Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na hydroforach za bardzo się nie znam ale wydaje mi się, że jak masz 150 litrów z przeponą to i bez przepony może być taki sam. Sama kwestia przepony nie powinna mieć tu znaczenia.

Kontakt wody z powietrzem następuje już w rurze doprowadzającej (z zamontowanym aspiratorem) i podczas rozpryskiwania wody wewnątrz zbiornika. Później (jak woda stoi w zbiorniku) to ten kontakt jest już minimalny - tylko przez powierzchnię cieczy - więc raczej nie ma potrzeby zwiększania rozmiaru pod tym kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontakt wody z powietrzem następuje już w rurze doprowadzającej (z zamontowanym aspiratorem) i podczas rozpryskiwania wody wewnątrz zbiornika. Później (jak woda stoi w zbiorniku) to ten kontakt jest już minimalny - tylko przez powierzchnię cieczy - więc raczej nie ma potrzeby zwiększania rozmiaru pod tym kątem.

Im wiekszy zbiornik, tym dluzej woda wymieszana z powietrzem sobie w nim siedzi, nim sie dostanie na filtry, czyli jest wiecej czasu zeby utlenilo sie to co ma sie utlenic. Czyli wielkosc zbiornika ma nie tyle wplyw na nasycenie wody tlenem, co na czas reakcji wlasnie. Im wiekszy zbiornik tym lepszy. Jesli bys wymienial, to postaw najwiekszy jaki Ci sie zmiesci. Roznica w koszcie niewielka.

 

 

Wegiel odradzam, jesli nie bedzie chlorowana woda. Na weglu bardzo chetnie rozwijaja sie bakterie i moze byc tylko gorzej.

 

Ja z 2 opcji: chlorowanie badz wymiana zbiornika+napowietrzanie, wybralbym to drugie. Mniej chemii w wodzie ktora bedziesz spozywal. Chloru trzeba by sie jakos pozbyc, wiec trzeba dodatkowo jakis wegiel aktywny.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po pewnym czasie.

Wyczyściłem starą studnię i mam takie wyniki badań:

ph :6,40

TWO 36,47 mg CaCo3/l

jon amonowy: 0,80 mg/l

Fe: 3,8 mg/l

Chlorki: 75,55 mg/l

Mn <0,03 mg/l

azotany 0,02 mg/l

azotyny 0,014 mg/l

barwa 1,863 mg Cr/l

zapach akceptowalny

przewodność 10,5 mg/l

mętność 5,9 NTU

Co można zrobić z tą wodą. Jest o wiele lepsza niż ta co miała 16,5mg Fe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po pewnym czasie.

Wyczyściłem starą studnię i mam takie wyniki badań:

ph :6,40

TWO 36,47 mg CaCo3/l

jon amonowy: 0,80 mg/l

Fe: 3,8 mg/l

Chlorki: 75,55 mg/l

Mn <0,03 mg/l

azotany 0,02 mg/l

azotyny 0,014 mg/l

barwa 1,863 mg Cr/l

zapach akceptowalny

przewodność 10,5 mg/l

mętność 5,9 NTU

Co można zrobić z tą wodą. Jest o wiele lepsza niż ta co miała 16,5mg Fe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po pewnym czasie.

Wyczyściłem starą studnię i mam takie wyniki badań:

ph :6,40

TWO 36,47 mg CaCo3/l

jon amonowy: 0,80 mg/l

Fe: 3,8 mg/l

Chlorki: 75,55 mg/l

Mn <0,03 mg/l

azotany 0,02 mg/l

azotyny 0,014 mg/l

barwa 1,863 mg Cr/l

zapach akceptowalny

przewodność 10,5 mg/l

mętność 5,9 NTU

Co można zrobić z tą wodą. Jest o wiele lepsza niż ta co miała 16,5mg Fe.

 

Woda całkiem niezła, ale...

Masz nadal sporo żelaza i do tego niskie pH - jeśli chcesz je usunąć to masz do wyboru (1) napowietrzanie i odżelazianie (z hydroforem bezprzeponowym) lub (2) odżelazianie z nadmanganianem potasu lub (3) złoże podnoszące pH (podniesie przy okazji twardość, która jest bardzo niska) i odżelazianie dowolnego typu.

Oczywiście jest jeszcze kwestia ewentualnych bakterii - proponuję lampę UV nawet jak teraz woda jest czysta (profilaktycznie przy tego typu studni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania robiłem na uczelni( nie będę mówił na jakiej) i doradzono mi abym wypompował wodę, dał ok 5kg wapna palonego i zostawił, wszystko będzie się burzyć ,woda zrobi sie bura. W tym czasie nastąpi reakcja: żelazo się wytrąci i będzie opadało na dno studni jako osad, Ph wzrośnie, jon amonowy zostanie utleniony, mętność zniknie. następnie powiedzieli mi, abym umieścił rurę z koszem co będę ciągnąl wodę ok 3betonów nad dnem,wody będę miał do kosza ok 3,5 betona. Jeden beton wody to ok 450litrów. A dziennie ja nie będe w stanie zużyć 0,7m3 wody. W domu za hydroforem zamontować pasuje wtedy filter mechaniczny do wyłapywania wytrąconego żelazo. I co wy na to? Zda to egzamin???

Przecież wapno gaszone można będzie znów zastosować po pewnym czasie. Aha, wapno spowoduje również wybicie wszelkich bakterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zbyt piękne. Samo przygotowanie roztworu mleka wapiennego jest dość uciążliwe, a będziesz musiał powtarzać ten proces dość często i regularnie. Po drugie wapno spowoduje wzrost pH i chyba to mieli na myśli mówiąc o odżelazianiu (im wyższe pH tym łatwiej wytrącić żelazo), ale samo w sobie nie utleni żelaza. Do tego wzrośnie twardość wody, a jak dasz za dużą dawkę to możesz mieć sporo wytrąconych osadów.

Jak dla mnie to kiepski pomysł na przydomową studnię (przynajmniej nie na dłuższy czas).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wapno palone ma wzór Ca0, natomiast mleko wapienne to zawiesina koloidalna wodorotlenku wapnia (Ca(OH)2) w wodzie. Wapno palone kupię bez problemu w sklepie ogrodniczym w cenie ok 9 zł za 20 kg. Było ono uzywane jako środek do dezynfekcji studni parędziesiąt lat temu. U mnie pH jest poza tolerancją tj 6,4 przy normie min 6,5. A po drugie żelazo zostanie wytrącone w studni na dnie jako osad a nie utlenione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mleko wapienne można przygotować z wapna palonego (CaO) lub hydratyzowanego (Ca(OH)2), ale to są szczegóły. I tak z postaci w jakiej go kupujesz musisz przygotować roztwór i dopiero wlać do studni.

Żeby żelazo "się wytrąciło" musi zostać utlenione do formy nierozpuszczalnej. Samo z siebie się nie wytrąci. Pod wpływem wapna (ale równie dobrze możesz wlać NaOH) zwiększy się pH co ułatwi wytrącanie, ale go nie spowoduje.

Dezynfekcja - jak najbardziej, ale po wypompowaniu wody napłynie nowa - i jeśli ona zawiera bakterie to aby utrzymać efekt dezynfekcji konieczne będzie częste powtarzanie całej operacji. Jeśli bierzesz pod uwagę ciągłą dezynfekcję to dużo wygodniejsze jest dozowanie chloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie twardość jest 36 mg/l tj 2 jednostki niemieckie i też jest poniżej wartości dopuszczalnej. Więć dodanie Ca0 może mi podnieść twardośc i nie znajdzie się poza tolerancją.

Masz rację - ale ja nie twierdzę, że to będzie nieskuteczne tylko niepraktyczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktoś mi doradzi jaki filtr.

 

mętność - 11

barwa - 5

przewodność elektryczna - 452

zapach - <1

smak-<1

pH - 7,5

amonowy jon - 0,207

azotyny - <0,04

azotany - <1,8

żelazo - 1290

Mangan - 233

twardość - 237

 

Bakterii brak

 

Zależnie od możliwości twojej pompy i zużycia wody: odżelaziacz z napowietrzaniem lub bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po drugie żelazo zostanie wytrącone w studni na dnie jako osad a nie utlenione.
Tlenki zelaza w wodzie surowej sa rozpuszczalne. Zeby staly sie nierozpuszczalne i mogly opasc na dno lub zostac zatrzymane na filtrze musza sie utlenic. Moga sie utlenic tlenem zrozpuszczononym w wodzie, chlorem, ozonem. A sam proces ulenainia zachodzi duzo szybciej w wyzszym pH ktore podwyzszylo by Ci wapno.

 

Polecam strone wrazz opisem i filmikami.

http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=teoria&id=1206

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten film już oglądałem. To teraz pytanie: jest studnia zbudowana z 12 kręgów, woda zaczyna się na czwartym kręgu, czyli mam 8 kręgów wody, cały czas trwa proces utlenainia Fe i osdy spadają na dno, zgadza sie?? Więć zawarte CaO spowoduje klarowanie wody, osadzanie się tlenków żelaza na dnie, woda będzie ciągnięta z głębokości ponad 1,5 metra nad osadami, w niewielkich ilościach, ile litrów na godz? 50-70?? Przecież nawet poziom wody nie spadnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czas kontaktu wody z tlenem jest wystarczająco długi to tak będzie. Ale powierzchnia kontaktu jest stosunkowo mała w stosunku od objętości wody w studni, do tego brak mieszania, razem powoduje to że potrzebny jest dość długi czas na utlenienie żelaza w całej studni. W końcu się tak stanie jak piszesz, tylko czy nie będzie to zbyt długi okres?

Widzę, że jesteś przekonany do tej metody - wypróbuj ją. Prawdopodobnie zadziała, a jeśli będziesz miał dosyć to zawsze możesz później zmienić sposób uzdatniania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...