Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Jasne. Jednak taka firma BWT oferuje takie pyrolox'owo/żwirowe rozwiązanie komercyjnie. O ile wiem to najpierw (od góry złoża) wytrąca się tylko żelazo, a następnie mangan.

Jak masz w warunkach domowych nasypac 15L pyrolox'a i 15L piasku to wyjdzie Cie to ... 100, 150? PLN taniej niz nasypac samego pyroloxu. Ale jak napisal QBek taki filtr nie koniecznie bedzie od poczatku dzialal sprawnie. Pyrolox jest po prostu lepszy niz piasek, bo nie potrzebuje czasu zeby sie wypracowac.

 

W przypadku rozwiazan komercyjnych, gdy masz nasypac tone zloza, to zaczyna miec to znaczenie, czy jest to czyste zloze katalityczne (drogie) czy czesc to piasek.

Dodatkowo, filtry komercyjne (duze, wodociagowe) filtruja wode praktycznie non-stop. W takim przypadku do wypracowania piasku zachodzi relatywnie szybko. Co wiecej, czesciej pracuje wiele takich filtrow rownolegle. Jesli jeden (swiezo zasypany) nie filtruje super dokladnie bo sie nie wypracowal, to po zmieszaniu wody z ta z filtorw juz wypracowanych, zanieczyszczenia i tak beda w granicach normy.

 

Po kolejne, Zeby filtrowanie wielowarstwowe zachodzilo sensownie (czyli wierzchnia warsstwa piasku filtruje zelazo, glebsze zloze katalityczne filtruje mangan) to trzeba dobra wysokosc kazdego zloza do warunkow, zawartosci Fe i Mn oraz pilnowac predosci filtracji: nie za szybko, zeby zelazo nie przebijalo do zloza katalitycznego.

 

Reasumujac. Jak ktos na warunki domowe tak kombinuje to sie wbrew pozorom moze przejechac a z cala pewnoscia chce przyoszczedzic.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzień Dobry

Zastanawiałem się nad uzdatnianiem wody dochodzącej do mojego domu z sieci wodociągowej. Uznałem za stosowne zaciągnięcie porady na tym forum. O to parametry wody:

 

Cations -Metals Filterd Total

 

Aluminum (Al) <0.1 mg/L <0.1 mg/L

Antimony (Sb) <0.1 mg/L <0.1 mg/L

Barium (Ba) <0.1 mg/L <0.1 mg/L

Born (B) <0.5 mg/L <0.5 mg/L

Cadmium (Cd) <0.1 mg/L <0.1 mg/L

Calcium (Ca) 73 mg/L 79 mg/L

Calcium (CaO3) 180 mg/L 200 mg/L

Chromium (Cr) <0.1 mg/L <0.1 mg/L

Coper (Cu) <0.5 mg/L <0.5 mg/L

Iron (Fe) <0.1 mg/L <0.1 mg/L

Lead (Pb) <0.1 mg/L <0.1 mg/L

Lithum (Li) <1.0 mg/L <1.0 mg/L

Magnesium (Mg) 7. mg/L 8.2 mg/L

Magnesium (CaO3) 32 mg/L 34 mg/L

Manganes (Mn) <0.1 mg/L <0.1 mg/L

Molybdenum (Mo) <0.1 mg/L <0.1 mg/L

Nickel (Ni) <0.1 mg/L <0.1 mg/L

Potasium (K) 1.7 mg/L 1.8 mg/L

Silcon (Si) 10 mg/L 10 mg/L

Silca (SiO2) 2 mg/L 2 mg/L

Sodium (Na) 7.0 mg/L 7.2 mg/L

Sodium (CaO3) 15 mg/L 16 mg/L

Strontium (Sr) 0.2 mg/L 0.2 mg/L

Vandium (V) <0.1 mg/L <0.1 mg/L

Zinc (Zn) <0.1 mg/L <0.1 mg/L

Total Hardnes (CaO3) 210 mg/L 230 mg/L

 

Test Method AMW0013

 

Anios Filtered

 

Chloride (Cl) 12 mg/L

Nitre (NO2) <1 mg/L

Bromide (Br) <1 mg/L

Nitrae (NO3) <1 mg/L

Sulfate (SO4) 37 mg/L

 

Test Method AMW002

 

Alkainty Total

 

Total Akalinty (CaO3) 190 mg/L

Phenolphtalein Alkainty (CaO3) <10 mg/L

Bicarbonate (CaO3) 190 mg/L

 

Test Method AMW0101

 

Other Analytes Total

 

Conductivy at25°C 460 μS/cm

pH @25°C 8.0 pH Units

 

Test Method AMW0018

 

Ciekawi mnie czy taka woda w ogóle wymaga jakiegoś uzdatniania i jeśli tak to czym w szczególności się zainteresować.

z góry wielkie dzięki

Patryk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry

Zastanawiałem się nad uzdatnianiem wody dochodzącej do mojego domu z sieci wodociągowej. Uznałem za stosowne zaciągnięcie porady na tym forum. O to parametry wody:

 

Ciekawi mnie czy taka woda w ogóle wymaga jakiegoś uzdatniania i jeśli tak to czym w szczególności się zainteresować.

z góry wielkie dzięki

Patryk.

 

Powyzsze wskazniki musza byc zgodne z polskim prawem. W swietle prawa ta woda nie wymaga dalszego uzdatniania.

 

Skoro zastanawiasz sie czy woda wymaga uzdatnienia, to prawdopodobnie oznacza ze nie potrzenuje.

 

Jakby woda zostawiala brudne slady, zawierala zanieczyszczenia mechaniczne, (piasek, rdza), smierdziala chlorem, byla bardzo twarda i zostawiala zacieki itp, to bys sie nie zastanawial, tylko wiedział ze wymaga uzdatnienia.

 

Czy masz jakies zastrzezenia co do jakosci wody?

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Sam osobiście nie mam co do niej zastrzeżeń ale też nie Ja z niej korzystam regularnie,

Dom należy do mojego wuja i w jego opinii jest stosunkowo twarda woda i zapytał mnie czy bym

mógł zasięgnąć opinii w stosownym do tego miejscu. Uznałem że to forum takim jest.

W takiej sytuacji odradzać instalacje czegokolwiek czy jednak jest coś co byś polecił (dla jego świętego spokoju i wygody) ?

 

Patryk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Zwracam się z uprzejmą prośbą do fachowców na tym forum od uzdatniania wody, aby mi doradzili w sprawie wyboru odpowiednich filtrów do mojej wody :-)

Za 1-2 tyg. muszę już podjąć ostateczną decyzję co konkretnie mam kupić, bo przychodzi mi firma od instalacji wod-kan i C.O. na budowę...

 

I teraz tak:

 

- studnia wiercona głębinowa 30m, (wydajność raczej spora, bo pompuję z niej wodę nonstop przez kilka godzin pompą tymczasową o wydajności ok.65 l/min. i woda zawsze leci, leci,leci i końca nie ma...)

- będzie 4 mieszkańców, zużycie wody max. 12 m3 / miesiąc.

- przydomowa oczyszczalnia ścieków,

- pompę docelową i hydrofor dopiero będę kupował - i tutaj muszę wiedzieć co konkretnie mam kupić?

- wodę badałem w maju br. w laboratorium i mam takie wyniki:

 

- mętność (NTU) - 18,6

- barwa (mg/l Pt) - 28,6

- twardość (mmol/l) - 1,2

- odczyn (ph) - 6,86

- Żelazo (mg/l) - 5,9

- Mangan (mg/l) - 0,58

- Azotany (mg/l) <2,2

- Azotyny (mg/l) - 0,06

- Amoniak (mg/l) - 0,31

- Glin (mg/l) <0,05

- Zapach/Smak - A/A

- Przewodność (us/cm) - 267,0

- Bakterie grupy coli - 0

- Bakterie Escherichia coli - 0

 

Z tego co widać po wynikach badania wody, to zmiękczacz jest mi do niczego niepotrzebny bo woda jest u mnie stosunkowo miękka prawda? Natomiast największy problem to jak widać żelazo i mangan.

Co tutaj radzicie mi zastosować aby było dobrze? :-)

 

Może taki zestaw kupić?:

- Solidna pompa do studni o wydajności min. 6 m3/h, wysokość tłoczenia Hmax 92m, moc silnika 1,1kW np. taka będzie dobra http://hydrodom.pl/opis/679791/pompa-glebinowa-pedrollo-4sr-4-14-11kw-100lmin-92m.html

- STOPIEŃ I: Napowietrzanie - Inżektor DN20 + dysza rozbryzgowa.

- STOPIEŃ II: Hydrofor przepływowy czy przeponowy? (nie chciałbym aby każde odkręcenie kranu z wodą lub spłukanie WC powodowało, że pompa już musi chodzić bo to ją pewnie szybko zajedzie, więc może jaki zbiornik mógłby też tu być?)

- STOPIEŃ II: Odżelazianie / Odmanganianie - Filtr 13x54 zasypany w całości złożem Pyrolox, z zaworem sterującym Clac (to jest system z płukaniem wstecznym bez regeneracji chemicznej?)

 

Czy taki zestaw u mnie się sprawdzi? Czy coś pominąłem lub czegoś nie wiem? :-)

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc w skomponowaniu tego całego domowego laboratorium. Ja niestety nie mam o tym zbytnio pojęcia i nie chcę źle wydać cięzko zarobionych pieniędzy. Pozdrawiam.

Darek

 

 

PS. Z BWT dostałem propozycję, ale na tak drogi zestaw raczej mnie nie stać:

Poz.1) Uklad dozowania podchlorynu

- Dozomat 60 700,-EUR

- wodomierz kontaktowy DN20 83,-EUR

Poz.2) Pierwszy stopień odżelaziania

- filtr typ ERF 25/13 AG 1100,-EUR

- węże 25/25 32,-EUR

- Multiblock Inline 70,-EUR

Poz.3) Drugi stopień odżelaziania I odmanganianie

- filtr typ ERF 25/12 Greensand 1250,-EUR

- węże 25/25 32,-EUR

- Multiblock Inline 70,-EUR

Poz.4) Narurowy filtr z węglem aktywnym

- Aqua Big 20”, 1” 196,-EUR

 

Suma 3533 Euro. Ceny netto.

Edytowane przez DjDario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Sam osobiście nie mam co do niej zastrzeżeń ale też nie Ja z niej korzystam regularnie,

Dom należy do mojego wuja i w jego opinii jest stosunkowo twarda woda i zapytał mnie czy bym

mógł zasięgnąć opinii w stosownym do tego miejscu. Uznałem że to forum takim jest.

W takiej sytuacji odradzać instalacje czegokolwiek czy jednak jest coś co byś polecił (dla jego świętego spokoju i wygody) ?

 

Patryk.

Ta woda ma twardosc 210mg. To jest srednia wartosc. Norma przewiduje zakres od 60-500mg. Wody zdrowotne, mineralne moga miec jeszcze wieksza twardosc, wiec norma raczej wynika z potrzeby ochrony instalcji wodociagowych. Bardzo miekka woda moze byc w dlugiej perspektywie korozyjna, bardzo twarda bedzie zarastala kamieniem rury. Dla zdrowia akurat lepsza twardsza niz mieksza, chyba ze ktos ma wskazania medytyczne do picia wody niskozmineralizowanej.

 

Taka wode mozna zmiekczyc, ale ze wzgledu na komfort uzytkownia, brak zaciekow, ochrone piecow przeplywowych itp. Ze zdrowiem czy szkdoliwoscia to nie bedzie mialo nic wspolnego.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Zwracam się z uprzejmą prośbą do fachowców na tym forum od uzdatniania wody, aby mi doradzili w sprawie wyboru odpowiednich filtrów do mojej wody :-)

Za 1-2 tyg. muszę już podjąć ostateczną decyzję co konkretnie mam kupić, bo przychodzi mi firma od instalacji wod-kan i C.O. na budowę...

BTW sobie odpusc. Sa bardzo drodzy. Do tego, przy oczyszczalni proponuja dozowanie podchlorynu (silny utleniacz), i filtr regenerowany nadmanganianem potasu (kolejny utleniacz). Co z Twojej flory bakteryjnej w oczyszczalnie zostanie nie musze Ci pewnie tlumaczyc.

 

Masz niskie pH i sporo zelaza. Moze sie okazac, ze na 1 filtrze sie nie skonczy

 

Do wyplukania 13" filtra z ciezkim zlozem Pyrolox potrzebujesz wydajnosci 5,2-6m3. Ta pompa moze sie okazac ciut za mala.

6m3 to wydajnosc maxymalna, bez obciazenia, bez zdlawienia przeplywu inzektorem do napowietrzania. Przy pracy pod obiciazeniem (powiedzmy 4atm) wydajnosc bedzie mniejsza. Rzadko sie spotyka ale sa zbiorniki 12", tai pewnie bylby bezpieczniejszy.

 

Ja bym postawil taki filtr (zbiornik otwarty z napowietrzeniem, im wiekszy tym lepszy, takie 300L to standard. Popracowac filtrem pare tygodni i zbadac wode za nim ewentualnie dostawiac 2 stopien w zaleznosci od tego co w wodzie zostanie.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś coś o takim zmiękczaczu słyszał avoca ws9 water softener http://www.avocasofteners.com/products/water-softeners/

czy warto w takie urządzenie inwestować coś około 1400zł :confused:

Ja bym w to nie inwestował.

To są maluszki z tanimi chińskimi głowicami i prawdopodobnie też robione w chinach jako całość, a to znaczy, że nie masz pojęcia co jest w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może taki zestaw kupić?:

- Solidna pompa do studni o wydajności min. 6 m3/h, wysokość tłoczenia Hmax 92m, moc silnika 1,1kW np. taka będzie dobra http://hydrodom.pl/opis/679791/pompa-glebinowa-pedrollo-4sr-4-14-11kw-100lmin-92m.html

- STOPIEŃ I: Napowietrzanie - Inżektor DN20 + dysza rozbryzgowa.

- STOPIEŃ II: Hydrofor przepływowy czy przeponowy? (nie chciałbym aby każde odkręcenie kranu z wodą lub spłukanie WC powodowało, że pompa już musi chodzić bo to ją pewnie szybko zajedzie, więc może jaki zbiornik mógłby też tu być?)

- STOPIEŃ II: Odżelazianie / Odmanganianie - Filtr 13x54 zasypany w całości złożem Pyrolox, z zaworem sterującym Clac (to jest system z płukaniem wstecznym bez regeneracji chemicznej?)

 

Generalnie tak jak Ci pisał Jastrząb - ja bym tylko dodał, żeby przy dużym filtrze z ciężkim złożem wziąć większy niż standardowy dystrybutor (kosz dolny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"- własne ujęcie - studnia 23m

- 4 osoby

- szambo

- pompa hydroforowa Omnigena MH1300 inox

- zbiornik hydroforowy poziomy przepływowy Aquapress AFC100SB

- woda użytkowa i do picia.

 

Wyniki badań:

- mętność (NTU) - 2,6

- twardość (mg/l) - 231

- odczyn (ph) - 8,1

- utlenialność (mg O2/l - 2,4

- barwa (mg/l) - 9,4

- Żelazo (mg/l) - 1,29

- Mangan (mg/l) - 0,3

- Azotany (mg/l) <0,5

- Azotyny (mg/l) - 0,04

- Amoniak (mg/l) - 0,42"

 

qbek17 i Jastrząb - Panowie ratujcie i proszę o poradę.... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"- własne ujęcie - studnia 23m

- 4 osoby

- szambo

- pompa hydroforowa Omnigena MH1300 inox

- zbiornik hydroforowy poziomy przepływowy Aquapress AFC100SB

- woda użytkowa i do picia.

 

Wyniki badań:

- mętność (NTU) - 2,6

- twardość (mg/l) - 231

- odczyn (ph) - 8,1

- utlenialność (mg O2/l - 2,4

- barwa (mg/l) - 9,4

- Żelazo (mg/l) - 1,29

- Mangan (mg/l) - 0,3

- Azotany (mg/l) <0,5

- Azotyny (mg/l) - 0,04

- Amoniak (mg/l) - 0,42"

 

qbek17 i Jastrząb - Panowie ratujcie i proszę o poradę.... :-)

 

Masz wysokie pH i problem praktycznie tylko z żelazem i manganem. Przy takim pH łatwiej chyba będzie się pozbyć tego drugiego. Z pompą nie poszalejesz - odpadają odżelaziacze z ciężkim złożem. Myślę, że mieszanki jonitów (AquaMulti/Ecomix) mogą tu pasować. Przy okazji powinny ściągnąć trochę organiki (utlenialność) i amoniaku. No i w pierwszej kolejności zniknie twardość (formalnie nie będzie taka woda spełniała normy bo będzie zbyt miękka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Czyli i tak źle i tak nie dobrze... :-)

Rzeczywiście nie ma złoża , które poradziłoby sobie tylko z żelazem i manganem przy takiej pompie?

No dobra to jaka mocniejsza i sprawdzona / polecana pompa ?

Większy wydatek na instalację ale i większe możliwości i szansa na wodę o lepszych parametrach.

 

Rozmawiałem z kilkoma osobami, które zakładają filtry / stacje uzdatniania i ich propozycje były różne...

Czytając ten wątek, bardziej sobie cenię wasze opinie bo przynajmniej to jest pomoc / podpowiedź a nie SPRZEDAŻ, gdzie sprzedawcy wciskają cokolwiek żeby zarobić...

A im więcej czytam tym mniej wiem. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też ofertę na uzdatnienie mojej wody z firmy Global Group z W-wy, tam z kolei przekonują mnie że sprawdzi się u mnie taki układ:

 

Odżelaziacz / odmanganiacz (3200 PLN)

- Filtr automatyczny GlobaLine 100 Pyrolox.

- sterowanie zegarowe czasowe

- zbiornik z kompozytu wzmacnianego włóknem szklanym

- centralna głowica sterująca wykonana z kompozytu

- przyłącze DN25

- wypełnienie - złoże Pyrolox i złoże na podsypce kwarcowej (pyrolox mieszany z piaskiem 1:5)

- wymiary kolumny: fi26, H158

 

i obowiązkowo ich zdaniem kolejny stopień: Zmiękczacz GLOBALINE A 20/E (3300 zł):

- usuwa jednocześnie żelazo, twardość, mangan,

- niskie koszty eksploatacji

- urządzenie wykonane z materiałów niekorodujących

- sterowanie objętościowe

- pojemność jonowymienna 1000F x m3

- zużycie soli podczas regeneracji 2,2 kg

- wymiary urządzenia fi21x110 cm; zb. 38x38x79 cm

- średnica przyłączeń 1” (DN25)

- ilość żywicy 21 dm3.

 

Jak zadałem do tej ich oferty pytania, czy ten drugi stopień ze zmiękczaczem jest mi faktycznie potrzebny to uzyskałem odpowiedź:

 

"...jest niezbędny by uzdatniona woda spełniała normy. Potrzeba zastosowania zmiękczacza wynika z dużej zawartości żelaza (nie całość żelaza może zostanie utleniona), a zwłaszcza manganu (przy filtracji wody wymagany odczyn ok. 8,0 PH). Poziom żelaza i manganu bezpośrednio po stacji powinien spełniać normy bez zachowania zalecanego poziomu twardości na poziomie 60 mg/l. Nie jest to poziom wymagany, nie ma wymogu dotwardzania wody..."

 

Jak zadałem pytanie czy mogę zamówić filtr zasypany jednolitym Pyroloxem bez mieszania go z piaskiem 1:5 to padła taka odpowiedź:

 

"Mieszanie Pyroloxu z piaskiem nie wynika z oszczędności, tylko z naszej praktyki technologicznej (lepsze efekty uzdatniania i płukania filtra)..."

 

A na koniec zapytałem jeszcze jaką pompę do zaproponowanego zestawu powinienem sobie zakupić:

 

"Dobór pompy uzależniony jest od Pana potrzeb i warunków geologicznych, strata ciśnienia na stacji nie powinna przekroczyć 1 bara.

Wymagane ciśnienie na hydroforze w zakresie 2-6 bara".

 

I jak to oceniacie? :-) Jak widać zestaw taki wyjdzie skromnie licząc 6500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...jest niezbędny by uzdatniona woda spełniała normy. Potrzeba zastosowania zmiękczacza wynika z dużej zawartości żelaza (nie całość żelaza może zostanie utleniona), a zwłaszcza manganu (przy filtracji wody wymagany odczyn ok. 8,0 PH). Poziom żelaza i manganu bezpośrednio po stacji powinien spełniać normy bez zachowania zalecanego poziomu twardości na poziomie 60 mg/l. Nie jest to poziom wymagany, nie ma wymogu dotwardzania wody..."

 

Nie ma wymogu dotwardzania o ile woda jest naturalnie miękka, a nie zmiękczona chemicznie - jest to nieprecyzyjnie określone i można się kłócić z każdą interpretacją.

 

Jak zadałem pytanie czy mogę zamówić filtr zasypany jednolitym Pyroloxem bez mieszania go z piaskiem 1:5 to padła taka odpowiedź:

 

"Mieszanie Pyroloxu z piaskiem nie wynika z oszczędności, tylko z naszej praktyki technologicznej (lepsze efekty uzdatniania i płukania filtra)..."

Ciekawe czy mają porównanie efektów pracy filtra z Pyroloxem i mieszanki ze żwirem na tej samej wodzie, bo tylko takie porównanie da odpowiedź czy któraś metoda jest lepsza.

 

A na koniec zapytałem jeszcze jaką pompę do zaproponowanego zestawu powinienem sobie zakupić:

 

"Dobór pompy uzależniony jest od Pana potrzeb i warunków geologicznych, strata ciśnienia na stacji nie powinna przekroczyć 1 bara.

Wymagane ciśnienie na hydroforze w zakresie 2-6 bara".

Czyli "to nie nasza sprawa". A później tłumaczenie, że pompa za słaba i dlatego filtr nie działa wystarczająco skutecznie.

 

I jak to oceniacie? :-) Jak widać zestaw taki wyjdzie skromnie licząc 6500 zł.

I jeszcze dodaj koszty pompy, hydroforu, montażu, itd... darmowa woda ze studni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...