Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Mam problem ze swoim systemem uzdatniania wody ze studni. Mam otwarty zbiornik hydroforowy, za którym mam odżelaziacz ze złożem birm. Przed hydroforem mam zamontowany napowietrzacz - inżektor. Otóż mój inżektor jest zamontowany na obejściu rury doprowadzającej wodę z pompy głębinowej do zbiornika hydroforowego. Mam możliwość regulowania ile wody płynie przez główną rurę doprowadzającą wodę do hydroforu, a ile płynie wody przez obejście z inżektorem. Średnica rury to 1'' a obejścia z inżektorem to 3/4''.

Mój problem polega na tym że inżektor nie zasysa powietrza przy nastawieniu ciśnienia wyłącznika pompy 2-4 atm. Inżektor zasysa powietrze tylko wtedy kiedy ciśnienie spadnie poniżej 1 atm. Niestety poniżej 1 atm to na piętrze woda prawie nie leci z kranu i chciałbym żeby i przy większym ciśnieniu inżektor pracował, niestety nie mam pojęcia czemu się tak dzieje.

Przez to że napowietrzenie nie działa tak jak powinno woda zaczęła mi śmierdzieć siarkowodorem, czego nie było wcześniej. Proszę o radę w jaki sposób mogę usunąć problem.

Jeden komentarz. Jesli masz wodzie siarkowodor, to Birm to sredni pomysl.

 

Po drugie, czy zawsze tak bylo z tym inzektorem czy mu sie kiedys zmienilo?

O tyle to dziwne, ze inzektor wymaga roznicy cisnienia przed i za nim. Czyli raczej wymaga sporych cisnien do pracy, a to ze pracuje tylko przy niskich cisnieniach to odwrotnie niz byc powinno. Glupie pytanie, czy inzketor jest zamontowany w dobrym kierunku? Powinna byc na nim jakas strzalka oznaczajaca kierunek przyplywu wody.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeden komentarz. Jesli masz wodzie siarkowodor, to Birm to sredni pomysl.

 

Po drugie, czy zawsze tak bylo z tym inzektorem czy mu sie kiedys zmienilo?

O tyle to dziwne, ze inzektor wymaga roznicy cisnienia przed i za nim. Czyli raczej wymaga sporych cisnien do pracy, a to ze pracuje tylko przy niskich cisnieniach to odwrotnie niz byc powinno. Glupie pytanie, czy inzketor jest zamontowany w dobrym kierunku? Powinna byc na nim jakas strzalka oznaczajaca kierunek przyplywu wody.

 

marcin

siarkowodoru nie było wcześniej. Dopiero teraz jak napowietrzanie "kuleje" to zapach się pojawił. Nie jest zbyt intensywny, ale niepokojący że w ogóle jest.

Nie zawsze z inżektorem tak było. Dopiero stało się tak po prawie roku działania całej instalacji. Nawet wymieniłem sam inżektor i nic to nie dało.

oczywiście jest strzałka na inżektorze i jest zamontowany zgodnie z kierunkiem przepływu wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden komentarz. Jesli masz wodzie siarkowodor, to Birm to sredni pomysl.

 

Po drugie, czy zawsze tak bylo z tym inzektorem czy mu sie kiedys zmienilo?

O tyle to dziwne, ze inzektor wymaga roznicy cisnienia przed i za nim. Czyli raczej wymaga sporych cisnien do pracy, a to ze pracuje tylko przy niskich cisnieniach to odwrotnie niz byc powinno. Glupie pytanie, czy inzketor jest zamontowany w dobrym kierunku? Powinna byc na nim jakas strzalka oznaczajaca kierunek przyplywu wody.

 

marcin

 

Może jeszcze być kwestia zbyt małego przepływu wody w podanym zakresie ciśnienia pracy lub zła regulacja zaworu obejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze ja tez poprosze o porade.

 

Studnia glebinowa ~30m - rodzina 4-osobowa (standardowe zuzycie)

Wyniki badania:

 

Barwa - 5 mg/l Pt

metnosc 7 NTU (1)

ph 7.2

twardosc 183 mg/l CaCO3 (60-500)

zelazo 0,089 mg/l (<0.2)

mangan <0,002

jon amonowy <0,015

azotyny <0,01

azotany 6 (50)

 

W sumie poza norma jest ta metnosc (7.2) czy twardosc 183 wymaga zmiekczacza ?

 

Lukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze być kwestia zbyt małego przepływu wody w podanym zakresie ciśnienia pracy lub zła regulacja zaworu obejścia.

 

regulowałem zawór obejścia i nic to nie daje. Nawet jak cała woda przepływa przez inżektor to on nie zasysa powietrza.

Również rozważam możliwość że przepływ jest za mały.

Czy wielkość poduszki powietrznej w hydroforze miała by tu znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulowałem zawór obejścia i nic to nie daje. Nawet jak cała woda przepływa przez inżektor to on nie zasysa powietrza.

Również rozważam możliwość że przepływ jest za mały.

Czy wielkość poduszki powietrznej w hydroforze miała by tu znaczenie?

Jesli bylo dobrze a sie zepsulo, nawet wynieniales sam inzektor, nic nie zmieniales w instalcji, to ja pomyslu nie mam :-(

Wielkosc poduszki nie ma znaczenia. Nie powinna. Znaczenie ma roznica cisnienie przed i za zwezka. A czy cisnienie pochodzi ot mniejszej czy wiekszej poduszki powietrznej to przeciez inzektor nie moze wiedziec.

Jedyny podejrzany to w takim razie wielkosc przeplywu i sama pompa. Jesli sie "zuzyla" i spadla jej wydajnosc, to odpowiednia wydajnosc ma tylko przy niskim cisnieniu, co moze tlumaczyc czemu dzuala to tylko przy niskim cisnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem ze swoim systemem uzdatniania wody ze studni. Mam otwarty zbiornik hydroforowy, za którym mam odżelaziacz ze złożem birm. Przed hydroforem mam zamontowany napowietrzacz - inżektor. Otóż mój inżektor jest zamontowany na obejściu rury doprowadzającej wodę z pompy głębinowej do zbiornika hydroforowego. Mam możliwość regulowania ile wody płynie przez główną rurę doprowadzającą wodę do hydroforu, a ile płynie wody przez obejście z inżektorem. Średnica rury to 1'' a obejścia z inżektorem to 3/4''.

Mój problem polega na tym że inżektor nie zasysa powietrza przy nastawieniu ciśnienia wyłącznika pompy 2-4 atm. Inżektor zasysa powietrze tylko wtedy kiedy ciśnienie spadnie poniżej 1 atm. Niestety poniżej 1 atm to na piętrze woda prawie nie leci z kranu i chciałbym żeby i przy większym ciśnieniu inżektor pracował, niestety nie mam pojęcia czemu się tak dzieje.

Przez to że napowietrzenie nie działa tak jak powinno woda zaczęła mi śmierdzieć siarkowodorem, czego nie było wcześniej. Proszę o radę w jaki sposób mogę usunąć problem.

Jeśli dobrze rozumiem to ciśnienie poniżej 1 bara jest w zbiorniku hydroforowym? To by znaczyło, że dopiero jak po stronie zbiornika jest tak niskie ciśnienie to na inżektorze jest odpowiednia różnica ciśnień (bo tak jak pisał Jastrząb - na inżektorze musi być spora różnica tych ciśnień). Czyli problem może być z odpowiednim ciśnieniem od strony pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w domku jednorodzinnym, 4 osoby, zużycie miesięczne około 12 m3, woda z wodociągu, odpływ do szamba (wskazane urządzenie oszczędnie gospodarujące wodą do płukania). Chciałbym poprawić sobie jakość wody, głównie zmniejszyć twardość (bardzo trudno zmywalne białe naloty na armaturze i kabinie prysznicowej). Proszę o pomoc w doborze wkładów filtracyjnych i stacji zmiękczania wody. Zależy mi na dobrej jakości urządzenia i dostępności części zamiennych w przyszłości, nie musi być najtańsze. Ponieważ mieszkam na zapadłej wsi i większość instalacji wykonuję sam, fajnie jakbyście zaproponowali urządzenie, które będę mógł zamontować i uruchomić samodzielnie (dobra instrukcja). Poniżej podaję parametry z zakładu wodociągów:

- twardość: 21 dH,

- mętność: < 0,2 NTU,

- pH: 7,3,

- przewodność: 877 uS/cm,

- amonowy jon: < 0,1,

- bakterie coli: 0

- zapach: akceptowalny.

Dzięki z góry za pomoc :)

Edytowane przez M751
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o ocenę wody.

Czy woda o poniższych parametrach jest w porządku, średnia, kiepska,...?

pH = 7,4

twardość = 335 mg/l CaCO3

jon amonowy = 0,16mg/l

azotyny <0,066mg/l

azotany = 1,3mg/l

mangan = 24µg/l

żelazo = 32µg/l

 

Czy dużo zyskam montując zmiękczacz/uzdatniacz?

Dzięki.

Woda jest dość twarda - po zmiękczaczu na pewno zauważysz różnicę. Poza tym jest wszystko w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze ja tez poprosze o porade.

 

Studnia glebinowa ~30m - rodzina 4-osobowa (standardowe zuzycie)

Wyniki badania:

 

Barwa - 5 mg/l Pt

metnosc 7 NTU (1)

ph 7.2

twardosc 183 mg/l CaCO3 (60-500)

zelazo 0,089 mg/l (<0.2)

mangan <0,002

jon amonowy <0,015

azotyny <0,01

azotany 6 (50)

 

W sumie poza norma jest ta metnosc (7.2) czy twardosc 183 wymaga zmiekczacza ?

 

Lukasz

Wystarczy dobry filtr mechaniczny. Zerknij:

http://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Filtr-Cintropur-NW-25/65

 

Zmiękczacz w Twoim wypadku tylko dla wygody. Taka twardość nie stanowi zagrożenia dla instalacji hydraulicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w domku jednorodzinnym, 4 osoby, zużycie miesięczne około 12 dm3, woda z wodociągu, odpływ do szamba (wskazane urządzenie oszczędnie gospodarujące wodą do płukania). Chciałbym poprawić sobie jakość wody, głównie zmniejszyć twardość (bardzo trudno zmywalne białe naloty na armaturze i kabinie prysznicowej). Proszę o pomoc w doborze wkładów filtracyjnych i stacji zmiękczania wody. Zależy mi na dobrej jakości urządzenia i dostępności części zamiennych w przyszłości, nie musi być najtańsze. Ponieważ mieszkam na zapadłej wsi i większość instalacji wykonuję sam, fajnie jakbyście zaproponowali urządzenie, które będę mógł zamontować i uruchomić samodzielnie (dobra instrukcja). Poniżej podaję parametry z zakładu wodociągów:

- twardość: 21 dH,

- mętność: < 0,2 NTU,

- pH: 7,3,

- przewodność: 877 uS/cm,

- amonowy jon: < 0,1,

- bakterie coli: 0

- zapach: akceptowalny.

Dzięki z góry za pomoc :)

Chyba się pomyłeś co do zużycia wody ;) Spora twardość, a reszta parametrów ok. Odwiedź nasz sklep http://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Zmiekczacze/69

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o ocenę wody.

Czy woda o poniższych parametrach jest w porządku, średnia, kiepska,...?

pH = 7,4

twardość = 335 mg/l CaCO3

jon amonowy = 0,16mg/l

azotyny <0,066mg/l

azotany = 1,3mg/l

mangan = 24µg/l

żelazo = 32µg/l

 

Czy dużo zyskam montując zmiękczacz/uzdatniacz?

Dzięki.

Twardość może dać się we znaki. Centralny zmiękczacz rozwiąże problem. Zapraszamy do sklepu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was ponownie :) Zwracam się do drogich specjalistów z tego forum o wskazówki. Otóż jak już kiedyś pisałem mam u siebie 12 calowy odżelaziacz oparty na Pyroloxie, który to za jakiś czas będę chciał uruchomić (na razie jest to końcówka budowy, więc jeszcze nie potrzebuję uzdatnionej wody). Studnia głębinowa, w kotłowi stoi klasyczny zbiornik hydroforowy, a tuż przed nim inżektor do napowietrzania (taki mały niebieski). Nabiłem hydrofor powietrzem do 1,5 bara i potem dopuściłem wodę do poziomu 3,5 bara (wtedy wyłącznik ciśnieniowy wyłącza mi pompę głębinową). No i wszystko niby ok, ALE zrobiłem mały test i mam nieszczelność. Otóż zakręciłem zawór z dopływem i odpływem wody ze zbiornika, na drugi dzień wracam na budowę a tam ciśnienie już tylko 1 bar, zaś po dwóch dniach w zbiorniku nie ma ani wody, ani powietrza. Co się zatem mogło stać? :) Wszelkie podejrzenie pada tylko na wspomniany inżektor, który widocznie przepuszcza powietrze no i wodę, która widocznie tym wężykiem odpłynęła do szamba. Czy to kwestia regulacji inżektora czy też może jego awarii? Oczywiście jest to nowy inżektor, ale może przytkał się mułem lub po prostu jest źle wyregulowany? Teraz śrubkę regulacyjną mam odkręconą całkowicie w lewo. Czy tak to ma być?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może głupie pytanie ale czy przemysłowe zmiękczanie wody (przez ZUK-i) jest drogie? problematyczne technicznie?

 

Pytam ponieważ wszędzie czytam o zaletach miękkiej wody - gotowanie, mycie, pranie, agd, itp. to dlaczego w tak wielu miejscach w Polsce dostarczana jest twarda woda?

Bo twarda woda jest dobra dla wodociągów - uszczelnia wszelkie pęknięcia i nieszczelności. Poza tym jest bardziej stabilna chemicznie (ma właściwości buforujące) co wpływa na łatwiejsze jej przesyłanie i dystrybucję. Poza tym kwestie kosztów - jeśli nie jest to konieczne dla zdrowia, a kosztuje niemało - to po mają to robić...? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż zakręciłem zawór z dopływem i odpływem wody ze zbiornika, na drugi dzień wracam na budowę a tam ciśnienie już tylko 1 bar, zaś po dwóch dniach w zbiorniku nie ma ani wody, ani powietrza. Co się zatem mogło stać? :) /QUOTE]

Powietrze może się rozpuścić w wodzie i stąd może być niższe ciśnienie, ale co się stało z wodą to nie wiem... wygląda na to że gdzieś masz faktycznie nieszczelność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze może się rozpuścić w wodzie i stąd może być niższe ciśnienie, ale co się stało z wodą to nie wiem... wygląda na to że gdzieś masz faktycznie nieszczelność...

 

Skoro mam zbiornik hydroforowy i tuż przed nim i za nim zakręcone zawory, to owy ubytek wody i/lub powietrza musi się odbywać tylko poprzez napowietrzacz. Dziś będąc na budowie przyjrzałem się bliżej temu i wyraźnie widzę że woda oraz powietrze które pompowałem ucieka przez napowietrzacz. Czy to może być kwestia jakiejś jego regulacji (posiada tylko 1 śrubę, którą mam odkręconą w lewo) czy po prostu jest ten element zepsuty/wadliwy?

Edytowane przez DjDario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...