Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

qbek17 dzięki. Mógłbyś polecić konkretnie jakiś model zbiornika i głowicy oraz złoże? Nie chce chińczyka żadnego.

Powinien Ci wystarczyć 10x35 (przy tym rozmiarze możesz wybierać wersję w kabinecie - kompaktową lub z osobnym zbiornikiem na sól) i 25 litrów złoża (dobre marki to np. Lewatit, Dowex). Głowicę polecam Clack CI (w twoim wypadku wziąłbym wersję z regeneracją współprądową - standardowo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

W sobotę zamontowano mi stację uzdatniającą wodę ze złożem Aqua Multi, głowicą "clack"(podobno bo nigdzie nie ma nazwy) made in USA i zbiornikiem na sól do regeneracji złoża. Woda zrobiła się od razu czystsza ale ciepła dziwnie pachnie jakby jakiś gaz (bliżej nie określony zapach). Z bojlera wymontowali anodę, zbiornik hydroforowy pozostał przeponowy. Co może być przyczyną tego zapachu? Za całą instalację jeszcze nie zapłaciłam ponieważ dali nam okres dwóch tygodni na użytkowanie i zbadanie (tylko na co teraz badać aby dowiedzieć się od czego jest ten zapach?) Może ktoś spotkała się z czymś takim ?

Proszę o pomoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W sobotę zamontowano mi stację uzdatniającą wodę ... z głowicą "clack"(podobno bo nigdzie nie ma nazwy) made in USA ...

nazwa i logo jest na tylnej ściance - trzeba obejrzeć głowicę od drugiej strony.

 

Woda zrobiła się od razu czystsza ale ciepła dziwnie pachnie jakby jakiś gaz (bliżej nie określony zapach). Z bojlera wymontowali anodę, zbiornik hydroforowy pozostał przeponowy. Co może być przyczyną tego zapachu? Za całą instalację jeszcze nie zapłaciłam ponieważ dali nam okres dwóch tygodni na użytkowanie i zbadanie (tylko na co teraz badać aby dowiedzieć się od czego jest ten zapach?) Może ktoś spotkała się z czymś takim ?

Proszę o pomoc ?

Zapach może być "efektem" nowości złoża - może za słabo je wypłukali przy uruchomieniu? Jeśli się utrzymuje to faktycznie trzeba by stwierdzić czy to złoże daje taki zapach. Co do badań to akurat te na zapach są po prostu wynikiem subiektywnej oceny badającego, więc są niezbyt miarodajne. Proponowałbym zrobić regenerację złoża i solidnie przepłukać instalację i jeśli zapach się nadal będzie utrzymywał to wtedy szukać źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z bojlera wymontowali anodę, zbiornik hydroforowy pozostał przeponowy.

 

To kiepskie działanie firmy. Anoda ochrania zbiornik, bez niej faktycznie dużo szybciej może się zniszczyć. Zapach w ciepłej wodzie przy żelazie to siarkowodór, który może wytracić w zbiorniku bez przepony - a taki nie został wymieniony.

 

Pytanie czy miałeś świadomość czym jest wymontowanie anody - to tak informacyjnie. U nas instalator uczciwie poinformował, że do naszego filtra zdecydowanie zbiornik bez worka, ale rok z zapachem ciepłej przetrwaliśmy - już jest wodociąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, jakiś czas temu poszukiwałam w tym wątku sprytnego filtra osmotycznego do upchnięcia w szafce pod zlewem - zgodnie z sugestiami stanęło na filtrze puricom stella i tego będę się trzymać :) Teraz, gdy wreszcie przyszedł czas ów filtr zakupić, odkryłam, że występuje on w dwóch wersjach: z pompą lub bez. Za chiny nie wiem, co ta pompa robi i czy ja jej potrzebuję, czy nie - poratujcie raz jeszcze niekumatą babę i doradźcie, bo ja wymiękam.

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kiepskie działanie firmy. Anoda ochrania zbiornik, bez niej faktycznie dużo szybciej może się zniszczyć. Zapach w ciepłej wodzie przy żelazie to siarkowodór, który może wytracić w zbiorniku bez przepony - a taki nie został wymieniony.

 

Pytanie czy miałeś świadomość czym jest wymontowanie anody - to tak informacyjnie. U nas instalator uczciwie poinformował, że do naszego filtra zdecydowanie zbiornik bez worka, ale rok z zapachem ciepłej przetrwaliśmy - już jest wodociąg.

 

Anoda ochrania zbiornik przed utlenianiem - jeśli nie ma napowietrzania, a jest wstawiony filtr (który też zużywa tlen rozpuszczony w wodzie) to ta ochrona może być nadal skuteczna bez anody.

 

Siarkowodór to akurat jest bardzo "określony" zapach zgniłych jaj - jeśli są wątpliwości to raczej nie jest to siarkowodór. I raczej ciężko jest zapach "wytrącić" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, jakiś czas temu poszukiwałam w tym wątku sprytnego filtra osmotycznego do upchnięcia w szafce pod zlewem - zgodnie z sugestiami stanęło na filtrze puricom stella i tego będę się trzymać :) Teraz, gdy wreszcie przyszedł czas ów filtr zakupić, odkryłam, że występuje on w dwóch wersjach: z pompą lub bez. Za chiny nie wiem, co ta pompa robi i czy ja jej potrzebuję, czy nie - poratujcie raz jeszcze niekumatą babę i doradźcie, bo ja wymiękam.

Z góry dzięki!

Pompa podnosi ciśnienie wody. Jeśli ciśnienie w sieci jest wysokie (lub powiedzmy "w normie") to można sobie pompę darować. Jeśli jest niskie (albo chcemy mieć większą wydajność takiego filtra) to można dodać pompę. Niestety jest to dodatkowy koszt zakupu, eksploatacji i jako część mechaniczna potencjalny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to woda z wodociągów to chyba do nich trzeba zgłosić to życie biologiczne...

Nie ma tu wyników twardości, a z tego co jest to nie wiem co chcesz filtrować? Jeśli chodzi o te mikroorganizmy to proponowałbym osmozę pod zlew - to załatwi kwestię wody pitnej.

 

 

 

Możliwe na wiele sposobów (od zanieczyszczenia próbki podczas pobierania do zanieczyszczenia źródła wody). Te bakterie są badane jako wskaźnik - same w sobie nie są "aż tak bardzo szkodliwe" - zazwyczaj obok nich występują inne, dużo bardziej groźne organizmy. Zanim zaczniesz coś z tym robić - ustal źródło zanieczyszczeń - np. zrób chlorowanie studni i powtórz badania.

 

 

Potrzebny będzie odżelaziacz. Nie wiem co robisz ze ściekami (POŚ, szambo?). Pompa nie pozwala na zbyt ciężkie złoże, więc pozostaje regeneracja chemiczna na lżejszych złożach (co jest niedozwolone przy POŚ). Ze względu na amoniak przydałby się jeszcze drugi stopień ze złożem multifunkcyjnym usuwającym m.in. amoniak.

 

Nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem byłaby zmiana pompy i hydroforu i dodanie napowietrzania.

 

Zrobiłem dodatkowy test wody wodociągowej ,zwykły zestaw z castoramy ,woda miękka ,PH 8 .

Jaki filtr mechaniczny zastosować ? oraz jaki do oczyszczenia z mikroorganizmów ?

 

 

Studnia ponownie została zalana chlorem ale nie zdążyłem zrobić kolejnego badania ,generalnie nie chce się juz pakować w dodatkowe koszty i będę ja używał do podlewania.......

Co do możliwości zanieczyszczenia wody ,sąsiad ma na skraju działki ,,wygódkę,, plus 20m3 zbiornik na ścieki metalowy nie wiem jak stary !

Edytowane przez kuciar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbierałem oferty, szukałem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, czytałem, szukałem no i tutaj zasypywałem Was pytaniami o wybór sposobu uzdatniania mojej wody ze studni. No i chyba wszystkie drogi prowadzą do jednego najbardziej odpowiedniego zestawu:

- kupię solidną pompę o wydajności ok. 5,5 m3/h,

- zwężkę do napowietrzania wody,

- hydrofor bezprzeponowy 300 l (z większym np. 500 l może być trochę ciasno bo kotłownia to małe pomieszczenie 3,5x3,5 m)

- filtr z głowicą Clack CI - tutaj jeszcze waham się czy wybrać 12" czy 13" zbiornik?

Złoże Pyrolox 56 litrów na podsypce żwirowej.

Niektórzy twierdzą, że złoże Klarsanit lepiej się u mnie sprawdzi (niskie PH 6,8; twardość 120 mg CaCO3/l) - czy to prawda?

 

Pytanie do fachowców z forum: Zestaw OK? coś dodać, zmienić, ulepszyć jeszcze można? :-) Filtr 12 czy 13 będzie lepszy? (zużycie wody jak w typowej 3 os. rodzinie, max. 12-13 m3/mies.) Dziękuję serdecznie za wszelką pomoc.

 

PS. Qbek17 odezwę się do Ciebie za niedługo... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbek17, zaproponowano mi głowice Clack WS1 CI z bypassem, da takie coś rade? Zbiornik ciśnieniowy zaproponowano mi firmy - Park.

Da radę.

 

Jeszcze jedna sprawa, czy warto przed złoże CR-200 dawać jakiś filtr mechaniczny?

Warto dać filtr chroniący uszczelki głowicy przed większymi zanieczyszczeniami. Żeby nie wchodzić w duże koszty może to być najtańszy korpus 10" z wkładem 20, 50 um lub większym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- kupię solidną pompę o wydajności ok. 5,5 m3/h,

Ja zwyczajowo uczulam na wydajnosc pompy. Jesli jest na niej napisane "wydajnosc maksymalna" 5,5m3/h to na 100% pompa bedzie za mala. Jest to najczesciej podana wydajnosc przy pracy bez obciazenia. Jesli pompa musi wode wtlaczac pod cisnieniem do hydroforu, to jej wydajnosc spada.

 

Pompa musi miec taka wydajnosc przy pracy pod cisnieniem, powiedzmy 4atm. Plus powinna miec jeszcze troche zapasu, bo zwezka napowietrzajaca ogranicza przeplyw. Wybierajac pompe, patrz na wykres wydajnosci.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dodatkowy test wody wodociągowej ,zwykły zestaw z castoramy ,woda miękka ,PH 8 .

Jaki filtr mechaniczny zastosować ? oraz jaki do oczyszczenia z mikroorganizmów ?

Możesz użyć standardowego zestawu RO (filtry wstępne, membrana, filtry liniowe). Filtr mechaniczny na cały dom - to zależy od Ciebie czy chcesz mieć coś z płukaniem wstecznym czy tylko wymienne wkłady.

 

Studnia ponownie została zalana chlorem ale nie zdążyłem zrobić kolejnego badania ,generalnie nie chce się juz pakować w dodatkowe koszty i będę ja używał do podlewania.......

Co do możliwości zanieczyszczenia wody ,sąsiad ma na skraju działki ,,wygódkę,, plus 20m3 zbiornik na ścieki metalowy nie wiem jak stary !

Nie ma co jej badać - przy takim sąsiedztwie masz duże prawdopodobieństwo, że znów będą w niej bakterie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć standardowego zestawu RO (filtry wstępne, membrana, filtry liniowe). Filtr mechaniczny na cały dom - to zależy od Ciebie czy chcesz mieć coś z płukaniem wstecznym czy tylko wymienne wkłady.

 

 

Nie ma co jej badać - przy takim sąsiedztwie masz duże prawdopodobieństwo, że znów będą w niej bakterie.

 

Dzieki za odpowiedz ,wezmę filtr mechaniczny z płukaniem wstecznym ,a RO dobiorę jak będę wiedział ile miejsca mogę wygospodarować pod zlewem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy woda /wlasciwie sol w niej zawarta / ze stacji uzdatniania wody nie bedzie stanowic problemu dla starych /okolo 20lat/ rur stalowych ktore sa wewnatrz pokryte kamieniem?Czy nie rozszczelni ich poprzez jego rozpuszczenie ?

Woda po zmiękczaczu (zakładam, że chodzi ci o zmiękczacz) nie zawiera soli - ona jest używana do regeneracji i usuwana do ścieków. Solanka nie powinna się znaleźć w rurach za zmiękczaczem.

Jeśli jednak przyjąć, że puścisz wodę miękką do takich zarośniętych rur, to z czasem ten kamień będzie się rozpuszczał. Istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, że rura była uszczelniana przez osady i teraz, gdy one znikną, mogą pojawić się przecieki. Nie potrafię powiedzieć ile to zajmie czasu (raczej lata niż miesiące) ani czy się to stanie na pewno, ale teoretycznie może się tak stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...