Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Poczytałem trochę o domach zalanych dzięki tym RX-om i jednak podziękuję :)

Z firmowych zmiękczaczy na głębokość mieszczą mi się:

Viessman Aquahome 20-N

Osmonics 30

Cosmowater Home 22

Coś z nich polecacie lub odradzacie ?

Czy są jakieś przeciwwskazania używania zmiękczacza przy oczyszczalni biologicznej ?

Polecane przez Was Clack-i odpadają, gdyż są z bardzo głebokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy są jakieś przeciwwskazania używania zmiękczacza przy oczyszczalni biologicznej ?

Polecane przez Was Clack-i odpadają, gdyż są z bardzo głebokie.

Przy oczyszczalni biologicznej dobrze byłoby zminimalizować ilość soli trafiającej do oczyszczalni, a jak już tam trafia to lepiej w mniejszych dawkach niż raz ale dużo. Oznacza to tyle, że najlepiej szukać głowicy z regeneracją przeciwprądową (mniejsze zużycie soli) i nie za dużego (tak żeby regeneracja wypadała częściej, np. raz na tydzień).

 

Ile masz miejsca na głębokość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej fachowcy! Przypominam się. Nikt mi nie poradzi?

 

==========

Witam i powracam z moim odżelaziaczem na pyrolix'ie.

 

Mija 4-ty miesiąc od gruntownego przeglądu filtra z wysypaniem do płukania złoża, włącznie.

Dałem większy restryktor 13gal/min i wymieniłem rury do popłuczyn na grubsze - 1".

Pompa w czasie płukania (co 3 dni) tez chodzi na full - otwieram napowietrzacz na maksymalny przepływ.

Jedyne czego nie zrobiłem, to nie usunąłem górnego kosza - porada przyszła za późno filtr był już zmontowany .

Nie dałem też nowej podsypki na dno, zgodnie z poradą że ułoży się w czasie płukania.

 

No i teraz znów jest pogorszenie wody na wyjściu.

Filtr się zatyka. W czasie płukania ciśnienie przed filtrem wzrosło z 2,25 na 2,5 bara.

 

Czyli stawiam jednak na konieczność usunięcia górnego kosza. Czy podsypka żwirowa też może poprawić sytuację?

Wydaje mi się też że wysokość złoża jest zbyt mała, bo woda była odrobinę niedopłukana nawet zaraz po operacji z lutego.

Ma sens dosypać z 10cm złoża? To co wysypałem z niego miało wysokość 64cm z wymieszaną podsypką. Filtr 10/54.

==========

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej fachowcy! Przypominam się. Nikt mi nie poradzi?

 

==========

Witam i powracam z moim odżelaziaczem na pyrolix'ie.

 

Mija 4-ty miesiąc od gruntownego przeglądu filtra z wysypaniem do płukania złoża, włącznie.

Dałem większy restryktor 13gal/min i wymieniłem rury do popłuczyn na grubsze - 1".

Pompa w czasie płukania (co 3 dni) tez chodzi na full - otwieram napowietrzacz na maksymalny przepływ.

Jedyne czego nie zrobiłem, to nie usunąłem górnego kosza - porada przyszła za późno filtr był już zmontowany .

Nie dałem też nowej podsypki na dno, zgodnie z poradą że ułoży się w czasie płukania.

 

No i teraz znów jest pogorszenie wody na wyjściu.

Filtr się zatyka. W czasie płukania ciśnienie przed filtrem wzrosło z 2,25 na 2,5 bara.

 

Czyli stawiam jednak na konieczność usunięcia górnego kosza. Czy podsypka żwirowa też może poprawić sytuację?

Wydaje mi się też że wysokość złoża jest zbyt mała, bo woda była odrobinę niedopłukana nawet zaraz po operacji z lutego.

Ma sens dosypać z 10cm złoża? To co wysypałem z niego miało wysokość 64cm z wymieszaną podsypką. Filtr 10/54.

==========

Zmierz wiaderkiem i stoperem ile faktycznie tej wody w czasie plukania leci.

Leci tyle ile powinno (ok 50L/min)?

 

Ile czasu pluczesz filtr? Czy patrzyles na kolo popluczyn w czasie plukania? Plukanie powinienes skonczyc gdy woda juz jest czysta (w zalozeniu wszelkie zaniecyszczenia z filtra sie wyplukaly)

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz wiaderkiem i stoperem ile faktycznie tej wody w czasie plukania leci.

Leci tyle ile powinno (ok 50L/min)?

 

Ile czasu pluczesz filtr? Czy patrzyles na kolo popluczyn w czasie plukania? Plukanie powinienes skonczyc gdy woda juz jest czysta (w zalozeniu wszelkie zaniecyszczenia z filtra sie wyplukaly)

 

marcin

 

Na początku (w lutym) było ok. 55l/min. Wiaderko odpada, bo wylot popłuczyn mam prosto do studni.

Mierzyłem pośrednio: ilość spuszczonej wody między załączeniami pompy dzielone na czas napełniania hydrofora.

Wtedy ciśnienie przed filtrem przy płukaniu było ok 2,25 bar. teraz jest 2,5-2,75.

 

Filtr płuczę na najdłuższym programie. W sumie 22min, W tym 12min przeciwproądowo.

Zaraz po płukaniu woda jest kiepska ale po spuszczeniu ok. 40l polepsza się. Wydaje mi się, ze to normalne przy płukaniu surową wodą.

 

Dziś płukałem 3 razy pod rząd i woda zaraz po płukaniu jest znacznie lepsza. Ciśnienie przy płukaniu też spadło, a więc trochę się odetkał.

 

Jeszcze jedno pytanie: czy usunięcie restryktora (samej gumki) zwiększy przepływ czy nie? Bo po próbie mam wrażenie, ze zmniejsza (wyższe ciśnienie), co na "chłopski" rozum nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku (w lutym) było ok. 55l/min. Wiaderko odpada, bo wylot popłuczyn mam prosto do studni.

Mierzyłem pośrednio: ilość spuszczonej wody między załączeniami pompy dzielone na czas napełniania hydrofora.

Wtedy ciśnienie przed filtrem przy płukaniu było ok 2,25 bar. teraz jest 2,5-2,75.

 

Filtr płuczę na najdłuższym programie. W sumie 22min, W tym 12min przeciwproądowo.

Zaraz po płukaniu woda jest kiepska ale po spuszczeniu ok. 40l polepsza się. Wydaje mi się, ze to normalne przy płukaniu surową wodą.

 

Dziś płukałem 3 razy pod rząd i woda zaraz po płukaniu jest znacznie lepsza. Ciśnienie przy płukaniu też spadło, a więc trochę się odetkał.

 

Jeszcze jedno pytanie: czy usunięcie restryktora (samej gumki) zwiększy przepływ czy nie? Bo po próbie mam wrażenie, ze zmniejsza (wyższe ciśnienie), co na "chłopski" rozum nie pasuje.

Kiedyś robiłem taki test żeby dużym przepływem płukać Pyrolox dużo razy zmieniając kierunek. Efekt był taki, że w Backwashu zawsze leciała kiepska woda, ale w Rinse po kilku minutach zawsze była klarowna. Efekt uboczny był taki, że kosz górny został "zmiażdżony" przez ciśnienie i złoże (ale gdyby kosza nie było to złoża też by już nie zostało w zbiorniku).

Z twojego opisu wynika, że płukanie jest za rzadko. Skoro masz już najdłuższy program to może spróbuj robić płukania częściej (może nawet krócej, ale częściej).

Co do restryktora to powinien się zwiększyć przepływ, ale znów nie tak znacznie, bo ograniczeniem jest złoże w zbiorniku - jak przepływ będzie za duży to się złoże uniesie i "dociśnie" do góry zbiornika zamiast się rozluźnić i wypłukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Również prosiłbym o pomoc w sprawie wody.

Od 7 lat mam odżelaziacz epuro na złożu MTM. Niestety woda z ujęcia własnego wydaje się coraz gorsza. Przyczyną może być to, że zdarzało się, że filtr nie był regularnie regenerowany.

Zrobiłem nowe badanie wody. Telefonicznie dostałem wyniki więc mogą zdarzyć się przekłamania, jednostek też nie do końca jestem pewny więc nie podaje. Jak będę miał wyniki na piśmie będę poprawiał.

 

Żelazo 4090

Mangan 359

Mętność 16

Barwa 32

pH 7,2

Twardość 275

 

Czy wymieniać złoże w odżelaziaczu? Jeśli tak to czy na takie samo czy może inne?

Chcę również zainstalować zmiękczacz i proszę o pomoc w doborze.

W domu jest hydrofor przeponowy z pompą Omnigena MH1300.

 

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za ew. błędy w wynikach wody i brak jednostek.

 

pozdro,

Sebastian

Edytowane przez qczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Również prosiłbym o pomoc w sprawie wody.

Od 7 lat mam odżelaziacz epuro na złożu MTM. Niestety woda z ujęcia własnego wydaje się coraz gorsza. Przyczyną może być to, że zdarzało się, że filtr nie był regularnie regenerowany.

Zrobiłem nowe badanie wody. Telefonicznie dostałem wyniki więc mogą zdarzyć się przekłamania, jednostek też nie do końca jestem pewny więc nie podaje. Jak będę miał wyniki na piśmie będę poprawiał.

 

Żelazo 4090

Mangan 359

Mętność 16

Barwa 32

pH 7,2

Twardość 275

 

Czy wymieniać złoże w odżelaziaczu? Jeśli tak to czy na takie samo czy może inne?

Chcę również zainstalować zmiękczacz i proszę o pomoc w doborze.

W domu jest hydrofor przeponowy z pompą Omnigena MH1300.

 

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za ew. błędy w wynikach wody i brak jednostek.

 

pozdro,

Sebastian

Czy to są badania wody surowej czy po filtrze? Czy woda "wydaje się" gorsza czy "jest" gorsza (patrz pytanie pierwsze)?

Czy wymieniać złoże to zależy od odpowiedzi na poprzednie pytania. Przy okazji podaj jaka jest wielkość tego filtra, jaka głowica (ew. jakie ustawienia regeneracji) i jakie zużycia wody (i przepływy maksymalne = ile punktów poboru).

Z taką pompą i hydroforem to raczej na inne złoże nie da rady - chyba, że także ten zestaw chcesz zmienić?

Dobór zmiękczacza jest prosty jak już będziesz miał odpowiedzi na powyższe pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Również prosiłbym o pomoc w sprawie wody.

Od 7 lat mam odżelaziacz epuro na złożu MTM. Niestety woda z ujęcia własnego wydaje się coraz gorsza. Przyczyną może być to, że zdarzało się, że filtr nie był regularnie regenerowany.

Zrobiłem nowe badanie wody. Telefonicznie dostałem wyniki więc mogą zdarzyć się przekłamania, jednostek też nie do końca jestem pewny więc nie podaje. Jak będę miał wyniki na piśmie będę poprawiał.

 

Żelazo 4090

Mangan 359

Mętność 16

Barwa 32

pH 7,2

Twardość 275

 

Czy wymieniać złoże w odżelaziaczu? Jeśli tak to czy na takie samo czy może inne?

Chcę również zainstalować zmiękczacz i proszę o pomoc w doborze.

W domu jest hydrofor przeponowy z pompą Omnigena MH1300.

 

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za ew. błędy w wynikach wody i brak jednostek.

 

pozdro,

Sebastian

7 lat to juz troche. Wymiana złoza to dobry pomysl. Regeneracji musisz pilnowac, bo zamordujesz takze nowe zloze.

 

Mozesz probowac zreanimowac zloze regenerujac je podchlorynem sodu. Tylko inaczej niz zwykle.

 

Wezyk do zasysania nadmanganianianu wsadzasz do pojemnika z podchlorynem sodu. Gdy plyn zostanie pobrany czekasz, az wylatujace popluczyny zacznac smierdziec chlorem. Wtedy odcinasz przeplyw wody (tak zeby chlor w filtrze zostal niewyplukany) i zostawiasz na 12h. Potem pluczesz az nie bedzie chloru czuc. Czy to pomoze, tego nie umiem powiedziec. Ale podchloryn bedzie 10 tanszy niz nowe zloze.

 

marcin

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybkie odpowiedzi.

Badanie zrobiłem przed filtrem. O wodzie pisałem, że wydaje się być gorsza po filtrach. Pisałem 'wydaje się' bo to jednak subiektywna opinia moja i żony ;) Armatura robi się szybciej żółta. Jednak gdy regeneracja się nie uda woda robi się wręcz tragiczna więc filtr coś tam daje jednak.

Co do regeneracji to wiem że muszę pilnować ale inżektor który zasysa nadmanganian często się zatyka i czasem w zimie odpływ mi potrafił zamarznąć.

 

Sam odżelaziacz to taki jak ten:

http://www.bazarek.pl/produkt/574087/epuro-filtr-odzelaziajacy-epurofer-m.html

mam nadziej żę mnie nie zbanują za takiego linka :/

Z opisu który dostałem z filtrem:

ilość złoża 28,3 dm3

ilość podkładu 7,8kg

nie wiem jak nazywa się ta głowica :(

 

Regeneracje mam teraz nastawioną co 3dni. Wcześniej miałem rzadziej.

W domu są dwie łazienki. Rodzina 4 osobowa (2 z nich to na razie dzieci poniżej 2 roku życia). Rzadko używamy wody z więcej niż dwóch poborów jednocześnie.

Zestawu hydroforowego wolałbym nie zmieniać, chyba że miałoby to stanowczo poprawić jednak wodę w domu, która oprócz tego że brudzi armaturę to jeszcze strasznie śmierdzi.

 

pozdro

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybkie odpowiedzi.

Badanie zrobiłem przed filtrem. O wodzie pisałem, że wydaje się być gorsza po filtrach. Pisałem 'wydaje się' bo to jednak subiektywna opinia moja i żony ;) Armatura robi się szybciej żółta. Jednak gdy regeneracja się nie uda woda robi się wręcz tragiczna więc filtr coś tam daje jednak.

Co do regeneracji to wiem że muszę pilnować ale inżektor który zasysa nadmanganian często się zatyka i czasem w zimie odpływ mi potrafił zamarznąć.

 

Sam odżelaziacz to taki jak ten:

http://www.bazarek.pl/produkt/574087/epuro-filtr-odzelaziajacy-epurofer-m.html

mam nadziej żę mnie nie zbanują za takiego linka :/

Z opisu który dostałem z filtrem:

ilość złoża 28,3 dm3

ilość podkładu 7,8kg

nie wiem jak nazywa się ta głowica :(

 

Regeneracje mam teraz nastawioną co 3dni. Wcześniej miałem rzadziej.

W domu są dwie łazienki. Rodzina 4 osobowa (2 z nich to na razie dzieci poniżej 2 roku życia). Rzadko używamy wody z więcej niż dwóch poborów jednocześnie.

Zestawu hydroforowego wolałbym nie zmieniać, chyba że miałoby to stanowczo poprawić jednak wodę w domu, która oprócz tego że brudzi armaturę to jeszcze strasznie śmierdzi.

 

pozdro

Sebastian

Zrob badanie wody po filtrze. Na oko to chlop w szpitalu.

Mozesz tez kupic testy zelaza i sprawdzac samodzielnie.

A czym smierdzi ta woda. Smierdzi zimna czy ciepla, czy obie?

 

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda śmierdzi jajami.. zgniłymi oczywiście. Śmierdzi i zimna i ciepła, ale ciepła bardziej.

Wodę mogę zbadać po filtrze ale jak dla mnie on i tak nie działa tak jak powinien.. no chyba że coś jeszcze oprócz żelaza barwi mi wszystko na żółto.

Najprawdopodobniej zelazo Ci brudzi. Sprawdzenie ile tego zelaza przelazi przez filtr ma na celu ustalenie czy filtr niedomaga czy juz wogole nie dziala.

 

Smrodem sie zajmiesz gdy uporasz sie z zelazem. Jesli smierdzi ciepla woda pomaga wymiana anody w zbiornik CWU z magnezowej na tytananowa (wymaga zasilania).

Filtr ma 7 lat, wiec zloza na pewno jest mniej bo sie poscieralo.

Trzeba zajrzec do filtra. Jesli zloza jest zauwazalnie mniej to dosypac do oryginalnego poziomu. Jesli jest duzo, to zrobic regeneracje chlorem. Jak nie pomoze, to wymienic na nowe. Ma pelne prawo umrzec po 7 latach zwlaszcza jak byly przerwy w regeneracji.

 

Jesli na nowy zlozu zimna woda bedzie smierdziec siarkowodorem, to wymiana hydroforu na taki bez worka (tyle ze wtedy bedzie jeszcze gorzej z inzektorem).

Jesli chcesz pozegnac sie inzektorem, to wymiana na inne zloze (pyrolox) razem z wymiana hydroforu.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o anodę magnezową to ją permanentnie usunąłem jakieś 4 lata temu.

 

Postaram się zajrzeć do filtra dzisiaj. Jeszcze nie wiem jak się za to zabrać.. mam nadzieje, że czegoś nie popsuje :D

 

 

Sebastian

Permanente pozbycie sie anody skroci zycie zbiornika. Warto zainwestowac w przeciwpradowa wlasnie.

 

Trzeba odkrecic glowice. Powinno sie dac to zrobic recznie calosc jest na oringach.

 

Ale ostrzegam. Mozna w ten sposob wyciagnac do gory rurrke dystrybucyjna z koszykiem ktory biegnie od dna do glowicy. Wtedy nie da sa sie z powrotem glowicy zalozyc trzeba obciac kawalek rurki. Wepchniecie tej rurki z powrotem przez piasek jest niewykonalne. Musialbys zloze wysypac z filtra.

 

Najlepiej by to bylo zrobic majac pod reka worek ze zlozem do dosypania. Bo jak go bedzie za malo to przy nastpnym odkrecaniu glowicy celem dosypania rurka moze znowu pojsc do gory i znowu ja ciut trzeba bedzie skracac, a to nie za dobrze bo skracasz w ten spsosb sobie filtr.

 

Ja bym zamowil na Twoim miejscu serwis z opcja dosypania lub wymiany zloza. Wszystko sie da zrobic na raz.

Jak zloza jest duzo to wyminia cale na nowe. Jak jest bardzo malo to dosypia. Sam nie kupisz zloza inaczej niz caly worek.

 

Chyba ze kupisz worek zloza. Sam to rozbierzesz. Jak jest malo to dosypiesz reszte zostawisz na pozniej. Jak jest duzo to wymienisz na nowe.

 

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybkie odpowiedzi.

Badanie zrobiłem przed filtrem. O wodzie pisałem, że wydaje się być gorsza po filtrach. Pisałem 'wydaje się' bo to jednak subiektywna opinia moja i żony ;) Armatura robi się szybciej żółta. Jednak gdy regeneracja się nie uda woda robi się wręcz tragiczna więc filtr coś tam daje jednak.

Co do regeneracji to wiem że muszę pilnować ale inżektor który zasysa nadmanganian często się zatyka i czasem w zimie odpływ mi potrafił zamarznąć.

 

Sam odżelaziacz to taki jak ten:

http://www.bazarek.pl/produkt/574087/epuro-filtr-odzelaziajacy-epurofer-m.html

mam nadziej żę mnie nie zbanują za takiego linka :/

Z opisu który dostałem z filtrem:

ilość złoża 28,3 dm3

ilość podkładu 7,8kg

nie wiem jak nazywa się ta głowica :(

 

Regeneracje mam teraz nastawioną co 3dni. Wcześniej miałem rzadziej.

W domu są dwie łazienki. Rodzina 4 osobowa (2 z nich to na razie dzieci poniżej 2 roku życia). Rzadko używamy wody z więcej niż dwóch poborów jednocześnie.

Zestawu hydroforowego wolałbym nie zmieniać, chyba że miałoby to stanowczo poprawić jednak wodę w domu, która oprócz tego że brudzi armaturę to jeszcze strasznie śmierdzi.

 

pozdro

Sebastian

A mi się wydaje, że szkoda czasu na próby reanimacji tego złoża. Jeśli działało dobrze chociaż te 5 lat to już zrobiło swoją robotę. To jest niewielka ilość złoża (1 worek) i jego wymiana nie będzie bardzo kosztowna. Do tego wymiana inżektora i ogólny serwis głowicy.

Oczywiście można wymienić też cały odżelaziacz i układ pompa-hydrofor ale to już zupełnie inny kaliber kosztów.

 

MTM jest zbudowany trochę jak Greensand+ czyli nie jest katalizatorem całą objętością tylko ma powłokę z dwutlenku manganu. Po tylu latach ta powłoka mogła się zetrzeć i złoże straciło swoje właściwości. Po drugie - te nieregularne regeneracje. Jeśli doszło do wyczerpania złoża to jego żywotność też się mocno skróciła. Dlatego nie polegałbym tylko na ilości złoża w zbiorniku.

Edytowane przez qbek17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się zajrzeć do filtra. U mnie zdjęcie głowicy polegało na zdjęciu plastikowej obejmy, a potem podniesieniu głowicy. Prostsze niż myślałem ;] a zajęło jakieś 7min..

 

Cała butla ma 120cm wysokości, a złoże sięga do 70cm (licząc od dołu). Jednak tak jak pisze qbek chyba wolałbym od razu wymienić jednak całe. Martwi mnie tylko to że tam chyba jest jeszcze jakaś podsypka. Czy to też można kupić?

A czy złoże ecomix lub jakieś inne wielofunkcyjne nie sprawdziłoby się u mnie?

 

Jeśli chcecie mogę zrobić kilka fotek filtrowi i umieścić na forum.

 

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się zajrzeć do filtra. U mnie zdjęcie głowicy polegało na zdjęciu plastikowej obejmy, a potem podniesieniu głowicy. Prostsze niż myślałem ;] a zajęło jakieś 7min..

 

Cała butla ma 120cm wysokości, a złoże sięga do 70cm (licząc od dołu). Jednak tak jak pisze qbek chyba wolałbym od razu wymienić jednak całe. Martwi mnie tylko to że tam chyba jest jeszcze jakaś podsypka. Czy to też można kupić?

A czy złoże ecomix lub jakieś inne wielofunkcyjne nie sprawdziłoby się u mnie?

 

Jeśli chcecie mogę zrobić kilka fotek filtrowi i umieścić na forum.

 

 

Sebastian

Podsypkę też można wymienić - to piasek kwarcowy. Pewnie mniej niż 25 kg nie kupisz (a potrzebujesz ok 8 kg) ale to kosztuje grosze.

Ecomix raczej nie na takie wartości żelaza i siarkowodór. Ty potrzebujesz solidnego odżelaziacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składanie było nieco trudniejsze ale jakoś poszło :D

 

Podsypkę też można wymienić - to piasek kwarcowy. Pewnie mniej niż 25 kg nie kupisz (a potrzebujesz ok 8 kg) ale to kosztuje grosze.

Ecomix raczej nie na takie wartości żelaza i siarkowodór. Ty potrzebujesz solidnego odżelaziacza.

 

Czyli reasumując wymienić złoże na to samo co było? 8kg kwarcu oraz worek MTM czy greensand+? Czy może jakieś inne pochodne? A może ten pyrolox? tyle że tam trzeba zbiornik wymienić na bez przeponowy?

 

Sama wymianę złoża ja widzę tak:

- wywalam wszystko ze środka

- płuczę kercherem

- wkładam rurkę dystrybucyjną

- wsypuję podsypkę kwarcową

- wsypuje złoże

- nakładam koszyk

- zakładam głowicę

Czy mniej więcej tak? czy to jakieś trudniejsze zadanie i coś istotnego pominąłem?

 

Co jeszcze instalować za odżelaziaczem? Jaki zmiękczacz polecacie?

Co usuwa mętność i barwę?

 

Gdzie można kupić taki inżektor zasysający nadmanganian? Bo już nieraz próbowałem w necie znaleźć i bez rezultatu. Samą głowicę rozbierałem kilka miesięcy temu i wygląda bardzo dobrze jak dla mnie.

 

 

Sebastian

Edytowane przez qczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składanie było nieco trudniejsze ale jakoś poszło :D

 

Czyli reasumując wymienić złoże na to samo co było? 8kg kwarcu oraz worek MTM czy greensand+? Czy może jakieś inne pochodne? A może ten pyrolox? tyle że tam trzeba zbiornik wymienić na bez przeponowy?

 

Jeśli chcesz zmienić złoże to całość się komplikuje bo trzeba wymienić elementy głowicy (inżektor, DLFC) i sprawdzić pozostałe elementy (pompa, hydrofor). Jeśli wymienisz na ten sam typ złoża to odpada dużo tematów. Pyrolox jest dużo cięższy i nie wymaga regeneracji nadmanganianem, ale za to napowietrzanie by się przydało.

 

 

Sama wymianę złoża ja widzę tak:

- wywalam wszystko ze środka

- płuczę kercherem

- wkładam rurkę dystrybucyjną

- wsypuję podsypkę kwarcową

- wsypuje złoże

- nakładam koszyk

- zakładam głowicę

Czy mniej więcej tak? czy to jakieś trudniejsze zadanie i coś istotnego pominąłem?

Możesz jeszcze przepłukać całość jakimś utleniaczem (np. podchlorynem). Zasypując uważaj żeby złoże się nie dostało do rury dystrybutora (można zakleić taśmą lub nasadzić nakrętkę od butelki).

Po zasypaniu złoża trzeba je przygotować do pracy. W karcie katalogowej jest instrukcja (generalnie trzeba je wypłukać i zregenerować większą dawką niż zwykle).

 

Co jeszcze instalować za odżelaziaczem? Jaki zmiękczacz polecacie?

Co usuwa mętność i barwę?

Na mętność i barwę standardowo działa węgiel, ale odżelaziacz też powinien się tym zająć. Jak zainstalujesz zmiękczacz to on też trochę tego zatrzyma.

Co do typu zmiękczacza - wydaje mi się, że najlepiej dla Ciebie będzie kupić coś z tej samej firmy/serii. Kwestia serwisu, przeglądów itp. Oczywiście możesz kupić coś zupełnie z innej beczki (osobiście polecałbym ci składaka na głowicy Clack).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...