Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witam,

 

Posiadam studnie glebinowa 44m, zbiornik hydroforowy z wymiennym workiem gumowym VAV 150 (150 litrów pionowy), pompa 3Ti20 230V IBO 3Ti-20 - wydajność max 45 l/m (2,7m3/h), ciśnienie max 8,6 bar.

 

Zużycie wody małe, 3-4 osoby, szacuje ze nie wiecej niż 1,5 m3 na tydzień.

 

Badanie wodu wykazuje podwyższone poziomy zelaza i manganu:

 

Metność: 46 NTU

pH: 7.3

Przewodność elektryczna właściwa 634

Amonowy jon 0.099 mg/dm3

Azotyny 0.023 mg/dm3

Azotany 0.180 mg/dm3

Mangan 352 ug/dm3

Zelazo 3838 ug/dm3

 

Firmy zajmujące sie sprzedarzą rządzeń do uzdatniania wodeyzłożyły mi oferty.

 

Wiekszosc firm oferuje coś w stylu (opcja 1):

 

1. filtr mechaniczny

2. filtr węglowy (np viessmann aquacarbon, COSMOWATER CARBON)

3. urzadzenie wielofunkcujne - odzelazniacz/odmanganiacz/zmiekczacz (np. COSMOWATER PLUS, viessman Aquamix, aqua-soft Aqua Multi)

 

Sa tez oferty w stylu (opcja 2):

 

1. filtr mechaniczny

2. odżelażniacz na zlożu Greensand (np. Optimo 130, 56dm3 zloza, glowica Logix lub ODŻELAZIACZ SPECJALIST R, przepływ 0,5m3/h SP-R-1044, głowica RX, 17dm złoża)

 

Mam następujące pytania:

 

1.

 

Czy filtr węglowy jest mi do czegokolwiek potrzebny skoro woda jest ze studni i nie zawiera chloru ?

 

2.

 

Czy przy tej ilości żelaza/manganu wystarczy mi tzw. urzadzenie wielofunkcujne (pkt 3 z opci 1). Czy są to urządzenia wykorzystujące złoże Crystal Right (CR)?

 

3.

 

Czy CR poradzi sobie z taką ilością Fe/Mn jaką mam? Jeżeli tak to czy wystarczy 25 litrów złoża ?

 

4.

 

Czy jeżeli CR nie podała tej ilości Fe/Mn to czy jedyną opcją jest dla mnie Greensand ?

 

Jaką ilośc złoża potrzebuje ?

 

5.

 

Czy jeżeli ani CR ani Greensand to czy warto inwestować w kolumne Greensand + CR (lub ewentualnie sam zmiekczacz) ?

 

Dziękuje za rady,

Lukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Posiadam studnie glebinowa 44m, zbiornik hydroforowy z wymiennym workiem gumowym VAV 150 (150 litrów pionowy), pompa 3Ti20 230V IBO 3Ti-20 - wydajność max 45 l/m (2,7m3/h), ciśnienie max 8,6 bar.

 

Nie podałeś na jakiej głębokości jest pompa albo lustro wody, ale zakładając że pompa pompuje 30 metrów w górę i potrzebujesz ciśnienia ok 3 bar, to wydajność pompy wynosi 23 l/min (1,4 m3/h).

 

Zużycie wody małe, 3-4 osoby, szacuje ze nie wiecej niż 1,5 m3 na tydzień.

 

Badanie wodu wykazuje podwyższone poziomy zelaza i manganu:

 

Metność: 46 NTU

pH: 7.3

Przewodność elektryczna właściwa 634

Amonowy jon 0.099 mg/dm3

Azotyny 0.023 mg/dm3

Azotany 0.180 mg/dm3

Mangan 352 ug/dm3

Zelazo 3838 ug/dm3

Nie masz badania twardości? Co robisz ze ściekami (szambo/oczyszczalnia biologiczna/kanalizacja)?

 

Firmy zajmujące sie sprzedarzą rządzeń do uzdatniania wode złożyły mi oferty.

 

Wiekszosc firm oferuje coś w stylu (opcja 1):

 

1. filtr mechaniczny

2. filtr węglowy (np viessmann aquacarbon, COSMOWATER CARBON)

3. urzadzenie wielofunkcujne - odzelazniacz/odmanganiacz/zmiekczacz (np. COSMOWATER PLUS, viessman Aquamix, aqua-soft Aqua Multi)

 

Sa tez oferty w stylu (opcja 2):

 

1. filtr mechaniczny

2. odżelażniacz na zlożu Greensand (np. Optimo 130, 56dm3 zloza, glowica Logix lub ODŻELAZIACZ SPECJALIST R, przepływ 0,5m3/h SP-R-1044, głowica RX, 17dm złoża)

 

Odpuść sobie głowice RX, weź porządny sprzęt - np. Clack, Autotrol, Fleck. 17 litrów złoża to też trochę mało... w zbiorniku o średnicy 10" to ledwie 30 cm wysokości złoża. Powinno być minimum 2x tyle.

 

Mam następujące pytania:

 

1. Czy filtr węglowy jest mi do czegokolwiek potrzebny skoro woda jest ze studni i nie zawiera chloru ?

Nie jest.

 

2. Czy przy tej ilości żelaza/manganu wystarczy mi tzw. urzadzenie wielofunkcujne (pkt 3 z opcji 1). Czy są to urządzenia wykorzystujące złoże Crystal Right (CR)?

Teoretycznie wystarczy (ale to zależy od rozmiaru filtra). Ale dla tych złóż istotna jest twardość wody, a tej brakuje w badaniu.

Oferowane urządzenia nie zawierają złoża Crystal-Right tylko żywice multifunkcyjne. Są to mieszanki różnych jonitów (anionity, kationity, inerty) i inny materiałów filtracyjnych.

 

3. Czy CR poradzi sobie z taką ilością Fe/Mn jaką mam? Jeżeli tak to czy wystarczy 25 litrów złoża ?

CR jest sprzedawany w workach po 28,3 l i to jest minimalna ilość jaką można stosować. Jednak w twoim przypadku nie liczyłbym, że najmniejszy filtr wielofunkcyjny (nie tylko z CR) sobie poradzi - masz sporo żelaza i niezbyt wysokie pH. Jeśli byś koniecznie chciał stosować CR to MUSISZ sprawdzić twardość.

 

4. Czy jeżeli CR nie podała tej ilości Fe/Mn to czy jedyną opcją jest dla mnie Greensand ? Jaką ilośc złoża potrzebuje ?

Nie jest jedyną opcją. Są jeszcze odżelaziacze bez regeneracji chemicznej, ale zazwyczaj wymagają napowietrzania. Wymagałoby to zmiany hydrofora (na bezprzeponowy) i pompy (na mocniejszą). Zależnie od tego co robisz ze ściekami można dobierać tańsze rozwiązanie. Ilość złoża zależy od rodzaju złoża - to już kolejny etap.

 

5. Czy jeżeli ani CR ani Greensand to czy warto inwestować w kolumne Greensand + CR (lub ewentualnie sam zmiekczacz) ?

Żeby cokolwiek powiedzieć o zmiękczaczu trzeba najpierw znać twardość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

przymierzam się do wykonania studni głębiowej (Warszawa Białołęka) i prosiłbym Was o podanie orientacyjnego kosztu takiej przyjemności. Chodzi mi o całkowity koszt: materiał + robocizna - wiercenie, instalacja i podłączenie pompy, wprowadzenie rury do budynku (pod fundamentem). Pompę jedynie kupię sam. Od sąsiadów wiem, że woda jest na głębokości ok. 12m. Wykop na długości ok. 25m i głębokości 1,4m (piasek, więc nie kopie się ciężko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

przymierzam się do wykonania studni głębiowej (Warszawa Białołęka) i prosiłbym Was o podanie orientacyjnego kosztu takiej przyjemności. Chodzi mi o całkowity koszt: materiał + robocizna - wiercenie, instalacja i podłączenie pompy, wprowadzenie rury do budynku (pod fundamentem). Pompę jedynie kupię sam. Od sąsiadów wiem, że woda jest na głębokości ok. 12m. Wykop na długości ok. 25m i głębokości 1,4m (piasek, więc nie kopie się ciężko).

 

Koszt wiercenia studni to 150-300 zł za 1 metr ( ja płaciłem 150 zł z materiałem - rura 160mm). Pompa to koszt ok 600-1200 zł (chyba że jakaś firmowa np. grundfoss to koszt o wiele większy), do tego hydrofor lub zbiornik przeponowy ok. 1000 zł (wybór ma wpływ na późniejsze ewentualne uzdatnianie wody), wyłącznik LC ok. 150 zł, zależnie od preferencji można wykonać obudowę studni (koszt 500 - 1000 zł) i zastosować szczelną głowicę do rury studziennej (koszt ok 150-200 zł), koszt rury PE między studnią a domem to ok. 250 zł + kształtki i zawory (ilość zależy od montażu ), nie wiem ile firmy biorą za położenie rury od studni do domu bo u siebie robiłem to sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa to koszt ok 600-1200 zł (chyba że jakaś firmowa np. grundfoss to koszt o wiele większy), do tego hydrofor lub zbiornik przeponowy ok. 1000 zł (wybór ma wpływ na późniejsze ewentualne uzdatnianie wody)

Pompa ma też duży wpływ na ewentualne uzdatnianie. Oszczędzisz na pompie, a za miesiąc może się okazać, że musisz ją wymienić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ma też duży wpływ na ewentualne uzdatnianie. Oszczędzisz na pompie, a za miesiąc może się okazać, że musisz ją wymienić...

Masz rację tylko wybór pompy zależy też od zasobności portfela. Ja osobiście nie porwałbym się na zakup grundfossa czy wilo do studni na potrzeby domku jednorodzinnego. Co innego oczywiście jeśli chodzi o zastosowania tzw. przemysłowe. Jeśli chodzi Ci o parametry pompy na cele uzdatniania to jak najbardziej trzeba pompę przewymiarować zarówno dla inżektora napowietrzającego jak i potrzeb płukania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś na jakiej głębokości jest pompa albo lustro wody, ale zakładając że pompa pompuje 30 metrów w górę i potrzebujesz ciśnienia ok 3 bar, to wydajność pompy wynosi 23 l/min (1,4 m3/h).

 

 

Nie masz badania twardości? Co robisz ze ściekami (szambo/oczyszczalnia biologiczna/kanalizacja)?

 

W sklepie akwarystycznym zrobiono mi dodatkowe badania (6 pomiarów), wyniki poniżej:

 

Twardość wody: 21 stopni niemieckich (woda twarda).

 

Dodatkowo zbadano pH i wyszło 8.4 (wynik badania z sanepidu 7.3)

 

kh (stabilność pH wody) wskazuje 20°

 

Ścieki odprowadzam do szamba.

 

Co do mętności to wygląda to tak, że woda jest metna od momentu pobrania.

 

W momencie pobierania z kranu w wodzie jest duzo pecherzyków powietrza na górze naczynia co sprawia wrazenie ze woda jest bardziej metna na poczatku, wolne wlewanie troche redukuje to wrazenie. Na dole naczynia gdzie nie ma pecherzykow powierza metnosc mniej wiecej taka jak po ustaniu sie wody.

 

 

Reasumując:

 

Mam podwyższoną zawartośc Fe i Mn:

 

Mangan 352 ug/dm3

Zelazo 3838 ug/dm3

 

Woda twarda: 21 st. niemieckich

 

Dodatkowo woda jest mętna: 46 NTU

 

Mam słabą pompe jak na głębokośc studni (>40 m, lustro okolo 30m), hydrofor przeponowy więc wybór mam ograniczony.

 

Proszę o pradę co w moim przypadku jest najlepszą opcją:

 

- żywica jonowowymienna (żywice multifunkcyjne)

- Greensand + zmiekczacz

- Cristal Right

 

?

 

Odpuść sobie głowice RX, weź porządny sprzęt - np. Clack, Autotrol, Fleck. 17 litrów złoża to też trochę mało... w zbiorniku o średnicy 10" to ledwie 30 cm wysokości złoża. Powinno być minimum 2x tyle.

 

 

Nie jest.

 

 

Teoretycznie wystarczy (ale to zależy od rozmiaru filtra). Ale dla tych złóż istotna jest twardość wody, a tej brakuje w badaniu.

Oferowane urządzenia nie zawierają złoża Crystal-Right tylko żywice multifunkcyjne. Są to mieszanki różnych jonitów (anionity, kationity, inerty) i inny materiałów filtracyjnych.

 

 

CR jest sprzedawany w workach po 28,3 l i to jest minimalna ilość jaką można stosować. Jednak w twoim przypadku nie liczyłbym, że najmniejszy filtr wielofunkcyjny (nie tylko z CR) sobie poradzi - masz sporo żelaza i niezbyt wysokie pH. Jeśli byś koniecznie chciał stosować CR to MUSISZ sprawdzić twardość.

 

 

Nie jest jedyną opcją. Są jeszcze odżelaziacze bez regeneracji chemicznej, ale zazwyczaj wymagają napowietrzania. Wymagałoby to zmiany hydrofora (na bezprzeponowy) i pompy (na mocniejszą). Zależnie od tego co robisz ze ściekami można dobierać tańsze rozwiązanie. Ilość złoża zależy od rodzaju złoża - to już kolejny etap.

 

 

Żeby cokolwiek powiedzieć o zmiękczaczu trzeba najpierw znać twardość.

 

Tak jak wyżej: 21 st. niemieckich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś na jakiej głębokości jest pompa albo lustro wody, ale zakładając że pompa pompuje 30 metrów w górę i potrzebujesz ciśnienia ok 3 bar, to wydajność pompy wynosi 23 l/min (1,4 m3/h).

 

 

Nie masz badania twardości? Co robisz ze ściekami (szambo/oczyszczalnia biologiczna/kanalizacja)?

 

 

 

Odpuść sobie głowice RX, weź porządny sprzęt - np. Clack, Autotrol, Fleck. 17 litrów złoża to też trochę mało... w zbiorniku o średnicy 10" to ledwie 30 cm wysokości złoża. Powinno być minimum 2x tyle.

 

 

Nie jest.

 

 

Teoretycznie wystarczy (ale to zależy od rozmiaru filtra). Ale dla tych złóż istotna jest twardość wody, a tej brakuje w badaniu.

Oferowane urządzenia nie zawierają złoża Crystal-Right tylko żywice multifunkcyjne. Są to mieszanki różnych jonitów (anionity, kationity, inerty) i inny materiałów filtracyjnych.

 

 

CR jest sprzedawany w workach po 28,3 l i to jest minimalna ilość jaką można stosować. Jednak w twoim przypadku nie liczyłbym, że najmniejszy filtr wielofunkcyjny (nie tylko z CR) sobie poradzi - masz sporo żelaza i niezbyt wysokie pH. Jeśli byś koniecznie chciał stosować CR to MUSISZ sprawdzić twardość.

 

 

Nie jest jedyną opcją. Są jeszcze odżelaziacze bez regeneracji chemicznej, ale zazwyczaj wymagają napowietrzania. Wymagałoby to zmiany hydrofora (na bezprzeponowy) i pompy (na mocniejszą). Zależnie od tego co robisz ze ściekami można dobierać tańsze rozwiązanie. Ilość złoża zależy od rodzaju złoża - to już kolejny etap.

 

 

Żeby cokolwiek powiedzieć o zmiękczaczu trzeba najpierw znać twardość.

 

W sklepie akwarystycznym zrobiono mi dodatkowe badania (6 pomiarów), wyniki poniżej:

 

Twardość wody: 21 stopni niemieckich (woda twarda).

 

Dodatkowo zbadano pH i wyszło 8.4 (wynik badania z sanepidu 7.3)

 

kh (stabilność pH wody) wskazuje 20°

 

Ścieki odprowadzam do szamba.

 

Co do mętności to wygląda to tak, że woda jest metna od momentu pobrania.

 

W momencie pobierania z kranu w wodzie jest duzo pecherzyków powietrza na górze naczynia co sprawia wrazenie ze woda jest bardziej metna na poczatku, wolne wlewanie troche redukuje to wrazenie. Na dole naczynia gdzie nie ma pecherzykow powierza metnosc mniej wiecej taka jak po ustaniu sie wody.

 

 

Reasumując:

 

Mam podwyższoną zawartośc Fe i Mn:

 

Mangan 352 ug/dm3

Zelazo 3838 ug/dm3

 

Woda twarda: 21 st. niemieckich

 

Dodatkowo woda jest mętna: 46 NTU

 

Mam słabą pompe jak na głębokośc studni (>40 m, lustro okolo 30m), hydrofor przeponowy więc wybór mam ograniczony.

 

Proszę o pradę co w moim przypadku jest najlepszą opcją:

 

- żywica jonowowymienna (żywice multifunkcyjne)

- Greensand + zmiekczacz

- Cristal Right

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pradę co w moim przypadku jest najlepszą opcją:

 

- żywica jonowowymienna (żywice multifunkcyjne)

- Greensand + zmiekczacz

- Cristal Right

Jeśli nie zmieniasz pompy ani hydroforu to w zasadzie jedyną i najlepszą opcją będzie Greensand + żywica multifunkcyjna. Twoja pompa ma szansę (na granicy) wypłukać greensand w butli 10x54. To może być trochę za mało na całe żelazo i mangan, więc na drugim stopniu dałbym multijonit do zmiękczania i usuwania resztek żelaza/manganu.

Opcja z CR to minimum filtr 13x54, a koszt takiego będzie wysoki, a pewności nie ma (masz wysoką twardość, a CR najpierw ściąga twardość, a w dalszej kolejności żelazo i mangan).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zmieniasz pompy ani hydroforu to w zasadzie jedyną i najlepszą opcją będzie Greensand
Ja jak zwykle zachecam do policzenia ile kosztuje nowy hydrofor, a ile rocznie bedzie kosztowal nadmanganian do greensandu oraz te ciut wiecej sciekow (a przy szambie scieki drogie). Jesli nie ma krotkotermonowych nadziei na wodociag, to wymiana hydroforu i zastosowanie zloza plukanego woda, bedzie tansze juz w perspektywie 2-3 lat.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak zwykle zachecam do policzenia ile kosztuje nowy hydrofor, a ile rocznie bedzie kosztowal nadmanganian do greensandu oraz te ciut wiecej sciekow (a przy szambie scieki drogie). Jesli nie ma krotkotermonowych nadziei na wodociag, to wymiana hydroforu i zastosowanie zloza plukanego woda, bedzie tansze juz w perspektywie 2-3 lat.

 

 

marcin

 

Pytanie: Czy urzadzenie uzdatniajace pracujeace na zlozu Greensand mozna przeksztalcic na pracujace na innmy zlozu np Birma wymieniajac jedynie zloze ?

 

Czy istnieje koniecznosc wymiany glowicy lub/i innych podzespolow ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: Czy urzadzenie uzdatniajace pracujeace na zlozu Greensand mozna przeksztalcic na pracujace na innmy zlozu np Birma wymieniajac jedynie zloze ?

 

Czy istnieje koniecznosc wymiany glowicy lub/i innych podzespolow ?

W przypadku glowicy Clack, mozna to zrobic. Kwestia zmiany programu zeby pominac krok regeneracji i powtornego plukania.

Zgaduje, ze w innych glowicach tez to mozna zrobic.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o pomoc w doborze urządzeń i złoża.

Woda z wodociągu gminnego, w domu 3 osoby. Dom dopiero w budowie, znajomi mieszkający obok twierdzą, że woda bardzo zażelaziona, po rozmowie w gminie usłyszałem, Jak wychodzi norma na mangan przekroczona to płuczemy filtry i jest ok. Dysponuję 2 wynikami badań, za dwa tygodnie dostanę najświeższe. W historycznych wynikach gminnych pojawia się sporadycznie coli. ;[

 

Wyniki z gminy:

Mętność: 0,5 NTU

pH: 7.6

Przewodność elektryczna właściwa 369

Amonowy jon 1,75 mg/l

Azotyny 0.06 mg/l

Azotany 5 mg/l

Mangan 471 ug/l

Żelazo 100 ug/l

 

Najświeższe

Jon amonowy 0,06 mg/l

 

Moje wyniki:

Żelazo 225 ug/l

Jon amonowy 0,083 mg/l

Azotany 0,54 mg/l

 

Proszę o podpowiedź jakie złoże i zbiornik do niego. Czy wystarczy jeden czy będę musiał zakupić dwa.

pozdrawiam serdecznie

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o pomoc w doborze urządzeń i złoża.

Woda z wodociągu gminnego, w domu 3 osoby. Dom dopiero w budowie, znajomi mieszkający obok twierdzą, że woda bardzo zażelaziona, po rozmowie w gminie usłyszałem, Jak wychodzi norma na mangan przekroczona to płuczemy filtry i jest ok. Dysponuję 2 wynikami badań, za dwa tygodnie dostanę najświeższe. W historycznych wynikach gminnych pojawia się sporadycznie coli. ;[

 

Wyniki z gminy:

Mętność: 0,5 NTU

pH: 7.6

Przewodność elektryczna właściwa 369

Amonowy jon 1,75 mg/l

Azotyny 0.06 mg/l

Azotany 5 mg/l

Mangan 471 ug/l

Żelazo 100 ug/l

 

Najświeższe

Jon amonowy 0,06 mg/l

 

Moje wyniki:

Żelazo 225 ug/l

Jon amonowy 0,083 mg/l

Azotany 0,54 mg/l

 

Proszę o podpowiedź jakie złoże i zbiornik do niego. Czy wystarczy jeden czy będę musiał zakupić dwa.

pozdrawiam serdecznie

Robert

Z takimi wynikami to ciężko cokolwiek dobrać... są niepełne i niespójne, ale nie tragiczne. Raczej nie będzie potrzeby dwóch stopni.

Ogólnie to wodociągi (czy to miejskie czy gminne) muszą wodę sprowadzić do normy. Jeśli norma jest przekroczona to walisz do nich i oni "muszą" to poprawić. Jeśli chcesz mieć swoje prywatne zabezpieczenie to musisz zbadać wodę u siebie, a nie na początku wodociągu. I badanie powinno być pełne, a nie tylko wybiórczo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam co polecacie aby zmiekczyc wode w domu czy nadaja się filtr ynarurowe takie BIGBLUE ?? 10 czy20 cali ??? cz ytylko cala stacja wchodz iw gre ? może jakies doświadczenia macie ?

Doświadczenie mówi, że do zmiękczania całej wody w domu, filtry narurowe się nie nadają - koszty są zbyt wysokie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

co moglym zainstalowac dla wody o takich parametrach:

 

pH - 7,7

Jon amonowy - 1,353 mg/l

Azotyny - ponizej 0,040

Twardosc ogolna - 200 mg CaCO3/l

Zelazo - 190 ug/l

 

Trzy osoby w domu. Zbiornik hydroforowy 300l otwarty, Wydajnosc pompy ok 40l/min. Kanalizacja miejska.

 

Pozdrawiam,

Artur

Czy te wyniki są dla wody po zbiorniku hydroforowym czy przed?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...