Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzięki serdeczne

w weekend poczytam o tych zmękczaczach

a ten filtr wstępny o którym pisałeś?

 

czy ten zestaw narzuca jakieś warunki na dobór hydroforu?

Filtr wstepny to nic skomplikowanego. Ktos kto Ci bedzie sprzedawal calosc cos Ci tam dobierze. Instaluje sie go dla ochorny glowicy sterujacej.

Typ hydroforu w zasadzie nie ma znaczenia. Choc jesli nie masz jeszcze zadnego to ja zawsze polecam otwarty (bez worka). Zabezpiecza wode przed przykrymi niespodziankami z zapachem wody, co sie moze zdarzyc a nie da sie tego praktycznie przewidziec czy sie w Twoim przypadku zdarzy. Pompa musi dac rade wyplukac zmiekczacz, ale akurat zmiekczacze maja male w tym wzgledzie wymagania wiec powinno byc bez problemu.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMA V20 widzę, że 1500zł kosztuje, w jednej firmie proponują mi ponoć lepszą lampę S5Q-PA/2 Sterilight za ok. 1200zł

faktycznie lepsza?

Lepszym UV raczej nie swieci. Moc promiennika taka sama. Ta ktora wymieniles ma sygnalizacje awarii (ze sie zarnik przepalil), licznik h pracy i przypomnienie o wymianie promiennika. Wiec wygodniejsza w uzytkowaniu.

 

Ale zerknij tez tez na ceny zarnikow. Cena zarnika do V20 to max 150PLN, mozna go nawet kupic za 135PLN jak poszukasz Jest to standardowy produkt chyba Philipsa.

Pare stron sprawdzilem i zarnik do tego Sterlinght'a to sie waha miedzy 250 a 350PLN.

Co z tego ze samo urzadzenie tansze o 300PLN. Te 300PLN to 2 wymiany zarnika.

 

V20 chyba wystepuje tez w wersji z sygnalizacja przepalenia zarnika. Ale pewnie jeszcze drozszy jest.

Twoj wybor.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMA V20 widzę, że 1500zł kosztuje, w jednej firmie proponują mi ponoć lepszą lampę S5Q-PA/2 Sterilight za ok. 1200zł

faktycznie lepsza?

Lepszym UV raczej nie swieci. Moc promiennika taka sama. Ta ktora wymieniles ma sygnalizacje awarii (ze sie zarnik przepalil), licznik h pracy i przypomnienie o wymianie promiennika. Wiec wygodniejsza w uzytkowaniu.

 

Ale zerknij tez tez na ceny zarnikow. Cena zarnika do V20 to max 150PLN, mozna go nawet kupic za 135PLN jak poszukasz Jest to standardowy produkt chyba Philipsa.

Pare stron sprawdzilem i zarnik do tego Sterlinght'a to sie waha miedzy 250 a 350PLN.

Co z tego ze samo urzadzenie tansze o 300PLN. Te 300PLN to 2 wymiany zarnika.

 

V20 chyba wystepuje tez w wersji z sygnalizacja przepalenia zarnika. Ale pewnie jeszcze drozszy jest.

Twoj wybor.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , tak czytam a to uv to w jakim celu?

Czy aby troszkę nie przesadzacie z uzdatnianiem wody?

UV to celem zabicia potencjalnie groznych bakterii.

A czy przesadzamy? Pamietasz co sie ludziom dzialo latem w niemczech po zjedzeniu kielkow zanieczyszczonych bakteria coli?

Jesli masz bakterie w studni to mozesz wode dezynfekowac lub miec nadzieje, ze Ci nie zaszkodzi. Twoj wybor.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale nie zapominaj ze wytłuczesz też pożyteczne bakterie.

Jeżeli miałbym wybierać to nie wiem czy nie rozważyłbym ozonatora zamiast uv.Pozdrawiam

A czy ozon wybije bakterie selektywnie??

Poza tym ozon jest jednym z najsilniejszych utleniaczy i jest cholernie trujący - po ozonowaniu wody trzeba ją przepuścić przez destruktor ozonu, aby nic nie pozostało. Jest on dużo silniejszy od chloru, którego niskie stężenia są dopuszczalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką że jak chcesz tłuc bakterie i różniaste patogeny to już ozon wytłucze je o wiele efektowniej a trujący to może on jest ale tylko przez bardzo krótki czas ,gdyż trójatomowy tlen utrzymuje się w wodzie przez bardzo krótki czas-około 5-20 sekund.

A po za tym ozonator jest 10 razy skuteczniejszy od uv i może znaleźć zastosowanie w kuchni np spróbuj wyozonować sobie mięso, jak widziałeś to wiesz o czym piszę!

Pomieszczenia ,szafy pozbędziesz się przykrych zapachów.

Jeszcze pozostaje nam stary sprawdzony sposób -gotowanie wody he .Pozdrawiam

Edytowane przez pyton79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką że jak chcesz tłuc bakterie i różniaste patogeny to już ozon wytłucze je o wiele efektowniej a trujący to może on jest ale tylko przez bardzo krótki czas ,gdyż trójatomowy tlen utrzymuje się w wodzie przez bardzo krótki czas-około 5-20 sekund.

A po za tym ozonator jest 10 razy skuteczniejszy od uv i może znaleźć zastosowanie w kuchni np spróbuj wyozonować sobie mięso, jak widziałeś to wiesz o czym piszę!

Pomieszczenia ,szafy pozbędziesz się przykrych zapachów.

Jeszcze pozostaje nam stary sprawdzony sposób -gotowanie wody he .Pozdrawiam

Okreslenie 10x skuteczniejszy, sorry, ale jest malo precyzyjne. Podaj przy jakich dawkach UV i jakich dawkach i czasie kontaktu wody z O3?

 

Bo nawet jesli ozon w wodzie rozklada sie po 20 sekundach, to z tego co potrafie znalezc w sieci wymagany jest 4-minutowy czas kontaktu ozonu z woda przy jakims okreslonym stezeniu tego ozonu, celem uzyskania skutecznej dezynfekcji. A wiec nie moze to dzialac przeplywowo jak lampa UV, tylko musi byc jakis zbiornik reakcyjny i pilnowanie zeby ten ozon ze zbiornika nawet w ciagu tych 20s nie dostal mi sie do odkreconego kranu. Jak dla mnie za skomplikowane jak na warunki domowe. Lampa sobie siedzi i swieci dawka 2x wieksza niz potrzebna do wybicia 99,9% bakterii. A zagladam sobie do niej raz do roku zeby wymienic zarnik i mam pewnosc ze mi krzywdy nie zrobi.

 

Pomieszczen nie musze ozonowac. Mam sprawna wentylacje. Wymieniam powietrze w domu co 2h.

O co chodzi z miesem nie mam pojecia. Mieso sie przeciez gotuje/smazy - jak sie to zrobi dobrze nijakie bakterie tego nie przezyja.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając już kwestie finansowe (instalacja do ozonowania i koszty jej utrzymania to fortuna w porównaniu do lampy UV) to ozon w domu byłby zupełnie niepraktyczny. Jak sobie wyobrażasz ozonowanie pomieszczeń? Stężenie skutecznie wybijające bakterie będzie też trujące dla człowieka. Jeśli chodzi o wodę to (jak wspomniał Jastrząb) potrzebny byłby generator ozonu, zbiornik, destruktor ozonu i całe uzdatnianie wstępne i opomiarowanie. Kolejna sprawa - czas działania. Ozon (jak sam wspomniałeś) ulega rozpadowi czyli nie zabezpiecza przed rozwojem bakterii w instalacji już za miejscem jego dozowania (podobnie zresztą jak UV).

 

Pewnie, że najlepiej byłoby wodę filtrować, ozonować, chlorować i na koniec jeszcze naświetlać UV - ale bądźmy realistami - czy to nie byłaby "lekka przesada"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam Panie kolego wrażenie ze raczej nie miałeś styczności z ozonem?

Także następnym razem proponuje jednak liznąć tez praktyki oki!

Bo to co piszecie jest tylko bujda na resorach!

Oki mogę to udowodnić ale pod warunkiem !

Ze tu na tym forum przyznasz się do nie wiedzy,ok!?

No dobra nie ma zmiłuj. Związki czy też metale podatne na utlenianie (sód, potas, żelazo, mangan, i inne) zawsze ulegną reakcji z tlenem,lecz w przypadku wapnia, siarki czy siarkowodoru co się dzieje??

Edytowane przez pyton79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to mam 3 oferty

a że każda inna to proszę o ocenę

 

Oferta A

1. Filtr wstępny Protector: 175,00

2. Filtr żwirowy: 1100,00

3. Zmiękczacz: 1785,60 (opcjonalnie)

4. Lampa UV V20 1200,00

 

Oferta B

1. zmiękczacz z żywicą w ilości 30litrów: 2200zł

2. Lampa UV: 1100zł

3. Filtr Cintropur: 450zł

 

Oferta C

1. odżelaziacz na złożu G-1: 1900zł

2. Lampa UV: 1100zł

3. Filtr Cintropur: 450zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to mam 3 oferty

a że każda inna to proszę o ocenę

 

Oferta A

1. Filtr wstępny Protector: 175,00

2. Filtr żwirowy: 1100,00

3. Zmiękczacz: 1785,60 (opcjonalnie)

4. Lampa UV V20 1200,00

 

Oferta B

1. zmiękczacz z żywicą w ilości 30litrów: 2200zł

2. Lampa UV: 1100zł

3. Filtr Cintropur: 450zł

 

Oferta C

1. odżelaziacz na złożu G-1: 1900zł

2. Lampa UV: 1100zł

3. Filtr Cintropur: 450zł

 

Witaj,

 

Jak pisalem wczesniej, o jakosci urzadzenia mozna sie wypowiadac, gdy bedzie znany producent podzespolow. To co podalas, to troche za malo.

A konkretnie jest podana tylko lampa UV w opcji A. To jest taka lampa o ktorej Ci pisalem, zapewnia zalecana dawke UV dla przeplywu bodajze 2m3/h. Czyli z zapasem jak dla domu jednorodzinnego.

 

Organizacyjnie zas moim zdaniem:

Oferta C: odzelaziacz niepotrzebny. A juz z pewnoscia nie na takim zlozu. To jest zloze do wody z duzymi zawartosciami zelaza, manganu.

Ty tych prawie nie masz.

 

Ja bym z odzelaziacza/filtra zwirowego wogole zrezygnowal. Zmiekczacz usunie tez zelazo - niech sie bardziej doswiadczeni wypowiedza, czy zelazo w ilosci 0,2mg jakos bardzo zywicy zaszkodzi.

 

Po za norma masz tylko bakterie. Lampa UV powinna wiec byc. Przed lampa powinnien byc jakis filtr wstepny z wymiennymi wkladami, zeby zatrzymac co wieksze zanieczyszczenia. Jesli zanieczyszczenia odloza sie wewnatrz lampy UV to ogranicza przenikanie UV i spadnie jej wydajnosc.

 

Pomiedzy jedno a drugie mozesz (opcjonalnie) wstawic zmiekczacz.

 

Nie wiem, po co filtr za lampa/zmiekczaczem ?

 

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli co wystarczyłby ten filtr wstępny i lampa z pierwszej oferty?

bo na zmiękczaniu mi aż tak nie zależy, ta woda i tak jest bardziej miękka niż ta którą oferuje nasz wodociąg

Taki filtr wstepny zatrzymuje tylko co wieksze zanieczyszczenia (np 90mikronow) . Jest OK, jesli ma chronic glowice sterujaca zmiekczacza.

Jesli bys z zmiekczacza zrezygnowala, to przed lampa nalezy powiesic troszke dokladniejszy filtr, filtrujacy drobniejsze zanieczyszczenia, np 10mikronow. Mysle ze producent lampy UV podaje zaleceniajak doklada filtracja to powinna byc, czy 5mikronow, czy 10 itd. W tym przypadku chodzi o zapobieganiu osadzania sie drobnych zanieczyszczen na oslonie promiennika UV. Sam promiennik UV jest schowany wenwatrz kwarcowej rurki zeby nie mial kontaktu z woda. Jak zapaskudzi sie ta rurka to skutecznosc lampy spadnie. To rurke i tak trzeba co czas jakis wymieniac. Do lampy sie zaglada raz do roku bo i tak trzeba wymienic zarnik. Dobrze by bylo, zeby przez ten rok rura zostala czysta.

 

Jakby byl zmiekczacz, to by przy okazji zmiekczania zatrzymal tez drobne zanieczyszczenia, resztki zelaza itp.

 

Wiec albo:

filtr wstepny (ochrona glowicy zmiekczacza)

zmiekczacz (zmiekczanie, przy okazji usuniecie drobnych zanieczyszczen)

UV

 

albo

 

troche wiekszy filtr bigblue 10", czy wlasnie Cintropur, z wkladem polipropylenowym, sznurkowym, itp. o dokladnosci zlecanej przez producenta lampy UV

lampa UV

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem przed zakupem systemu do uzdatniania wody.

Zrobilem badania wody i okazalo sie ze mam kilka wartosci ponad norma:

zelazo - wynik (807+/-81) a norma mowi ze max to 200

mangan - wynik (139+/-) a norma mowi ze max to 50

dodakowo metnosc (2+/-02) a norma mowi ze max to 1

zapach niedopuszczalny.

 

Mam u siebie studnie glebinowa - 30m (Pompa głębinowa Grundfoz SQ3-55 (75L/minute 4500 L/h)).

oraz hydrofor przeponowy.

gospodarstwo domowe - 3 osoby.

 

Troche przeslalem vici i okazalo sie ze mam do wyboru (najbardziej wydaja sie rzeczowe oraz nie sa made in China):

1. model EKO-OPTIMA/CR 35/C.CR 200 - LOGIX - jako glowna czesc

Dodatkowo moge zakupic z tej firmy:

a) filtr wstepny model 9FP 1 z wkladem siatkowym (aqua)

b) Filtr RO z minieralizatorem model FRO5M (aquafilter)

c) wklad bioceramiczny model FRO5MA (aquafilter)

 

lub

2. EPURION PLUS z FILTR WIELOFUNKCYJNY AQUACARBON:

 

wiem, ze warto kupowac takie filtry, ktore uzupelnia sie chlorkiem sodu a nie nadmanganianem potasu.

 

 

Jezeli mozesz mi pomoc - co lepiej kupic - na co zwrocic uwage (tak aby w przyszlosci nie miec klopotow) - to bylbym wdzieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...