Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli stacja uzdatniania wody byłaby w moim przypadku przerostem formy nad treścią ?

To kwestia indywidualna - jednemu będzie przeszkadzał osad z kamienia w czajniku, a inny nazwie to przerostem formy nad treścią :) Twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli stacja uzdatniania wody byłaby w moim przypadku przerostem formy nad treścią ?

 

To zależy kolego czy przeszkadza ci kamień np. na armaturze. Żelazo i mangan też dla zdrowia ludzkiego niczego złego nie niosą a uzdatnia się taką wodę głównie z powodu zarastania rur i brudnych nacieków na armaturze i sanitariatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale u mnie żelaza i manganu nie ma przynajmniej tak wynika z badania powyżej. Czy przy takiej twardości wody jaką mam jestem narażony na duży osad z kamienia, np. na armaturze ?

Jeśli chciałbym zmiękczyć wodę, to do jakich wartości musi ona zejść by nie było kamienia na armaturze ?

Jakbym zdecydował się na ta stację to jaki koszt takiego systemu musiałbym ponieść ? Czy wystraczyłby sam filtr zamiast całej "stacji" ?

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy takiej twardości wody jaką mam jestem narażony na duży osad z kamienia, np. na armaturze ?

Masz wodę miękką - osady mogą się pojawić głównie tam gdzie podgrzewasz wodę (np. czajnik, kran, prysznic). W innych miejscach osady to raczej kwestia miesięcy/lat, a nie tygodni.

 

Jeśli chciałbym zmiękczyć wodę, to do jakich wartości musi ona zejść by nie było kamienia na armaturze?

To zależy od temperatury - zmiękczając wodę do zera unikniesz osadów wszędzie, zmiękczając do 3-4 stopni niemieckich unikniesz osadów praktycznie wszędzie poza punktami z wysoką temperaturą i parowaniem (jeśli zostawisz gdzieś wodę do odparowania to zostanie po niej osad).

Zwróć uwagę, że mówimy tu o osadzie z kamienia (czyli z wapnia i magnezu), a woda może też zawierać inne związki pozostawiające osady - ich zmiękczacz nie usunie (ale są one łatwo zmywalne).

 

Jakbym zdecydował się na ta stację to jaki koszt takiego systemu musiałbym ponieść ?

Koszt standardowego zmiękczacza na cały dom (oczywiście to zależy od wydajności) wynosi ok 1500-2500 PLN (nie myślę tu o najtańszych chińskich wynalazkach za 700 PLN).

 

Czy wystraczyłby sam filtr zamiast całej "stacji" ?

To zależy od wielkości tego filtra i ilości wody jaką ma zmiękczyć. Jeśli masz 4 łazienki, 2 kuchnie, pralnię, prysznice, wanny, itd (ogólnie zużywasz dużo wody) to nie ma sensu iść w filtry. Będą musiały być duże i często wymieniane.

Jeśli masz małe zużycie i w jednej chwili nie pracuje więcej niż 2-3 punkty poboru wody to można pomyśleć o jakimś wkładzie - już był jeden forumowicz, który bawił się w ręczne regenerowanie wkładów zmiękczających (ale po kilku miesiącach miał dosyć zabawy i chciał przejść na automatyczną stację).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy cena 1600zł za zmiękczacz CENATURE 10 x 44” z 36l żywicy jonowymiennej i zaworem strerującym Canature BNT 265 jest dobrym rozwiązaniem w tej cenie?

Jak na chiński wynalazek nie jest źle ;) Raczej nikt z forum nie poleci Ci takiej jakości. Jeżeli jednak jesteś bardzo uparty to chociaż podaj jakie złoże tam wrzucili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dane techniczne spróbuje roższyfrowac a może uda mi sie je zeskanowac to wstawie ale najwczesniej jutro

A co Cię skłoniło do zakupu butli z głowicą, skoro nawet nie wiedziałeś jakie złoże będzie użytkowane? Przecież są różne sterowniki - czasowe, objętościowe, z diagnostyką, bez diagnostyki, z historią pracy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Cię skłoniło do zakupu butli z głowicą, skoro nawet nie wiedziałeś jakie złoże będzie użytkowane? Przecież są różne sterowniki - czasowe, objętościowe, z diagnostyką, bez diagnostyki, z historią pracy itp.

Nie mając dobranego złoża największym problemem może być zdolność głowicy do płukania złoża (jaki ma backwash) lub tego czy jest to głowica "tylko z płukaniem" czy regeneracyjna. Ale to się okaże jak będzie jakieś info o głowicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy cena 1600zł za zmiękczacz CENATURE 10 x 44” z 36l żywicy jonowymiennej i zaworem strerującym Canature BNT 265 jest dobrym rozwiązaniem w tej cenie?

To zależy do jakiej wody :)

Poza tym - tak jak Marczak pisał - tani, chiński system. Co do jakości to będzie loteria (ale masz większe szanse na wygraną niż w lotto) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź na poruszony przeze mnie problem. Dostałem wstępną wycenę na kompletne urządzenie SLIMLINE ECO + 17 - *2700 zł brutto. Co o tym myślisz ?

Kwestia gustu czy taka stylistyka się komuś podoba, ale technicznie w tej cenie możesz mieć duży zmiękczacz z dobrą głowicą i złożem. Ale Tobie nie jest potrzebny duży filtr - taki rozmiar by wystarczył, tylko nie w takiej cenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy cena 1600zł za zmiękczacz CENATURE 10 x 44” z 36l żywicy jonowymiennej i zaworem strerującym Canature BNT 265 jest dobrym rozwiązaniem w tej cenie?

To co znalazłem na stronie:

Dane techniczne:

 

- niebieski zbiornik filtracyjny o wymiarach 10 x 44” (średnica 25,4 cm x wysokość 112 cm),

- żywica zmiękczająca firmy Canature, 36 l;

- zawór sterujący Canature BNT 265,

- zawór mieszający, pozwalający na regulację twardości wody,

- by-pass – zawór obejściowy,

- zużycie soli tabletkowanej ok. 4 kg na jedną regenerację,

- regeneracja ekonomiczna, włączana objętościowo, czyli po przefiltrowaniu zaprogramowanej objętości wody,

- zestaw zawiera 1 worek soli tabletkowanej,

- przykładowo przy twardości ok. 300 mgCaCO3/l, zmiękczając do ok 60 mgCaCO3/l, regeneracja włączy się w nocy, po przefiltrowaniu ok. 7 m3 wody.

 

Nic więcej nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...