Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

mieszkam pod Poznaniem,studnię mam na głębokości ok 9m, zresztą nową, jak liście opadły to zauważyłam ,że sąsiad za płotem ma kompostownik, niewykluczone ,że to stąd. Rozmawiałam też ze specjalistą od geologii i melioracji i dowiedziałam się ,że azotany pojawiały się na moim terenie już wiele lat wstecz w studniach, więc być może trafiłam w taki pokład.doradzają zrobić studnię głębinową-ale to są ogromne koszty ,pewnie z osprzętem 8tys. Zamierzam zresztą wystąpić do urzędu o doprowadzenie wody na moją ulicę, bo pewnie jako nieliczna nie ma wody,choć ma kanalizę. ale to może potrwać.. na razie do picia używam wody butelkowanej, ale martwię się czy taka woda używana do mycia naczyń ,prania i kąpieli nie jest też szkodliwa....?mam małe dzieci. za filtr wraz z montażem wyliczyli mi 2950 netto + 8% vat.czy to dobra cEna? dziękuję

Azotany możesz usunąć na jonitach albo przez odwróconą osmozę. Druga opcja w warunkach domowych (na cały dom) jest zupełnie niepraktyczna/nieekonomiczna. Pozostaje ci opcja z jonitami. Ich skuteczność i wydajność zależy od kilku czynników. Niezbyt często firmy sprawdzają wszystkie z nich, bo nie mają alternatywy. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją kiedy filtr nie działał w ogóle - to raczej kwestia działania lepiej lub gorzej (czyli potrzeby montowania mniejszego lub większego filtra). Cena nie wydaje się jakaś tragicznie wysoka - może da się znaleźć coś tańszego, ale trzeba porównać komponenty (zbiornik, złoże, głowica).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

 

hydrozagadka c.d.

 

serwis się poddaje nie wiedzą co się dzieje:( Stacja działa-brak żelaza i twardości. Po przejściu przez filtry woda pozostaje mętna. Po 3 dniach stania nic się nie wytrąca, a mętność pozostaje bez zmian. Pozostaje oddać wodę do szczegółowych badań $$$$ :(:(

Panowie, obstawiacie co to może być, zanim dostanę wyniki badań?:)

 

witam, po małej przerwie (oczekiwania na wyniki badań)

dziś dostałem wynik:

mętność 4,9 NTU

barwa 18

zapach 2

Ph7,4

przewodność 716

twardość 7,82

amonowy jon <0,1

azotyny <0,05

azotany <5

żelazo 195

mangan 3,2

ogólna liczba mikr po72h 24

bakterii różnych 0

 

czyli zaskoczenia nie ma, parametry ok, tylko ta mętność...

 

Panowie jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ostatnio 150% czasu "wolnego" od pracy i snu spędzam na budowie wykańczając co niezbędne i nie miałem okazji podziękować kolegom za cenne wskazówki.

Dzięki Wam wynegocjowałem u dostawcy większy zbiornik złoża (54 zamiast 44 cali) i przy tym wszystkim niższą cenę :)

Dziś Panowie mają całość montować i odpalać - już nie mogę się doczekać!

Za kilkanaście tygodni zdam relację jak sprawuje się Crystal Right... Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już dosyć własnego ujęcia wody!!! Koszt kolejnych badań będzie porównywalny z zainstalowanie osmozy, a badania to dopiero wstęp do dalszych wydatków. Dlatego jestem zdecydowany założyć osmozę. Nie jest potrzebna lampa UV. Na pierwszy rzut oka instalacja to masa rurek i filtry, bez elektroniki, głowic itp. Warto wydać $ na markowe zestawy, czy wystarczy składak za 400-500?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już dosyć własnego ujęcia wody!!!

hehe, okazalo sie darmowa woda z wlasnej studni nie jest taka calkiem darmowa :-/. Witaj w klubie,

 

Koszt kolejnych badań będzie porównywalny z zainstalowanie osmozy, a badania to dopiero wstęp do dalszych wydatków. Dlatego jestem zdecydowany założyć osmozę. Nie jest potrzebna lampa UV. Na pierwszy rzut oka instalacja to masa rurek i filtry, bez elektroniki, głowic itp. Warto wydać $ na markowe zestawy, czy wystarczy składak za 400-500?

ALe po co chcesz robic kolejne badania. Przeciez z badan wynika ze filtr faktycznie dziala w tym sensie, ze redukuje twardosc, zelazo, mangan. Zoztaje tylko nieszczesna i tajemnicza metnosc. Ale przeciez nie musisz robic badan labolatoryjnych zeby stwierdzic czy metnosc jest czy nie. Wlasne oko wystarczy.

 

Przed osmoza intalowane sa zawsze male filtry, ktore maja zabezpieczyc membrane osmotyczna, czyli wyfiltrowac rozne rzeczy ktore tej membranie moga zaszkodzic. Instaluje sie tam np. wegiel aktywny na chlor (jesli woda jest chlorowana), jakies filtry mechaniczne itd. Jesli Twoja nieszczesna a tajemnicza metnosc, przelezie przez te filtry wstepne, to tez Ci bedzie prawdopodobnie szybciej degradowac membrane. Kluczem do dlugiego zycia membrany jest ..... takie dobranie filtrow wstepnych, zeby woda na nia szla odpowienio podczyszczona.

 

Nie wiem jak dokldane filtry sie instaluje w osmozach, pewnie dosyc dokladne, bo tam nie ma jakichs wielkich przeplywow wiec mozna sobie na to pozwolic.

Niech sie wypowie ktos kto sie wyznaje na osmozie.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o kolejnych badaniach miałem badania wody przed stacją, ewentualnie szczegółowe badania tego co powoduje mętność. Obawiam się że nawet jeśli takowe coś dadzą to i tak skończy się na dodatkowych filtrach czyli np osmozie.

Zastanawia mnie wysoki poziom żelaza 195+-25 w wodzie uzdatnionej, ale pewnie bez znajomości wyjściowego poziomu nic nie można wywnioskować...

 

Co do osmozy, jeżeli filtry wstępne zatrzymają mętność to samej membrany już mi nie potrzeba:) pytanie tylko co jest w stanie ją powstrzymać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do osmozy, jeżeli filtry wstępne zatrzymają mętność to samej membrany już mi nie potrzeba:) pytanie tylko co jest w stanie ją powstrzymać?

No i jak wspomnial qbek, bez kombinowania i probowania sie nie dowiesz.

Ty o ile pamietam, masz jakis maly filtr z wymiennymi wkladami za zmiekczaczem. Wsadzilbym tam najdodkladniejszy filtr i zobaczyl co sie dzieje. Taki wklad to pewnie nie majatek.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe wtrącenie techniczne: mam filtr RO7 i mam tam zawór odpływowy.

Pytanie: czy normalnie powinien być zamknięty czy otwarty? Wiem, że służy on do spłukiwania membrany osmotycznej i do odpowietrzania po np. wymianie wkładów. Czy mam go otwierać np. raz na jakiś czas, a przy codziennej eksploatacji zamykać?

 

Dwa, czy wodę ze zbiornika trzeba np. raz na tydzień wylewać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe wtrącenie techniczne: mam filtr RO7 i mam tam zawór odpływowy.

Pytanie: czy normalnie powinien być zamknięty czy otwarty? Wiem, że służy on do spłukiwania membrany osmotycznej i do odpowietrzania po np. wymianie wkładów. Czy mam go otwierać np. raz na jakiś czas, a przy codziennej eksploatacji zamykać?

 

Dwa, czy wodę ze zbiornika trzeba np. raz na tydzień wylewać?

O ile widziałem takie systemy to membrana jest spłukiwana w sposób ciągły w czasie pracy i nie było do tego oddzielnego zaworu... ale może ten model ma inaczej?

O spłukiwaniu zbiornika też nie słyszałem ale wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby (poza pierwszym uruchomieniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Prosiłbym Was o podpowiedź na jakim poziomie powinien być ustawiony pływak w zasobniku solanki?

Posiada on czarne gumki ograniczające, które nie wiem na jakim poziomie mam ustawić.

Posiadam odżelaziacz 35L CR zasobnik 75L działający w trybie objętościowym

 

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Prosiłbym Was o podpowiedź na jakim poziomie powinien być ustawiony pływak w zasobniku solanki?

Posiada on czarne gumki ograniczające, które nie wiem na jakim poziomie mam ustawić.

Posiadam odżelaziacz 35L CR zasobnik 75L działający w trybie objętościowym

 

Z góry dziękuję za pomoc

Pływak powinien być pod przelewem i nad poziomem wody przy normalnym użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile widziałem takie systemy to membrana jest spłukiwana w sposób ciągły w czasie pracy i nie było do tego oddzielnego zaworu... ale może ten model ma inaczej?

O spłukiwaniu zbiornika też nie słyszałem ale wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby (poza pierwszym uruchomieniem).

 

Tłumaczyli mi, że ten zawór jest do odpowietrzania i normalnie powinien być zamknięty.

 

filtr.jpg

 

Chodzi o ten niebieski zaworek po prawej stronie zdjęcia. Po nim wychodzi wężyk do syfonu, ale jeszcze idzie na jakiś trójnik, jakby gdzieś powracał. Nie kumam tego obiegu w tym zaworku. Do niego dochodzą "ścieki" z membrany osm., ale też przez jakiś dławik chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pływak powinien być pod przelewem i nad poziomem wody przy normalnym użytkowaniu.

 

Może inaczej zadam pytanie. Przy normalnym użytkowaniu, na jakim poziomie powinno się znajdować lustro solanki :

-po zassaniu solanki (czy powinna zostać pobrana cała zawartość zbiornika)

-po napełnieniu zbiornika solanki (czy zbiornik powinien się napełnić do samego końca, pod zawór przelewowy, tj. ok 70L)

 

Posiadam odżelaziacz: złoże - 35L CR; zasobnik 75L; działający w trybie objętościowym - LOGIX 760

 

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej zadam pytanie. Przy normalnym użytkowaniu, na jakim poziomie powinno się znajdować lustro solanki :

-po zassaniu solanki (czy powinna zostać pobrana cała zawartość zbiornika)

-po napełnieniu zbiornika solanki (czy zbiornik powinien się napełnić do samego końca, pod zawór przelewowy, tj. ok 70L)

 

Posiadam odżelaziacz: złoże - 35L CR; zasobnik 75L; działający w trybie objętościowym - LOGIX 760

 

Z góry dziękuję za pomoc

 

Qbek17 dobrze Ci tłumaczy. Zawór pływakowy powinien być tak ustawiony aby był zabezpieczeniem przed przelaniem wody w przypadku awarii głowicy, nie powinien służyć do ustalania poziomu solanki w zbiorniku. Poziom solanki ustala producent (serwis) zmiękczacza programując cykl napełniania zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej zadam pytanie. Przy normalnym użytkowaniu, na jakim poziomie powinno się znajdować lustro solanki :

-po zassaniu solanki (czy powinna zostać pobrana cała zawartość zbiornika)

-po napełnieniu zbiornika solanki (czy zbiornik powinien się napełnić do samego końca, pod zawór przelewowy, tj. ok 70L)

 

Posiadam odżelaziacz: złoże - 35L CR; zasobnik 75L; działający w trybie objętościowym - LOGIX 760

 

Z góry dziękuję za pomoc

W czasie regeneracji powinna być zassana cała solanka (na dnie może pozostać kilka centymetrów solanki ponieważ zawór nie jest przy samym dnie).

Po nalaniu wody w zbiorniku powinno być taka ilość wody jaka może rozpuścić pożądaną ilość soli. W twoim przypadku będzie to ok 15 litrów.

Poziom cieczy nie jest tutaj wymiernym wskaźnikiem bo zmienia się w zależności od wielkości i ilości tabletek solnych w zbiorniku (wraz z ich rozpuszczaniem zmienia się porowatość takiego układu). Ilość nalewanej wody powinna być kontrolowana przez głowicę, a pływak jest tylko zabezpieczeniem przed przelaniem w razie awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ostatnim razem zbiornik napełnił się w 3/4 (sam manualnie przerwałem napełnianie uznając że wystarczy)

Przy kolejnej regeneracji pobrał całą solankę (ok 40L) .

Posiadam Logix 760C .

W trybie pobierania solanki jest zawarte wolne płukanie, ta czynność trwa niecałą godzinę więc zdąży pobrać wszystko ze zbiornika, a nie tylko 15 Litrów.

Czy w związku z tym mam źle zaprogramowaną głowicę, czy niech pobiera te 60L (cały zbiornik)

 

Ustawienie głowicy:

Tryb -255

Złoże 30L

 

Nadpisywanie kalendarza - 0

Ilość soli - "S"

pojemność - 2.1KG

Twardość - 350

 

Wymiary butli: 10x54"

Zasobnik soli 75L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...