Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Niestety ostatnim razem zbiornik napełnił się w 3/4 (sam manualnie przerwałem napełnianie uznając że wystarczy)

Przy kolejnej regeneracji pobrał całą solankę (ok 40L) .

Posiadam Logix 760C .

W trybie pobierania solanki jest zawarte wolne płukanie, ta czynność trwa niecałą godzinę więc zdąży pobrać wszystko ze zbiornika, a nie tylko 15 Litrów.

Czy w związku z tym mam źle zaprogramowaną głowicę, czy niech pobiera te 60L (cały zbiornik)

 

Ustawienie głowicy:

Tryb -255

Złoże 30L

 

Nadpisywanie kalendarza - 0

Ilość soli - "S"

pojemność - 2.1KG

Twardość - 350

 

Wymiary butli: 10x54"

Zasobnik soli 75L

W butli 10x54 powinno byc ok 42 litrów złoża a nie 35 ale to szczegół...

Zużycie soli powinno być na poziomie 5 kg/regenerację, a taka ilość powinna się rozpuścić w ok 15 litrach wody. Jeśli ci głowica nalewa więcej to coś jest nie tak.

To że zasysa wszystko co jest w zbiorniku to normalne, ale ten etap zasysania i wolnego płukania powinien trwać 90 minut a nie godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam bardzo twardą wodę (z wodociągu miejskiego) dlatego przymierzam się do zakupu jakiegoś zmiękczacza. Poniżej wyniki z średnich miesięcznych wartości parametrów, jakie podaje przedsiębiorstwo wodociągowe. Proszę o sugestie, jaki zmiękczacz byłby najlepszy (dla rodziny 4 osobowej), jak duże powinno być złoże?

z góry dziękuję za pomoc

 

Mętność -- 0.33 NTU

Barwa -- 6 mg/dm3

ph -- 7,4

Twardość ogólna – 405 mg/l CaCO3

Żelazo ogólne – 20 μg/l Fe

Chlor wolny - <0,02 mg/l Cl2

Chlorki – 74,87 mg/l Cl

Jon amonowy -- 0,08 mg/l NH4

Azotyny -- 0,04 mg/l NO2

Azotany – 27,24 mg/l NO3

Mangan – 10 μg/l Mn

Przewodność -- 966 μS/cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo twardą wodę (z wodociągu miejskiego) dlatego przymierzam się do zakupu jakiegoś zmiękczacza. Poniżej wyniki z średnich miesięcznych wartości parametrów, jakie podaje przedsiębiorstwo wodociągowe. Proszę o sugestie, jaki zmiękczacz byłby najlepszy (dla rodziny 4 osobowej), jak duże powinno być złoże?

z góry dziękuję za pomoc

 

Mętność -- 0.33 NTU

Barwa -- 6 mg/dm3

ph -- 7,4

Twardość ogólna – 405 mg/l CaCO3

Żelazo ogólne – 20 μg/l Fe

Chlor wolny - <0,02 mg/l Cl2

Chlorki – 74,87 mg/l Cl

Jon amonowy -- 0,08 mg/l NH4

Azotyny -- 0,04 mg/l NO2

Azotany – 27,24 mg/l NO3

Mangan – 10 μg/l Mn

Przewodność -- 966 μS/cm

Faktycznie spora twardość, więc jeśli nie chcesz regenerować zbyt często to minimum będzie jakieś 30 litrów złoża. I radziłbym zwrócić uwagę na producenta jonitu - przy takiej twardości i tak będzie on mocno obciążony i dobrze byłoby mieć tam coś porządnego (np. Lewatit, Rohm&Haas, Dowex lub chociaż Purolite). Przy takiej ilości złoża regeneracja wypadałaby co ok 4 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie spora twardość, więc jeśli nie chcesz regenerować zbyt często to minimum będzie jakieś 30 litrów złoża. I radziłbym zwrócić uwagę na producenta jonitu - przy takiej twardości i tak będzie on mocno obciążony i dobrze byłoby mieć tam coś porządnego (np. Lewatit, Rohm&Haas, Dowex lub chociaż Purolite). Przy takiej ilości złoża regeneracja wypadałaby co ok 4 m3.

 

Czy mógłbyś polecić jakieś konkretne zmiękczacze? (może być na priv :) ) Powiedzmy, że budżet jaki mogę na niego przeznaczyć to ok. 2500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

Pompa głębinowa i za nią pierwszy filtr BB 1mikro. Po kilku dniach od wymiany filtra na dnie zbiera się warstewka drobnego ciemnego piasku, można powiedzieć mułu. Czy coś takiego kwalifikuje studnię do czyszczenia, tudzież kombinowania z poziomem zawieszenia pompy? Czy można określić jaką ilość zanieczyszczeń stałych można uznać za dopuszczalną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Koledzy doradźcie , właśnie padła mi pompa do wody , którą miałem w domu , a teraz zastanawiam się nad kupnem ale już pompy głębinowej żeby była w studni ( brak hałasu w domu ) i teraz tak : woda będzie pobierana gdzieś z głębokości 15-20 m odległość do zbiornika hydroforowego od studni to jakieś 17 m średnica studni to 160mm , plus do tego odżelaziacz 12X48

, który potrzebuje na płukanie min 3 atm i teraz jaką pompę kupić by spełniła wymogi odżelaziacza ( który ma " ciężkie " złoża ) za wszelkie informacje propozycje z góry dziękuję pozdrawiam Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kompaktowy zmiękczacz z poniższych polecacie:

- Flamingo C30

- CosmoWater Exclusive Pure

- Tapworks NSC 30 UD

- Erie Maxima 32

 

Pisałem już kilka razy czy kierować się przy wyborze urządzeń w szczególności:

Unikaj filtrów produkowanych na zamówienie jakiejś hurtowni lub firmy dystrybucyjnej, gdyż będziesz skazany na ich serwis a ceny mogą być szokujące.

Zapakowanie w Chinach sądzę że najsłabszego na rynku zaworu Erie do efektownej obudowy i nazwanie serii Maxim uważam za żart.

Moja rada szukaj stacji które oparte są na zaworach sterujących z systemem tłokowym takich jak np. Fleck i komponentach europejskiej produkcji i oto się pytaj, bo firmy umiejętnie to ukrywają. Zainteresuj się również jakiej firmy jest zasypany jonit bo to jest serce urządzenia i tu polecam Rohm and Haas AMBERLITE SR1L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych propozycji wybralbym Flamingo.

 

Też nad nim myślałem - na razie najtaniej znalazłem za 2890zł. Orientujesz się jaki byłby koszt serwisowania (jestem z Katowic - ewentualnie jaką firmę z tego rejonu lub okolic polecasz - wyślij na priv)? Jak się sprawdza ten zmiękczacz?

Czy dane podane przez producenta są faktycznie realne - zużycie 3,4kg soli + 120litrów wody na 1 regenerację - czas trwania 45min? Jaka głowica jest tam zamontowana - wiem, że Clack objętościowa automatyczna, ale czy to model WS1 CI? Jakie zawiera złoże do regeneracji - pisze, że jest to żywica jonowymienna monosferyczna, ale jaka konkretnie? Jaka jest pojemność zbiornika na sól?

Jakie znaczenie ma średnia pojemność jonowymienna (m3xof) - w przypadku Flamingo C30 - 156?

 

Ewentualnie jaki inny zmiękczacz możesz polecić - potrzebuję do większego domu, sieć wodociągowa, zużycie wody ok 17-20m3/miesiąc. Znalazłem na allegro zmiękczacz dwukadłubowy (objętość żywicy Purolite C100E 30 lub 40 litrów, pojemność zbiornika na sól 50kg), głowica Clack WS1 CI, by-pass, mieszacz, wydajność - 8,5m3 na wodzie miejskiej o twardości 25stF, zuzycie wody na regenerację 140l) - wygląda na no-name złożony przez kogoś - koszt 1899zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nad nim myślałem - na razie najtaniej znalazłem za 2890zł. Orientujesz się jaki byłby koszt serwisowania (jestem z Katowic - ewentualnie jaką firmę z tego rejonu lub okolic polecasz - wyślij na priv)? Jak się sprawdza ten zmiękczacz?

Czy dane podane przez producenta są faktycznie realne - zużycie 3,4kg soli + 120litrów wody na 1 regenerację - czas trwania 45min? Jaka głowica jest tam zamontowana - wiem, że Clack objętościowa automatyczna, ale czy to model WS1 CI? Jakie zawiera złoże do regeneracji - pisze, że jest to żywica jonowymienna monosferyczna, ale jaka konkretnie? Jaka jest pojemność zbiornika na sól?

Jakie znaczenie ma średnia pojemność jonowymienna (m3xof) - w przypadku Flamingo C30 - 156?

Taka już uroda tego typu urządzeń, że jak masz nazwę to nie wiesz co w środku. Za to w "składakach" możesz przebierać w komponentach. We Flamingu jest głowica Clack ale elektronika jest specjalną wersją - różni się trochę od CI. Żywica monosferyczna na pewno jest lepsza niż zwykła ale w tak małym urządzeniu praktycznie nie poczujesz różnicy (poza tym różni producenci różnie definiują monosferyczność). Krótka regeneracja sugeruje, że głowica jest ustawiona do regeneracji przeciwprądowej - i to jest OK, ale warunkiem jest bardzo dokładne wstępne oczyszczenie wody. Aby zmniejszyć zużycie wody pominęli prawdopodobnie etap płukania złoża przed właściwą regeneracją.

 

Pojemność jonowymienna określa ile wody możesz zmiękczyć między regeneracjami - musisz do tego znać twardość swojej wody. W zasadzie zależy to tylko od ilości złoża (to spore uproszczenie ale tak to się robi w opisach urządzeń) i większość urządzeń o tej samej ilości złoża będzie miała podobną pojemność.

 

Ewentualnie jaki inny zmiękczacz możesz polecić - potrzebuję do większego domu, sieć wodociągowa, zużycie wody ok 17-20m3/miesiąc. Znalazłem na allegro zmiękczacz dwukadłubowy (objętość żywicy Purolite C100E 30 lub 40 litrów, pojemność zbiornika na sól 50kg), głowica Clack WS1 CI, by-pass, mieszacz, wydajność - 8,5m3 na wodzie miejskiej o twardości 25stF, zuzycie wody na regenerację 140l) - wygląda na no-name złożony przez kogoś - koszt 1899zł.

Na początek musisz sprawdzić jaką masz twardość (możesz taką informację uzyskać od wodociągów). Wtedy będzie można określić ile złoża potrzebujesz. 20 m3 miesięcznie to sporo i obawiam się, że 30 litrów może nie starczyć.

Składak no-name nie musi być gorszy od "firmowego" o ile jest złożony prawidłowo i z dobrych komponentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po 7 latach mieszkania muszę wymienić wszystkie baterie i umywalki - przez cholerną wodę. Sąsiad zbadał, że ma 24 czegoś tam. To zmusiło mnie do myśleniu o zmiękczaniu wody. Po paru godzinach przed komputerem wybór padł na VIESSMANN AQUAHOME 20. Mam pytanie do życzliwych kolegów:

1. czy to dobry wybór, podobno tak, ale ... może jest lepszy wybór w stosunku jakość/cena,

2. może jakieś namiary na prv, gdzie można takie "coś" w rozsądnej cenie kupić (w necie) - na allegro koło 2 k,

3. ile "to coś" wywala wody w procesie regenegacji, bo w kotłowni nie mam kratki ściekowej i muszę wymyślić jakąś protezę.

Wyprzedzając odpowiedzi, że ważne są inne parametry wody, sąsiadowi założyli właśnie takie urządzenie.

Proszę o radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po 7 latach mieszkania muszę wymienić wszystkie baterie i umywalki - przez cholerną wodę. Sąsiad zbadał, że ma 24 czegoś tam. To zmusiło mnie do myśleniu o zmiękczaniu wody. Po paru godzinach przed komputerem wybór padł na VIESSMANN AQUAHOME 20. Mam pytanie do życzliwych kolegów:

1. czy to dobry wybór, podobno tak, ale ... może jest lepszy wybór w stosunku jakość/cena,

2. może jakieś namiary na prv, gdzie można takie "coś" w rozsądnej cenie kupić (w necie) - na allegro koło 2 k,

3. ile "to coś" wywala wody w procesie regenegacji, bo w kotłowni nie mam kratki ściekowej i muszę wymyślić jakąś protezę.

Wyprzedzając odpowiedzi, że ważne są inne parametry wody, sąsiadowi założyli właśnie takie urządzenie.

Proszę o radę.

 

1. Lepsze to niż urządzenie prosto z chin chociaż szczytem możliwości to to nie jest (ale pewnie znajdzie się kilka osób, które się nie zgodzą) ;)

2. Takie urządzenia kosztują właśnie ok 2k...

3. W regeneracji do ścieków idzie ok 150 litrów... raczej zbieranie tego do wiadra się nie sprawdzi... musisz mieć jakiś odpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Lepsze to niż urządzenie prosto z chin chociaż szczytem możliwości to to nie jest (ale pewnie znajdzie się kilka osób, które się nie zgodzą) ;)

2. Takie urządzenia kosztują właśnie ok 2k...

3. W regeneracji do ścieków idzie ok 150 litrów... raczej zbieranie tego do wiadra się nie sprawdzi... musisz mieć jakiś odpływ.

 

O kurde, 150 litrów to kupa wody. To cholerka mam problem.

Dziękuję za info.

A może możesz polecić lepsze urządzenie w granicach tej ceny ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zmiękczacz Hydrosolar 75 (BWT). Twardość wody przed urządzeniem 17, po zmiękczeniu 6 dH (mierzona przez serwisanta uruchamiającego stację). Przy tych parametrach regeneracja ustawiona na 6800 litrów. Przeliczałam ze wzorem zinstrukcji - zgadza się. Tylko że przy ok 4000 litrów czuć już, że woda robi się twarsza. Ostatnio mierzyłam testerem z Zoolka i wyszło mi: przed urządzeniem 19 dH, po zmiękczeniu (przy 2600 litrów do regeneracji) 17 dH. Zaraz po regeneracji 8dH.

Jest to normalne? Gdzie ta ochrona instalacji i armatury przed kamieniem, skoro działa tylko połowę czasu? Proszę o poradę, czy tak ma być, czy stacja o reklamacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zmiękczacz Hydrosolar 75 (BWT). Twardość wody przed urządzeniem 17, po zmiękczeniu 6 dH (mierzona przez serwisanta uruchamiającego stację). Przy tych parametrach regeneracja ustawiona na 6800 litrów. Przeliczałam ze wzorem zinstrukcji - zgadza się. Tylko że przy ok 4000 litrów czuć już, że woda robi się twarsza. Ostatnio mierzyłam testerem z Zoolka i wyszło mi: przed urządzeniem 19 dH, po zmiękczeniu (przy 2600 litrów do regeneracji) 17 dH. Zaraz po regeneracji 8dH.

Jest to normalne? Gdzie ta ochrona instalacji i armatury przed kamieniem, skoro działa tylko połowę czasu? Proszę o poradę, czy tak ma być, czy stacja o reklamacji?

A te 4 m3 wody uzdatnionej pokazuje zmiękczacz czy licznik zewnętrzny? Może być tak, że wodomierz wbudowany w głowicę nie łapie małych przepływów i nie odlicza tej wody (mimo, że faktycznie idzie ona przez zmiękczacz).

Jeśli tak nie jest to znaczy, że coś nie działa - sprawdziłbym najpierw zakręcając całkowicie domieszanie wody i wtedy zobaczyłbym po jakiej objętości się kończy zmiękczanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak ustawia się dawkę nadmanganianu w odżelaziaczu?

Mam odżelaziacz Greensand 10x44 z głowicą czasową Clack. W instrukcji głowicy są programy czasowej regeneracji złoża, ale jak dobrać właściwy program i dawkę kmno4 ?

Woda : żelazo 1,34 mg, mangan 0,16mg ph 7,2

zużycie wody - rodzina 2+2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak ustawia się dawkę nadmanganianu w odżelaziaczu?

Mam odżelaziacz Greensand 10x44 z głowicą czasową Clack. W instrukcji głowicy są programy czasowej regeneracji złoża, ale jak dobrać właściwy program i dawkę kmno4 ?

Woda : żelazo 1,34 mg, mangan 0,16mg ph 7,2

zużycie wody - rodzina 2+2

Takie rzeczy powinien ustawić instalator. Dawka KMnO4 to ok 50 g na jeden worek złoża (a prawdopodobnie tyle właśnie masz). Taka ilość rozpuści się w ok 1-1,5 litra wody. W głowicy ustawia się czas nalewania wody do zbiornika - w ciągu minuty nalewa się prawie 2 litry. Więc w programowaniu musisz wpisać odpowiedni czas (minimum to 1 minuta).

A program - ja bym wybrał P1 albo P4. Ale to powinien zrobić instalator biorąc pod uwagę także inne czynniki (jak np.wydajność pompy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...