Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witam,

Czy mógłbym poprosić o pomoc w doborze stacji uzdatniania wody dla domku? Z góry dziękuje. Studnia jest na głębokości 70 m, pompa IBO SCM 3/25 (1800W, jednofazowa, 117l/min, H=108m), hydrofor 200 l, szambo 10m3. Aktualnie zamontowany tylko filtr BB 20'' i filtr sznurkowy 20 mikronów.

 

Odczyn pH: 7,3 +- 0,1 [norma: 6,5 - 9,5]

Przewodność elektryczna właściwa w 25 st. C uS/cm: 453 +-23 [norma 2500]

Jon amonowy mg/l NH+4: 0,70 +-0,07 [norma 0,5]

Azotany mg/l NO3: 0,06 +- 0,01 [norma 50]

Azotyny mg/l NO2: <0,05 [norma 0,5]

Twardość ogólna mg/l CaCO3: 207 +-4 [norma 60 - 500]

Utlenialność (met. z KMnO4): 1,20 +-0,12 [norma 5]

Żelazo ug/l: 556 +-39 [norma: 200]

Mangan ug/l: 24 +-1 [norma: 50]

 

Przekroczone są zawartości żelaza i jonu amonowego. Chciałbym też zmiękczyć wodę, ale nie koniecznie do 0. Aktualnie wychodzi mi jakieś 12 stopni niemieckich a myślę, żeby zmniejszyć do poziomu 6/7 stopni. Jeżeli źle myślę to też proszę o wyprostowanie mnie :) Z tego co się orientuję to mam możliwość zastosowania odżelaziacza regenerowanego nadmanganianem potasu i do tego zmiękczacz regenerowany solą. Inną opcją jest chyba zmiękczacz na złożu ecomix, który również wytrąca mangan i żelazo. Pytanie tylko czy poradzi sobie z taką ilością? Jeżeli dodatkowo nie będę chciał zmiękczać do 0 to by-passem pójdzie woda z żelazem i na wyjściu będę miał wynik uśredniony żelaza. Zastanawiam się też, który wariant zapewni najmniejszy zrzut wody (szambo).

No i na koniec zastanawiam się czy montować dodatkowy filtr BB 20' z filtrem 5 mikronów, czy warto?

 

Dziękuję za wszelkie rady i sugestie. Jeżeli przy okazji ktoś zna firmy z Łodzi i okolic, które podjęły by się montażu to też chętnie poproszę o namiary/oferty na priv.

Chyba nie ma po co stawiac 2 stopniowej filtracji. Jeden filtr sobie z tym poradzi. Masz male przekroczenia. Jak zmiekczysz wode do 1/7 oryginalnej wartosci czyli 30mg, to zostanie Ci tez 1/7 zelaza. Ale bedzie sie wtedy miescilo w normie i przy takich ilosciach nie powinno sprawiac problemow.

 

Jednostopniowa filtracja powinna tez byc najmniej obciazajaca dla szamba. Plukanie odzelaziacza wygeneruje sporo scieku - przez pare minut trzeba go solidnie plukac. A odzelaziacz regenerowany nadmanganianem zwlaszcza, bo pluczesz go 2 razy: raz zeby go wyczyscic, drugi raz zeby wyplukac z nadmanganianiu po regeneracji.

 

Przed filtrem sugeruje sie zawdze zawiesic filtr wstepny zeby jakis syf ze studni nie lecial na glowice. Ale podejrzewam, ze przy tak glebokiej studni, pompa nie zassie, nie podciagnie ewentualnych zanieczyszczen typu piasek te kilkadziesiac metrow do gory. Zgaduje ze pompy nie zawieszales na 65m, tylko pare metrow pod lustrem wody.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To tak, pompa napewno skm, ale jaki model nie wiem...kosztowała 750 zł rok temu.....tyle wiem, studnia ma 20 m, pompa jest na 14 zawieszona, hydrofor 150, i baniak na wode stalowy 300 l. Dom jednorodzinny dwie lazienki, kuchnia, rodzina czteroosobowa, nie mam licznika:(zrobilem takie dosw. ze pompowalem wode prawie caly dzien, jak lustro bardzo spadlo, to bylo slychac jak woda plynie do studni z góry, tak jakby z kranu......dlatego uwazam ze jest zalewana.Nie mam manganu, niby w laboratorium powiedziano mi ze on idzie w parze z z żelazem, nie mieli podobno jakis wskaznikow(moze sciema).Kolego nadmienie, że dziekuje ci serdecznie za odpowiedz....bo wszystkie firmy do których zwróciłem się z prośbą o znalezienie"lekarstwa"milcza......zaznacze że kompletnie się na tym nie znam.....to co piszesz to czarna magia, te nazwy co podales to nazwy urzadzen???gdzie je kupic??jak ustawic??mozesz masz jakas firme godna polecenia???czekam na info na wszystkie pytania odp, pozdrawiam

 

To zalewanie studni może wynika z nieszczelności na rurze tłocznej pompy głębinowej. Jakaś kształtka źle skręcona lub za mało podwinięta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jon amonowy raczej nie robi widocznych śladów ;) Ale powoduje, że woda nie nadaje się do picia. Skoro problemem jest mętność, barwa i zamulenie to proponowałbym skupić się na filtrze z zeolitem. Może to być CR100 ale to trochę drogi sposób na filtrowanie mułu. Taniej wyjdzie zastosować kolumnę zasypaną naturalnym zeolitem. Regeneracja solanką z celą chlorującą (lub od razu podchlorynem) będzie też działać na amoniak.

 

Co do firm z Twojej okolicy to najbliżej chyba będzie coś w Jaśle lub Rzeszowie. Ale jeśli masz jakiegoś hydraulika, który to podłączy to możesz kupić filtr w necie.

 

Qbek z tym jonem amonowym to tak nie przesadzajmy taka ilość nie jest szkodliwa. Kiedyś była norma 1,5 i wszystko było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zalewanie studni może wynika z nieszczelności na rurze tłocznej pompy głębinowej. Jakaś kształtka źle skręcona lub za mało podwinięta ?

Moze byc jeszcze inny powod. Dosc dlugi filtr na rurze studziennej. Jesli pompa chodzi dlugo i wypompuje wode ponizej gory filtra studziennego to bedzie naciekac dosyc glosno.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbek z tym jonem amonowym to tak nie przesadzajmy taka ilość nie jest szkodliwa. Kiedyś była norma 1,5 i wszystko było ok.

Masz rację :) tylko ja nie twierdzę, że ta ilość jest szkodliwa, tylko że "nie spełnia normy" :) taki skrót myślowy w kontekście zostawiania śladów na armaturze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekroczone są zawartości żelaza i jonu amonowego. Chciałbym też zmiękczyć wodę, ale nie koniecznie do 0. Aktualnie wychodzi mi jakieś 12 stopni niemieckich a myślę, żeby zmniejszyć do poziomu 6/7 stopni.

 

Ogólnie woda nie jest straszna. Jeśli będziesz chciał ją jednostopniowo zmiękczyć tylko o 50% to także 50% żelaza i amoniaku będzie w wodzie po filtrze.

Raczej nie ma sensu stawiać wielkiego systemu na taką wodę. Odpuściłbym sobie tą twardość i wziął jeden filtr ze złożem multifunkcyjnym (wspomniany Ecomix lub AquaMulti). Jeden filtr wstępny też w zupełności wystarczy (jak już jest ten BB20 to niech zostanie - będzie mniej ingerencji w instalację).

 

Czy hydrofor jest otwarty? Czy jest napowietrzanie? Jakie ilości wody zużywasz miesięcznie? Jakie maksymalne przepływy chwilowe mogą wystąpić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej kolego, dzięki za rady, ale poszukując Twoich propozycji, wyskakują mi cuda na kiju, może mógłbyś podesłać mi parę linków tego mam kupić, a hydraulika już sobie znajdę chodzi o pozbycie sie zamulenia, mętności, czyli tych osadów i oczywiście loampa bakteriobójcza, chodź tez mógłbyś poradzić która żeby nie przepłacać bo wachlarz jest duży(spr. na allergo)z góry dzięki czekam na info
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i oczywiście loampa bakteriobójcza, chodź tez mógłbyś poradzić która żeby nie przepłacać bo wachlarz jest duży(spr. na allergo)z góry dzięki czekam na info

W lampie zwroc uwage na to jaki jest w srodku zarnik. Żarnik trzeba wymieniac co rok. Sa lampy gdzie zarnik kosztuje 250PLN i takie po 100PLN.

Polskie lampy TME uzywaja standardowych zarnikow chyba Philipsa, ktore mozna kupic w okolicy 100PLN. Wersja V20 powinna zapewnic przeplyw wystarczajacy dla warunkow domowych.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie woda nie jest straszna. Jeśli będziesz chciał ją jednostopniowo zmiękczyć tylko o 50% to także 50% żelaza i amoniaku będzie w wodzie po filtrze.

Raczej nie ma sensu stawiać wielkiego systemu na taką wodę. Odpuściłbym sobie tą twardość i wziął jeden filtr ze złożem multifunkcyjnym (wspomniany Ecomix lub AquaMulti). Jeden filtr wstępny też w zupełności wystarczy (jak już jest ten BB20 to niech zostanie - będzie mniej ingerencji w instalację).

 

Czy hydrofor jest otwarty? Czy jest napowietrzanie? Jakie ilości wody zużywasz miesięcznie? Jakie maksymalne przepływy chwilowe mogą wystąpić?

 

Ok dzięki. Hydrofor jest klasyczny 200l bez membrany czyli z tzw. poduszką powietrzna - nie wiem czy to jest otwarty czy nie. Zakładam zużycie miesięczne 10m3 o chwilowym trudniej mi się wypowiedzieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki. Hydrofor jest klasyczny 200l bez membrany czyli z tzw. poduszką powietrzna - nie wiem czy to jest otwarty czy nie. Zakładam zużycie miesięczne 10m3 o chwilowym trudniej mi się wypowiedzieć :)

To napisz jeszcze skad pobierales wode do badania.

Jesli zza hydroforu z poduszka powietrzna, to mozesz miec odrobine zafalszowane wyniki. Tlen z poduszki powietrznej ultlenia niektore zwiazki (np, zelazo) juz w hydroforze, czyli czesc zelaza moglo do kranu nie dotrzec,

Woda do badania powinna pochodzic bezposrednio ze studni, bez zadnych przestojow w hydroforze (zwlaszcza takiego jak Ty masz).

Producenci mieszanek jonitow, z nieznanych mi przyczyn, ostrzegaja tez przed ich uzywaniem z napowietrzona woda.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy lampa juz wiem jaka, ale jeszcze okreslcie mi scislej to cos:" Taniej wyjdzie zastosować kolumnę zasypaną naturalnym zeolitem. Regeneracja solanką z celą chlorującą (lub od razu podchlorynem) będzie też działać na amoniak", gdzie to kupic, na google jak juz pisalem dziwne rzeczy wychodza a na allegro tego nie ma....chyba ze inna nazwa:)kolumna tzn. ta plastikowa obudowa z jakims specjalnym filtrem....tzn zeolitem(ciagle cos wyskakuje ze on jest do akwarium):), moze jakies zdjecie????upora sie to z ta ogromna metnoscia???bo to mnie najbradziej bije:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki. Hydrofor jest klasyczny 200l bez membrany czyli z tzw. poduszką powietrzna - nie wiem czy to jest otwarty czy nie. Zakładam zużycie miesięczne 10m3 o chwilowym trudniej mi się wypowiedzieć :)

Myślę, że na takie zużycie wystarczy standardowy zestaw na 25 litrów - można to zmieścić w kabinecie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie qbek17 i/lub Jastrząb proszę powiedzcie mi co to jest i gdzie to znaleźć, jakieś rady dla laika, bo możne brzmi to prozaicznie ale nic z tego nie rozumie...." Taniej wyjdzie zastosować kolumnę zasypaną naturalnym zeolitem. Regeneracja solanką z celą chlorującą (lub od razu podchlorynem) będzie też działać na amoniak", z góry dzięki. nadmienię ze dzięki waszym rada będę mógł to zrobić ze znajomym hydraulikiem ograniczając koszty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że zamiast wymieniać jednorazowe wkłady filtracyjne możesz postawić większy zbiornik zasypany złożem filtracyjnym. Na tym złożu będą się zatrzymywać zanieczyszczenia, które potem zostaną wypłukane. Płukanie może być automatyczne, bez twojego udziału, dzięki głowicy sterującej. Zależnie od rodzaju złoża możesz usuwać z wody różne elementy.

 

Złoże zeolitowe usuwa amoniak oraz działa jak filtr mechaniczny (czyli zatrzyma piasek, iły, muły, itd). Zanieczyszczenia mechaniczne wystarczy wypłukać, ale zatrzymany na złożu amoniak samą wodą się nie wypłucze i dlatego robi się regenerację złoża. W tym przypadku możesz ją zrobić na dwa sposoby:

1) podchlorynem sodu: raz na kilka miesięcy wlewasz do zbiornika podchloryn, wciskasz na głowicy przycisk i to wszystko (głowica sobie zassie ten podchloryn, przepuści go przez złoże i wypłucze jego resztki oraz amoniak, po wszystkim złoże będzie znów pracowało i usuwało amoniak).

2) solą: do tego samego zbiornika wrzucasz sól w tabletkach, naciskasz przycisk na głowicy i to wszystko z twojej strony (głowica naleje wodę do soli żeby ją rozpuścić, potem ten roztwór zassie, przepływając przez elektrody z soli zrobi się chlor i dalej będzie tak jak przy regeneracji podchlorynem).

 

Jeśli nie chcesz wiedzieć jak to wszystko działa - nie musisz. Dla Ciebie ważne będzie (z punktu widzenia obsługi) dosypanie soli lub dolanie podchlorynu oraz przegląd systemu raz na rok. Możesz też ewentualnie kontrolować poprawność działania filtra robiąc co jakiś czas badania wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gbek masz u mnie browara, nawet nie wiesz o ile mi pojasnialo:))))

juz nie bede cie meczyl,ale powiedz mi czy ten zbiornik zasypany zlozem zeolitowym to cos takiego? http://www.wigo.pl/oferta/oferta-dla-domu/uzdatnianie-wody-do-uzytku-domowego/odzelazianie-odmanganianie , tak na szybko znalazlem,ale chce wiedziec czy o to chodzi???reszte juz kumam, zloze kupie i zasypie, tylko czy to taki zbiornik???czy wystarcz jeden???czy jakis inny bys polecil?? podchloron sodu i sol jest jasna wytraca to czego sie nie wyplucze:))tylko jeszcze ten zbiornik???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gbek masz u mnie browara, nawet nie wiesz o ile mi pojasnialo:))))

juz nie bede cie meczyl,ale powiedz mi czy ten zbiornik zasypany zlozem zeolitowym to cos takiego? http://www.wigo.pl/oferta/oferta-dla-domu/uzdatnianie-wody-do-uzytku-domowego/odzelazianie-odmanganianie , tak na szybko znalazlem,ale chce wiedziec czy o to chodzi???reszte juz kumam, zloze kupie i zasypie, tylko czy to taki zbiornik???czy wystarcz jeden???czy jakis inny bys polecil?? podchloron sodu i sol jest jasna wytraca to czego sie nie wyplucze:))tylko jeszcze ten zbiornik???

Ja odradzam robic to samemu. Da sie, ale:

Pod zloze trzeba nasypac odpowiedniego grubszego zwiru, zeby potrzymywal zloze.

Trzeba policzyc ile zloza, wiec jaka butla do niego (nie sypie sie na pelno).

Trzeba umiec policzyc jak czesto zloze musi byc regenerowane, ile przed regeneracja plukanie i z jaka intensywnosci. Wiedziec ile czasu ta regeneracja powinna trwac.

Trzeba to umiec fizycznie poskladac do kupy, zaprogramowac glowice sterujaca zeby robila wszystko poprawnie.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz wiedzieć jak to wszystko działa - nie musisz. Dla Ciebie ważne będzie (z punktu widzenia obsługi) dosypanie soli lub dolanie podchlorynu oraz przegląd systemu raz na rok. Możesz też ewentualnie kontrolować poprawność działania filtra robiąc co jakiś czas badania wody.

To co napisałem wcześniej dotyczy sytuacji kiedy kupisz coś poskładanego i obliczonego. Jeśli chcesz to robić samemu to musisz się trochę zagłębić w temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuje waszej pomocy, bo dzwoniłem do kilkunastu przedstawicieli montujących stacje i każdy mówi co innego ( głownie jego najlepsza).

Woda ze studni - woda podskurna

Parametry wody:

ph - 7,03

przewodność 0,48 mS/cm

Azot azotanowy N-NO3 - 1,7 mg/l

Azot amonowy N-NH4 - 0,8 mg/l

Fosfor 3,6

Potas 9,0

Wapń 56

Magnez 7,9

chlorki Cl- 8,3

Miedź < 0,15

Żelazo 0,6

Mangan <0,15

Cynk 4,8

Bor 0,003

 

Twardość z testu kropelkowego 11-12 dH

Barwa - jak naleje do wanny tak z 1/2 to woda ma kolor słomkowo-zółty

 

Co chciałbym zrobić z wodą:

Zdjać jej żelaza - i do tego chciałbym zamontować odżelaziacz Wimest 150l - i na tym pozbyłbym się żelaza i troche manganu.

Jeszcze jak pozbyć się koloru - podobno jest to wpływ związków pochodzenia organicznego - wpływ gleb torfowych których jest troszke koło mojego miejsca zamieszkania.

Woda ze studni, pompa MH 1300 Inox, hydrofor 300 litrów starego typu z poduszką powietrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...