Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

dusigrosz2000- jesli znasz takie urządzenia to daj namiary :) pilzzzz.

Bo ja też musze w najbliższych dniach zdecydować czy kupić zmiękczacz czy nie.

Chciałabym móc korzystać z dobrodziejstw miekkiej wody - ale bez przesady - woda ,która nie zmywa mydła to nie dla mnie.

Kiedyś w górach miałam sposobność doświadczyć tego wrażenia - i było całkiem denerwujące.

A zafundować sobie coś takiego wo domu i to za własne spore pieniądze to by mnie w...wiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Artek ...możesz mnie odbierac jako pseudoznawce tematu ...nie przeszkadza mi to. Twierdze jednak na bazie mojego doświadczenia , ze nie da sie pogodzić usuwania manganu i zelaza w całości oraz częściowego usuwania twardości.

Albo trzeba sie zdecydowac na całkowite usuwanie albo tez na częściowe. W tej konkretnej sytuacji jesli chcesz osiagnąć twardość na poziomie PN to nie jest to mozliwe by jednocześnie usunąć żelazo i mangan do poziomu PN. Równiez usunięcie żelaza z wyższych poziomów nie będzie proste a nawet jesli sie to uda to bardzo niestabilny bedzie jego poziom na wypływie z urzadzenia ze wzgledu na zróznicowane prędkości odbioru wody.

Dlatego pozwoliłem sobie na stwierdzenie , ze guzik z tego wyjdzie.

Aby uzyskac oczekiwane przez Ciebie efekty muszą być bezwzględnie co najmniej 2 urzadzenia.

Z pozdrowieniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewadora....

mieszanie bezpośrednie twardości wody na urzadzeniu zmiękczającym - tak by osiagnąć częsciowe zmiękczenie być może jest mozliwe ale ja nie znam takich urzadzeń a sądzę , ze wiedza o takowych dawno by do mnie dotarła gdyby one istniały. Wszelkie częściowe zmiękczanie wody rozwiazuje sie poprzez mieszanie wody wejściowej na zmiękczacz z wodą wyjściową ze zmiekczacza. Wiekszość szanujących sie firm posiada takie specjalne zawory mieszajace by uzyskac oczekiwany przez inwestora efekt ale jesli nawet tego nie posiadaja mozna to rozwiązać poprzez układ dodatkowego zaworu pomiedzy wejściem i wyjściem ze zmiekczacza. Najlepiej jednak skorzystać z gotowych rozwiązań.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędkości przepływu będą zależały od ilości włączonych odbiorników....woda z dwóch kranów poleci w większych ilościach niz z jednego... spadnie ciśnienie a wzrośnie ilość wody.

A propos wykonawcy ... mysle ze tu nie chodzi o bezczelność a nieuzasadnioną pewność siebie lub wręcz pewność , że nie sprawdzisz wszystkich parametrów.

Wracając do zaworu mieszającego o którym wspomniałes w jednym z postów... pomysł bardzo dobry tylko pamietaj , ze podnosząc poziom twardości podniesiesz równiez poziom manganu i żelaza. Jesli jest on znikomy to mozna sobie pozwolic na takie mieszanie ale jesli jest kilkukrotnie przekroczony to nie ma mozliwości wymieszania w granicach PN i dlatego też twierdziłem , ze guzik z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weszłam na stronę producenta tapworksa i znalazłam tam takie dane

http://www.northstarconditioning.com/website/literature/manuals/lit-nsc25ed.pdf

Zastanawia mnie pozycja "rated capacity" uzależniona od dawkowania soli - u mnie na zmiękczaczu mam podane to samo, tylko zamiast rated capacity mam "hardness removed between regenerations". O co tu chodzi?

 

Nadal proszę o radę w sprawie zaworu mieszającego wodę surową z uzdatnioną dla modelu tapworks NSC 25 ED.

 

 

jj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewadora....

mieszanie bezpośrednie twardości wody na urzadzeniu zmiękczającym - tak by osiagnąć częsciowe zmiękczenie być może jest mozliwe ale ja nie znam takich urzadzeń a sądzę , ze wiedza o takowych dawno by do mnie dotarła gdyby one istniały. Wszelkie częściowe zmiękczanie wody rozwiazuje sie poprzez mieszanie wody wejściowej na zmiękczacz z wodą wyjściową ze zmiekczacza. Wiekszość szanujących sie firm posiada takie specjalne zawory mieszajace by uzyskac oczekiwany przez inwestora efekt ale jesli nawet tego nie posiadaja mozna to rozwiązać poprzez układ dodatkowego zaworu pomiedzy wejściem i wyjściem ze zmiekczacza. Najlepiej jednak skorzystać z gotowych rozwiązań.

Pozdrawiam

 

Ja myslałam ,że mozna tak wyregulować urządzenie aby nie zmiękczać wody całkowicie - na przykład do zmiękczania dozować mniej soli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jj....

nie mam pojecia po co Ci informacje o które pytasz ale nie sądze by były przydatne uzytkownikowi....

a w sprawie zaworu juz się wypowiedziałem i nic nie moge dodac. Takie zawory kupisz u przedstawicieli z całą pewnościa.

 

Jestem rozczarowana ogólnikowością twoich wypowiedzi. To ma być profesjonalizm?

Są to ogólnodostępne informacje podane na karcie produktu a pytanie było proste: proszę o wytłumaczenie co one oznaczają. Co do zaworu pytanie też było szczegółowo zadane i istnieje na nie konkretna odpowiedź - tylko trzeba ją znać.

jj

PS A właściwie Dusigrosz dla kogo ty pracujesz, co? Dział marketingu? Bo technicznie duże zaległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Moje wyniki wody to:

Odczyn: 7,9pH

Azot amonowy: <0,1mg/l

Azot azotynowy: 0,003mg/l

Azot azotanowy: <0,2mg/l

Zelazo: 0,35 mg/l

Mangan: <0,02 mg/l

Twardosc ogolna: 190 mg/l

dodatkowo dodam ze jak woda nie jest spuszczana przez kilka dni ze zbiornika to dostaje dziwnego, metalicznego zapachu.

 

No i hydraulik zaproponowal mi uzdatniacz wody (model cosmowater home - zmiekczacz jonowymienny) i w zwiazku z tym mam pytania, poniewaz na wielu stronach podawane sa rozne niekompletne informacje np: ze filtr usuwa zelazo ale juz nie jest podane ile potrafi tego zelaza usunac albo ze usuwa ale bez gwarancji usuniecia (po prostu za malo danych):

1) czy ten uzdatniacz cosmowater nie zmiekczy za bardzo wody?

2) czy uzdatniacz da rade usunac nadmiarowa ilosc zelaza w wodzie?

3) czy nie wystarczy zwykly filtr np:

 

http://www.woda.com.pl/index.php?p398,wklad-z-atestem-pzh-eliminujacy-z-wody-zelazo-i-mangan-przeznaczony-do-filtrow-bb-20-cali

 

Chcialbym podlaczyc caly dom (nie bawia mnie podwojne kraniki przy zlewie).

Sklad rodziny to 4 osoby - 3 foki (zona i 2 corki) plus ja.

 

Pzdr,

ppiszc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ppiszc

Masz bardzo dobrą twardość wody - sama chciałabym taką mieć. Ze zmiękczaczem zejdziesz poniżej poziomu normy-nie kupuj go. Zmiękczacze nadają się do kotłowni a nie do uzdatniania wody do picia.

jj

 

No tez tak mysle ze twardosc wyglada ok (bo b. zblizona mam teraz w miejscu gdzie mieszkam i jest ok) ale co w takim razie z zelazem? jak "tanio" sie go pozbyc?

 

A co myslice o takim filtrze do zelaza? uda sie nim zbic moje zelazo to poziomu akceptowalnego ?

http://www.woda.com.pl/index.php?p398,wklad-z-atestem-pzh-eliminujacy-z-wody-zelazo-i-mangan-przeznaczony-do-filtrow-bb-20-cali

 

Pzdr,

ppiszc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
"Dodam, że za miękka woda nie jest komfortowa w użyciu. Zwiększa się zużycie wody bo nie można spłukać mydła i innej chemi. Nie raz zdarzyło mi się wylać gotującą się wodę z garnka bo na wodzie pojawiła się piana." - używam tydzien NSC-25 i nic takiego nie zauwazylem. Owszem jest wrazenie że mydlo sie troche gorzej splukuje ale bez przesady. Żadnej piany przy gotowaniu nie zauwzylem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...