pomoc w dobraniu odpowiedniej aparatury. Otrzymałem propozycję zakupu filtra GA,011 f-my Aqvasystem Ale koszt ustrojstwa jest b wysoki, ponadto czyszczenie filtra to odwrotne płukanie, k tóre wymaga ponad 200 l wody /jak rozumiem czystej i podawanej na bieżąco, bez półgodzinnych przerw /. Czy ktoś może coś powiedzieć o w/w filtrze lub firmie????
Sorry, ale to nie jest studnia glebinowa. Tylko jakas dziura w ziemi do ktorej sie troche wody "saczy". Czy w Twojej okolicy (sasiedzi) taka wydajnosc studni to norma? Bo jesli nie to po prostu spaprano Ci studnie, zakonczono wiercenie w zlym miejscu, tzn nie w typowej warstwie wodonosnej, itp. Tak ilosc zelaza nie da az takiej metnosci. Ja przy 10x wiekszej zawartosci zelaza mam metnosc okolo 15. Stawiam, ze zakonczono Ci studnie np w tzw kurzawce, czyli drobnoziarnistym osadzie, wymieszanym z woda, tyle ze formie papki czy galarety. Wody tam troche jest - troszke Ci sie saczy, ale bardzo wolno, i do tego zanieczyszcona bardzo drobnym osadem, co daja taka metnosc.

 

Jakis czas temu byl podobny watek. Zdaje sie ze dobiero wyiercenie nowej studni pomoglo, bo zadne pompowanie zeby sie przeczyscila zgodnie z obietnica studniarza-partacza rzecz jasna nie pomagalo.

 

marcin

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

jestem w trakcje budowy domku, natomiast część wodno-instalacyjną mam już wykonaną tzn. studnia na głębokość 30m, hydrofor i rozprowadzoną instalacje wodną w domu, która jest juz przykryta wylewka oraz płytkami. Poniżej przedstawiam bardzo uproszczony schemat tej instalacji.

rzut parteru-Model.jpgrzut parteru-Model.jpg

Moje pytanie jest następujące: jak i gdzie zamontować filtry i zmiękczacz wody jeżeli wszystko jest juz przykryte? tzn Rura doprowadzająca wodę do domu jest w ziemi a rura która wychodzi z muru z wodą do domu jest w podłodze przykrytej kaflami. Pomóżcie jak to rozwiązać gdyż wodę mam b. twardą. co do zanieczyszczeń to 2 lata temu robiłem badania i wszystko było ok jednak w tym roku powtórzę badania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

jestem w trakcje budowy domku, natomiast część wodno-instalacyjną mam już wykonaną tzn. studnia na głębokość 30m, hydrofor i rozprowadzoną instalacje wodną w domu, która jest juz przykryta wylewka oraz płytkami. Poniżej przedstawiam bardzo uproszczony schemat tej instalacji.

[ATTACH=CONFIG]70657[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]70657[/ATTACH]

Moje pytanie jest następujące: jak i gdzie zamontować filtry i zmiękczacz wody jeżeli wszystko jest juz przykryte? tzn Rura doprowadzająca wodę do domu jest w ziemi a rura która wychodzi z muru z wodą do domu jest w podłodze przykrytej kaflami. Pomóżcie jak to rozwiązać gdyż wodę mam b. twardą. co do zanieczyszczeń to 2 lata temu robiłem badania i wszystko było ok jednak w tym roku powtórzę badania

 

Jesli zmiekczacz mialby byc przed wszystkimi odbiornikamia to masz niewiele opcji w domu. Tak czy siak, stawianie centralnego zmiekczaca w domu rowna sie z pruciem plytek zeby sie dobrac do rury. Moze rozpruc podloge w kuchni, dobrac sie do rury, a w jakiejs szafce schowac mozliwie najmniejszy kompaktowy zmiekczacz? Przynajmniej by bylo blisko doodplywu do kanalizacji.

 

Druga opcja to schowanie tego w obudowie studni glebinowej. Tyle ze w przypadku elektronicznej glowicy, wilgoc jej nie posluzy raczej. Chyba ze zastosujesz jakas kompletnie szczelna obudowe studni glebinowej - duza studzienka wodomierzowa z PE z uszczelnionymi przejsciami dla rur. Tyle ze to sa koszty rzedu paru tysiecy. Jak zgaduje masz obudowe studni zrobiona paru kregow. Wilgoc tam hula a jak popada to i troche wody na dnie sie znajdzie? Byloby to nap pewno upierdliwe w eksploatacji - dosypywanie soli do regeneracji w srodku zimy. Nie wiem, jakie sa zakresy temperatur w ktorych zmiekczacz moze dzialac. W takiej studzience byloby zima w okolicach 0.

 

 

marcin

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno pytanie:

proszę o podanie nazw firm filtrów i zmiękczaczy których warto instalować

Dziękuje i pozdrawiam

Filtr, w tym i zmiekczacz, sklada sie z 3 glownych elementow:

- zbiornika

- glowicy sterujacej

- zloza filtracyjnego.

Wszystkie 3 elementy sa produkowane przez firmy lepsze lub tansze. Nie wazne jaka bedzie nalepka na obudowie, wazne sa te 3 komponenty. Jak bedziesz filtra szukal, zawsze pytaj o producenta tych 3 powyzszych elementow. Jak poszukasz kilkanascie stron wstecz w tym watku, to znajdziesz liste polecanych producentow dla tych 3 kluczowych elementow.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możemy - ale nadal sprawdź jakie komponenty ci zaproponują. Każda firma ma w ofercie zmiękczacze tańsze i droższe i chyba żadna firma nie robi "dokładnie wszystkich" urządzeń na tych samych komponentach. Jak zaczniesz pytać o najtańszy zmiękczacz to pewnie ci zaproponują chińczyka - a jak zapytasz o dobry to pewnie dostaniesz propozycję na lepszych komponentach. Sprawdź czy głowica to Clack lub Autotrol, czy złoże nie jest z indii/chin. Zbiornik w takiej małej instalacji naprawdę nie ma aż takiego znaczenia, ale też może być europejski lub azjatycki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam proste i konkretne pytanie:

co sądzicie u filtrach AquaFilter? Konkretnie http://www.sklep-aquafilter.pl/p167,fccbkdf210bb-wklad-weglowy-zmiekczajacy-z-bakteriostatycznym-kdf-do-bb-10-cali.html

 

Firma raczej nie "kogucik" bo widziałem ich produkty w casto. Zużycie wody u mnie ok. 8-9m3/m-c.

Czy taki filtr daje radę, i czy wystarcza na tak długo jak napisali na stronie?

Poza twardością nie mam żadnych zastrzeżeń do wody z wodociągu i zaznaczam że nie dysponuję funduszami na większą inwestycję.

 

Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma raczej nie "kogucik" bo widziałem ich produkty w casto. Zużycie wody u mnie ok. 8-9m3/m-c.

Czy taki filtr daje radę, i czy wystarcza na tak długo jak napisali na stronie?

Poza twardością nie mam żadnych zastrzeżeń do wody z wodociągu i zaznaczam że nie dysponuję funduszami na większą inwestycję.

 

Jasne - gdyby był tam wyłącznie jonit do zmiękczania to taka obudowa pomieści ok 2 litrów. Jeśli masz twardą wodę - powiedzmy o twardości 15 stopni niemieckich - to te 2 litry jonitu wystarczą ci na zmiękczenie (w najlepszym wypadku) 500 litrów wody. A według nich jest tam jeszcze węgiel aktywny i KDF :) I to wszystko ma starczyć na 16 000 litrów? BZDURA.

Jeśli masz tylko podwyższoną twardość to nie warto iść w takie małe urządzenia do zmiękczania, chyba że każdy kran zaopatrzysz w taki filtr, ale wtedy koszty już nie są takie niskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jak najmniejszy (ze względu na pompę nie większy niż 9x48") odżelaziacz (nie na piasku tylko ze złożem aktywnym) z napowietrzaniem (żeby trochę podnieść pH) powinien pomóc na przekroczenia żelaza i manganu. Jeśli chcesz dodatkowo zmiękczyć wodę - postaw zmiękczacz (też najmniejszy - na 2 osoby wystarczy spokojnie).

Ewentualnie filtr z Crystal Rightem 100 - miałbyś wszystko za jednym zamachem.

Witam,szukałem na necie filtra ze złożem crystal right ale nie ma.Jest jakiś cr,nie wiem czy to jest to samo a ja nie mam o tym bladego bladego pojęcia.NP; co to jest 9x45? W jaką obudowę włożyć odżelaziacz,odmanganiacz i zmiękczacz i gdzie to można oddzielnie?Jak to razem połączyć.Wiem że są żelazo odmanganiacze od 2300 wzwyż ale to dla mnie za drogo.Może ktoś coś poradzi?Pozdrawiam

Edytowane przez alfacentauri
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,szukałem na necie filtra ze złożem crystal right ale nie ma.Jest jakiś cr,nie wiem czy to jest to samo a ja nie mam o tym bladego bladego pojęcia.NP; co to jest 9x45? W jaką obudowę włożyć odżelaziacz,odmanganiacz i zmiękczacz i gdzie to można oddzielnie?Jak to razem połączyć.Wiem że są żelazo odmanganiacze od 2300 wzwyż ale to dla mnie za drogo.Może ktoś coś poradzi?Pozdrawiam

Staraj sie pisac zrozumiale (czytaj przed wyslaniem posta). Potem nie wiadomo o co chodzi.

 

9x48 to rozmiar filtra. 9 cali srednicy 48cali wysokosci. Im wiekszy zbiornika, tym wiecej wejdzie w niego zloza filtracyjnego, i tym wiekszego strumienia wody potrzeba zeby go wyplukac. A ze Twoja pompa nie szaleje z wydajnoscia, dlatego Ci zaproponowali koledzy mozliwei maly zbiornik.

 

Tak, filtry ze zlozem CR to to o czym pisano, czyli zloze Crystal Right. Tylko ze moze byc CR100 lub CR200. Qbek pisal o Crystal Rigth 100.

 

Najczesciej stosowane pojemniki na filtr to butla z (chyba) polietylenu, wzmocniona z zewnatrz jakims laminatem. Niektore polskie firmy uzywaja zbiornikow z blachy ocynkowanej.

 

To co usuwa filtr, zalezy od zastosowanego zloza.

 

Jak zastosujesz najtansze zloze, czyli po prostu piasek, to usunie Ci ono zelazo ale pewnie nie ruszy manganu a na pewno twardosci. Woda do tego powinna byc natleniona (tzw inzektorem), i przetrzymana w mozliwie duzych zbiorniku hydroforowym z otwarta poduszka zeby mialo zelazo czas sie utenic.

 

Jak zastosujesz tzw zloze katalityczne, to Ci powinno usunac zelazo i mangan, ale nie ruszy twardosci. Tez powinna byc oda natleniona.

 

Mozna zastosowac zloze katalityczne (greensand), w ktorym napowietrzanie mozna sobie odpuscic, ale za to takie zloze regeneruje sie nadmanganianem potasu, co tez generuje koszty. I popluczyn z takiego filtra nie mozna odprowadzac do oczyszczalni, bo nadmanganian wytlucze wszelkie bakterie.

 

Jak zastosujesz CR to usunie zarowno zelazo, mangan jak i twardosc. Ale CR bedzie najdrozszy z tego wszystkiego w zakupie i pewnie w eksploatacji.

Do tego zloze CR co pare dni (zalezy od ilosci uzdatnionej wody) trzeb zregenerowac sola (tak zwykla jak w kuchni ale sprzedawanych w duzych workach na potrzeby filtracji). Co dodatkowo generuje koszty uzytkowania tegoz.

 

Kazdy filtr trzeba plukac/regenerowac. Na to idzie woda ktora trzeba zrzucic do szamba/kanalizacji. To tez koszty.

Odzelaziacz na piasku pluczesz tylko woda.

Odezlaziacz/odmanganicz ze zlozem katalitycznym pluczesz tylko woda.

Odezlaziacz/odmanganicz ze zlozem katalitycznym Greensad pluczesz woda i regenerujesz nadmanganianem

Filtr ze zlozem CR pluczesz i regenerujesz sola.

 

Zloze CR zdecydowanie najlepiej zaladowac do takiej plastikowej butli i wyposazyc w automatyczna glowice. Glowica taka mierzy objetosc przefiltrowanej wody i w odpowiednim momencie zregeneruje i wyplucze filtr. Dzieki temu oszczedzasz na soli, bo regeneracja jest robiona wtedy gdy trzeba - nie za pozno nie za wczesnie. Glowica z wodomierzem tez kosztuje.

 

Odzelaziacz nie musi juz byc tak restrykcyjnie plukany. Mozna go plukac co pare dni, bez wzgledu na to ile sie wody przefiltrowalo. Ale tam idzie (choc nie zawsze) tylko woda do plukania.

 

Jakbys nie kombinowal to to bedzie kosztowac. I nie zrobisz tego wiele taniej niz owe 2300.

 

Mozesz kombinowac tak, ze stawiasz tylko odzelaziacz/odmanganiacz ale w jakims zbionriku ocynkowanym i bez automatycznej glowicy. Wtedy musisz co pare dni poprzestawiac jakeis zawory recznie zeby sie filtr wyplukal.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie proszę. Zrobiłem badania wody i rozpoznanie wsród lokalnych firm. Dowiedziałem się, że moja woda to syf i część firm rozłożyła ręce albo zastrzegała, że woda po uzdatnieniu nie będzie nadawała się do picia. Badanie wody przez sanepid dało takie wyniki:

- mętność 2,3

- barwa 40 mg Pt/dm3

- zapach nieakceptowalny (czuć zgniłe jajo)

- odczyn 7,2

- twardość ogólna 264 mg CaCO3/dm3

- utlenialność 8,29 mg/ dm3

- amoniak 5,7 mg /dm3

- żelazo ogólne 2,3 mg Fe/dm3

- mangan 1,1 mg Mn/dm3

 

Jedna z firm odpowiedziała, że jest w stanie poradzić sobie z oczyszczeniem tej wody - za pomocą 40 litrów Crystal-Right i filtra węglowego. Powiedzcie czy to ma szansę zadziałać? Obawiam się czy np. z uwagi na duże przekroczenia norm i utlenialność, filtr nie zapcha się po jakimś czasie - co sygnalizowały inne firmy.

Dodam tylko, że nie mam jeszcze hydrofora więc oba typy wchodzą w grę. Z góry dzięki za wszelkie porady, bo niestety przeprowadzka tuż tuż.

 

Pozdr

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie proszę. Zrobiłem badania wody i rozpoznanie wsród lokalnych firm. Dowiedziałem się, że moja woda to syf i część firm rozłożyła ręce albo zastrzegała, że woda po uzdatnieniu nie będzie nadawała się do picia. Badanie wody przez sanepid dało takie wyniki:

- mętność 2,3

- barwa 40 mg Pt/dm3

- zapach nieakceptowalny (czuć zgniłe jajo)

- odczyn 7,2

- twardość ogólna 264 mg CaCO3/dm3

- utlenialność 8,29 mg/ dm3

- amoniak 5,7 mg /dm3

- żelazo ogólne 2,3 mg Fe/dm3

- mangan 1,1 mg Mn/dm3

 

Jedna z firm odpowiedziała, że jest w stanie poradzić sobie z oczyszczeniem tej wody - za pomocą 40 litrów Crystal-Right i filtra węglowego. Powiedzcie czy to ma szansę zadziałać? Obawiam się czy np. z uwagi na duże przekroczenia norm i utlenialność, filtr nie zapcha się po jakimś czasie - co sygnalizowały inne firmy.

Dodam tylko, że nie mam jeszcze hydrofora więc oba typy wchodzą w grę. Z góry dzięki za wszelkie porady, bo niestety przeprowadzka tuż tuż.

 

Wodę masz faktycznie nieciekawą ze względu na kombinację kilku problemów. Jakbyś chciał każdy z nich doprowadzić do porządku w sposób "jak najbardziej prawidłowy" to musiałbyś postawić z 5 filtrów - to są ogromne koszty zakupu i utrzymania. Crystal Right 100 powinien ci pomóc na twardość, żelazo, mangan i amoniak (w tej kolejności), ale na pewno system większy niż 40 litrów i z celą chlorującą (ze względu na wysoki poziom amoniaku). Ze względu na dużą utlenialność i (sądząc po zapachu) siarkowodór - przed filtrem z CR powinno być coś co zatrzyma część tych zanieczyszczeń - np węgiel. Tylko że węgiel będziesz musiał dość często wymieniać. Zamiast węgla może być odżelaziacz z Greensandem, regenerowany nadmanganianem lub zamiennie jonit do usuwania organiki. W każdym przypadku koszt będzie wysoki, ale woda jest trudna. Nie liczyłbym też na "gwarancję" jakości wody po uzdatnieniu - jest za dużo rzeczy do usunięcia i chyba żadna firma nie zaryzykuje takiej obietnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...