Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

witam

Dzis odebrałem wyniki podstawowych interesujących mnie składników mojej wody ,studnia to abisynka na 6m. głebokości .:

 

odczyn pH - 6,8

Zelazo - 0,34 mg/l

mangan - 0,82 mg/l

 

I teraz pytanie czy to jest spotykane zeby mangan był tak przekroczony w stosunku do żelaza? I nastepne czy stacje do usuwania manganu rózni się od tej do usuwania żelaza.

 

Dodam jeszcze że woda jest klarowna ale ma delikatnie słomkowy kolor(bardzo minimalnie),i fwkład filtrujący w moim BigBlue do usuwania żelaza absolutnie nie usuwa tego lekkiego słomkowego zabarwienia...jaki wklad moze to odfiltrowac żeby woda miała kolor całkowicie bezbarwny?

Dodam że woda jest miekka przy np. myciu auta nie zostawia absolutnie żadnych zacieków,tak samo na urządzeniach sanitarnych żadnych rdzawych nalotów,w czajniku także zero kamienia po około 8 miesiącach gotowania wody.pozdrawiam

Edytowane przez Kasia242
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

qbek17 mam do Ciebie prosbe, czy slyszles moze cos o firmie Cosmowater?

Instalator poleca Cosmowater Home 22, warto taki model kupic? Z montazem wyniesie mnie to jakies 2,4k.

Z gory dziekuje za odpowiedz.

Słyszeć słyszałem... tylko to nie firma, a marka dla hurtowni BIMS. Robi to zupełnie inna firma, na komponentach jeszcze innych firm.

Działać będzie pewnie tak samo dobrze jak inne, a czy akurat złoże albo głowica jest lepsza czy gorsza to inna kwestia. Jak nie chcesz się zagłębiać w temat to weź to co poleca hydraulik - on będzie za to odpowiadał. Jak chcesz się pobawić to możesz wybrać coś minimalnie lepszego w podobnej cenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Dzis odebrałem wyniki podstawowych interesujących mnie składników mojej wody ,studnia to abisynka na 6m. głebokości .:

 

odczyn pH - 6,8

Zelazo - 0,34 mg/l

mangan - 0,82 mg/l

 

I teraz pytanie czy to jest spotykane zeby mangan był tak przekroczony w stosunku do żelaza? I nastepne czy stacje do usuwania manganu rózni się od tej do usuwania żelaza.

 

Dodam jeszcze że woda jest klarowna ale ma delikatnie słomkowy kolor(bardzo minimalnie),i fwkład filtrujący w moim BigBlue do usuwania żelaza absolutnie nie usuwa tego lekkiego słomkowego zabarwienia...jaki wklad moze to odfiltrowac żeby woda miała kolor całkowicie bezbarwny?

Dodam że woda jest miekka przy np. myciu auta nie zostawia absolutnie żadnych zacieków,tak samo na urządzeniach sanitarnych żadnych rdzawych nalotów,w czajniku także zero kamienia po około 8 miesiącach gotowania wody.pozdrawiam

 

Przydałyby się pełne badania a nie tylko te podstawowe.

 

Przy tak niskim pH może być problem z usunięciem manganu. Co do relacji mangan/żelazo - zdarza się, niezbyt często ale się zdarza. Złoża do usuwania żelaza i manganu to to samo. Tzn nie ma dwóch różnych złóż - jedno usuwa oba zanieczyszczenia i w tej kolejności, że najpierw żelazo, a po nim mangan.

Co do koloru to może być organika (tym bardziej, że studnia jest płytka). Są na to żywice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

posiadam studnię głębinową, lustro wody na 7m pompa wisi na 17m, max wydajność pompy 115l/min, wykonałem badanie wody w laboratorium, oto wyniki:

2014-07-21 23.55.48.jpg

sprawdziłem też twardość ogólną wyszło 14st niemieckich, planujemy we wrześniu się wprowadzać, dlatego czas już na decyzję co z wodą, uzdatniać czy nie? W domu jest oczyszczalnia ekologiczna, jeszcze nie używana. Proszę fachowców o ewentualne sugestie czy taka woda wymaga uzdatniania? Jeśli tak, to na jakie urządzenie się zdecydować? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

posiadam studnię głębinową, lustro wody na 7m pompa wisi na 17m, max wydajność pompy 115l/min, wykonałem badanie wody w laboratorium, oto wyniki:

[ATTACH=CONFIG]271532[/ATTACH]

sprawdziłem też twardość ogólną wyszło 14st niemieckich, planujemy we wrześniu się wprowadzać, dlatego czas już na decyzję co z wodą, uzdatniać czy nie? W domu jest oczyszczalnia ekologiczna, jeszcze nie używana. Proszę fachowców o ewentualne sugestie czy taka woda wymaga uzdatniania? Jeśli tak, to na jakie urządzenie się zdecydować? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Podaj typ pompy i powiedz jaki masz (czy masz?) hydrofor. Potrzebny będzie odżelaziacz. Przy oczyszczalni biologicznej odpadają wszystkie modele regenerowane chemicznie. Pozostają ciężkie złoża (np. Pyrolox). Przekroczenie nie jest duże, a pH całkiem niezłe, więc filtr nie będzie musiał być bardzo duży. Żeby określić dokładniej podaj szacowane zużycie wody.

Jeśli chcesz też zmiękczyć wodę to możesz pomyśleć o dodatkowym zmiękczaczu lub rozwiązaniu typu "kilka w jednym" (czyli filtr ze złożem typu ecomix lub aquamulti).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszeć słyszałem... tylko to nie firma, a marka dla hurtowni BIMS. Robi to zupełnie inna firma, na komponentach jeszcze innych firm.

Działać będzie pewnie tak samo dobrze jak inne, a czy akurat złoże albo głowica jest lepsza czy gorsza to inna kwestia. Jak nie chcesz się zagłębiać w temat to weź to co poleca hydraulik - on będzie za to odpowiadał. Jak chcesz się pobawić to możesz wybrać coś minimalnie lepszego w podobnej cenie...

 

Widomo, ze hydraulik bedzie promowal cos co jemu odpowiada i jest mu na reke. Twierdzi, ze tylko ta firma ma autoryzowany serwis w moim wojewodztwie(lubelskie). Niby to ma mnie przekonac do jej zakupu.

Moze moglbys polecic mi cos innego z lepsza glowica i zlozem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj typ pompy i powiedz jaki masz (czy masz?) hydrofor. Potrzebny będzie odżelaziacz. Przy oczyszczalni biologicznej odpadają wszystkie modele regenerowane chemicznie. Pozostają ciężkie złoża (np. Pyrolox). Przekroczenie nie jest duże, a pH całkiem niezłe, więc filtr nie będzie musiał być bardzo duży. Żeby określić dokładniej podaj szacowane zużycie wody.

Jeśli chcesz też zmiękczyć wodę to możesz pomyśleć o dodatkowym zmiękczaczu lub rozwiązaniu typu "kilka w jednym" (czyli filtr ze złożem typu ecomix lub aquamulti).

 

Pompa FIRMY IBO MODEL 3,5SCM3/18

PARAMETRY

MAX. WYSOKOŚC PODNOSZENIA 78m

MAX. WYDAJNOŚC 115 l/min

ZASILANIE 230V

MOC 1,5 KW

 

hydroforu jeszcze nie mam, planuję zakupić razem z filtrem, zużycie wody myślę że około 10-15m3 miesięcznie, 3 osobowa rodzina.. Jeśli chodzi o zmiękczenie wody to w jednym sklepie w Bydgoszczy polecono mi system NoCalc, słyszał ktoś o tym? Niewiele jest informacji w sieci, nie trzeba płukać złoża, tylko wymienia się zbiornik z tajemniczym proszkiem. Małe urządzenie i cena jest atrakcyjna około 1500zł, tylko czy warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem kolejną propozycję, tym razem z firmy Secura na uzdatnienie mojej wody (dla przypomnienia: twardość (mmol/l) - 1,2; odczyn (ph) - 6,86; Żelazo (mg/l) - 5,9; Mangan (mg/l) - 0,58).

 

- Pompa o wydajności 50 l/min.; wysokość słupa wody 50 m,

- Napowietrzacz,

- Hydrofor bezprzeponowy 300l,

- Odżelaziacz o wielkości 13" ze złożem dolomitowym Klarsanit - Podobno Klarsanit idealnie nadaje się do wód miękkich i kwaśnych, czyli taka jak moja. Koszt filtra 2500 zł.

 

Podobno istnieje spora szansa, że ten 1 filtr da radę, a jeśli jednak to się nie uda to wtedy kolejny filtr 10" (10x54) ale tu już nie zapamiętałem z jakim złożem. Jak to oceniacie? :-)

 

Na koniec jeszcze propozycja firmy Klarsan z Łodzi. Tutaj po zbadaniu mojej wody Panowie zalecają Odżelaziaczo-odmanganiacz IRDF 1465 TC, ze złożem w ilości 90 litrów.

 

"Zaproponowany odżelaziaczo-odmanganiacz opiera się na mieszance dwóch różnych złóż. W skład mieszanki wchodzi Ironit i Defeman. Złoże Ironit służy głównie do usuwania żelaza, w mniejszy stopniu manganu. Złoże Defeman tak jak Ironit jest również katalitycznym absorbentem, który usuwa nadmiar obecnego w wodzie manganu i żelaza. Działanie naszego złoża polega na utlenianiu związków żelaza i manganu i zatrzymywaniu ich utlenionych form w procesie sedymentacji. W czasie płukania złoża utlenione formy żelaza i manganu są usuwane do kanalizacji, a złoże zostaje zregenerowane."

Edytowane przez DjDario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa FIRMY IBO MODEL 3,5SCM3/18

PARAMETRY

MAX. WYSOKOŚC PODNOSZENIA 78m

MAX. WYDAJNOŚC 115 l/min

ZASILANIE 230V

MOC 1,5 KW

Pompa przy 5 bar daje ok 80 l/min (4,8 m3/h) czyli całkiem nieźle - na odżelaziacz wystarczy.

 

hydroforu jeszcze nie mam, planuję zakupić razem z filtrem, zużycie wody myślę że około 10-15m3 miesięcznie, 3 osobowa rodzina..

 

To kup jak największy z akcesoriami do uzdatniania wody (dysza rozbryzgowa, automatyczny odpowietrznik). Do tego odżelaziacz w zbiorniku np 10x54" z dobrym złożem i powinno być OK.

 

Jeśli chodzi o zmiękczenie wody to w jednym sklepie w Bydgoszczy polecono mi system NoCalc, słyszał ktoś o tym? Niewiele jest informacji w sieci, nie trzeba płukać złoża, tylko wymienia się zbiornik z tajemniczym proszkiem. Małe urządzenie i cena jest atrakcyjna około 1500zł, tylko czy warto.

Jak chcesz wydać 1500 PLN na tajemniczy proszek (o równie tajemniczym działaniu), który nie wiadomo jak często trzeba będzie wymieniać (za atrakcyjną cenę) to śmiało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem kolejną propozycję, tym razem z firmy Secura na uzdatnienie mojej wody (dla przypomnienia: twardość (mmol/l) - 1,2; odczyn (ph) - 6,86; Żelazo (mg/l) - 5,9; Mangan (mg/l) - 0,58).

 

- Pompa o wydajności 50 l/min.; wysokość słupa wody 50 m,

- Napowietrzacz,

- Hydrofor bezprzeponowy 300l,

- Odżelaziacz o wielkości 13" ze złożem dolomitowym Klarsanit - Podobno Klarsanit idealnie nadaje się do wód miękkich i kwaśnych, czyli taka jak moja. Koszt filtra 2500 zł.

 

Podobno istnieje spora szansa, że ten 1 filtr da radę, a jeśli jednak to się nie uda to wtedy kolejny filtr 10" (10x54) ale tu już nie zapamiętałem z jakim złożem. Jak to oceniacie? :-)

 

I to wszystko ma być wypłukane pompą o wydajności 50 l/min? ;)

A to że złoże się idealnie nadaje do wód miękkich - na pewno - w większości jest to pewnie jakiś dolomit, który się rozpuszcza (czyli podnosi twardość). I zawsze na koniec można dać zmiękczacz żeby tą twardość zmniejszyć... :)

 

Na koniec jeszcze propozycja firmy Klarsan z Łodzi. Tutaj po zbadaniu mojej wody Panowie zalecają Odżelaziaczo-odmanganiacz IRDF 1465 TC, ze złożem w ilości 90 litrów.

 

"Zaproponowany odżelaziaczo-odmanganiacz opiera się na mieszance dwóch różnych złóż. W skład mieszanki wchodzi Ironit i Defeman. Złoże Ironit służy głównie do usuwania żelaza, w mniejszy stopniu manganu. Złoże Defeman tak jak Ironit jest również katalitycznym absorbentem, który usuwa nadmiar obecnego w wodzie manganu i żelaza. Działanie naszego złoża polega na utlenianiu związków żelaza i manganu i zatrzymywaniu ich utlenionych form w procesie sedymentacji. W czasie płukania złoża utlenione formy żelaza i manganu są usuwane do kanalizacji, a złoże zostaje zregenerowane."

Ta cudowna mieszanka to nic innego jak kolejna odsłona mieszania piasku ze złożem katalitycznym (zapewne w podobnych proporcjach jak wspominane ostatnio - 1:5). Defeman to ruda manganu o wysokiej zawartości dwutlenku manganu - dobre i ciężkie złoże (i drogie). Ironit to już wynalazek, który, jak wynika z opisu, nie różni się od piasku/żwiru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o doradzenie w wyborze filtra do wody. Woda z własnego ujęcia, dość płytki odwiert, zużycie raczej przeciętne, rodzina 2+1, myślę, że ok. 10 m3 na miesiąc, Pompa http://www.wimest.pl/pl/oferta/pompy...e-speroni.html

RSM 60 2,2 kW 400V 180l/min, do tego ocynkowany pionowy hydrofor 200 dm3, zależy mi bardzo aby regeneracja złoża występowała jak najrzadziej (chodzi o zużycie wody na regenerację, zrzut będzie niestety do szamba). Badanie jakości wody zrobione przez powiatową stacje

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy orientujecie się kto (firma/województwo) serwisuje zmiękczacze firmy Puricom Denver Plus 30 ???? Mieszkam w zachodniopomorskim.

Dziękuję za odpowiedz.

Nie wiem czy ktoś je serwisuje... może producent na Tajwanie lub w Singapurze :) (wybacz - nie mogłem się powstrzymać) ;)

 

Na poważnie to jest tam kiepska do serwisowania głowica - poszukaj firm, które się zajmują ogólnie uzdatnianiem wody. Jak trafisz na kogoś w miarę rozsądnego to da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o doradzenie w wyborze filtra do wody. Woda z własnego ujęcia, dość płytki odwiert, zużycie raczej przeciętne, rodzina 2+1, myślę, że ok. 10 m3 na miesiąc, Pompa http://www.wimest.pl/pl/oferta/pompy...e-speroni.html

RSM 60 2,2 kW 400V 180l/min, do tego ocynkowany pionowy hydrofor 200 dm3, zależy mi bardzo aby regeneracja złoża występowała jak najrzadziej (chodzi o zużycie wody na regenerację, zrzut będzie niestety do szamba). Badanie jakości wody zrobione przez powiatową stacje

[ATTACH=CONFIG]272449[/ATTACH]

Masz minimalne przekroczenie żelaza i manganu. Na coś takiego szkoda stawiać odżelaziacz (tym bardziej jak chcesz oszczędzać wodę na regenerację). Jakbyś chciał tą wodę zmiękczyć to taki zmiękczacz można regenerować niezbyt często (np. raz na dwa tygodnie) a na pewno zatrzyma się na nim też trochę żelaza i manganu (może nie cały, ale powinno się zmniejszyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam do was jeszcze jedno pytanie

mam wodę z wodociągu, nie zrobiłem jeszcze swoich badań, badania gminne mieszczą się w normach.

nurtuje mnie jednak problem sąsiadów którzy mieszkają już jakiś czas i objaw mętnej wody.

Woda po nabraniu w naczynie jest mętna, wygląda jakby nagazowana w bardzo małe pęcherzyki powietrza, po chwili około 5-10 sekund woda wraca do postaci bezbarwnej.

O czym świadczy taka sytuacja ?

problem sąsiadów to pękające zawory i kolanka, miedziane i z mosiądzu, sugerują oni wysoką zawartość manganu w wodzie. chciałem się was zapytać o zdanie na temat tej mętności i pękania elementów hydrauliki.

dzięki i pozdrawiam z Podlasia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda po nabraniu w naczynie jest mętna, wygląda jakby nagazowana w bardzo małe pęcherzyki powietrza, po chwili około 5-10 sekund woda wraca do postaci bezbarwnej.

O czym świadczy taka sytuacja ?

Swiadczy o napowietrzeniu wody. Lepiej za duzo tlenu niz za malo. Flora betlenowa jest malo przyjemna.

 

problem sąsiadów to pękające zawory i kolanka, miedziane i z mosiądzu, sugerują oni wysoką zawartość manganu w wodzie.

A to teoria spiskowa ktorej jeszcze nie slyszalem ;-)

Zawartosc manganu w wodzi wodociagowej jest niska. A nawet jakby byla wysoka, nie spowoduje to pekania rur. Ale slabej jakosci zawory i kolanka, moga z latwowoscia powodowac owe pekanie, niezaleznie od poziomu zanieczyszczen.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz minimalne przekroczenie żelaza i manganu. Na coś takiego szkoda stawiać odżelaziacz (tym bardziej jak chcesz oszczędzać wodę na regenerację). Jakbyś chciał tą wodę zmiękczyć to taki zmiękczacz można regenerować niezbyt często (np. raz na dwa tygodnie) a na pewno zatrzyma się na nim też trochę żelaza i manganu (może nie cały, ale powinno się zmniejszyć).

 

qbek17 dzięki. Mógłbyś polecić konkretnie jakiś model zbiornika i głowicy oraz złoże? Nie chce chińczyka żadnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś je serwisuje... może producent na Tajwanie lub w Singapurze :) (wybacz - nie mogłem się powstrzymać) ;)

 

Na poważnie to jest tam kiepska do serwisowania głowica - poszukaj firm, które się zajmują ogólnie uzdatnianiem wody. Jak trafisz na kogoś w miarę rozsądnego to da radę.

 

Producent to PURICOM - Chiszpania.

Na razie się nie popsuł bo go nie mam ale robię przymiarkę do zakupu takiego ustrojstwa. Tylko jest właśnie problem, że ni jak nie mogę znalezć jakiegoś normalnego (nie związanego ze sprzedawcą) serwisu w naszym kraju. Miły Pan z Wrocka, ze sklepu http://www...........woda/pl poinformował mnie, że jak u nich kupię (2295zł) to oni będą serwisować. I wszystko było by ok ale oni mają do mnie jakieś 700km w dwie strony i coś mi się nie chce w to uwierzyć, że będą gonić auto z ludkiem do mojego zmiękczacza.

A co myślisz o CosmoWATER HOME 22 ???????????? Ci to chociaż mają u nas serwis z prawdziwego zdarzenia.

Chyba mam okazję bo mogę go mieć za jakieś 1500 zł z montażem i autoryzowany serwis jakieś 20km od mojego domu, tylko muszę szybko się decydować. Jutro mam dać odpowiedz.

Weźcie coś doradźcie :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent to PURICOM - Chiszpania.

Hiszpania to jest "filia", "biuro handlowe" czy jeszcze inny wynalazek żeby można było wszędzie pisać, że firma Europejska. A faktyczny producent jest w Azji.

Na razie się nie popsuł bo go nie mam ale robię przymiarkę do zakupu takiego ustrojstwa. Tylko jest właśnie problem, że ni jak nie mogę znalezć jakiegoś normalnego (nie związanego ze sprzedawcą) serwisu w naszym kraju. Miły Pan z Wrocka, ze sklepu www...........woda/pl poinformował mnie, że jak u nich kupię (2295zł) to oni będą serwisować. I wszystko było by ok ale oni mają do mnie jakieś 700km w dwie strony i coś mi się nie chce w to uwierzyć, że będą gonić auto z ludkiem do mojego zmiękczacza.

A co myślisz o CosmoWATER HOME 22 ???????????? Ci to chociaż mają u nas serwis z prawdziwego zdarzenia.

Chyba mam okazję bo mogę go mieć za jakieś 1500 zł z montażem i autoryzowany serwis jakieś 20km od mojego domu, tylko muszę szybko się decydować. Jutro mam dać odpowiedz.

Weźcie coś doradźcie :bash:

Jak masz okazję to kup tego Cosmowatera. Będzie działać, a jak nie to masz blisko serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...