Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie

Prosze o potwierdzenie badz zaprzeczenie opinii Forumowicza, ze miekka woda powoduje utlenianie sie instalacji miedzianej, a to jest szkodliwe dla zdrowia !!!

 

Dzieki

Krzysiek

 

Instalacja miedziana to dzisiaj bardzo częsty wybór ze wzgledu na prostote montazu oraz trwałość. Należy jednak pamiętac , że prawidłowo wykonana instalacja wody przeznaczonej do picia i na potrzeby gospodarcze nie powinna być oparta o tzw. lut miękki tylko powinna byc wykonywana na tzw. zacisk.

Jeżeli instalacja jest lutowana to bez względu na jakość przepływającej wody będzie się szczególnie z miejsc lutowania wypłukiwał kadm i ołów - główny składnik stopu lutowniczego. Jeśli woda dodatkowo jest miękka to w wyniku wypłukiwania się miedzi woda moze mieć lekko zielonkawe lub nawet czarne naloty. Częstokroć woda ma również agresywny charakter co może być spowodowane wieloma czynnikami ( choćby obecnością siarczanów lub agresywnego dwutlenku wegla) i wtedy miedż bedzie poddawana dodatkowo silnemu wypłukiwaniu . Dlatego wykorzystanie miedzi do instalacji jest na przykład w terenach górskich całkowicie niezalecane. Pamiętać również należy , że twardość wody na poziomie ok.50mg/litr eliminuje praktycznie w całości problemy wypłukiwania się jonów miedzi . Podwyższona twardość nie ma jednak wpływu na powolne wypłukiwanie sie składników lutujacych fragmenty miedziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda instalacja odżelaziacza wody (studnia głębinowa)?

 

A dlaczego pytam? Jeden z fachowców wspomniał, w studni głębinowej nie należy montować pompy al jedynie włożyć pusty przewód i wodę ciągnąć do mieszkania. Argumentował, że w takim warunkach pompę głębinową szybko uszkodzi taka woda?

 

Drugi zaś: pompa głębinowa->hydrofor->odżelaziacz.

 

No i kto tu ma rację?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wylaliście "dusigrosza" z kąpielą.

te rady coś dawały. Nie ma teraz do kogo się zwrócić o pomoc.

a mam pytanie:

mam twardość wody na poziomie 200.

w normie żelazo i mangan.

Pan z firmy zaproponował:

Filtr mechaniczny Econet Cillit 1’’

ˇ filtr wyposażony jest w siatkę z tworzywa,

ˇ skuteczność filtracji 90 mm,

ˇ wkład umieszczony jest w cylindrze z przezroczystego materiału,

ˇ na dole cylindra znajduje się kran spustowy, pozwalający na

okresowe, ręczne wypłukiwanie zanieczyszczeń mechanicznych,

ˇ cylinder wykony z przezroczystego materiału umożliwia

obserwację stopnia zanieczyszczenia.

 

potem

 

zmiękczacz:

Zmiękczacz kompaktowy Econet ZK MAXI

typ filtra Econet ZK MAXI

złoże filtracyjne żywica jonowymienna Amberlite IR 120 Na

obudowa kompaktowa z zaworem solanki, 32 x 114 x 50 cm

wielkość zbiornika na żywicę 10 x 35’’

objętość żywicy 25 dm3

typ zaworu CLACK WS1.CI

zużycie soli ok. 3,2 kg/regenerację

sterowanie elektroniczne – czasowo – objętościowe

średnica przyłącza 1’’

 

a na koniec

Lampa bakteriobójcza UV Econet V 20

 

zestaw chyba sensowny, proszę o ocenę.

i czy ta lampa jest potrzebna?

mam wodę z wodociągu ze studni głebinowych Nadarzyn Wylędy

 

pozdr.

KOnmak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konmak, a po co chcesz ta wode uzdatniac? Niedobra jest?

Ja mam twardosc 300 i woda jest smaczna. Nie ma jakiejs tragedii z kamieniem czy osadami.

 

Podobnie lampa. Wykryto u Ciebie jakies bakterie coli? Jak nie to lampa jest zbedna. Piszesz ze wodociag, wiec woda jest (powinna byc) regularnie badana. Zreszta pewnie i tak pewnie surowej nie pijesz.

 

Ja na Twoim miejscu dal bym tylko filtr mechaniczny, choc tak naprawde tez jest zbedny jezeli to jest wodociag.

Chyba ze chcesz sie pozbyt kilku tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda instalacja odżelaziacza wody (studnia głębinowa)?

A dlaczego pytam? Jeden z fachowców wspomniał, w studni głębinowej nie należy montować pompy al jedynie włożyć pusty przewód i wodę ciągnąć do mieszkania. Argumentował, że w takim warunkach pompę głębinową szybko uszkodzi taka woda?

Drugi zaś: pompa głębinowa->hydrofor->odżelaziacz.

No i kto tu ma rację?

Pozdrawiam.

 

Aby ten pusty przewod zassal wode ze studni glebinowej to lustro wody musi byc nie nizej niz 9m. Chyba ze jakas pompa inzektorowa, ale to rzadkie rozwiazanie.

Wszyscy stosuja zwykkle pompy glebinowe nawet do mocno zazelazionej wody i chodzi to latami. A jak kupisz dobra pompe, taka ktora sie da naprawiac, to koszt ew naprawy nawet jezeli pompa 'zarosnie' nie przekroczy kilkuset zl (zakladajac, ze wszystko wykonane jest zgodnie ze sztuka, tzn ze wylacznik silnikowy wylaczy przeciazona pompe zanim upali sie silnik).

 

A instalacja odzelaziania np u mnie wyglada tak (zelazo 1.6)

- filtr 130 mikronow dyskowy

- inzektor

- zbiornik hydroforowy 300l zasilany od gory

- filtr 30 mikronow dyskowy

- filtr 1 mikron w kuchni pod zlewem.

 

Woda jest smaczna, nie pozostawia rdzawych zaciekow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konmak, a po co chcesz ta wode uzdatniac? Niedobra jest?

Ja mam twardosc 300 i woda jest smaczna. Nie ma jakiejs tragedii z kamieniem czy osadami.

 

Podobnie lampa. Wykryto u Ciebie jakies bakterie coli? Jak nie to lampa jest zbedna. Piszesz ze wodociag, wiec woda jest (powinna byc) regularnie badana. Zreszta pewnie i tak pewnie surowej nie pijesz.

 

Ja na Twoim miejscu dal bym tylko filtr mechaniczny, choc tak naprawde tez jest zbedny jezeli to jest wodociag.

Chyba ze chcesz sie pozbyt kilku tys.

 

no teraz to w ogóle zabiłeś mi ćwieka.

zmiękczacz chcę dać pod katem likwidacji ewentualnego kamienia.

Mam piec kondensacyjny, zbiornik nie lubi wody twardej, poza tym grzałki, adg itd.

mam nadzieję, że nie wyrzucam pieniędzy w błoto :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat pieca kondensacyjnego sie nie wypowiem, ale grzalki w AGD nie zepsuja sie w ciagu roku od takiej wody. Zreszta i pralka i zmywarka uzywa chemii ktora redukuje kamien (czytaj: dobre proszki maja takie dodatki). A jak sie zepsuja po kilku latach, to sie albo je wymieni (kilka stow) albo sie kupi nowy sprzet, bo przeciez nic nie jest wieczne.

 

Zreszta, zmiekczacz wody mozesz zalozyc w kazdej chwili. Bedziesz przeciez widzial ile kamienia Ci sie osadza np w czajniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie mi proszę, bo juz sama nie wiem co wybrać. Chodzi o to , że mam znacznie przekroczone dopuszczalne parametry wody, tj. żelaza, manganu i podwyzszona twardość.

 

żelazo 0,928

mangan 0,354

twardość 524

 

W przyszłości ( do roku) na pewno zainwestuje w zmiekczacz i może odżelaziacz, jednak teraz ze względów finansowych nie moge sobie na to pozwolić. Czy jeżeli wpuszczę moją wodę do instalacji to czy coś może jej zaszkodzić przy okresie użytkowania tej wody max do 1 roku?

 

I drugie pytanie, firmy które proponowały mi różne urzadzenia do uzdatniania zawsze wspominały o tym, że muszę zakupić zbiornik hydroforowy o pojemności min 200 l a najlepiej 300 l, co nie bardzo mi odpowiada ponieważ nie mam go gdzie trzymać. Sąsiad z kolei ma u siebie zainstalowany odżelaziacz i zmiękczacz, a firma która mu to robiła powiedziała, że nie ma konieczności montowania tak dużego zbiornika, i założyła mu zestaw hydroforowy wraz z pompa o pjemności ok 24 l. Tłumaczą to tym, że kiedy stacja będzie potrzebowała się przepłukać to będzie się załanczała pompa i na bierzaco dostarczała wodę. Ja z kolei spotkałam się z opiniami, że aby odżelazić wodę trzeba ją najpierw dokładnie napowietrzyć w dużym zbiorniku.

I bądź tu mądry i coś wybierz...

Co firma to nowa opinia.

Mi najlepiej pasowałby zestaw hydroforowy do max 150 l, lub nawet słyszałam o pompach INOX , do których ni ma konieczności podłączania zbiornika - to rozwiąznanie byłoby najlepsze. Jednak czy spełni ono swoje zadanie przy zamontowaniu stacji uzdatniania, no i czy ciagłe uruchamianie takiej pomy bez zbiornika nie będzie miało wpływu najej żywotność.

 

Czy jest ktoś kto ma taką pompę bez zbiornika i do tego stację uzdatniania? Sprawdza sie to?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz plastykowa instalacje, to przezyje. Pytanie czy Ciebie zona nie powiesi, jak upierze cos bialego, albo jak zagotuje wode a dostanie brazowawa ciecz.

 

Duzy zbiornik hydroforowy jest wymagany do redukcji zelaza w procesie utleniania powietrzem. Jezeli zastosuje sie inny proces, to takiego zbiornika nie trzeba, aczkolwiek bedzie to pewnie drozsze rozwiazanie. Aczkolwiek u Ciebie tego zelaza za duzo nie ma, wiec moze nie bedzie tak zle/drogo.

 

Sa pompy ktore nie wymagaja zbiornika hydroforowego, a dokladnie wymagaja jedynie malego wlasnie ok 20l zbiornika. Pompa jest albo sterowana falownikiem albo ma wbudowany falownik (grundfos), przez co rozruch pomy jest bardziej lagodny, tak wiec pompa moze byc uruchamiana czesciej niz zwykla pompa. Niestety taka pompa bedzie drozsza i bardziej awaryjna. Ponoc czesto pompy grundfosa padaja gdy sa burze, tak twierdzil moj studniarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Eksperci! :)

 

Moje problemy wyglądają tak:

 

- mętność: 16

- zapach - nieakcept.

- twardość - 470

- amoniak - 1,06

- żelazo - 1,87

- mangan - 0,266

 

Do tego mikroorganizmy, ale bez tych niedobrych coli.

 

Najlepiej pewnie jakiś zestaw, czyli osobno odżelaziacz i odmanganiacz (jaki?), a dopiero potem zmiękczacz, coby dało się podmieszać trochę, w razie jak by co.

 

Ale...

 

Co zatrzyma amoniak? Węgiel?

 

Generalnie pustka w kasie, więc jakies rozwiązanie ekonomiczne by sie przydało. Czy fakt, że planuję tak czy siak zbiornik hydroforowy (powietrzny byłby w takiej sytuacji) coś zmienia/ułatwia?

 

I czy w okolicach (południowych) Warszawy możecie kogoś polecić?

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

 

Depi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi

 

Jak pobierales wode ? Ujecie czynne cały czas ?

 

Mialem podobne wyniki razem z amoniakiem ale po zastosowaniu zestawu - hydrofor 300 l z napowietrzaczem, odżelaźniacz z Otago MP2, filtr narurowy było już b. dobrze a dodałem do tego jeszcze zmiękczacz.

 

Więcej niż się spodziewałem kosztowały jakiś pierdułki zaworki, złączki, śrubunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiepskie to forum, jedynie jak ktos juz cos założy to można na tym bazowac. swego czasu wrzucilem temat i odezwal sie niejaki dusigrosz. pisal ze to co mi dobrano nie spelni oczekiwan. mialem dozo weglanu wapnia (podobno nie az tak duzo bo okolo 350) i kialkakrotnie przekroczone zelazo i mangan. nie pamietam ile razy ale cos kolo 7 razy. zamontowalem tapworkas 25 i woda jest krysztal. nic mi sie nie osadza niedlugo oddam wode do analizy odnosnie manganu. mam stary uklad hydroforowy i dosc niskie cisnienie 2,3-3,5 wiec nie moglem pozwolic sobie na kolumne. to tyle. pozdrawiam wszystkich ktorzy sie borykaja z problemem uzdatnienia wody. tak na prawde trudnoznalezc zanwce tematu. duzo jest wodolejstwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...