Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

To tak ja obecnie z telefonem HTC psuje mi się średnio co miesiąc ja go wiozę do naprawy i tydzień z głowy ,oni go naprawią itd. a gwarancja leci oczywiście zwrotu nie ma i wymiany na nowy.

Ciekawi mnie czy od Sakiwa za ten serwis będą chcieli kasę?

Poczekajmy

A to zazadaj nowego. Toz w polskim prawie konsumenckim jest chyba zapis, ze po 3 czy 4 naprawach masz prawo zadac czy to wymiany na nowy czy to zworu pieniedzy.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Problem z tym filtrem jest taki, ze producent nie chwali sie (przynajmniej na stronie) co konkretnie nasypal do srodka, wiec nikt Ci tu nie powie, ze jest zle dobrany do wody. Zloza filtracyjne maja zazwyczaj zdefiniowane warunki pracy. Moze to co nasypano faktycznie nie ma prawa dzialac przy 4.5mg Fe?? marcin

Producent się nie chwali, bo to nic specjalnego a reklamuje to jako wielkie cudo. Jest to mieszanka żywic jonowymiennych - ok 4-5 rodzajów (kationity, anionity, sorbenty, inert). Są specjalne żywice do usuwania żelaza i metali ciężkich z wody i one mogą pracować z takimi poziomami żelaza. Ale wydaje mi się, że przy takich wynikach to regeneracja powinna wypadać zdecydowanie częściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze primo, tapworks to nie zadne cudo. Ot ladnie opakowany produkt.

A po drugie primo, to poczekaj na ten serwis niech sie wypowiedza. Moze cos prostego sie zepsulo? Dopiero jesli by sie okazalo, ze filtr byl poprawnie regenerowany, ale po prostu nie dal rady (jak sugeruje Hytry) z taka zawartoscia zelaza, wtedy mozna kombinowac co dalej. Problem z tym filtrem jest taki, ze producent nie chwali sie (przynajmniej na stronie) co konkretnie nasypal do srodka, wiec nikt Ci tu nie powie, ze jest zle dobrany do wody. Zloza filtracyjne maja zazwyczaj zdefiniowane warunki pracy. Moze to co nasypano faktycznie nie ma prawa dzialac przy 4.5mg Fe??

 

marcin

 

chce być przygotowany na każdą ewentualność:) może to faktycznie nic wielkiego i nie będzie problemu, ale jak okaże się że trzeba złoże wymienić, a pracuje jakieś 1,5roku i teoretycznie powtarzać to co każde 1,5 roku, to chciałbym wiedzieć czy wtedy można poprawić jego żywotność i skonfrontować tę wiedzę z opinią serwisu, tak żeby nie zainstalowano mi czegoś co Koledzy wyśmieją:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chciałbym wiedzieć czy wtedy można poprawić jego żywotność i skonfrontować tę wiedzę z opinią serwisu, tak żeby nie zainstalowano mi czegoś co Koledzy wyśmieją:(
Smiac sie z powodu, ze komus brakuje wiedzy w temacie? No wybacz. Jesli serwis zaproponuje Ci jakies udoskonalenie, poprostu nie wyrazaj zgody od razu, tylko pochwal sie tutaj. Moze koledzy cos doradza.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zazadaj nowego. Toz w polskim prawie konsumenckim jest chyba zapis, ze po 3 czy 4 naprawach masz prawo zadac czy to wymiany na nowy czy to zworu pieniedzy.

 

marcin

 

Też tak myślałem ale podobno tak nie jest . Podobno producent nie ma takiego obowiązku i zależy to od producenta. HTC tego nie robi i już szósty raz mi go naprawiali, dopiero mam go niecały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem ale podobno tak nie jest . Podobno producent nie ma takiego obowiązku i zależy to od producenta. HTC tego nie robi i już szósty raz mi go naprawiali, dopiero mam go niecały rok.

A umowę masz z producentem telefonu czy operatorem? Jeśli firma działa na polskim rynku to musi się stosować do polskiego prawa gdzie masz taką opcję - napisz do nich pismo z żądaniem wymiany, zanieś do salonu, każ im podpisać że przyjęli i zażądaj pisemnej odpowiedzi. Mają na to jakiś określony termin - jak nie zdążą to znaczy że zgadzają się z twoim stanowiskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A umowę masz z producentem telefonu czy operatorem? Jeśli firma działa na polskim rynku to musi się stosować do polskiego prawa gdzie masz taką opcję - napisz do nich pismo z żądaniem wymiany, zanieś do salonu, każ im podpisać że przyjęli i zażądaj pisemnej odpowiedzi. Mają na to jakiś określony termin - jak nie zdążą to znaczy że zgadzają się z twoim stanowiskiem.
Jeszcze wrzuc hasło do wyszukiwarki - niezgodnosc towaru z umowa. Nie jestem tylko pewien, czy mozesz to zrobic, jesli skorzystales juz z gwarancji producenta. Cos mi swita pod lepetyna ze albo to albo to.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

hydrozagadka c.d.

 

serwis się poddaje nie wiedzą co się dzieje:( Stacja działa-brak żelaza i twardości. Po przejściu przez filtry woda pozostaje mętna. Po 3 dniach stania nic się nie wytrąca, a mętność pozostaje bez zmian. Pozostaje oddać wodę do szczegółowych badań $$$$ :(:(

Panowie, obstawiacie co to może być, zanim dostanę wyniki badań?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

hydrozagadka c.d.

 

serwis się poddaje nie wiedzą co się dzieje:( Stacja działa-brak żelaza i twardości. Po przejściu przez filtry woda pozostaje mętna. Po 3 dniach stania nic się nie wytrąca, a mętność pozostaje bez zmian. Pozostaje oddać wodę do szczegółowych badań $$$$ :(:(

Panowie, obstawiacie co to może być, zanim dostanę wyniki badań?:)

Zaraz zaraz. Nawet nie probuj za wlasne pieniadze zlecac tych badan. Zapros serwis. Pokaz wode sprzed filtra (brak metnosci) i zza filtra - nie zanikajaca metnosc. I niech oni sie martwia skoro metnosc wprowadza ich filtra bedacy na gwarancji.

 

Wloz zamiast wkladu weglowego najdokladniejszy wklad polipropylenowy. Jesli pomoze, to pouzywaj pare dni i zobacz co sie na nim osadza. Wtedy niech serwis zbada to co zatrzyma sie na wkladzie filtracyjnym.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz. Nawet nie probuj za wlasne pieniadze zlecac tych badan. Zapros serwis. Pokaz wode sprzed filtra (brak metnosci) i zza filtra - nie zanikajaca metnosc. I niech oni sie martwia skoro metnosc wprowadza ich filtra bedacy na gwarancji.

 

Wloz zamiast wkladu weglowego najdokladniejszy wklad polipropylenowy. Jesli pomoze, to pouzywaj pare dni i zobacz co sie na nim osadza. Wtedy niech serwis zbada to co zatrzyma sie na wkladzie filtracyjnym.

 

marcin

 

problem w tym że woda już przed stacją jest mętna:(

 

jak przepłukuje studnie i nabieram wody w butelkę to po jakimś czasie robi się żółta a potem strąca się osad i woda jest czysta. Jak pompa nie chodzi przez jakiś czas to woda jest mętna, potem żółta, strąca się osad i znowu jest mętna.

 

Sam stacja wygląda na to że działa poprawnie, na wyjściu nie ma żelaza i twardości, i serwis rozkłada ręce że to nie kwestia urządzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym że woda już przed stacją jest mętna:(

 

jak przepłukuje studnie i nabieram wody w butelkę to po jakimś czasie robi się żółta a potem strąca się osad i woda jest czysta. Jak pompa nie chodzi przez jakiś czas to woda jest mętna, potem żółta, strąca się osad i znowu jest mętna.

 

Sam stacja wygląda na to że działa poprawnie, na wyjściu nie ma żelaza i twardości, i serwis rozkłada ręce że to nie kwestia urządzenia...

Pierwszy obiaw jest poprawny. Jak nabierzesz surowej wody to utlenia sie w niej zelazo (robi sie zólta), potem utlenione zelazo sie wytraca na dno.

Ale czemu po przestoju w pompowaniu cos sie zmienia? Przestoj w pompowaniu moze spowodowac, ze woda w studni sie utleni, stad metnosc na starcie. Ale czemu tam metnosc nie zanika po wytraceniu sie utlenionego zelaza? Hydrozagadka faktycznie.

 

Jesli zamierzasz inwestowac w badania, to zrob je w Sanepidzie. Maja zdecydowanie lepsze metody niz panowie od filtrow, ktoryz pewnie uzyli jakichs kropelkowych testow majacych swoje ograniczenia. W sanepidzie postaraj sie najpierw pogadac z jakims madrym laborantem, wytluszczajac problem. Mozesz dac im 2 wody - po pompowaniu (jak dobrze nalejesz do butelki bez pecherzy powietrza to sie nie nie utleni i w zamknietej butlelce nie zrobi sie metna). I taka, po przestoju pompy. Moze znajda co powoduje metnosc.

 

Tyle ze woda stojaca w studni nie powinna sie roznic od wody stojace w butelce. To wyglada tak, jakby w czasie przestoju pompy, cos extra sie do studni dostawalo. I to na tyle wredne, ze nie daje sie wyfiltrowac.

 

Sprobuj zrobic test, podmieniajac wegiel na najdrobniejszy dostepny filtr. Moze cos zatrzyma. Koszt pewnie mniejszy niz badania.

 

 

marcin

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za przyłącze do wodociągu 25 tys zł. żądają. Dlatego chyba pójdę w studnię.

Wodę sąsiad ma na 24m filtrów specjalnych nie ma.

A może lepiej robić przyłącze???

Mam kanalizację.

 

Gdybym robił studnię głębinową. W związku z czym będę potrzebował zestawu filtrów tudzież stacji.

Pytanie moje takie ile potrzebuję w kotłowni miejsca przeznaczyć na wspomniane stacje? A może mogę to w kuchni zabudować? Dużo to robi hałasu przy płukaniu, pracy? Coś jak zmywarka?

 

Zakładam, że będę potrzebował:

filtr mechaniczny

odżelaziacz

zmiękczacz

coś jeszcze?

Ile te poszczególne składowe kosztują średnio na jakie koszty zakupu się szykować przy założeniu, że parametry wody są bez niespodzianek?

 

Jaka pojemność hydrofora dla rodziny 2+2 ?

 

Pozdrawiam

Raźny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym robił studnię głębinową. W związku z czym będę potrzebował zestawu filtrów tudzież stacji.

Pytanie moje takie ile potrzebuję w kotłowni miejsca przeznaczyć na wspomniane stacje? A może mogę to w kuchni zabudować? Dużo to robi hałasu przy płukaniu, pracy? Coś jak zmywarka?

Ilość miejsca zależy od tego ile i jak duże będą filtry - a tego nie da się powiedzieć bez analizy wody. W kuchni raczej tego nie zmieścisz. W czasie pracy nie robi to żadnego hałasu, a w czasie regeneracji/płukania jest trochę szumu. Jak zabudujesz to gdzieś w kotłowni i zamkniesz drzwi to prawie nie będzie tego słychać.

 

Zakładam, że będę potrzebował:

filtr mechaniczny

odżelaziacz

zmiękczacz

coś jeszcze?

Ile te poszczególne składowe kosztują średnio na jakie koszty zakupu się szykować przy założeniu, że parametry wody są bez niespodzianek?

Założenie jest zbyt ogólne - zmiękczacz może być większy lub mniejszy; odżelaziacz może być przynajmniej kilku typów. Wszystko to zależy od składu wody. Przykładowo zmiękczacz możesz kupić od 1 tys do kilku/kilkunastu tys.

 

Jaka pojemność hydrofora dla rodziny 2+2 ?

Z hydroforem i pompą bym się wstrzymał do analizy wody - zależnie od jej parametrów możesz potrzebować hydrofora z workiem lub bez, pompy silniejszej lub słabszej... Nie ma sensu kupować dwa razy. A co do wielkości - standard to chyba coś ok 300 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za przyłącze do wodociągu 25 tys zł. żądają. Dlatego chyba pójdę w studnię.

Wodę sąsiad ma na 24m filtrów specjalnych nie ma.

A może lepiej robić przyłącze???

Mam kanalizację.

Nie sugeruja sie jakoscia wody sasiada. Jesli nawet dowiercilbys sie do tej samej warstwy wodonosnej, to jej sklad 50m dalej moze sie drastycznie roznic. Na plus badz na minus. Loteria.

 

Mazowsze, wiec wiercenie dosyc tanie (~100-120PLN za metr). Jak napisal qbek, koszt uzdatnienia bardzo zalezy od jakosci wody i tego co chcesz z woda zrobic. Do tego czesto dochodza nieduze, ale zauwazalne koszty eksploatacyjne:

- odczynniki, sól, nadmanganian potasu, itp

- jesli woda dezynfekowana UV to prad, wymiana zarnika UV

- zrzut popluczyn do kanalizacji

- jakis serwis tych urzadzen

- moim zdaniem choc raz na jakis czas badanie wody

 

Zalety studni to podlewanie trawnika jesli taki posiadasz.

 

25kPLN to duzo. Strasznie daleko masz? Moze trzeba poszukac innego wykonawcy. Jakbys zszedl do 15.000 za przylacze, to by juz to bylo konkurencyjnie w wykonaniu do studni.

 

Sugestia. WYdaj pare stów na badanie elektrooporowe, dzieki ktoremu poznasz dosyc solidnie przekroj przez warstwy wodonosne i sie dowiesz, czy mozesz liczyc na wode jak sasiad na 25m, czy trzeba by glebiej wiercic.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za rady.

 

Najprawdopodobniej odległość między studniami to będzie około 3m. Czy tak może być?

 

Trawnika podlewać nie zamierzam.

 

Do wodociągu mam 100m muszę się przebijać pod drogą wojewódzką. W wodociągach i jednej z prywatnych firm działających w tej branży powiedzieli 25 tys. zł. Trochę jestem zdziwiony. Bo nawet załóżmy projekt 2000zł. Czy przebicie się pod drogą i wykop o długości 100m wraz z rurą fi 100-150mm to aż takie koszty???

 

Swoją drogą czy bycie na końcu takiej nitki (fi 100-150mm) odejścia prostopadłego do wodociągu to nie ryzyko powstawania tej Legionella? Jeżeli będę przez najbliższe kilka lat jedynym odbiorcą z tej nitki?

 

Chyba muszę się rozejrzeć za firmami z zewnątrz może one zrobią to za mniejsze pieniądze? Myślicie, że jeśli udało by się zejść do 15 tys. zł za przyłącze. To może być tańsze rozwiązanie od eksploatacji własnego ujęcia?

 

Czytałem niedawno, że ceny wody mają nawet 5 razy wzrosnąć w przeciągu najbliższych kilku lat. To może jednak studnia to wcale nie takie złe rozwiązanie?

 

Jest szansa, że mając wywierconą głębinówkę, koszt samych urządzeń do uzdatniania wody nie przekroczy kwot rzędu 5-7 tys. zł? Bez hydroforu i pompy. To oddzielny zakup.

 

Rozglądając się w okolicy po firmach to proponowano mi zakup odżelaziacza, odkamieniacza i filtra mechanicznego. Koszt 5 tys. zł. I sugerowano, że wszystkie te urządzenia raczej w ciągu 5-7 lat będę musiał wymienić na nowe. Czyli kolejne 5 tys. u nich zostawić. Bo złoża się nie wymienia i muszę kupić nowe z nowa obudową z całym systemem automatycznym. To prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...