Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

dzieki za odpowiedz, bardzo mi pomogles. jak bardzo twarda wode mamy nie wiem ale nie spr tego w wodociagach bo maja zle dane (na ich korzysc). Mozna zawiezc probke wody do sanepidu? Ciekawe tez ile to kosztuje i jak dlugo trzeba czekac.

Mysle ze bedziemy zuzywac ok 12-15 m3 czyli ile przy takim zuzyciu zaplace za sol?

Procz soli potrzeba cos wiecej np serwis co kilkadziesiat m3 wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzieki za odpowiedz, bardzo mi pomogles. jak bardzo twarda wode mamy nie wiem ale nie spr tego w wodociagach bo maja zle dane (na ich korzysc). Mozna zawiezc probke wody do sanepidu? Ciekawe tez ile to kosztuje i jak dlugo trzeba czekac.

Mysle ze bedziemy zuzywac ok 12-15 m3 czyli ile przy takim zuzyciu zaplace za sol?

Procz soli potrzeba cos wiecej np serwis co kilkadziesiat m3 wody?

Serwis to co rok, celem sprawdzenia dzialania.

Ilosc soli zalezy od twardosc. Bardziej twarda woda - czesciej regeneracja - wiecej soli.

Wode mozesz oddac do sandepidu albo kupic testy jakims sklepie akwarystycznym. W sanepidzie zaplacisz kilkadziesiat PLN.

Firmy sprzedajce filtry czesto wode badaja, taniej i szybciej niz sanepid.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jesli chodzi o sam zakup chce go dokonac poprzez allegro. co o tym myslicie? koszt 2199 PLN sprzedawca 100% pozytywow

http://allegro.pl/stacja-uzdatniania-wody-viessmann-aquahome-20-n-i4767768451.html

 

jutro kupie ten test tylko ze wode juz zakrecilam na zime:o

Poczekaj z zakupem do zrobienia testu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to będzie to samo co w tych ofertach, które procesor777 podawał - to złoże nie rusza siarkowodoru, a to jest ten główny problem. Żelaza i manganu jest mało.

Gdyby nie ten siarkowodór to zgadzam się, że takie złoże byłoby odpowiednie, ale nie w tym przypadku.

Napowietrzanie jest skuteczną i najczęściej stosowaną metodą usuwania siarkowodoru, jest on przecież bardzo lotnym związkiem. Stąd napowietrzacz i zbiornik bezprzeponowy. Jonowymiennik zapewni usunięcie z wody żelaza, więc i w instalacji nie będzie powstawać nowy siarkowodór. Wiadomo, że trzeba by jeszcze przegrzać albo przechlorować bojler aby usunąć obecne tam bakterie, bo pewna ilość żelaza może być odłożona w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co taki wielofunkcyjny filtr (wcale nie mały) na żelazo i mangan mieszczące się w normie?

Po napowietrzaniu tego żelaza bedzie pewnie jeszcze mniej. A na tak wysoką twardość potrzeba solidnego zmiękczacza (i on może zatrzymać wytrącone żelazo).

To co proponujecie też zadziała ale jest dużo droższe tak w zakupie jak i eksploatacji (mówię o samym złożu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co taki wielofunkcyjny filtr (wcale nie mały) na żelazo i mangan mieszczące się w normie?

Po napowietrzaniu tego żelaza bedzie pewnie jeszcze mniej. A na tak wysoką twardość potrzeba solidnego zmiękczacza (i on może zatrzymać wytrącone żelazo).

To co proponujecie też zadziała ale jest dużo droższe tak w zakupie jak i eksploatacji (mówię o samym złożu).

Zaproponowane złoże jest ze względu na przekroczenie amoniaku i wysoką twardość właśnie. Ten rodzaj złoża przecież znakomicie redukuje twardość. Nie ma pewności czy zmiękczacz poradził by sobie z prawie 3 mg/l amoniaku. Napowietrzanie może go nieco zredukować ale dalej prawdopodobnie będzie go za dużo jak na zmiękczacz. Przetestowanie wody na złożach mogła by rozwiać tą wątpliwość. Co do ceny eksploatacji to nie rozumiem czemu miała by być większa niż przy zmiękczaczu no chyba, że mówimy o wymianie złoża w perspektywie wieloletnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowane złoże jest ze względu na przekroczenie amoniaku i wysoką twardość właśnie. Ten rodzaj złoża przecież znakomicie redukuje twardość. Nie ma pewności czy zmiękczacz poradził by sobie z prawie 3 mg/l amoniaku. Napowietrzanie może go nieco zredukować ale dalej prawdopodobnie będzie go za dużo jak na zmiękczacz. Przetestowanie wody na złożach mogła by rozwiać tą wątpliwość. Co do ceny eksploatacji to nie rozumiem czemu miała by być większa niż przy zmiękczaczu no chyba, że mówimy o wymianie złoża w perspektywie wieloletnie.

Koszt eksploatacji byłby wyższy bo regeneracja odbywałaby się częściej. Zawartość kationitu w mieszance to ok 50 % czyli tylko połowa objętości złoża zmiękcza wodę, a pozostałe 50 % to komponenty usuwające żelazo, mangan, organikę i amoniak. Przy takiej wodzie dużo szybciej skończy się pojemność właśnie tej części zmiękczającej, a regeneruje się całe złoże. Dlatego uważam, że (pod względem kosztowym) lepiej dać 100% żywicy zmiękczającej.

Co do amoniaku zgadzam się, że najlepiej byłoby to przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Dzisiaj odebrałem protokół badania wody.

Poniżej przedstawiam wyniki badania, proszę o dobór urządzenia

Mętność (NTU) - 0,44

pH - 7,1

Azotany (mg NO3/dm3) - 47

Azotyny (mg NO2/dm3 - 0,02

Magnez (mg/dm3) - 4

Mangan (ug/dm3) - 5

Twardość ogólna (mg CaCo3/dm3) - 441

Żelazo ogólne (ug/dm3) - 40

Amonowy jon (mg NH4/dm3) - 0,07

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli standardowo. Zmiękczacz z 25 litrami złoża to regeneracja co 3 m3 - powinno wystarczyć. Zakładam, że nie masz tam oczyszczalni biologicznej?

Czy jak mam zużycie 3 m3 na miesiac ( reszta z hydroforu) to regeneracja bedzie raz na miesiac. Czy tak moze byc, czy regeneracja musi odbywac sie czesciej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukam dobrego i sprawdzonego zmiękczacza do wody wodociągowej (Radom).

Rodzina 4 osobowa w domku.

Znajomy ma zmiękczacz Eco DW Ruby line 25 i przy ustawieniu na skali na "0" woda nie jest zbyt miękka.

Planowałem kupić taki sam model, ale w tym wypadku szukam coś lepszego.

Może coś zaproponujecie.

Edytowane przez hrokos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

mam już dość twardej niesmacznej wody, poszukuję bardzo taniego rozwiazania tylko do kuchni

Mi sie wydawalo ze woda twardsza do bezposredniego picia jest smaczniejsza niz miekka.

Jestes pewien, ze chodzi Ci o twardosc?

Generalnie tylko do kuchni to osmoza. Zeby bylo dobrze to pewnie poziom 400-500PLN trzeba wydac.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...