Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Mam takie wyniki badania wody:

wyniki badania > norma

- MĘTNOŚĆ 2,4 NTU > norma 1NTU

- BARWA 3 mg/l Pt > norma 15

- ODCZYN 7,3 pH > norma 6,5 - 9,5

- TWARDOŚĆ 384,1 mg/l CaCO3 > norma 60 - 500

- INDEKS NADMANGANIANOWY 1,5 mg/l O2 > norma ????

- AMONIAK/ JON AMONOWY 0,22 mg/l NH4+ > norma 0,5

- AZOTYNY 0,041 mg/l NO2- > norma 0,50

- AZOTANY 3,5 mg/l NO3 > norma 50

- ŻELAZO OGÓLNE 0,29 mg/l > norma 0,2

- MANGAN OGÓLNY 0,84 mg/l > norma 0,05

 

Wg oceny sanepidu woda nie nadaje się do użytku domowego.

 

 

 

Studnia wiercona 10-11m głębokości

 

Dowiedziałam się od osób z forum że mangan jest dziwnie wysoki, i powinnam wykonać analizę ponownie. Jednakże zanim to nastąpi chciałbym się dowiedzieć jakie ewentualnie uzdatniacze powinnam nabyć.

 

Zawartość manganu może dochodzić nawet do 2-3 mg/l. Wartość poniżej 1 mg/l jest często spotykana.

Przy tej ilości żelaza, mangan można usuniać 2 metodami.

Złoże katalityczne Greensand z okresowa regeneracją lub zwykły zmiękczacz (ale woda musi być całkowicie zmiękczona). Obie mają wady i zalety. W obu przypadkach złoże musi mieć odpowiednią wysokość aby poradzić sobie z tą ilościa manganu.

 

Zaproponowano mi następujące urządzenia:

Filtr mechaniczny

Model VE25-1

Metody odnawiania Płukany strumieniem przeciwprądowym

 

Filtr multifunkcyjny (odżelaziająco-odmanganiająco-zmiękczający)

Model AQUAHOME ZM

 

Przyznam szczerze że koszt tych dwóch urządzeń trochę zbił mnie z nóg...

:roll:

 

Filtr mechaniczny nie jest tu potrzebny (chyba, że studnia jest źle wykonana i pompa pobiera wodę z drobną frakcją). Przy takiej ilości żelaza to zbędny wydatek.

Filtr multifunkcyjny - zapewne jest to zwykły zmiękczacz. Żywica poradzi sobie z takimi parametrami.

Poproś o konkretne informacje co i ile jest wsypane w tych filtrach. Nazwa multifunkyjny nie ma tu znaczenia. Papier wszystko przyjmuje.

Koszt usunięcia żelaza i manganu to 2500 przy zmiękczaczu (całkowite zmiękczenie) i 3000 przy kolumnie z okresową regeneracją (bez zmiękczania). Wariant optymalny to oba urządzenia - najpierw złoże katalityczne, a później zmiękczacz z częściowym zmiękczaniem. Kwestja zasobności portfela.

 

Pozwole sobie w tej kwestii na krótką wypowiedź.

Mangan rzeczywiście na poziomie który odbiega nieco od realiów patrząc w relacji do innych parametrów wody.

Jeśli zaś idzie o dobór urzadzenia to przy domowym zużyciu wody jest to moim zdaniem bardzo trafny wybór. Zdecydowanie zalecam montaż filtra ochronnego. Zas jeśli chodzi o filtr multifunkcyjny to nie ma potrzeby dowiadywania sie czym jest to zasypane. Każdy znający sie odrobine na temacie zna wypełnienie filtra.

Podsumowując - oferta w pełni trafiona. Cena rzecz wtórna .......albo oczekujemy efektu i jakości albo oczekujemy ceny i problemów. Wybór jest zawsze po stronie kupującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam takie wyniki badania wody:

wyniki badania > norma

- MĘTNOŚĆ 2,4 NTU > norma 1NTU

- BARWA 3 mg/l Pt > norma 15

- ODCZYN 7,3 pH > norma 6,5 - 9,5

- TWARDOŚĆ 384,1 mg/l CaCO3 > norma 60 - 500

- INDEKS NADMANGANIANOWY 1,5 mg/l O2 > norma ????

- AMONIAK/ JON AMONOWY 0,22 mg/l NH4+ > norma 0,5

- AZOTYNY 0,041 mg/l NO2- > norma 0,50

- AZOTANY 3,5 mg/l NO3 > norma 50

- ŻELAZO OGÓLNE 0,29 mg/l > norma 0,2

- MANGAN OGÓLNY 0,84 mg/l > norma 0,05

 

Wg oceny sanepidu woda nie nadaje się do użytku domowego.

 

 

 

Studnia wiercona 10-11m głębokości

 

Dowiedziałam się od osób z forum że mangan jest dziwnie wysoki, i powinnam wykonać analizę ponownie. Jednakże zanim to nastąpi chciałbym się dowiedzieć jakie ewentualnie uzdatniacze powinnam nabyć.

 

Zawartość manganu może dochodzić nawet do 2-3 mg/l. Wartość poniżej 1 mg/l jest często spotykana.

Przy tej ilości żelaza, mangan można usuniać 2 metodami.

Złoże katalityczne Greensand z okresowa regeneracją lub zwykły zmiękczacz (ale woda musi być całkowicie zmiękczona). Obie mają wady i zalety. W obu przypadkach złoże musi mieć odpowiednią wysokość aby poradzić sobie z tą ilościa manganu.

 

Zaproponowano mi następujące urządzenia:

Filtr mechaniczny

Model VE25-1

Metody odnawiania Płukany strumieniem przeciwprądowym

 

Filtr multifunkcyjny (odżelaziająco-odmanganiająco-zmiękczający)

Model AQUAHOME ZM

 

Przyznam szczerze że koszt tych dwóch urządzeń trochę zbił mnie z nóg...

:roll:

 

Filtr mechaniczny nie jest tu potrzebny (chyba, że studnia jest źle wykonana i pompa pobiera wodę z drobną frakcją). Przy takiej ilości żelaza to zbędny wydatek.

Filtr multifunkcyjny - zapewne jest to zwykły zmiękczacz. Żywica poradzi sobie z takimi parametrami.

Poproś o konkretne informacje co i ile jest wsypane w tych filtrach. Nazwa multifunkyjny nie ma tu znaczenia. Papier wszystko przyjmuje.

Koszt usunięcia żelaza i manganu to 2500 przy zmiękczaczu (całkowite zmiękczenie) i 3000 przy kolumnie z okresową regeneracją (bez zmiękczania). Wariant optymalny to oba urządzenia - najpierw złoże katalityczne, a później zmiękczacz z częściowym zmiękczaniem. Kwestja zasobności portfela.

 

Pozwole sobie w tej kwestii na krótką wypowiedź.

Mangan rzeczywiście na poziomie który odbiega nieco od realiów patrząc w relacji do innych parametrów wody.

Jeśli zaś idzie o dobór urzadzenia to przy domowym zużyciu wody jest to moim zdaniem bardzo trafny wybór. Zdecydowanie zalecam montaż filtra ochronnego. Zas jeśli chodzi o filtr multifunkcyjny to nie ma potrzeby dowiadywania sie czym jest to zasypane. Każdy znający sie odrobine na temacie zna wypełnienie filtra.

Podsumowując - oferta w pełni trafiona. Cena rzecz wtórna .......albo oczekujemy efektu i jakości albo oczekujemy ceny i problemów. Wybór jest zawsze po stronie kupującego.

 

Co to znaczy realia dla manganu ? Jeśli w wodzie nie ma dużo żelaza to znaczy że manganu też nie powinno być ?

Jeżeli montaż filtra ochronnego to nie płukanego przeciwprądowo, bo jego dokładność jest za słaba. Wyrzucone pieniądze. To co ma filtrować ten filtr zostanie odfiltrowane na tak zwanym filtrze "multifunkcyjnym" . Chyba że trzeba sprzedać więcej urządzeń.

Jeżeli chodzi o znajomość tematu, wypałnienia i kwestja ceny. To, że ktoś zapłaci dużo to nie znaczy, że nie będzie miał problemów. Takie same efekty można uzyskać stosując tańsze złoża, a nie przereklamowane produkty niektórych firm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ja mam troszkę inne pytanie: mam wodę deszczową w zbiornikach metalowych (domek letniskowy). Zbiorniki są niestety zabudowane w ziemi i jest możliwość, że coś niepożądanego do nich spłynie. Nie planuję nigdy używać jej spożywczo, ale chciałbym ją uzdatnić do celów "czystościowych" (mycie się i mycie naczyń). Czy trzeba w tym celu przeprowadzić badania czy może wystarczy zamontować jakiś prosty zestaw filtrów? Tematu do tej pory nie zgłębiałem, więc jakiekolwiek uwagi będą bardzo pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr mechaniczny

Model VE25-1

Maksymalny przepływ 3,5 m3/h (Δp=0,1 bara)

Zakresy robocze ciśnienia 2,0 – 6,0 barów

Zakresy robocze temperatury wody 4 – 30 °C

Zakresy robocze temperatury otoczenia 4 – 40 °C

Próg filtracji 100 mikronów

Średnica przyłącza 1”

Metody odnawiania Płukany strumieniem przeciwprądowym

Ilość w układzie 1 szt.

Wymiary (długość x szerokość x głębokość) 31 cm x 12 cm x 12 cm

 

Filtr multifunkcyjny (odżelaziająco-odmanganiająco-zmiękczający)

Model AQUAHOME ZM

Maksymalne natężenie przepływu 1,2 m3/h

Zakresy robocze ciśnienia 1,4 – 8,0 barów

Zakresy robocze temperatury wody 4 – 49 °C

Zakresy robocze temperatury otoczenia 4 – 40 °C

Objętość złoża 25 dm3

Średnia pojemność jonowymienna 55,0 m3 * °f

Wydajność pomiędzy regeneracjami przy

zakładanej twardości wody 21,5°dH,

poziomie żelaza 0,29 mg/l i poziomie

manganu 0,84 mg/l

1,2 m3

Średnica przyłącza 1"

Stopień ochrony IP54

Zasilanie elektryczne 24V 50Hz

Sterowanie Całkowicie automatyczne, elektroniczne

z procesorem logicznym na podstawie

prognozowania

Orientacyjna konsumpcja wody na 1 regenerację

przy całkowitym zużyciu złoża

125 l

Konsumpcja soli na 1 regenerację przy

całkowitym zużyciu złoża

6,0 kg

Ilość w układzie 1 szt.

Wymiary (wys. x szer. x gł.) 117 cm x 32 cm x 43 cm

Uwaga: Powyższe urządzenie pomiędzy regeneracjami będzie w stanie wyprodukować ok. 1 200 l wody

uzdatnionej. Przyjmując, że średnio 2-osobowa rodzina używa ok. 300 l wody na dobę, regeneracja będzie

musiała przebiegać co 4 dni.

 

Koszt tych 2 urządzeń to ponad 8 tys zł NETTO

 

Jak dla mnie o wiele za drogo....

 

Nie ma nic co było by odpowiednie do mojej wody i tańsze????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja :lol:

 

Mam nową ciekawą ofertę na coś co się nazywa CristalRight jest to urządzenie multifunkcyjne

złoże 30litrów (zeolitowe kryształki; uwodnione glinokrzemiany sodu, wytwarzane na bazie ekskluzywnej technologii jako wytwory hydrotermalne, krystalizujące się w układzie jednoskośnym, a także rombowatym lub trygonalnym)

 

Takie złoże - 30 litrów - wystarczy by poradzić sobie z moim manganem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja :lol:

 

Mam nową ciekawą ofertę na coś co się nazywa CristalRight jest to urządzenie multifunkcyjne

złoże 30litrów (zeolitowe kryształki; uwodnione glinokrzemiany sodu, wytwarzane na bazie ekskluzywnej technologii jako wytwory hydrotermalne, krystalizujące się w układzie jednoskośnym, a także rombowatym lub trygonalnym)

 

Takie złoże - 30 litrów - wystarczy by poradzić sobie z moim manganem?

 

I pewnie ten który to napisał nic nie rozumie z tego co napisał:-)))

Kapitalna oferta:-)...którą należy czytać ze słownikiem wyrazów obcych w dłoniach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mój fachowiec od wody nie zrozumiał mnie i kupił mi filtr zmiękczający, który JA miałam wybrać i zakupić :lol: . Dobrze chociaż, że wybrał coś taniego, bo jeśli okaże się, że nie spełnia on naszych wymagań to go po postu wymienimy.

 

Chciałabym na początek, zanim jeszcze będziemy go używać, pozać opinie fachowców, jak będzie on działał. Jest to prościutki filtr Eko-Dafi,secyfikacje niewiele o nim mówią (a i to mnie niewiele mówi)

- wkład z żywicą jonowymienną służy do zmiękczania wody. W trakcie procesu filtracji usuwane są m.in. jony wapnia i magnezu, których sole powodują twardość wody. Po przefiltrowaniu otrzymuje się wodę miekką, pozbawioną śladowych ilości metali ciężkich. Stopień usuwania twardości uzależniony jest od wielu czynników (np: odczyn wody, stopień twardości itp.) i waha się w granicach od 90-30%.

Przy twardości ogólnej 12°d (213,6 mg CaCO/ litr) za pomocą wkładu Eko-Dafi można zmiękczyć około 650-700 litrów. Po tej ilości należy wkład wymienić lub poddać regeneracji. Zalecany okres użytkowania wkładu żywiczego Eko-Dafi do 4 miesięcy.

- wymiana co 12-16 tyg. w zależności od zanieczyszczenia wody

Wydajność -7l/min, Temperatura-30st.C

Co oznacza ta wydajność? Jeśli dobrze rozumiem, w przypadku bardzo twardej wody zmiękczenie może wynieść zaledwie 30%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zostało tu wybrane zbyt trafne określenie WYDAJNOŚĆ.

Winno być - max. prędkość przepływu.

Oznacza to , że gdy woda będzie płynęła z prędkością 7 litrów na minutę to będzie on pracował skutecznie. Nie została tu jednak określona skuteczność dla przykładowej prędkości więc tak naprawdę nie wiadomo jakie będzie zmiękczanie przy odkręceniu choćby jednej baterii. Moim zdaniem znikoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem badania w tej firmie:

 

Hydro-System

(022) 676 51 21

http://www.ewoda.pl

 

barwa 15

mętność 0,5

zapach akceptowalny

odczyn (pH) 7,1

azotany nie wykryto

amoniak nie wykryto

twardość 240

mangan 0,55

żelazo ogólne 0,4

 

Co ciekawe za 50 zl a nie za 480 jak w sanepidzie.

 

Zaproponowali m.in. cos takiego:

 

- Filtr zmiękczający SOFT 1044/CL DTY 2250,00 PLN

- sterowanie wolumetryczne (filtr regeneruje się po uzdatnieniu zaprogramowanej objętości wody) dopłata 150,00 PLN

Koszt montażu i uruchomienia:

350 PLN + VAT + koszt materiałów

 

Co o tym sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pozwolę sobie spytać :

Badań wody jeszcze nie mam, wiem, że na pewno zażelaziona ( czy dużo - nie wiem ). Ujęcie ze studni głębinowej 30m. Chciałbym dać wodę "czystą" na cały dom, nie tylko do kranu w kuchni jako spożywcza, ale do każdego ujęcia ( poza ogrodowym ) - obawa o zacieki na ceramice + przykry zapach ...

Jak to najlepiej rozwiązać ? Jaki odżelaziacz dać ?

Na jaką przepustowość musi być liczony taki zestaw ( m3/h ) ?

Czy coś jest o czymś muszę wiedzieć ?

 

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie i uwagi

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zaproponowali m.in. cos takiego:

 

- Filtr zmiękczający SOFT 1044/CL DTY 2250,00 PLN

- sterowanie wolumetryczne (filtr regeneruje się po uzdatnieniu zaprogramowanej objętości wody) dopłata 150,00 PLN

Koszt montażu i uruchomienia:

350 PLN + VAT + koszt materiałów

 

Co o tym sadzicie?

 

AGD bedzie sprawnie chodzilo :)

Ja bym załozyl jeszcze do tego przynajmniej jakis filtr mechaniczny i oczywiscie nie pil zmiekczonej wody bo jest wyjałowiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zaproponowali m.in. cos takiego:

 

- Filtr zmiękczający SOFT 1044/CL DTY 2250,00 PLN

- sterowanie wolumetryczne (filtr regeneruje się po uzdatnieniu zaprogramowanej objętości wody) dopłata 150,00 PLN

Koszt montażu i uruchomienia:

350 PLN + VAT + koszt materiałów

 

Co o tym sadzicie?

 

AGD bedzie sprawnie chodzilo :)

Ja bym załozyl jeszcze do tego przynajmniej jakis filtr mechaniczny i oczywiscie nie pil zmiekczonej wody bo jest wyjałowiona.

 

Filtr mechaniczny juz zalozylem.

Co zalozyc przed kranem w kuchni, zeby woda nadawala sie do picia po przegotowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) oczywiscie nie pil zmiekczonej wody bo jest wyjałowiona.

 

Wyjałowiona z czego ??

 

Filtr zmiękczający SOFT 1044/CL - jest to typowy jonowymienny zmiekczacz wody usuwający z wody jony wapnia i magnezu / powodujące zakamienianie urządzeń AGD / - i nic ponadto - czyli wyjałowiona z jonów wapnia i magnezu ?? - to dobrze - i o to właśnie chodzi :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porozmawiaj ze swoim lekarzem to ci powie :) sa rozne opinie na ten temat jedno jest pewnie nie kazdemu smakowo odpowiada taka woda mi np nie odpowiada

 

Tutaj nie chodzi o smak - tylko o wyjałowienie wody po zmiękczaczu jonowymiennym .

Wyjałowienie - jest potocznym określeniem usunięcia wszystkich składników mineralnych , bakterii , wirusow etc ... z wody .

 

Użycie przez Ciebie tego sformułowania dla wody zmiękczonej jest sporym nadużyciem - bowiem woda po zmiekczeniu przez kolumnę jonowymienną nie jest wyjałowiona - jest tylko zmiękczona - poprzez usunięcie jonów konkretnych minerałów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak a piłeś kiedyś wodę zmiękczona? bez tych jonow ktore organizm raczej potrzebuje?

 

zmiekczajac wode robimy to w jakim celu???

 

uwaga uwaga AGD

a czy to jest zdrowe to juz chemik lub lekarz

 

nie mowie przeciez o wodzie destylowanej bo ta odradzam :)

 

woda wodzie nierowna idac do marketu zawsze sie zastanawiam co kupic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniu tematu zrobiliśmy tak: na początku filtr usuwający grubsze zanieczyszczenia typu rdza, następnie kranik do poboru wody do czajnika (cały zestaw jest w pom. gospodarczym więc po wodę trzeba się kawałek przejść, ale chyba nie będzie to problemem) i na końcu filtr zmiękczający do wody na cały dom. Wilk syty i owca cała!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...