Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Serdecznie wszystkim dziękuje Na razie zawieszam temat .Z tego co już zrozumiałem to ta woda nie nadaje się do filtracji bez koagulacji i dopóki nie znajdzie sie jakiś tani sposób zmniejszenia jej utlenialności to jakoś trzeba z tym żyć ,a nawet gdyby zastosować któreś ze złóż które usuwa organike to bedzie to mało skuteczne i na niedługi czas a co za tym idzie kosztowne Jeżeli zajda jakieś inne sprzyjające okoliczności to na pewno tu wrócę Dzięki wszystkim zaangażowanym i kibicującym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Serdecznie wszystkim dziękuje Na razie zawieszam temat .Z tego co już zrozumiałem to ta woda nie nadaje się do filtracji bez koagulacji i dopóki nie znajdzie sie jakiś tani sposób zmniejszenia jej utlenialności to jakoś trzeba z tym żyć ,a nawet gdyby zastosować któreś ze złóż które usuwa organike to bedzie to mało skuteczne i na niedługi czas a co za tym idzie kosztowne Jeżeli zajda jakieś inne sprzyjające okoliczności to na pewno tu wrócę Dzięki wszystkim zaangażowanym i kibicującym.

Jest jeszcze jedna mozliwosc warta rozwazenia i sprawdzenia. Glebsza studnia.

Mozna popytac po okolicy, sprawdzic jakies mapy geodezyjne, wykonac nieinwazyjne badania geofizyczne, zeby sie dowiedzeic czy na wiekszej glebokosci jest szansa na wode.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Badanie drugie wykonane raz jeszcze po chlorowaniu studni.

 

Pierwsze badanie Drugie badanie

 

Mętność - 4,6 NTU - 6.5

Zapach - nieakceptowalny

Odczyn pH - 7,6 - drugi raz nie mierzony

Przewodność elektryczna w temp 25*C - 408 - drugi raz nie mierzony

Amonowy jon - 0,322 mg/l - 0.313

Azotany - < 0,170 mg/l - < 0,200

Azotyny - < 0,04 mg/l - < 0,04

Mangan - 92 ug/l - - 101

Żelazo - 1285 ug/l - - 1220

Twardość - 204 mg/l

Liczba bakterii grupy Coli - 17 w 100ml - 0

Liczba bakterii Escherichia Coli - 0 w 100ml - 0

Liczba paciorkowców kałowych - 10 w 100ml - 0

 

Drugie badanie dodatkowo:

Barwa - 57 mg/l Pt

Chlorki - 9,66 mg/l

Zasadowość - 3,6 mg/l

Siarczany - 27,9 mg/l

Ogólna liczba mikroorganizmów w 22*C(+- 2*C) w 1ml po 72h - 345

 

Codziennie pompuję studnię i zapach jest jej odrzucający...

 

Pompa głębinowa jest:

 

Belardi 4S15 1,1kW/230V

 

Parametry

Wydajność max: 90 l/min

Wysokość podnoszenia max: 110 m

Moc silnika: 1,1kW

Średnica króćca tłocznego: 1 1/4"

Średnica pompy: 100 mm

Zasilanie: 230V

 

Jest kanalizacja miejska.

Kotłownia - 2m2 x 2,65h przeznaczone na uzdatnianie wody.

 

Jaki zbiornik ocynkowany kupić 100,200,300,500 czy 1000l? Wolałbym 300l ale jak trzeba to i 500l lub awaryjnie 1000l

Jaki inżektor?

Jaką stację z jakim złoże z w pełni automatyczną głowicą sterującą?

Do tego zmiękczacz wody.

Interesują mnie niskie koszty eksploatacji w skali roku.

Nie chcę chińczyków.

 

Kupić całość chcę po niedzieli.

 

Liczę na konkretne propozycje. Jestem z Siedlec na Mazowszu. Chętnie oferty na forum lub priv.

Ewentualnie polecane firmy?

 

qbek17

Jastrząb

 

qbek17 "...Koszt standardowego zmiękczacza na cały dom (oczywiście to zależy od wydajności) wynosi ok 1500-2500 PLN..."

 

Wy jesteście z Warszawy. Doradźcie gdzie mogę kupić coś w tym rejonie. Interesuje mnie całość z niezbędnym osprzętem?

 

Pozdrawiam

Raźny

Edytowane przez Raźny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni

 

po lekturze wątku i uznaniu fachowości porad zamieszczonych (szacunek) zamieszczam swoja prośbę o poradę.

 

10 lat temu badanie bakteriologiczne i fizykochemiczne wody z własnego ujęcia wykazało wodę raczej w normie (pH 7,32; twardość 160 mg/dm3;) poza żelazem 0,4 mg/dm3 i manganem 0,13 mg/dm3. Po zebraniu ofert zdecydowałem się w 2004 na zestaw filtr mechaniczny Epurion A 32-2, zmiękczacz Galaxy 35/800 i filtr węglowy Centrifuges NW 32 TE. Jak napisałem ujęcie mam własne, hydrofor ZWB Hydro-Vacuum, szambo szczelne, użytkowanie normalne rodziny czteroosobowej.

 

Działało to wszystko dobrze, testy wody PO całym powyższym zestawie, z kranu, były OK chociaż woda była zmiękczona maksymalnie. Niestety ostatnio mimo wymiany żywicy, węgla itp. zestaw się już nie wyrabia i wyniki z kranu są takie - twardość 50 mg/l; żelazo 0,26 mg/dm3; mangan 0,092 mg/dm3; pH 7,8; zapach nieakceptowalny (?!), dane z SanEpidu.

 

Poradźcie proszę co powinienem zrobić - wymienić zmiękczacz na nowy/lepszy czy postawić osobno odżelaziacz/odmanganiacz który raz na zawsze mi ten problem rozwiąże? Jeśli to drugie to jakie polecicie ? Wolałbym uniknąć chałupniczych wynalazków jak i podrób.

 

Pytanie drugie - czy ktoś może polecić porządnego serwisanta tych urządzeń, takiego co raz do roku podjedzie filtr sprawdzi/przepłucze, węgiel wymieni itp, swoje parę złotych weźmie, a i porządek po sobie zostawi.... Lokalizacja to Warszawa na linii otwockiej.

 

z pozdrowieniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wlasnie zalogowalem sie na forum i jeszcze nie wiem jak sie tu poruszac. Odebralem dzisiaj wyniki badan bakteriologicznych wody ze studni. Osoba wykonujaca badanie oswiadczyła ze woda kategorycznie nie nadaje sie do picia nawet po przegotowaniu. Troche sie przeraziłem. Oto wyniki:

-Liczba bakterii grupy Coli - 14 w 100ml

-Liczba bakterii Escherichia Coli - 14 w 100ml

Co powinienem teraz zrobic? Lada dzien mam zamiar wprowadzic sie do domu. Zauwazyłem ze u Ciebie pomoglo chlorowanie. Choc tak jak mowie nie znam sie na tym. Jak to wygląda praktycznie? prosze o pomoc. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni

 

po lekturze wątku i uznaniu fachowości porad zamieszczonych (szacunek) zamieszczam swoja prośbę o poradę.

 

10 lat temu badanie bakteriologiczne i fizykochemiczne wody z własnego ujęcia wykazało wodę raczej w normie (pH 7,32; twardość 160 mg/dm3;) poza żelazem 0,4 mg/dm3 i manganem 0,13 mg/dm3. Po zebraniu ofert zdecydowałem się w 2004 na zestaw filtr mechaniczny Epurion A 32-2, zmiękczacz Galaxy 35/800 i filtr węglowy Centrifuges NW 32 TE. Jak napisałem ujęcie mam własne, hydrofor ZWB Hydro-Vacuum, szambo szczelne, użytkowanie normalne rodziny czteroosobowej.

 

Działało to wszystko dobrze, testy wody PO całym powyższym zestawie, z kranu, były OK chociaż woda była zmiękczona maksymalnie. Niestety ostatnio mimo wymiany żywicy, węgla itp. zestaw się już nie wyrabia i wyniki z kranu są takie - twardość 50 mg/l; żelazo 0,26 mg/dm3; mangan 0,092 mg/dm3; pH 7,8; zapach nieakceptowalny (?!), dane z SanEpidu.

 

Poradźcie proszę co powinienem zrobić - wymienić zmiękczacz na nowy/lepszy czy postawić osobno odżelaziacz/odmanganiacz który raz na zawsze mi ten problem rozwiąże? Jeśli to drugie to jakie polecicie ? Wolałbym uniknąć chałupniczych wynalazków jak i podrób.

 

Pytanie drugie - czy ktoś może polecić porządnego serwisanta tych urządzeń, takiego co raz do roku podjedzie filtr sprawdzi/przepłucze, węgiel wymieni itp, swoje parę złotych weźmie, a i porządek po sobie zostawi.... Lokalizacja to Warszawa na linii otwockiej.

 

z pozdrowieniami

Po pierwsze - nie ma takiego urządzenia, które załatwi temat "raz na zawsze".

 

Czy wiesz coś na temat żywicy jaka została użyta? Jaki węgiel? Co to za zapach (jakiś konkretny)? Czy najpierw zrobiłeś badania wody, a później wymianę złoża czy odwrotnie? Czy masz hydrofor/napowietrzanie? Czy coś jeszcze się zmieniło w ostatnim czasie (np. wyższy poziom wód)?

Ogólnie ten zestaw, który masz nie jest przeznaczony do usuwania żelaza i manganu. Jeśli to robił to był to efekt uboczny... Oczywiście możesz od razu postawić odżelaziacz (i raczej problem z żelazem i manganem zniknie) ale będzie to kosztowało. Poza tym trzeba go dobrać (sprawdzić pompę i inne parametry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wlasnie zalogowalem sie na forum i jeszcze nie wiem jak sie tu poruszac. Odebralem dzisiaj wyniki badan bakteriologicznych wody ze studni. Osoba wykonujaca badanie oswiadczyła ze woda kategorycznie nie nadaje sie do picia nawet po przegotowaniu. Troche sie przeraziłem. Oto wyniki:

-Liczba bakterii grupy Coli - 14 w 100ml

-Liczba bakterii Escherichia Coli - 14 w 100ml

Co powinienem teraz zrobic? Lada dzien mam zamiar wprowadzic sie do domu. Zauwazyłem ze u Ciebie pomoglo chlorowanie. Choc tak jak mowie nie znam sie na tym. Jak to wygląda praktycznie? prosze o pomoc. Marcin

Poczytaj forum - był dość dokładny opis chlorowania studni i całej zabawy z pomiarami po takim zabiegu.

Poza tym - podaj parametry fizykochemiczne wody... one się nie zmienią po chlorowaniu. Jeśli wszystko jest OK i problemem są tylko bakterie to sprawa jest dosyć prosta... lampa UV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametrow fizykochemicznych nie mam gdyz Panie z Sanepidu ktore przyjmowaly wniosek same - co dziwne bardzo- nie wiedzialy do konca ktore badania nalezy zrobic. I zrobily tylko odnosnie bakterri.Jesli mowisz ze sprawa jest dosc prosta- gdy parametry fizykochemiczne beda dobre- to troche sie uspokoilem. Poczytam wszystko co sie da i ewentualnie bede pisal. dzieki bardzo. Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - nie ma takiego urządzenia, które załatwi temat "raz na zawsze".

 

Czy wiesz coś na temat żywicy jaka została użyta? Jaki węgiel? Co to za zapach (jakiś konkretny)? Czy najpierw zrobiłeś badania wody, a później wymianę złoża czy odwrotnie? Czy masz hydrofor/napowietrzanie? Czy coś jeszcze się zmieniło w ostatnim czasie (np. wyższy poziom wód)?

Ogólnie ten zestaw, który masz nie jest przeznaczony do usuwania żelaza i manganu. Jeśli to robił to był to efekt uboczny... Oczywiście możesz od razu postawić odżelaziacz (i raczej problem z żelazem i manganem zniknie) ale będzie to kosztowało. Poza tym trzeba go dobrać (sprawdzić pompę i inne parametry).

 

Dzięki za odzew, odpowiedzi na pytania po kolei:

 

Żywica - w tym roku wymieniono mi wkład na Indion 225 NaF Resin Media.

 

Węgiel - wiem tylko że aktywny... Opakowania ani certyfikatu nie sprawdzałem

 

Zapach - jak napisałem nieakceptowalny to był na analizie z Sanepid. Dla mnie jest akceptowalny, trochę taki metaliczny. Od razu dodam, że siarkowodór, amoniak itp. są w normie, a nawet w dolnych zakresach normy. Dawniej był większy problem z zapachem, ale po wymianie w zasobniku anody na tytanową kilka lat temu, problem ten prawie zniknął.

 

Badania wody - robiłem kilka razy od 2004, ostatnie badanie które podałem zrobiłem w tym roku tydzień po wymianie żywicy i węgla i jest to wynik z kranu na końcu łańcucha wszystkich urządzeń. W ostatnim okresie zmian w wodzie ani ja ani sąsiedzi nie zauważyliśmy.

 

Hydrofor - ZBW.5 Hydro-Vacuum z jednej strony podłączony do pompy głębinowej z drugiej do zestawu filtrów, czy napowietrza to nie wiem, nie znalazłem niczego w opisie urządzenia o takiej funkcjonalności.

 

Co do dalszego ciągu, to zdaje sobie sprawę, że usuwanie Fe/Mn to nie jest główny efekt działania zmiękczacza dlatego poważnie rozważam kupno odżelaziacza. Jakieś wskazówki / naprowadzenie ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywica - w tym roku wymieniono mi wkład na Indion 225 NaF Resin Media.

Węgiel - wiem tylko że aktywny... Opakowania ani certyfikatu nie sprawdzałem

Indion to jeden z jonitów o najniższej cenie. Podobnie z jego jakością. A idąc dalej tą drogą - zakładałbym najtańszy węgiel, prawdopodobnie Organosorb 10.

Ja bym tu widział dwie możliwości:

1) Jonit jest jeszcze niedopłukany i sieje zanieczyszczeniami i zapachem (tanie jonity często wymagają długiego płukania bo zaoszczędzono na płukaniu po produkcji).

2) Jonit i węgiel są na tyle marnej jakości, że (mimo wypłukania) po prostu sobie nie radzą. To tylko teoria, zazwyczaj nowy jonit i węgiel działają poprawnie (może krócej niż powinny, ale na początku zazwyczaj jest OK).

 

Co dalej to Twoja decyzja. Możesz dostawiać odżelaziacz (ale z regeneracją chemiczną, bo napowietrzania nie masz - hydrofor jest przeponowy). Możesz też wymienić złoże na multifunkcyjne. Możesz też poczekać i zobaczyć czy się Indion z węglem "wpracują".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Co dalej to Twoja decyzja. Możesz dostawiać odżelaziacz (ale z regeneracją chemiczną, bo napowietrzania nie masz - hydrofor jest przeponowy). Możesz też wymienić złoże na multifunkcyjne. Możesz też poczekać i zobaczyć czy się Indion z węglem "wpracują".

Najbezpieczniej moim zdaniem będzie wymienić złoże na multifunkcyjne. Pozostaje tylko pytanie - czy określona objętość złoża (dopasowana do paramterów wody) wejdzie do obecnej butli uzdatniającej. Nie mogę nigdzie znaleźć info o zmiękczaczu Galaxy 35/800...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Google znajduje jeden taki egzemplarz... chyba na Ukrainie ;) Podobno ma 35 litrów złoża, a z opisu (google translator więc może być niezbyt trafny) wynika, że regeneracja jest przeciwprądowa. Prawdopodobnie ma zbiornik 10x35. Przy wymianie złoża na multifunkcyjne trzeba by się pobawić ze sterownikiem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

Jutro będę montował w domu wodomierz i chciałbym się dowiedzieć jakie filtry wypadałoby zastosować. Czy konieczne jest robienie badań wody w przypadku wody z wodociągu? Jeżeli tak to jakich? Oni chyba powinni coś robić? Jakie filtry mogę zastosować "w ciemno", aby poprawić jakość wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

Jutro będę montował w domu wodomierz i chciałbym się dowiedzieć jakie filtry wypadałoby zastosować. Czy konieczne jest robienie badań wody w przypadku wody z wodociągu? Jeżeli tak to jakich? Oni chyba powinni coś robić? Jakie filtry mogę zastosować "w ciemno", aby poprawić jakość wody?

"Oni" muszą robić badania i je robią. Na swojej stronie internetowej powinni je publikować, a jeśli tego nie robią to jak już będziesz ich klientem to masz prawo wglądu w wyniki (oni muszą ci je udostępnić). Zapewne wszystko będzie w normie, więc nic nie musisz filtrować. Woda "w normie" nie musi być wodą idealną - może być bardzo twarda i powodować dużo uciążliwych osadów i nadal być w normie.

W ciemno nie ma co montować filtrów. Zajrzyj na stronę wodociągów i sprawdź wyniki badań. Jeśli chcesz wodę zmiękczyć to przygotuj się na zmiękczacz (możesz zrobić od razu miejsce pod instalację). Do tego nigdy nie zaszkodzi jakiś filtr mechaniczny (choćby najprostszy) - przy jakimkolwiek remoncie lub awarii sieci wodociągowej taki filtr zatrzyma większość syfu płynącego w rurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zastanawiam się nad wierceniem studni głębinowej. Jaki może być całkowity koszt takiej studni z pompami i uzdatniaczem wody?

Może być ogromny... ale wcale nie musi :)

Twoje pytanie jest tak ogólne jakbyś pytał "ile kosztuje samochód?". Jeśli oczekujesz konkretnej odpowiedzi - zadaj konkretne pytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zastanawiam się nad wierceniem studni głębinowej. Jaki może być całkowity koszt takiej studni z pompami i uzdatniaczem wody?

 

Tak od 3 do 30tys?

 

Metr wiercenia zaleznie od regionu waha sie od 100PLN do pewnie 300-400PLN

Wode mozesz miec na 15m a mozesz miec na 100m

Pompe mozesz kupic za 400PLN a mozesz i za 6000PLN

Woda moze sie nadawac do picia, albo wymagac parostopniowego uzdatniania za 10.000

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...