Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Filtr wstępny zawsze się przyda - jeśli cię stać to bierz taki wypasiony z płukaniem itp, jeśli chcesz oszczędzić - powinien wystarczyć zwykły korpus i wkład polipropylenowy lub węglowy.

Węgiel - nie bardzo widzę potrzebę stosowania węgla na takiej wodzie, chyba że czujesz w wodzie chlor. Poza tym - patrz punkt pierwszy - jak cię stać to nie zaszkodzi, jak chcesz taniej to wystarczy wkład węglowy do korpusu 10".

Zmiękczacz jak zmiękczacz - dowiedz się o typ głowicy, producenta złoża... bo to że jest on w kabinecie nie ma aż takiego znaczenia.

Już jeden filtr mechaniczny miałeś na początku, po co ci drugi? (chyba że cię stać :) )

Lampa UV też nie zaszkodzi, ale nie jest wymagana.

 

Wniosek: "oferta maksymalna". Nie zaszkodzi i będziesz miał pewność bezpiecznej wody, ale niewiele gorszy efekt można osiągnąć na połowie tych urządzeń.

 

Tak to byla oferta maksymalna - a nuz sie klient skusi ;)

Filtra weglowego oraz lampy UV nie bede instalowac bo nie ma po co, mechaniczny wiadomo, ze tak. Co do zmiekczacza to sie okaze ale jakis kupie na pewno.

Suw serwis uzywa złoże firmy rohm&Haas lub dow - jest jakas roznica jakosciowa? Rozeznajecie sie w tym?!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oferta od SUW SERWIS

- filtr wstępny mechaniczny 90 micro np. Europafilter koszt 83 euro

 

- automatyczny filtr wypełniony węglem aktywnym np. FW CL 13x35 koszt 350 euro

 

- stacja zmiękczania wody np. cabinet ocean maxi koszt 540 euro

 

- filtr mechaniczny dokładny 20 micro np. aqua big 10” koszt 85 euro

 

- sterylizator UV np. V 20 koszt 350 euro

 

Widzę że zależy Ci na dobrej jakości wody i co za tym idzie zdrowej również po uzdatnieniu.

Wiedz jedno że obecny rynek jest zalany chińszczyzną nie wiadomego pochodzenia.

Co z tego że przefiltrujesz wodę przez filtr wypełniony węglem aktywnym jak zbiornik filtra raczej na pewno jest chiński (rozmiar zbiornika ) .

Użyjesz zmiękczacza z markowym jonitem Dovex jak obudowa cabinetu i zbiornik jest chiński.

Nikt nie zagwarantuje Ci tego że twój zbiornik będzie wykonany z materiału wolnego od szkodliwych dla zdrowia substancji.

Moja rada jeżeli chcesz być tego pewny że po uzdatnieniu wody masz wodę zdatną do picia żądaj od producenta urządzeń zbudowanych na sprawdzonych i uznanych komponentach np. koncernu Pentair który ma fabryki w Europie. Osobiście tylko takie urządzenia montuję swoim klientom, a wcale nie są aż tak drogie w porównaniu z chińszczyzną . Lepiej wydać te 5% więcej ale spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... koncernu Pentair który ma fabryki w Europie...

Ten sam koncern ma fabryki w Chinach, Indiach, USA i pewnie jeszcze gdzieś indziej. Tak samo DOWEX-y (jonity) są robione w kilku fabrykach i nie masz możliwości dojścia z której fabryki jonit kupujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to byla oferta maksymalna - a nuz sie klient skusi ;)

Filtra weglowego oraz lampy UV nie bede instalowac bo nie ma po co, mechaniczny wiadomo, ze tak. Co do zmiekczacza to sie okaze ale jakis kupie na pewno.

Suw serwis uzywa złoże firmy rohm&Haas lub dow - jest jakas roznica jakosciowa? Rozeznajecie sie w tym?!?

Rohm&Haas jest lepszy od Dowex-ów, ale Dow kupił R&H i teraz to jedna firma z dwiema markami :) R&H jest droższy i większość firm przestawia się na Dowexa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam koncern ma fabryki w Chinach, Indiach, USA i pewnie jeszcze gdzieś indziej. Tak samo DOWEX-y (jonity) są robione w kilku fabrykach i nie masz możliwości dojścia z której fabryki jonit kupujesz.

 

Tu znowu jesteś w błędzie – pytanie czy celowo?

Koncern Prntair produkuje zbiorniki Structural na Europę w Belgii, gdyż tylko ta fabryka ma atesty na Europę. I nie jest prawdą że nie wiadomo skąd pochodzą, gdyż do każdego zbiornika (przy mniejszych zbiornikach do każdego kartonu zbiorczego) dostajesz certyfikat UDT na którym widnieje miejsce produkcji. I ty o tym dobrze wiesz jak sadzę.

To samo jest z jonitami Dowexa na każdym worku masz nadruk z maszyny pąkującej z krajem produkcji. I tak np. : jonit Amberlite SRiL ma na nadruku Made In France (przed chwila to sprawdziłem na workach bo go stosuję). W obecnej produkcji Dowex zachował nazwy jonitów lecz produkuje je pod marka Dowex a nie R&H.

Edytowane przez Hytryulik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu znowu jesteś w błędzie – pytanie czy celowo?

Koncern Prntair produkuje zbiorniki Structural na Europę w Belgii, gdyż tylko ta fabryka ma atesty na Europę. I nie jest prawdą że nie wiadomo skąd pochodzą, gdyż do każdego zbiornika (przy mniejszych zbiornikach do każdego kartonu zbiorczego) dostajesz certyfikat UDT na którym widnieje miejsce produkcji. I ty o tym dobrze wiesz jak sadzę.

To samo jest z jonitami Dowexa na każdym worku masz nadruk z maszyny pąkującej z krajem produkcji. I tak np. : jonit Amberlite SRiL ma na nadruku Made In France (przed chwila to sprawdziłem na workach bo go stosuję). W obecnej produkcji Dowex zachował nazwy jonitów lecz produkuje je pod marka Dowex a nie R&H.

Przeczytaj uważnie mój post - pisałem o jonitach a nie o zbiornikach. Na worku jonitu może być nadruk, ale czy klient dostaje worek po jonicie? Zazwyczaj kupując urządzenie musi wierzyć na słowo dostawcy, że w środku jest taki produkt a nie inny. R&H jest nadal dostępny pod swoją nazwą, ale właściciel (czyli Dow) bardziej promuje swoją markę (czyli Dowex) i podniósł ceny na R&H.

Na zbiornikach są oczywiście nalepki z informacją o kraju pochodzenia. Chodziło mi o to, że konkretnie firma Pentair ma także fabryki w innych krajach poza Europą (także fabryki zbiorników, które są dostępne w Polsce). Może akurat miałeś szczęście trafić do tej pory tylko na produkty z Belgii, ale ja widziałem logo Pentaira na zbiornikach z napisem "Made in China". Certyfikaty UDT od ok 10 lat już nie obowiązują, a to co dostajesz do zbiornika to tylko zaświadczenie od producenta, że spełnia jakieś normy. Każdy producent coś takiego dostarcza - także do jonitów. Certyfikaty konkretnej partii produktu prawie nigdy nie trafiają do ostatecznego klienta. I ten klient nie ma szansy dojść skąd naprawdę pochodzą komponenty jego urządzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj uważnie mój post - pisałem o jonitach a nie o zbiornikach. Na worku jonitu może być nadruk, ale czy klient dostaje worek po jonicie? Zazwyczaj kupując urządzenie musi wierzyć na słowo dostawcy, że w środku jest taki produkt a nie inny. R&H jest nadal dostępny pod swoją nazwą, ale właściciel (czyli Dow) bardziej promuje swoją markę (czyli Dowex) i podniósł ceny na R&H.

.

Ja zamawiając R&H Sr1L z nową dostawą dostałem już w workach z logo Dowex. Czyli dochodzą od nazwy R&H

 

Chodziło mi o to, że konkretnie firma Pentair ma także fabryki w innych krajach poza Europą (także fabryki zbiorników, które są dostępne w Polsce). Może akurat miałeś szczęście trafić do tej pory tylko na produkty z Belgii, ale ja widziałem logo Pentaira na zbiornikach z napisem "Made in China". QUOTE]

 

Tylko zapomniałeś dodać że nie pod nazwą Structural tylko Park

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem z jakiego źródła pochodziły, ale były to komponenty sprzedawanych w Polsce systemów. I sprzedawca tak samo zachwalał, że to przecież super firma Pentair :)

 

I pewnie miał rację porównując to co ty promujesz.:yes:

Znak Pentair daje gwarancję najwyższej jakosci towaru.

Edytowane przez Hytryulik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś tak ślepo zapatrzony w to co było kiedyś, że nie przyjmujesz do wiadomości, że jest coś poza Pentairem.

Do tego nie masz żadnych argumentów poza tym że "ty wiesz lepiej bo tak" - trudno dyskutować z taką logiką (albo raczej jej brakiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

 

Mam pytanie do forumowiczow.

 

W domu mam wode z wlasnej studni. Chcialbym wprowadzic filtracje na weglu aktywnym (chlor).

 

Jaka kombinacje filtrow uzyc? - myslalem o harmonijkowym 20mik, pozniej PP 5 mik, wegiel aktywny, PP 1mik.

 

Wszystko na BB 10'' czy jest realna dla domu potrzeba, zeby uzyc BB 20''?

 

Prosze o pomoc bardziej doswiadczonych w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dobre ciśnienie w sieci to taki zestaw powinien być OK, ale jeśli ciśnienie jest w niższych przedziałach to zrezygnowałbym z aż takiej ilości filtrów na sedyment. Przecież sam filtr węglowy też zatrzyma co większe osady.

Poza tym sprawdź jakie masz maksymalne chwilowe zużycie wody - filtry węglowe mają dość niską wydajność (tak na szybko znalazłem przykładowe wartości rzędu 8-12 l/min - to przepływ z jednego kranu). Zastanów się czy taki przepływ ci wystarczy albo poszukaj wkładów o większej wydajności albo jednak BB20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takie pytanko. Skoro wymieniacz jonowy zamienia węglan wapnia z wody na węgla sodu, a węglany mają tendencję na rozpadanie się na CO2, to czy woda na wyjściu zmiękczacza wody nie stanowi zagrożenia dla rur miedzianych w instalacji? Wszystkie poradniki miedzi piszą o taki zagrożeniu ale żaden nie podaje że zmiękczacze są złe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjawisko korozji jest na tyle złożone, że nie da się stwierdzić że woda miękka zawsze będzie ją powodować. Zazwyczaj tak jest bo w wodzie są też spełnione inne warunki do jej wystąpienia (odpowiednie pH, zawartość jonów chloru, zasadowość, itd).

Ale mając domowy zmiękczacz i instalację z miedzi możesz ustawić twardość na odpowiednio wysokim poziomie (kilka stopni) aby nie odczuć różnicy w agresywności wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjawisko korozji jest na tyle złożone, że nie da się stwierdzić że woda miękka zawsze będzie ją powodować. Zazwyczaj tak jest bo w wodzie są też spełnione inne warunki do jej wystąpienia (odpowiednie pH, zawartość jonów chloru, zasadowość, itd).

Ale mając domowy zmiękczacz i instalację z miedzi możesz ustawić twardość na odpowiednio wysokim poziomie (kilka stopni) aby nie odczuć różnicy w agresywności wody.

Ja nie oczekuje że ktoś mi odpowie autorytatywnie, że jeśli zmiękczacz ustawię na max (0 dH) to czas "życia" rur skróci się np do 10 lat. Rada żeby ustawić kilka stopni też nie wiele wyjaśnia, bo to jest pojęcie względne. Bardziej mi chodziło o to czy ktoś w ogóle rozważał taki problem, bo sprzedawcy nie informują klientów że może zajść jakieś niepożądane zjawisko. Fajnie jakby się odezwał ktoś kto używa zmiękczacza z instalacją miedzianą i np przy remoncie oglądał stare rurki od środka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...