Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

No właśnie. O tej czynności obsługowej nie zostałem poinformowany i w tym cały szkopuł. Najgorsze, że złoże na tym mogło ucierpieć (na szczęście niedługo wodociąg będzie, także filtr zamieni się pewnie w zmiękczacz).

 

A że pełnoletni już jestem to i z trującym nadmanganianem sobie poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No właśnie. O tej czynności obsługowej nie zostałem poinformowany i w tym cały szkopuł. Najgorsze, że złoże na tym mogło ucierpieć (na szczęście niedługo wodociąg będzie, także filtr zamieni się pewnie w zmiękczacz).

 

A że pełnoletni już jestem to i z trującym nadmanganianem sobie poradzę.

Otruc sie nie otrujesz. Tylko uwazaj przy nasypywaniu bo brudzi niemilosiernie ten roztwor.

Nie kupuj tez od tego instalatora nadmanganianiu bo przeplacisz zapewnie :D

Na allegro 1kg kosztuje ~25PLN

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mętność - 4,6 NTU

Zapach - nieakceptowalny

Odczyn pH - 7,6

Przewodność elektryczna w temp 25*C - 408

Amonowy jon - 0,322 mg/l

Azotany - < 0,170 mg/l

Azotyny - < 0,04 mg/l

Mangan - 92 ug/l

Żelazo - 1285 ug/l

Twardość - 204 mg/l

Liczba bakterii grupy Coli - 17 w 100ml

Liczba bakterii Escherichia Coli - 0 w 100ml

Liczba paciorkowców kałowych - 10 w 100ml

 

Badanie przeprowadzone 14 dni po wywierceniu studni głębionej grudzień 2013.

 

Na dziś wrzucone tabletki chloru i mam pompować wodę. Może to zlikwiduje problem bakterii.

 

Co proponujecie?

 

Pozdrawiam

Raźny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że chlorowanie będzie skuteczne i problemu bakterii nie ma, to pozostaje tylko temat żelaza i manganu (ew. jeszcze zmniejszenia twardości, ale ona i tak jest raczej niska).

Jeśli nie ruszamy twardości to potrzebny będzie odżelaziacz. Żeby dobrać jaki konkretnie potrzeba więcej informacji - czy jest już pompa, jakie są możliwości odprowadzenia ścieków, jaki/czy jest już zbiornik hydroforowy, itp

Jeśli chcemy też ruszyć twardość, to mamy dwie opcje. Można postawić zmiękczacz jako uzupełnienie odżelaziacza lub postawić jeden filtr do wszystkiego (kwestia obliczenia czy jest to opłacalne, bo taki filtr będzie droższy, ale np. pozwoli oszczędzić miejsce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

Też mam ogromną nadzieję, że chlorowanie pomoże.

Pompa głębinowa jest:

Jak mnie pamięć nie myli (na 100% będę wiedział jutro) to Belardi 4S15 1,1kW/230V

Parametry

 

Wydajność max: 90 l/min

Wysokość podnoszenia max: 110 m

Moc silnika: 1,1kW

Średnica króćca tłocznego: 1 1/4"

Średnica pompy: 100 mm

Zasilanie: 230V

 

Jest kanalizacja miejska.

Jest odpływ do kanalizacji fi 50mm w kotłowni, Kotłownia na gaz ziemny. Kotłownia jest zamkniętym oddzielnym pomieszczeniem. Nie ma odpływu w podłodze.

Nic więcej nie posiadam, dopiero szukam co jest mi potrzebne.

 

Nie mam zbiornika hydroforowego

Na urządzenia do filtracji mam około 2-3m2 podłogi i wysokość 2,65m Ale mile widziane im mniej tym lepiej. Jakiś kompromis jest możliwy?

Rodzina 2+2 (Ja, żona i dwie małe dziewczynki)

Domek jednorodzinny.

Dwie łazienki w jednej prysznic i deszczownica. W drugiej wanna.

Zmywarka, pralka, krany... kuchnia.

Takie wydaje mi się normalne zapotrzebowanie. Nikt dwa razy dziennie w wannie się nie pluska raczej prysznice.

 

Interesują mnie urządzenia tanie w eksploatacji codziennej i w miarę bezobsługowe. Mogę tabletki soli dosypywać, jakieś filtry przeczyścić raz w miesiącu.

Mogą być oddzielne urządzenia.

Fajnie by było mieć także zmiękczacz do wody.

 

I w zeszłym roku i teraz jak pompuje wodę to ona ma intensywny zapach, chyba siarkowodoru...

 

 

Raźny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

Też mam ogromną nadzieję, że chlorowanie pomoże.

Pompa głębinowa jest:

Jak mnie pamięć nie myli (na 100% będę wiedział jutro) to Belardi 4S15 1,1kW/230V

Parametry

 

Wydajność max: 90 l/min

Wysokość podnoszenia max: 110 m

Moc silnika: 1,1kW

Średnica króćca tłocznego: 1 1/4"

Średnica pompy: 100 mm

Zasilanie: 230V

 

Jest kanalizacja miejska.

Jest odpływ do kanalizacji fi 50mm w kotłowni, Kotłownia na gaz ziemny. Kotłownia jest zamkniętym oddzielnym pomieszczeniem. Nie ma odpływu w podłodze.

Nic więcej nie posiadam, dopiero szukam co jest mi potrzebne.

 

Nie mam zbiornika hydroforowego

Na urządzenia do filtracji mam około 2-3m2 podłogi i wysokość 2,65m Ale mile widziane im mniej tym lepiej. Jakiś kompromis jest możliwy?

Rodzina 2+2 (Ja, żona i dwie małe dziewczynki)

Domek jednorodzinny.

Dwie łazienki w jednej prysznic i deszczownica. W drugiej wanna.

Zmywarka, pralka, krany... kuchnia.

Takie wydaje mi się normalne zapotrzebowanie. Nikt dwa razy dziennie w wannie się nie pluska raczej prysznice.

 

Interesują mnie urządzenia tanie w eksploatacji codziennej i w miarę bezobsługowe. Mogę tabletki soli dosypywać, jakieś filtry przeczyścić raz w miesiącu.

Mogą być oddzielne urządzenia.

Fajnie by było mieć także zmiękczacz do wody.

 

I w zeszłym roku i teraz jak pompuje wodę to ona ma intensywny zapach, chyba siarkowodoru...

 

 

Raźny

Skoro zalatuje jajami, to lepiej hydorfor ocynkowany, napowietrzenie i przepuszczenie przez zloze ktore siarkowodoru sie nie boi (czyli np. pyrolox).

10" zbionik na filtr bedzie OK a i pompa da rade wyplukac. Za tym zmiekczacz jak sugerowal Qbek.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na wstępie zaznaczam, że próbowałam się tu wczytać w tematy i znaleźć sobie odpowiedź, ale nie daję rady.

Mieszkam w domku jednorodzinnym i moim problemem jest twarda woda (właściwie kamień, który osadza się bardzo szybko).

Czy dobrym pomysłem jest stacja uzdatniania wody Aquqfilter + filtry do zmiękczania wody? Czy to da jakiś efekt?

Proszę o radę

 

aga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na wstępie zaznaczam, że próbowałam się tu wczytać w tematy i znaleźć sobie odpowiedź, ale nie daję rady.

Mieszkam w domku jednorodzinnym i moim problemem jest twarda woda (właściwie kamień, który osadza się bardzo szybko).

Czy dobrym pomysłem jest stacja uzdatniania wody Aquqfilter + filtry do zmiękczania wody? Czy to da jakiś efekt?

Proszę o radę

 

aga

Napisz przedewszystkim skad masz wode (studnia czy wodociag).

Nie wiem co rozumiesz przez "filtry do zmiekczania wody". Jesli sa to jakies male filtry z wymiennymi wkladami, to da to glownie efekt dla kieszeni. Po prostu te wklady Ci zjedza finansowo w dluzszej perspektywie, ale i z ich dzialania nie bedziesz w 100% zadowolona (za male sa najczesciej na caly dom). Zdecydowanie sens ma centralny zmiekczacz na caly dom. W takim filtrze zadnych wkaldow sie nie wymienia tylko automatycznie regeneruje sola co kilka dni. Caly koszt to zakup soli. Koszt 10-15PLN na miesiac pewnie. Ale taki filtr to koszt 2-3 tysiecy.

 

Jesli woda jest z wodociagu to zawsze dobrze zawiesic przed takim zmiekczaczem male filtr ktore usunal z wody piasek, jakies kawalki rdzy czy co tam jeszcze w rurach siedzi. Jesli woda jest ze studni to nalezy ta wode zbadac bo moze zawierac bardziej nieprzyjemne rzeczy niz twardosc.

 

Centralny zmiekczacz da efekt zauwazalny. Usuniesz nim twardosc weglanowa, czyli nie bedzie Ci sie twardy kamien odkladal. Oczywiscie w wodzie sa inne sole, ale one nie tworza twardego kamienia, i latwo je umyc czy zetrzec.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz przedewszystkim skad masz wode (studnia czy wodociag).

Nie wiem co rozumiesz przez "filtry do zmiekczania wody". Jesli sa to jakies male filtry z wymiennymi wkladami, to da to glownie efekt dla kieszeni. Po prostu te wklady Ci zjedza finansowo w dluzszej perspektywie, ale i z ich dzialania nie bedziesz w 100% zadowolona (za male sa najczesciej na caly dom). Zdecydowanie sens ma centralny zmiekczacz na caly dom. W takim filtrze zadnych wkaldow sie nie wymienia tylko automatycznie regeneruje sola co kilka dni. Caly koszt to zakup soli. Koszt 10-15PLN na miesiac pewnie. Ale taki filtr to koszt 2-3 tysiecy.

 

Jesli woda jest z wodociagu to zawsze dobrze zawiesic przed takim zmiekczaczem male filtr ktore usunal z wody piasek, jakies kawalki rdzy czy co tam jeszcze w rurach siedzi. Jesli woda jest ze studni to nalezy ta wode zbadac bo moze zawierac bardziej nieprzyjemne rzeczy niz twardosc.

 

Centralny zmiekczacz da efekt zauwazalny. Usuniesz nim twardosc weglanowa, czyli nie bedzie Ci sie twardy kamien odkladal. Oczywiscie w wodzie sa inne sole, ale one nie tworza twardego kamienia, i latwo je umyc czy zetrzec.

 

marcin

 

Marcin - dziękuję!

Tak napisałeś, że do mnie dotarło. Mam wodę z wodociągów a zastanawiałam się nad takimi filtrami narurowymi bo z nich nie trzeba odprowadzać wody. Cóż z tego, skoro jak piszesz, nie będą efektywne.

Dzięki za odpowiedź.

 

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po zbadaniu wody z wodociągów na twardość za pomocą testu kropelkowego wyszła wartość 23 st. dH co jest odczuwalne w codziennym użytkowaniu. Od czasu wprowadzenia do domu, tj. po 5 latach użytkowania widoczne już są na kranach narosty kamienia, jak i na pozostałych urządzeniach mających kontakt z wodą. Jak już wspomniałem woda pochodzi z wodociągu gminnego, miesięczne zużycie w granicach 21-22 m3, 4 osoby, prysznic, wanna, kuchnia.

 

Prosiłbym o pomoc w dobraniu zmiękczacza. Oprócz twardość nic innego nie przeszkadza, tj. kolor, zapach więc nie wiem czy jest sens wykonywać badania fizykochemiczne. Wodociągi na prośbę o udostępnienie danych z badań odpowiedziały, że woda spełnia wymogi przepisów i nie udostępnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o pomoc w dobraniu zmiękczacza.

Jeśli chcesz zmiękczyć wodę do zera to przyda się solidny zmiękczacz - myślę, że 50 litrów złoża będzie OK. Jeśli planujesz regulację twardości to można pomyśleć o mniejszym - powiedzmy 30 litrów.

Pozostaje Ci wybrać dostawcę i komponenty (głównie głowica i jonit). Polecam głowicę Clack (najlepiej w wersji CI), a jonit np. Lewatit lub Dowex/Amberlite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję w firmie,która zajmuje się filtrami i systemami uzdatniania wody.

Odpowiem na pytania. Może pozwoli to na uniknięcie płacenia za wynalazki, które przestaja działać po kilku miesiącach.

 

Witam:

Proszę o dobranie filtra jest to dom jedno rodzinny zamieszkały przez 2 starsze osoby kuchnia lazienka zmywarka pralka prysznic

Podaję parametry wody:

Ph 6,8

Mangan 0.63

Żelazo 16.3

Jednostka mg/l

Studnia jest wywiercona na 21 metrów z rura osłonowa stalowa 200mm.W instalacji jest hydrofor przeponowy 2 zbiorniki po 80 litrów.

Instalacja miedz plastik.

Aktualnie użytkuje filtr gr 75 na złożu greensad plus regenerowanym nadmanganianem potasu.

Po 4 miesiącach złoże padło:(

Dziekuje za pomoc i propozycje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:

Proszę o dobranie filtra jest to dom jedno rodzinny zamieszkały przez 2 starsze osoby kuchnia lazienka zmywarka pralka prysznic

Podaję parametry wody:

Ph 6,8

Mangan 0.63

Żelazo 16.3

Jednostka mg/l

Studnia jest wywiercona na 21 metrów z rura osłonowa stalowa 200mm.W instalacji jest hydrofor przeponowy 2 zbiorniki po 80 litrów.

Instalacja miedz plastik.

Aktualnie użytkuje filtr gr 75 na złożu greensad plus regenerowanym nadmanganianem potasu.

Po 4 miesiącach złoże padło:(

Dziekuje za pomoc i propozycje

Co to jest filtr gr 75,. Tzn jakiej on jest wielkosci. Na taka ilosc zelaza to zdecydowanie:

- wymiana hydroforu na maksymalnie duzy bezprzeponowy (zeby woda ulegla natlenieniu)

- i 2 DUZE filtry. Jak najwieksze na ile pompa pozwala.

Rozwazyllbym tez zastosowanie jako 1 stopnia zloza podnoszacego pH. Wtedy zelazo sobie pojdzie latwiej. Greensand jesli juz to na 2 stopniu.

 

Liczenie, ze TAKa ilosc zelaza zniknie na 1 filtrze jest ciut zbyt optymistyczna.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam nowe wyniki badań Może ktoś zerknie na nie i skomentuje

 

Jest jeszcze gorzej niż na pierwszych badaniach.

Jeśli musisz się zmieścić w wysokości, o której wspominałeś (~135 cm) to raczej zapomnij o jednym filtrze. Twoja pompa daje minimalne ciśnienie i też raczej nie wypłucze żadnego większego filtra.

 

Co do samych filtrów to na początek jakiś odżelaziacz np. w zbiorniku 10x44 (z głowicą powinno się zmieścić w 135 cm). Nie wiadomo jaki jest hydrofor - jeśli bez przepony, to można dać napowietrzanie. Z tym że do płukania takiego filtra wymagany jest przepływ ok 2-2,5 m3/h (nie znam głębokości studni, ale to raczej za dużo na obecną pompę - tym bardziej z napowietrzaniem). Jeśli napowietrzanie odpada, to zostaje filtr regenerowany chemicznie (np. na złożu Greensand+).

 

Jako drugi stopień proponowałbym filtr z multijonitem w wersji na organikę, lub typowy filtr na organikę (tylko anionit - ale to wersja dużo droższa i nie załatwia problemu amoniaku).

 

Na koniec lampa UV do dezynfekcji wody z bakterii, które przy tylu filtrach zyskają świetne miejsce do rozwoju.

 

Taki zestaw wcale nie gwarantuje, że woda będzie idealna (do tego przydałoby się jeszcze kilka butli), ale na pewno będzie bezpieczniejsza i "bliższa normie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość w tej chwili jest praktycznie nieograniczona /zmiana lokalizacji / A czy te wyniki nie wskazują na żelazo organiczne ? tym bardziej że szpilka jest na terenie torfowym ,a to podobno nie bardzo chce sie wytracać W tej chwili robię test słoikowy Ale już widzę ze koszta będą kosmiczne Filtr kupiłem awansem bo była okazja ale chyba sie pospieszyłem.

Głowica włoska Pentair model 288, automatyczne płukanie zwrotne.

Zbiornik 10'x54' Wave Cyber. Wymiary: średnica 25,4cm, wysokość 138cm pojemność około 64 litry

A co do pompy to sie założy taką jaka będzie potrzebna.

Edytowane przez debrzyna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, że żelazo jest organiczne (a przynajmniej część). Dlatego jednym z elementów powinien być filtr do usuwania organiki.

Co do zakupionego filtra - jakie masz tam złoże i ile go jest? Jakie są ustawienia regeneracji/płukania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...