Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

proszę o informację odnośnie uzdatniania wody o parametrach:

 

Twardość 419

MN 1,22

Fe ogólne 9,4

Fe II 8,7

Azotyny nie oznaczono

Azotany 5,9

Mętność 62

Barwa 6

pH 7

 

Taką wodę można uzdatnić tak by można było ją wykorzystać do celów sanitarnych oraz spożywczych? Jakie urządzania są do tego potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W moim domku będzie mieszkał jeden duży facet czyli ja i trzy kobitki czyli żona i dwie córy.

Mam studnię głębinową i następujące wyniki po pompowaniu przez 2 dni:

Fe 4mg

Mn 0,9 mg

pH 7,4

twardość 18

Amoniak 0,7

Do tego zapragnąłem mieć oczyszczalnię biologiczną i martwię się o bakterie jeśli je zaleję solanką z płukania.

Znalazłem złoże Defeman na żelazo i mangan, które nie wymaga płukania chemią.

Ale co zrobić z amoniakiem?

Czy przpustowość chwilowa na poziomie 1m3/h wystarczy żeby się moje foki nie biły o dostęp do wody?

Polećcie na PW jakąś firmę z Łodzi i okolic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o informację odnośnie uzdatniania wody o parametrach:

 

Twardość 419

MN 1,22

Fe ogólne 9,4

Fe II 8,7

Azotyny nie oznaczono

Azotany 5,9

Mętność 62

Barwa 6

pH 7

 

Taką wodę można uzdatnić tak by można było ją wykorzystać do celów sanitarnych oraz spożywczych? Jakie urządzania są do tego potrzebne?

Można! Aspirator+zbiornik hydroforowy bezprzeponowy (np. 300 l)+odżelaziacz+zmiękczacz.

Przed odżelaziaczem powinno się zamontować filtr mechaniczny (np. 100 mikronów). Może się okazać, że jeden odżelaziacz nie daje sobie rady. Wówczas należy zamontować drugi (szeregowo): jeden zdejmuje żelazo, drugi mangan.

Oczywiście najlepiej od razu kupić dwa odżelaziacze, ale po co pchać się w koszta? Przy dobrze zrobionej instalacji, wmontowanie drugiego urządzenia nie sprawia kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W moim domku będzie mieszkał jeden duży facet czyli ja i trzy kobitki czyli żona i dwie córy.

Mam studnię głębinową i następujące wyniki po pompowaniu przez 2 dni:

Fe 4mg

Mn 0,9 mg

pH 7,4

twardość 18

Amoniak 0,7

Do tego zapragnąłem mieć oczyszczalnię biologiczną i martwię się o bakterie jeśli je zaleję solanką z płukania.

Znalazłem złoże Defeman na żelazo i mangan, które nie wymaga płukania chemią.

Ale co zrobić z amoniakiem?

Czy przpustowość chwilowa na poziomie 1m3/h wystarczy żeby się moje foki nie biły o dostęp do wody?

Polećcie na PW jakąś firmę z Łodzi i okolic.

Wystarczy odżelaziacz (może być Defeman).

Amoniakiem się nie przejmuj. Według "starych norm" dopuszczano 1,5 mg/l.

A propos, ta twardość to w jakich jednostkach? Jeżeli w mg/l, to prawdopodobnie błąd pomiarowy Jeżeli w stopniach niemieckich, to możesz mieć problemy z kamieniem kotłowym. Ale zawsze można później dostawić zmiękczacz (niestety do ścieków pójdzie solanka).

Co do przepustowości, to odżelaziacz o przepływie 1m3/h przepuści więcej, ale woda może (choć nie musi) być gorszej jakości, tzn. może przepuszczać trochę żelaza. Tak więc o Foki (ukłony :D ) się nie martw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze o pomoc na temat mojej wody ze studni t.z wybijana na glebokosc 14m w krzeszowicach twardosc 541mgCac------chlorki17.2-------utlenialnosc1.80-------zelazo1.46mg------mangan0.564---------azotany1.00---------azotony0.05------amoniak----1.08---przewodnosc1026-----barwa15------odczyn7.07----metnosc10.3 zapach nieakceptowalny--------a mialo byc tak pieknie jak woda z EDENU-----dodamze woda molo pompowana . i :( :( PROSZE O RADY CO DALEJ ROBIC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś cisza w temacie. CZyżby fachowcy opuscili forum muratora ;).

A może nie ma urządzeń zmiękczających , w których można regulować stopień zmiękczenia wody ( tak aby nie wykraczała poza normę).

Artek_g koniecznie napisz jak u Ciebie przebiegł montaż urządzenia i jaka jest woda po zmiękczeniu

pozdrawiam

 

 

 

 

Witam

Z tego co mi wiadomo to sa zmiekczacze które mozna ustawic na dana twardosc wody ( sam taki uzytkuje) ale nie wiem czy sa dostepne w polsce, a mianowice prosze sprawdzic WATERSIDE, lub AQUADIAL albo LIFF

Ja posiadam ten pierwszy sprowadzony z anglii 7 lat temu i dziala znakomicie.

Znajomy polecil mi Aquadial ale nie moglem go dostac wiec wybralem drozszy wariant ale sie oplacalo.

Jest ekonomiczny zuzywa malo wody przy odnawianiu złoża i soli równie mało.

Ja wdomu mam takie rozwiązanie które na wyspach jest stosowane, że kran z zimną wodą w kuchni jest jedynym bez zmiękczacza i nie dlatego zeby zaoszczedzic ale jest to sprawdzone rozwiazanie na zachodzie więc zastosowałem równiez u siebie.

Prosze nie zwalac wszystkiego na urządzenia bo one działają jak ich zaprogramuje człowiek!!

Nie oczekujmy cudów wybierając tańszy produkt.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos uzywa taniego, półautomatycznego zmiękczacza np. Maxflo D25M http://www.czystawoda.pl/Zmiekczacz_polautomatyczny_Maxflo_D25M-385.html.

Ma 25 l żywicy - mysle, że powinno wystarczyc na 3-4 osoby. Jeśli to za mało to model Maxflo D30M ma 30l zywicy...

 

mam twardą wodę z wodociagów ok. 25 stopni niemieckich, co daje 446 mg CaCO3.

Chciałbym ja zmiękczyć ale nie stac mnie w tej chwili na pełen automat za 1600-1900 zł. Wygląd urzadzenia nie ma znaczenia, wielkość w zasadzie też.

dzieki za pomoc,

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

studnia wiercona 13m - poziom wody 6m - wywiercona ponad rok temu

 

prosze o porady co ja mam zrobic z taką wodą:

 

Mętność = <0.5 NTU

Barwa = <2mg/l Pt

odczyn = 7.4 pH

Przewodność elektryczna właściwa = 555 microS/cm

Twardość = 286.3 mg/l CaCO3

Indeks nadmanganianowy: 0.77 mg/l O2

Azotyny = 0.01 mg/l NO2

Azotany = 9.9 mg/l NO3

Chlorki = 20.9 mg/l

Żelazo = 0.06 mg/l

Mangan = 0.107 +/-0.010

Zapach = z 0

 

Ogólna liczba mikroorganizmow po 48h (36 st.C) = >300 jtk/1ml

Ogólna liczba mikroorganizmow po 72h (22 st.C) = >300 jtk/1ml

Liczba bakterii grupy coli = 0

Escherichtia coli = 0

Paciorkowce kałowe = 0

 

w sprawozdaniu informacja, że jest za duzo mikroorganizmow i za duzo manganu:

1. Czy mozna z tym zyc? i jak?

2. Czy wyniki moga byc bledne ze wzgledu na zle pobranie itp?

3. Czy nadmiar manganu moze byc spowodowany wsypaniem przez studniarzy zwirku do studni? (czy ten zwirek nie zawiera manganu?)

4. Czy mozna cos zrobic aby doprowadzic ta wode do "dobrej" bez filtrow? (chlorowanie studni, wapno hydratyzowane do studni, itp.?)

5. Jakie filtry najlepiej zastosowac jesli nie uda sie doprowadzic tej wody do stanu "dobrego"

 

dzieki za wszelkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o opinie na temat zmiękczacza automatycznego CTX c25s http://www.czystawoda.pl/Zmiekczacz_automatyczny_CTX_C25S-194.html . Potrzebuję zmiękczacz dla 4 osobowej rodziny, który będzie współpracował z moim piecem kondensacyjnym Vaillanta (dużo kamienia w wodzie).

 

Czy to dobry wybór (rozważam jeszcze opcję tańszą http://www.czystawoda.pl/Zmiekczacz_automatyczny_Maxflo_LC25-190.html )?

 

Pzdr,

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

mamy wodę ze studni, odebrałam wyniki z sanepidu - wszystko ok. w granicach normy, poza trzema parametrami:

mętność 2,3 (przy zalecanym max.1)

barwa 15 (przy zalecanym max.15)

mangan 0,098 (przy zalecanym max. 0,05).

 

Żelazo jest w normie, twardość też.

 

Chcemy korzystać z tej wody również do picia, jaki filtr zastosować przy możliwie najniższym koszcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych, trochę info po zakupie i instalacji zmiekczacza.

 

Tani (899 zł), półautomatyczny zmiękczacz Maxflo D25M (płukanie przeciwprądowe) + prefiltr mechaniczny.

25 l żywicy, ok 50-60 kg soli wchodzi do pojemnika. Na ok. 4 osoby.

 

Twarda woda z wodociagów ok. 25 stopni niemieckich, co daje 446 mg CaCO3.

 

Instalacja prosta. Instrukcja dokładna ale bez sprzętu hydraulika (np. zgrzewarka do rur) chyba nie da rady. Zrobiony by pass/obejscie - zgodnie z zaleceniem w instrukcji.

 

Zestaw działa zgodnie z przeznaczeniem. Z 25 stopni niemieckich zmiękcza do 0-1 stopnia (testowane tym samym zestawem do mierzenia twardości wody).

Po delikatnym otwraciu obejscia twardosc wody wzrosła do 4-5 stopni. Myślę ze można by to sobie dokładnie wyregulowac testerem jeśli mamy w miarę stałe ciśnienie.

 

Regeneracja złoża jest wykonywana po nacisnienięciu przycisku na głowicy. W moim przypadku (przy danej twardości wody) wychodzi mi, że muszę regenerować co ok. 3,2 m3 wody czyli co ok. 10-12 dni.

 

Odczucia odnosnie wody zdecydowanie pozytywne. Nawet przy max zmiękczeniu spokojnie można spłukać mydło czy szampon - nie ma z tym problemów. Za to skóra po kąpieli nie jest ściągnięta. Po wyschnięciu wody nie tworzą się białe "kółka" z kamienia.

 

Podsumowując uzyteczne urządzenie, w bardzo dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o pomoc w działaniach mających na celu umożliwienie funkcjonowania w oparciu o wodę ze studni. Wynik odebrałam dzisiaj i trochę jestem przerażona:

Mętność - 4,6

Barwa 10

Zapach z 2g (H2s)

Odczyn 7,0

Przewodność elektryczna 1222 temp. pomiaru 17,5

Twardość ogólna 682

Amoniak 0,15

Azotyny <0,01

Azotany 1,04

Chlorki 15,6

Żelazo 0,370

Mangan 0,164

Bakterie coli w 100 ml - 0

Escherichia coli w 100 ml - 0

Enterokoki - 4

Wiem, że mogę postawić stację uzdatniania na zmiękczenie, mangan i żelazo, ale te paciorkowce cholerne mnie dobiły. Wiem, że można schlorować studnię, ale obawiam się powtórek z rozrywki. Studnia jest 23 m, ale są pola niedaleko i rolnicy mogą spuszczać co chwilę jakieś badziewie. Czy jest opcja, żeby zabieczecyć się przed tym badziewiem za pomocą stacji i nie badać co miesiąc wody w strachu, że nowy syf jest w studni. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych, trochę info po zakupie i instalacji zmiekczacza.

 

Tani (899 zł), półautomatyczny zmiękczacz Maxflo D25M (płukanie przeciwprądowe) + prefiltr mechaniczny.

25 l żywicy, ok 50-60 kg soli wchodzi do pojemnika. Na ok. 4 osoby.

 

Twarda woda z wodociagów ok. 25 stopni niemieckich, co daje 446 mg CaCO3.

 

Instalacja prosta. Instrukcja dokładna ale bez sprzętu hydraulika (np. zgrzewarka do rur) chyba nie da rady. Zrobiony by pass/obejscie - zgodnie z zaleceniem w instrukcji.

 

Zestaw działa zgodnie z przeznaczeniem. Z 25 stopni niemieckich zmiękcza do 0-1 stopnia (testowane tym samym zestawem do mierzenia twardości wody).

Po delikatnym otwraciu obejscia twardosc wody wzrosła do 4-5 stopni. Myślę ze można by to sobie dokładnie wyregulowac testerem jeśli mamy w miarę stałe ciśnienie.

 

Regeneracja złoża jest wykonywana po nacisnienięciu przycisku na głowicy. W moim przypadku (przy danej twardości wody) wychodzi mi, że muszę regenerować co ok. 3,2 m3 wody czyli co ok. 10-12 dni.

 

Odczucia odnosnie wody zdecydowanie pozytywne. Nawet przy max zmiękczeniu spokojnie można spłukać mydło czy szampon - nie ma z tym problemów. Za to skóra po kąpieli nie jest ściągnięta. Po wyschnięciu wody nie tworzą się białe "kółka" z kamienia.

 

Podsumowując uzyteczne urządzenie, w bardzo dobrej cenie.

 

Czegoś takiego szukałam! :D Dzięki za info, jutro jadę odebrać ze sklepu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...