Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Potwierdzam zapach oznaczony przez sanepid jako nieakceptowalny to siarkowodór. Dzisiaj przez 2h spuszczałem wodę ze zbiornika ciśnieniowego (300l) żeby otrzymać autoratywną próbkę wody. Po tym czasie czuć było z wody zapach ,,zgniłych jajek''.

 

Jastrząb, a jak często należałoby wymieniać dolomit? Do tego pojawia się kwestia, że pewnie nie jest on sam w zbiornika i może do tego również warstwowo - co oznaczałoby wymianę całego złoża.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Potwierdzam zapach oznaczony przez sanepid jako nieakceptowalny to siarkowodór. Dzisiaj przez 2h spuszczałem wodę ze zbiornika ciśnieniowego (300l) żeby otrzymać autoratywną próbkę wody. Po tym czasie czuć było z wody zapach ,,zgniłych jajek''.

 

Jastrząb, a jak często należałoby wymieniać dolomit? Do tego pojawia się kwestia, że pewnie nie jest on sam w zbiornika i może do tego również warstwowo - co oznaczałoby wymianę całego złoża.

 

Pozdrawiam.

 

Różnie to firmy określają. Spotkałem się z jedną opinią że dolomit jest złożem wieczystym. Według mnie ubytek tego złoża jest prawie niezauważalny, chyba że stosujesz dolomit prażony, ale tego nie polecam bo ma tendencję do „cementowania”.

Po pewnym czasie dolomit pogarsza swoje właściwości i dlatego popieram wymianę całego złoża co trzy lata. Ale tu dowolność jest ogromna niektórzy używają go i po 8 lat i twierdzą że jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie to firmy określają. Spotkałem się z jedną opinią że dolomit jest złożem wieczystym. Według mnie ubytek tego złoża jest prawie niezauważalny, chyba że stosujesz dolomit prażony, ale tego nie polecam bo ma tendencję do „cementowania”.

Po pewnym czasie dolomit pogarsza swoje właściwości i dlatego popieram wymianę całego złoża co trzy lata. Ale tu dowolność jest ogromna niektórzy używają go i po 8 lat i twierdzą że jest OK.

Moj sasiad twierdzi ze ma po filtrze swietna wode. Ale jak zbadasz to mangan tam jest. Inna para kaloszy, ze taka ilosc manganu nikomu krzywdy nie zrobi.

 

A co samego dolomitu, to na dobra sprawe nikt Ci tego nie powie. TO w jakim tempie ten dolomit bedzie sie "rozpuszczal" i pH podnosil pewnie zalezy od calej chemii ktora w Twojej wodzie siedzi, i bez proby ani rusz.

Zgoda ze fizyczny ubytek objetosci zloza moze byc niezauwazalny. Ale to czy zloze bedzie caly czas podnosic pH - a to inna sprawa.

 

Tu masz artykuł porównujacy rózne zloza usuwajace mangan. Widac, ze nie podnosi on pH w nieskonczonosc.

 

http://wbiis.tu.koszalin.pl/konferencja/konferencja2001/long/31nowak.pdf

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj sasiad twierdzi ze ma po filtrze swietna wode. Ale jak zbadasz to mangan tam jest. Inna para kaloszy, ze taka ilosc manganu nikomu krzywdy nie zrobi.

 

A co samego dolomitu, to na dobra sprawe nikt Ci tego nie powie. TO w jakim tempie ten dolomit bedzie sie "rozpuszczal" i pH podnosil pewnie zalezy od calej chemii ktora w Twojej wodzie siedzi, i bez proby ani rusz.

Zgoda ze fizyczny ubytek objetosci zloza moze byc niezauwazalny. Ale to czy zloze bedzie caly czas podnosic pH - a to inna sprawa.

 

Tu masz artykuł porównujacy rózne zloza usuwajace mangan. Widac, ze nie podnosi on pH w nieskonczonosc.

 

http://wbiis.tu.koszalin.pl/konferencja/konferencja2001/long/31nowak.pdf

 

marcin

 

cytat z w/w badania:

Najczęściej w wodach podziemnych obok manganu występuje także że-

lazo, koniecznym więc było określenie zmian wartości tego wskaźnika

w zakresie przyjętym dla manganu. Analizując wyniki badań, zamieszczone

w tabeli 1, należy stwierdzić, iż wszystkie badane masy aktywne skutecznie

usuwały żelazo z wody, zarówno w początkowym, jak i późniejszym okresie

pracy kolumn filtracyjnych. Podczas gdy woda normatywna może zawierać

maksymalnie 0,2 mg Fe/L, w badanych próbach filtratu stwierdzono niższe

wartości tego wskaźnika. Najbardziej skuteczne pod tym względem okazały się

masy Birm oraz Purolite MZ-10 (wartości stężenia żelaza stanowiły mniej niż

5,7% jego stężenia w wodzie uzdatnianej)

 

Wygląda na to, że Birm usunął i mangan i żelazo. Z tego co pamiętam mieliście wcześniej zastrzeżenia do tego złoża.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tu masz artykuł porównujacy rózne zloza usuwajace mangan. Widac, ze nie podnosi on pH w nieskonczonosc.

 

http://wbiis.tu.koszalin.pl/konferencja/konferencja2001/long/31nowak.pdf

 

marcin

 

Jastrząb, świetna wrzutka, dzięki za ten artykuł.

Ja bym chętnie zobaczył wyniki nie po 60 ale po 360 dniach;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytat z w/w badania:

Najczęściej w wodach podziemnych obok manganu występuje także że-

lazo, koniecznym więc było określenie zmian wartości tego wskaźnika

w zakresie przyjętym dla manganu. Analizując wyniki badań, zamieszczone

w tabeli 1, należy stwierdzić, iż wszystkie badane masy aktywne skutecznie

usuwały żelazo z wody, zarówno w początkowym, jak i późniejszym okresie

pracy kolumn filtracyjnych. Podczas gdy woda normatywna może zawierać

maksymalnie 0,2 mg Fe/L, w badanych próbach filtratu stwierdzono niższe

wartości tego wskaźnika. Najbardziej skuteczne pod tym względem okazały się

masy Birm oraz Purolite MZ-10 (wartości stężenia żelaza stanowiły mniej niż

5,7% jego stężenia w wodzie uzdatnianej)

 

Wygląda na to, że Birm usunął i mangan i żelazo. Z tego co pamiętam mieliście wcześniej zastrzeżenia do tego złoża.

 

Pozdrawiam.

 

Ja bym się zgodził z tymi badaniami jeżeli one były by przeprowadzona na autentycznej wodzie a nie wirtualnej. Przykład taki „badacz” dogaduje się np. z Jastrzębiem i jego sąsiadami, że zamontuje mu stację gratisowo na czas badań pod warunkiem dopuszczenia do analiz. I wtedy te wyniki nie będą takie.

słodkie ,ale przynajmniej były by rzeczywiste. Tak te wyniki dla mnie nie mają żadnej wiarogodności gdyż są wirtualne.

To tak jak producent pasty do zębów sponsoruje jakiś instytut z nikąd i zleca mu badanie swojej pasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zgodził z tymi badaniami jeżeli one były by przeprowadzona na autentycznej wodzie a nie wirtualnej. Przykład taki „badacz” dogaduje się np. z Jastrzębiem i jego sąsiadami, że zamontuje mu stację gratisowo na czas badań pod warunkiem dopuszczenia do analiz. I wtedy te wyniki nie będą takie.

słodkie ,ale przynajmniej były by rzeczywiste. Tak te wyniki dla mnie nie mają żadnej wiarogodności gdyż są wirtualne.

To tak jak producent pasty do zębów sponsoruje jakiś instytut z nikąd i zleca mu badanie swojej pasty.

Ale ty pierdzielisz czasami :-(

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytat z w/w badania:

Najczęściej w wodach podziemnych obok manganu występuje także że-

lazo, koniecznym więc było określenie zmian wartości tego wskaźnika

w zakresie przyjętym dla manganu. Analizując wyniki badań, zamieszczone

w tabeli 1, należy stwierdzić, iż wszystkie badane masy aktywne skutecznie

usuwały żelazo z wody, zarówno w początkowym, jak i późniejszym okresie

pracy kolumn filtracyjnych. Podczas gdy woda normatywna może zawierać

maksymalnie 0,2 mg Fe/L, w badanych próbach filtratu stwierdzono niższe

wartości tego wskaźnika. Najbardziej skuteczne pod tym względem okazały się

masy Birm oraz Purolite MZ-10 (wartości stężenia żelaza stanowiły mniej niż

5,7% jego stężenia w wodzie uzdatnianej)

 

Wygląda na to, że Birm usunął i mangan i żelazo. Z tego co pamiętam mieliście wcześniej zastrzeżenia do tego złoża.

Pozdrawiam.

Tak jak ponizej napisal SwiatFiltrow. To co sie bedzie dzialo po 360dniach to juz inna para kaloszy. Ja twierdze, ze przy Twoim pH (7.5) po pewnym czasie mangan nie bedzie usuwany.

 

Kolejny artykul mowiacy o tym, czemu usuniecie zelaza i manganu robi sie na 2 stopniach, a jak robi sie na jednym to na 2 pomieszanych zlozach i scisle kontrolowanej predkosci filtracji co w warunkach domowych byloby trudne.

 

http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=praktyka&id=947

 

 

Zwroc tez uwage, ze w tych badaniach uzyto malej predkosci fitlracji 5m/h - to przy typowym 10" zbiorniku daje 250L na godzine albo 4 litry na minute. Wiekoszc firm od filtrow dla 10" BIRMu poda Ci wydajnosc przynajmniej 3 razy wieksza. Wieksza szybkosc filtracji, to glebiej przenikajace zanieczyszczenia.

 

Ja wrzucilem ten link, zeby pokazac ze dolomit do podwyzszania pH nie jest wieczny.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale ja bardziej wierze w "wirtualne" wyniki doswiadczenia przeprowadzonego przez naukowcow w kontrolowanych i w sposob ciagly sprawdzanych warunkach, niz w Twoje niewirtualne pierdzielenie glupot i pobozne zyczenia.

 

marcin

 

W przeciwieństwie do ciebie ja chodzę po ziemi i żyję (całkiem nieźle) z tego o czym piszę. I im więcej takich wirtualni tym ja później więcej zarabiam na poprawkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciwieństwie do ciebie ja chodzę po ziemi i żyję (całkiem nieźle) z tego o czym piszę. I im więcej takich wirtualni tym ja później więcej zarabiam na poprawkach.
Powiedz mi co Ty rozumiesz przez to, ze jest to "bzdurny cytaty z wirtualu." Ze to co tam napisano to nieprawda? Ze co, sfalszowano wyniki tych badan? A moze z zalozenia, jak cos jest napisane w internecie to jest niewiarygodne, bo byle dzieciak moze sobie jakies bzdury tam pisac?

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o zaleceniach odnośnie twardości z WHO. Wygląda na to, że poniżej 100 mg/l następuje przyspieszona korozja instalacji. Do tej pory czytałem na tym wątku, żeby uciekać od wartości 0, ale żeby ustawiać się 100

 

Pozdrawiam.

 

dla zainteresowanych tematem:

Norma DIN 50930 "Korozja metali" ustala wymagania stawiane wodzie do spożycia odnośnie jej wpływu na jakość materiałów stosowanych w instalacja domowych, czyli: żelaza ocynkowanego ogniowo, miedzi i materiałów zawierających miedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla zainteresowanych tematem:

Norma DIN 50930 "Korozja metali" ustala wymagania stawiane wodzie do spożycia odnośnie jej wpływu na jakość materiałów stosowanych w instalacja domowych, czyli: żelaza ocynkowanego ogniowo, miedzi i materiałów zawierających miedz.

 

Wrzuć nam kilka podstawowych informacji odnośnie tej normy. Rozumiem, że odnosi się ona między innymi do twardości wody.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć nam kilka podstawowych informacji odnośnie tej normy. Rozumiem, że odnosi się ona między innymi do twardości wody.

 

Pozdrawiam.

 

Witam,

Chemia wody i jej wpływ na otoczenie do dość skomplikowane kwestie. Tak jak uzdatnianie wody i "niektórym" tylko wydaje się, że wiedzą co mówią (trochę złośliwości;)).

Jak już wspominał qubek17, jeśli chodzi o korozję, to sprawa nie jest taka prosta: niska twardość = większa korozja

 

Najogólniej mówiąc, ważny jest stosunek stężenia wapnia do wodorowęglanów. Przy wysokim współczynniku (>1) następują warunki do szybszej korozji.

Należy wtedy przeprowadzić zmiękczanie i dekarbonizację. Czyli zmiękczanie wody ma pozytywny wpływ. Dotyczy to zarówno stali i miedzi.

 

Natomiast niskie stężenie wodorowęglanów, twardość węglanowa < 3 stopni niemieckich, zmniejsza zdolność buforową wody.

Zdolność buforowa wody to stabilność odczynu pH.

Takie warunki, czyli bardzo miękka woda, w połączeniu z podwyższoną zawartością chlorków lub/i siarczanów mogą doprowadzić do niekorzystnych zmian w warstwa ochronnych stali węglowej i niskostopowej.

 

Dodatkowo można również wspomnieć o warunkach, jakie woda musi spełniać, aby ograniczyć przenikanie niepożądanych metali pochodzących z rur.

Generalnie należy utrzymywać możliwie wysokie pH (w wyznaczonych granicach) oraz możliwie niskie stężenie dwutlenku węgla.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Prosiłbym o podpowiedź odnośnie dobrania uzdatniaczy do poniższych parametrów wody:

 

twardość 310 mgCaCO3/dm³

żelazo <20 µg/dm³

mangan <10 µg/dm³

pH 7,5

 

Ujęcie wody z wodociągów gminnych, korzystają 3-4 osoby.

 

Pozdrawiam,

ŁC

Z tych parametrów widać tylko tyle, że możesz (ale nie musisz) wodę zmiękczyć.

Wielkość zmiękczacza zależy od zużycia wody, ale myślę że każdy standardowy model na 20-30 litrów złoża będzie odpowiedni :) Przy szukaniu konkretnego modelu zwróć uwagę na rodzaj głowicy (producent, możliwość ustawienia twardości), markę złoża (jonitu) i ewentualnie producenta zbiornika i obudowy. Przed zmiękczaczem możesz też zamontować mały filtr narurowy z wymiennymi wkładami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

moje badanie wody ;mętność 32.7 norma 1;barwa 30,;jon amonowy 0,82 norma 0,50;żelazo 4500 norma 200;mangan 107 norma 50

twardość 251 norma 60-500;magnez 7,8 norma 30-125;wapń 88;ph 7,5 norma 6,5-9,5

azotany 0,44 norma 0,5;przewodność elektryczna 565 norma 2500;zapach organoleptycznie na zimno - ziemisty mulisty

bakteriologicznie;b.grupy coli 0;escherichia coli 0;paciorkowce kałowe 0 zapotrzebowanie na wodę 300l/doba hydrofor przeponowy studnia 108m

proszę pomóżcie wybrać uzdatniacz jedokolumnowy o ile to możliwe i podajcie orientacyjne koszty dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

moje badanie wody ;mętność 32.7 norma 1;barwa 30,;jon amonowy 0,82 norma 0,50;żelazo 4500 norma 200;mangan 107 norma 50

twardość 251 norma 60-500;magnez 7,8 norma 30-125;wapń 88;ph 7,5 norma 6,5-9,5

azotany 0,44 norma 0,5;przewodność elektryczna 565 norma 2500;zapach organoleptycznie na zimno - ziemisty mulisty

bakteriologicznie;b.grupy coli 0;escherichia coli 0;paciorkowce kałowe 0 zapotrzebowanie na wodę 300l/doba hydrofor przeponowy studnia 108m

proszę pomóżcie wybrać uzdatniacz jedokolumnowy o ile to możliwe i podajcie orientacyjne koszty dzięki za pomoc

Potrzebujesz odżelaziacza... temat ostatnio wałkowany kilka razy na forum. Masz sporo żelaza więc filtr nie będzie mały. Zależnie od twojej sytuacji z szambem/kanalizacją masz do wyboru złoża regenerowane nadmanganianem potasu (np.Greensand) lub płukane wodą (np.Pyrolox).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

moje badanie wody ;mętność 32.7 norma 1;barwa 30,;jon amonowy 0,82 norma 0,50;żelazo 4500 norma 200;mangan 107 norma 50

twardość 251 norma 60-500;magnez 7,8 norma 30-125;wapń 88;ph 7,5 norma 6,5-9,5

azotany 0,44 norma 0,5;przewodność elektryczna 565 norma 2500;zapach organoleptycznie na zimno - ziemisty mulisty

bakteriologicznie;b.grupy coli 0;escherichia coli 0;paciorkowce kałowe 0 zapotrzebowanie na wodę 300l/doba hydrofor przeponowy studnia 108m

proszę pomóżcie wybrać uzdatniacz jedokolumnowy o ile to możliwe i podajcie orientacyjne koszty dzięki za pomoc

 

Dla takich wyników to jednostopniowa filtracja raczej nie wystarczy.

Przy hydroforze przeponowym/membranowym jesteś skazany na regenerację nadmanganianem (np. złoże GreenSand plus)

W drugim stopniu ja bym zastosował Cristal Right, bo usunie resztki żelaza i manganu, zmiękczy wodę oraz co najważniejsze zredukuje jon amonowy.

Jeśli chodzi o zapach, to sam musisz zdecydować. Jeśli jest silny a woda ma od razu kolor cieniutkiej herbaty to być może będzie potrzebna kolumna węglowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...