Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No właśnie o to się martwiłem. Spotkałem się z osobami które mówią, że twardość która mam jest akceptowalna i nie będzie mi się odkładał kamień, czy to prawda? Wg. norm woda jest średnio-twarda....
Mam dokladnie taka sama twardosc i pH. Nie jest to cos z czym nie da sie zyc. Ale czajnik elektryczny trzeba raz na 2 tygodnie potraktowac kwaskiem cytrynowym. Kamien w postaci widocznych krysztalkow pojawia sie w okolicach kranow w miejscach gdzie woda wysycha. Kabina prszynicowa, krany jest plamiasta jak wyschnie.

 

Kamien bedzie sie okladam przy kazdej twardosci wody, tylko ze szybciej lub wolniej. Nawet jakbys mial 50mg to cos tam sie bedzie pojawiac na kranach, czxajniku itd. Pytanie gdzie lezy granica Twojej akceptowalnosci.

 

Gorzej jak woda jest przepuszczana przez jakies przeplywowy podgrzewacz. On sie z czasem moze zatkac odlozonym kamieniem.

Do celow technicznych (ogrzewanie, mycie sie, mycie naczyn, pranie), lepiej miec wode zmiekczona do 0. Do picia, prawdopodobnie lepsza jest woda zamiwajaca mineraly - nie bez powodu kupuje sie mineralna do picia w butelkach. W tej wodzie masz wiecej Ca i Mg niz niejedna "mineralna" ze sklepu.

 

Wspomniany CR zmiekczy wode do zera potem usunie Fe i Mn. Cala twardosc zamieni jednoczesnie na jony Sodu. Jesli zostanie dobrze dobrany pod wzgledem wielkosci, nie bedziesz mial w wodzie twardosci, Fe i Mn. Jak bedzie zamaly (woda przez neigo bedzie plynela za szybko), nie usunie Fe i Mn, potem twardosci.

Regeneruje sie toto sola, wiec co miesiac kilkadziesiat PLN na to pojdzie.

 

Do tradycujnego odzelaziacza jak proponuje hytryulik, musisz miec mozliwie duzy otwarty hydrofor (bez worka). INaczej to nie ma sesnu, bo czesc procesu uzdatniania zachodzi w owym hydroforze.

 

Mozesz postawic tez odzelaziacz na bazie zloza greensand, z tym hydroforem co masz. Ten jest regenerowany nadmanganianem potasu, odpada jesli masz oczyszczalnie przydomowa. Tez kilkadziesiat PLN na miesaic zpalacisz za chemie do regeneracji.

 

Zaden z tych odzelaziaczy nie usunie Ci Mn (moze przez chwile na poczatku) ani twardosci

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję z informacje, sporo mi się rozjaśniło.

W takim razie jak dobrze dobrać wielkość złoża dla CR? Jakie parametry muszę znać?

Druga sprawa to podobno woda zmiękczona do 0 jest bardziej agresywna i może powodować korozję. W których miejscach instalacji mogę się tego obawiać? Ogółem cała hydraulika jest z rur pp, mam ogrzewanie podłogowe na parterze, a grzejniki są aluminiowe, inna sprawa to, czy przypadkiem instalacja CWU nie jest zamknięta? Mój hydraulik wspominał mi coś o wypełnieniu tej instalacji wodą destylowaną, aby uniknąć problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję z informacje, sporo mi się rozjaśniło.

W takim razie jak dobrze dobrać wielkość złoża dla CR? Jakie parametry muszę znać?

Druga sprawa to podobno woda zmiękczona do 0 jest bardziej agresywna i może powodować korozję. W których miejscach instalacji mogę się tego obawiać? Ogółem cała hydraulika jest z rur pp, mam ogrzewanie podłogowe na parterze, a grzejniki są aluminiowe, inna sprawa to, czy przypadkiem instalacja CWU nie jest zamknięta? Mój hydraulik wspominał mi coś o wypełnieniu tej instalacji wodą destylowaną, aby uniknąć problemów.

WIelkosc zloza dobierze firma ktora to bedzie Ci sprzedawac.

Woda zmiekczona do 0, moze powodowac korozje, jesli instalacja jest z miedzi.

Instalacja CWU raczej nie moze byc zamknieta ;-) CO to i owszem.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o instalacje CO mi chodziło :yes:

 

Teraz tylko pytanie w jakich ilościach spadnie mangan i żelazo, jest jakiś odnośnik który o tym mówi?

Ciekawy jestem także jak CR sprawuje się w praktyce, czy ktoś ma może zainstalowany filtr i korzysta z tego złoża od jakiegoś czasu?

Mało jest informacji w internecie na ten temat, za to dużo firm sprzedaje takie zestawy.

 

Mam nadzieję, że CR sprawdzi się u mnie. Jest może i droższe w eksploatacji, ale za to tańsze jako koszt całkowity założenia filtracji.

 

Ciekawe także ile będzie tej płukanki miesięcznie, ponieważ muszę to odprowadzać do szamba 10m3, a nie chcę żeby się okazało, że będę musiał 2 razy w miesiącu je opróżniać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o instalacje CO mi chodziło :yes:

 

Teraz tylko pytanie w jakich ilościach spadnie mangan i żelazo, jest jakiś odnośnik który o tym mówi?

Ciekawy jestem także jak CR sprawuje się w praktyce, czy ktoś ma może zainstalowany filtr i korzysta z tego złoża od jakiegoś czasu?

Mało jest informacji w internecie na ten temat, za to dużo firm sprzedaje takie zestawy.

 

Mam nadzieję, że CR sprawdzi się u mnie. Jest może i droższe w eksploatacji, ale za to tańsze jako koszt całkowity założenia filtracji.

 

Ciekawe także ile będzie tej płukanki miesięcznie, ponieważ muszę to odprowadzać do szamba 10m3, a nie chcę żeby się okazało, że będę musiał 2 razy w miesiącu je opróżniać...

W zasadzie Fe i Mn powinno spac do 0 lub bliko, pod warunkiem, ze woda bedzie plynela przez filtr odpowiednio wolno.

Musisz sie pewnie liczyc ze wyprodukuje Ci toto ze 2m3 sciekow na miesiac (strzelam!!) Na pewno nie beda to 2 szamba po 10m3 ;-)

 

A sprawuje sie raczej dobrze. Przegladnij ten watek, od czasu do czasu komus tam nie dziala, ale Ci ktorym dziala nie siedza na forum ;-) wiec ciezko cos powiedziec o statystyce. Sa tu tacy ktorzy zawodowo zajmuja sie stawianiem takich filtrow i nadal twierdza ze jest to dobre rozwiazanie. Moj sasiad ma cos takiego na podobnej wodzie, i Fe i Mn ma ponizej normy.

Kolega hytryulik twierdzi, ze CR to zlo wcielone, ale jest raczej odosobniony w tej opinii - on jest tradycjonalista ufajacym w "stare sprawdzone metody".

W kwestii CR pojawiaja sie 2 mozliwe negatywne opinie:

- po zamianie Ca i Mg na sód, niektorzy twierddza ze woda robi sie gorzka. Ja nie probowalem. Nie masz duzo tej twardosci wiec bym sie nie martwil.

- zdarza sie, ze ciepla woda uzytkowa (CWU), ogrzewana w zasobnikach po zmiekczaczu smierdzi siarkowodorem (zobacz osobny watek). Czy sie to stanie u Ciebie - nie ma zadnej reguly. Statystyk tez raczej nie ma na to.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za te informacje. Myślę, że zdecyduję się na CR, a już na pewno podczas użytkowania podzielę się moimi doświadczeniami z tym złożem.

Gdyby to były 2m3 to w ogóle nie ma problemu. Jeszcze czytałem gdzieś, że ludzie podlewają trawę taką płukanką, czy to jest zdrowe dla trawnika lub w ogóle dla roślin? Także zastanawiałem się nad ciśnieniem, czy po takiej filtracji dużo może spaść ciśnienie wody? w tej chwili mam 5 na zbiorniku i załącza się przy spadku do 2,5 jakaś hiszpańska pompa głębinowa. Wydajności jej nie pamiętam ale ogółem jestem z niej zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za te informacje. Myślę, że zdecyduję się na CR, a już na pewno podczas użytkowania podzielę się moimi doświadczeniami z tym złożem.

Gdyby to były 2m3 to w ogóle nie ma problemu. Jeszcze czytałem gdzieś, że ludzie podlewają trawę taką płukanką, czy to jest zdrowe dla trawnika lub w ogóle dla roślin? Także zastanawiałem się nad ciśnieniem, czy po takiej filtracji dużo może spaść ciśnienie wody? w tej chwili mam 5 na zbiorniku i załącza się przy spadku do 2,5 jakaś hiszpańska pompa głębinowa. Wydajności jej nie pamiętam ale ogółem jestem z niej zadowolony.

Na jedna regeneracje idzie pare kg soli. Jak chcesz sprawdzac wytrzymalosc trawy/roslin na sol, to mozesz zrobic taki eksperyment ;-) Wolny kraj.

Filtr obnizy cisnienie, nie ma cudow. Ale bedzie to raczej spadek bez znaczenia w praktyce.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie będę eksperymentował, zastanawiałem się tylko czy gdybym spuszczał tę solankę do odpływu z rynny (beczka w ziemi) to mógłbym zaoszczędzić na szambie, ale myślę, że jeżeli miesięcznie wejdzie mi do ok 3m3 płukanki do szamba to nie ma co kombinować.

 

No dobrze, a teraz jeszcze chciałbym sobie zobrazować to jak działa taki układ. Oczywiście chodzi o ewentualne poprawienie mnie jeżeli jestem w błędzie.

 

Od początku pompa głębinowa pcha wodę do zbiornika przeponowego, który jest w budynku (tutaj powinienem zastosować jakieś filtry?). Następnie zbiornik pcha wodę na filtr ze złożem CR, po przejściu przez filtr już uzdatniona woda idzie w instalacje. Wszystko fajnie o ile dobrze to rozumiem, a na pewno nie :D. Teraz kolejne pytania:

 

Jeżeli będę miał głowicę automatyczną, to z tego co czytałem w godzinach nocnych (ponieważ podczas płukania nie ma wody) odbywa się płukanie samoczynne.

Problem jest taki, że nie mam zrobionego odpływu na taką okoliczność... Czy jak zainstaluję głowicę manualną to będzie mnie tylko informowała kiedy mam zrobić takie płukanie i mogę sobie po prostu szlauchem odprowadzić tą wodę do szamba?

 

Jeżeli kolumna ma jakąś pojemność (wydajnośc?) to gdy zacznę nalewać wodę do wanny i jednocześnie będzie ktoś pod prysznicem, już nie mówię o tym że ktoś akurat będzie mył naczynia w zlewie lub ręce w kranie, to mogę mieć pewność, że filtracja jest nadal taka sama? Czy woda musi jakiś czas być w kolumnie aby jak najlepiej ją uzdatnić? Nie mam pojęcia jak to działa dlatego proszę się nie denerwować :) jestem totalnym laikiem ale w miarę szybko się uczę, a chciałbym poznać zasadę działania takiego uzdatniania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będę miał głowicę automatyczną, to z tego co czytałem w godzinach nocnych (ponieważ podczas płukania nie ma wody) odbywa się płukanie samoczynne.

Problem jest taki, że nie mam zrobionego odpływu na taką okoliczność... Czy jak zainstaluję głowicę manualną to będzie mnie tylko informowała kiedy mam zrobić takie płukanie i mogę sobie po prostu szlauchem odprowadzić tą wodę do szamba?

 

Jeżeli kolumna ma jakąś pojemność (wydajnośc?) to gdy zacznę nalewać wodę do wanny i jednocześnie będzie ktoś pod prysznicem, już nie mówię o tym że ktoś akurat będzie mył naczynia w zlewie lub ręce w kranie, to mogę mieć pewność, że filtracja jest nadal taka sama? Czy woda musi jakiś czas być w kolumnie aby jak najlepiej ją uzdatnić? Nie mam pojęcia jak to działa dlatego proszę się nie denerwować :) jestem totalnym laikiem ale w miarę szybko się uczę, a chciałbym poznać zasadę działania takiego uzdatniania ;)

"Glowica manualna" to tak naprawde pare recznych zaworow. Zawory Cie o niczym nie poinformuja ;-)

 

Jesli chcesz/musisz uzywac weza do szamba to tez mozesz zainwestowac w glowice automatyczna. Regeneracja bedzie co pare dni, niech nawet bedzie co tydzien. Recznie musialbys poprzestawiac jakeis zawory, poczeakc pare minut, ustawic zawory inaczej, poczekac godzine, znowu przestawic poczekac pare minut. Calosc sie sklada z kilku cykli i trwa dosyc solidnie.

Uwierz mi, po pol roku znienawidzisz pomysl "recznej glowicy" ;-)

Zapomnisz pare razy to zrobic na czas, i zrobisz kuku zlozu.

 

Czas kontaktu wody ze zlozem musi byc jakis tam, zeby wymiana jonow zaszla. Zrobisz to za szybko to czesc zanieczyszcen/twardosci zostanie.

 

Chwilowy wiekszy pobor wody niczym nie grozi. Umycie rak, to kilkanascie sekund. Spuszczenie WC tez niewiele. Przez chwile pobor wody bedzie wiekszy niz wydajnosc filtra, ale za chwile bedzie mniejsza i efekt sie skompensuje. Jesli filtr nie bedzie faktycznie niedowymiarowany, a Ty nie bedziesz mial duzych i dlugotrwalych poborow wody z kilku punktow, to bedzie dobrze. Ale tym powinna sie zajac firma ktora Ci to bedzie stawiac. IDac do takiej firmy, mozesz sprawdzic ile wody na minute leci Ci z kadego punktu poboru. Przy czym nie martwilbym sie takimi rzeczami jak pralka, zmywarka czy WC. To sa chwilowe pobory. GOrzej jest z kranem w kuchni ktory moze lac sie caly czas przy jakims zmywaniu, wanna, prysznic.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem :) myślałem że głowica automatyczna robi wszystko sama. Chodzi o to żebym nie musiał trzymać szlauchu non stop rozłożonego przez środek garażu i wpuszczonego w szambo, a po jakimś tam sygnale na wyświetlaczu podłączam szlauch, procedura się wykonuje po czym odłączam wszystko i można korzystać dalej z wody. Z kranu zlewozmywaka raczej woda się tak lała nie będzie po to zakupiliśmy zmywarkę aby nie męczyć kręgosłupa przy garach. Sytuacja którą opisałem miała mi przybliżyć działanie całego układu filtracyjnego co też się stało i dziękuję jeszcze raz za cierpliwe wytłumaczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem :) myślałem że głowica automatyczna robi wszystko sama. Chodzi o to żebym nie musiał trzymać szlauchu non stop rozłożonego przez środek garażu i wpuszczonego w szambo, a po jakimś tam sygnale na wyświetlaczu podłączam szlauch, procedura się wykonuje po czym odłączam wszystko i można korzystać dalej z wody.
Glowica automatyczna robi wszystko sama. Nie wiem czy sa opcje, zeby "wyslala SMSa" przed regeneracja ;-) Regeneracja odbywa sie na 2 sposoby - czasowa, czyli co iles tam dni na sztywno, jest to o tyle kiepskie, ze mozesz zrobic to za wczesnie i zmarnowac sól iwode, albo za pozno, co moze nie byc za zdrowe dla zloza.

Druga opcja to glowica z wodomierzem, ktora zrobi regeneracje po zuzyciu okreslonej ilosci wody. To jest lepsze ze wzgledu na zuzycie wody i soli ale nieprzewidywalne. Nie wiem czy istnieja glowice z opcja alramu: "Rozwin wąż, rozwin wąż.....".

 

W pierwszej opcji, moglbys rozwijac weza, co iles tam dni. Mi by sie nie chcialo ;-) Ja bym rozkul kawalek sciany, zeby sie dobrac do jakiegos pionu kanalizacyjnego czy jakos tak. Podpial sie do do syfonu razem z pralka itp, czy gdzie to tam by stalo. Wtedy jedyna rzecz ktora musisz robic, ta raz na dluzszy okres dosypac soli do zbiornika. Raz na miesiac powiedzmy.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać, że od zmiękczacza idą 2 węże:

 

- ciśnieniowy, który jest używany przy regeneracji do odprowadzenia zużytej solanki,

- grawitacyjny, który jest przelewem zbiornika z solanką, na wypadek awarii zaworu dopuszczającego wodę do soli.

 

Obydwa powinny być zasyfonowane.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o instalacje CO mi chodziło :yes:

 

Teraz tylko pytanie w jakich ilościach spadnie mangan i żelazo, jest jakiś odnośnik który o tym mówi?

Ciekawy jestem także jak CR sprawuje się w praktyce, czy ktoś ma może zainstalowany filtr i korzysta z tego złoża od jakiegoś czasu?

...

Osobiście nie spotkałem się z urządzeniem na CR aby pracowało na żelazie powyżej 2 mg/l , najczęściej gwarancję jakoś sprzedawcy udaje się przepchnąć, a później już dla niego czysty zysk.

Kombajny zdają egzamin tylko przy żniwach. Pewnych rzeczy nie przeskoczysz.

Jeżeli nie zamontujesz najpierw odżelaziacza od razu to obsługa serwisowa CR zmusi Ciebie do tego.

Na początku zacznie Ci śmierdzieć woda , później żelazo zacznie przebijać w postaci takiej że tworzący się zaciek wgryzie się w porcelit kibelka i żadnym środkiem go nie usuniesz. Ja po tym fakcie wywaliłem CR na ulicę, bo zastanowiłem się co dzieje się z moimi flakami.

Z takim zjawiskiem spotkałem się wyłącznie przy tym złożu.

Twój wybór i Twoje zdrowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru pić takiej wody, ponieważ nie ma żadnych minerałów i jeszcze je wypłukuje z organizmu, myślałem, że jako fachowiec zdajesz sobie z tego sprawę. Decyzja jeszcze nie jest podjęta, po to zarejestrowałem się na tym forum, aby poznać opinię różnych osób, fachowców jak i osób użytkujących CR. Przykre są Twoje doświadczenia z tym złożem, ale są także dobre opinie na jego temat, dlatego nie przekreślę tego pomysłu po tym co piszesz. Jestem bardzo zainteresowany tym rozwiązaniem ponieważ z tego co się orientuję jest to jedyna opcja na rynku tak zwanego 3w1 kusząca możliwościami jak i ceną całej instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać, że od zmiękczacza idą 2 węże:

 

- ciśnieniowy, który jest używany przy regeneracji do odprowadzenia zużytej solanki,

- grawitacyjny, który jest przelewem zbiornika z solanką, na wypadek awarii zaworu dopuszczającego wodę do soli.

 

Obydwa powinny być zasyfonowane.

 

Pozdrawiam

GREGOR

 

Dzięki za podpowiedź.

 

Czy używasz zmiękczacza z CR? Jeżeli tak, czy mógłbyś wypowiedzieć się na jego temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zmiękczacz (MAXIMA) bez CR.

 

Wyniki praktyczne:

- 2-3 regeneracje na miesiąc, przy redukcji dF z 8 do 0, co ok 4m3,

- zużycie soli 4-6 kg na miesiąc, czyli worek 25kg starcza na ok. 4-5 miesięcy,

- zużycie wody na regeneracje to ok. 0,3 - 0,5 m3 na miesiąc,

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie spotkałem się z urządzeniem na CR aby pracowało na żelazie powyżej 2 mg/l ,
Po za tym, ze sie nie spotkales, to jeszcze z uporem godnym lepszej sprawy nie przyjmujesz do wiadomosci od innych, ze to jednak dziala, a pare z nieznanych przyczyn niedzialajacych przypadkow, ekstrapolujesz na wszystkie takie filtry.

 

Mowiac po Twojemu: Piana!

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za tym, ze sie nie spotkales, to jeszcze z uporem godnym lepszej sprawy nie przyjmujesz do wiadomosci od innych, ze to jednak dziala, a pare z nieznanych przyczyn niedzialajacych przypadkow, ekstrapolujesz na wszystkie takie filtry.

 

Mowiac po Twojemu: Piana!

 

marcin

A cytowanie bzdur dystrybutora nie sprawdzając tego praktyką to czym byś nazwał?

Bo według mnie nic nie ma to z doradztwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cytowanie bzdur dystrybutora nie sprawdzając tego praktyką to czym byś nazwał?

Bo według mnie nic nie ma to z doradztwem.

Znowu piana.

 

Nie cytuje dystrybutora, tylko opinie instalatorow z tego forum ktorzy pewnie w rok stawiaja wiecej CR-ow niz Ty postawiles wogole.

Powiedz cos madrego dla odmiany.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...