Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witam , odnośnie Twojej instalacji , zastanawiam się jeszcze czy te filtry narurowe zamontowane w jednym jak i drugim miejscu nie będą dławić płukania odżelaziacza , ja mam zamontowanego cintropura , ale za odżelaziaczem , a przed zmiękczaczem , czy one nie będą się szybko zatykać wytrąconym z wody żelazem , a szczególnie ten przed odżelaziaczem . Myślę , że koledzy z forum się jeszcze wypowiedzą Pozdrawiam Tomasz Edytowane przez tomekgips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam , odnośnie Twojej instalacji , zastanawiam się jeszcze czy te filtry narurowe zamontowane w jednym jak i drugim miejscu nie będą dławić płukania odżelaziacza , ja mam zamontowanego cintropura , ale za odżelaziaczem , a przed zmiękczaczem , czy one nie będą się szybko zatykać wytrąconym z wody żelazem , a szczególnie ten przed odżelaziaczem . Myślę , że koledzy z forum się jeszcze wypowiedzą Pozdrawiam Tomasz

 

Jesli filtr narurowy bedzie przed napowietrzeniem wody, przed hydroforem otwartym, to nie powinien sie bardzo szybko zapychac żelazem.

Czy sie bedzie zapychal mułem, to juz zalezy od studni.

Montowanie takiego filtra za odzelaziaczem nie wiem czemu mialoby słuzyc. Odzelaziacz jest filrem mechanicznym duzo lepszym niz jakikolwiek filtr narurowy.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złoża katalityczne nie są filtrami mechanicznymi i dlatego jeśli jest w odżelaziaczu tylko złoże katalityczne to należy zamontować filtra mechaniczny za odżelaziaczem, bo drobinki się czasem przedostają.

 

 

DjDario

 

Pyrolox to bardzo ciężkie złoże, prędkość płukania dla zbiornika 12" będzie około 5,14 m3/h ( jeśli dobrze przeliczyłem), a wkład sznurkowy 10" 25mikronów ma przepływ maksymalny 5,5 m3/h, a nie do płukane złoże to złoże które stanie na pewno. Sprawdź też jaki przepływ maksymalny ma inżektor bo on pewnie też będzie ograniczał przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr narurowy z wkładem sznurkowym który mam na samym początku jest po to, aby oczyścić wodę z drobinek mułu (taki urok mojej studni niestety, że po ostatniej wymianie pompy pierwsze minuty woda leci mi nieco zamulona, a potem leci już czysta jak łza). No a ten drugi filtr Cintropur NW25 (max. przepływ 5,5m3/h) zainstalowany tuż przed odżelaziaczem doradzali mi wszyscy fachowcy z którymi rozmawiałem hmm...

Natomiast nigdzie nie pisze jaki przepływ maksymalny ma ten inżektor.

A może i ktoś wyjaśnić co dzieje się z powietrzem któe trafia podczas napowietrzania wody do zbiornika hydroforowego? Czy ja na tym zbiorniku muszę założyć jakiś wentyl którym nadmiar powietrza uchodzi? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złoża katalityczne nie są filtrami mechanicznymi i dlatego jeśli jest w odżelaziaczu tylko złoże katalityczne to należy zamontować filtra mechaniczny za odżelaziaczem, bo drobinki się czasem przedostają.

 

 

DjDario

 

Pyrolox to bardzo ciężkie złoże, prędkość płukania dla zbiornika 12" będzie około 5,14 m3/h ( jeśli dobrze przeliczyłem), a wkład sznurkowy 10" 25mikronów ma przepływ maksymalny 5,5 m3/h, a nie do płukane złoże to złoże które stanie na pewno. Sprawdź też jaki przepływ maksymalny ma inżektor bo on pewnie też będzie ograniczał przepływ.

 

A czym według ciebie jest złoże katalityczne skoro twierdzisz, że nie zatrzyma zanieczyszczeń tak jak filtr mechaniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym według ciebie jest złoże katalityczne skoro twierdzisz, że nie zatrzyma zanieczyszczeń tak jak filtr mechaniczny.

 

Do mechanicznego czyszczenia wody są złoża typu AG, złoża katalityczne zatrzymują oczywiście wytrącone związki ale nie wszystkie i co ważniejsze cząstki złoża przedostają się do wody. Pokaż kartę katalogową złoża gdzie jest napisane że jest filtrem mechanicznym i oczywiście z podaną wielkością do ilu mikronów zanieczyszczenia są zatrzymywane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może i ktoś wyjaśnić co dzieje się z powietrzem któe trafia podczas napowietrzania wody do zbiornika hydroforowego? Czy ja na tym zbiorniku muszę założyć jakiś wentyl którym nadmiar powietrza uchodzi? :)

 

Z tego co zauważyłem są dwie filozofie.

Jedni ustawiają zawór obejścia inżektora tak by ilość powietrza zasysanego utrzymywała poduszkę powietrzną, ale wydaje mi się że zawór kulowy jest zbyt mało dokładny do takiej regulacji.

Drudzy montują odpowietrznik automatyczny na zbiorniku, ja zamontowałem tam gdzie ty masz manometr, ale wydaje mi się że poduszka jest troszkę za mała, jeszcze muszę z tym powalczyć.

Edytowane przez Marcink81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mechanicznego czyszczenia wody są złoża typu AG, złoża katalityczne zatrzymują oczywiście wytrącone związki ale nie wszystkie i co ważniejsze cząstki złoża przedostają się do wody. Pokaż kartę katalogową złoża gdzie jest napisane że jest filtrem mechanicznym i oczywiście z podaną wielkością do ilu mikronów zanieczyszczenia są zatrzymywane.

 

a odżelaziacz żwirowy jest filtrem mechanicznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może i ktoś wyjaśnić co dzieje się z powietrzem któe trafia podczas napowietrzania wody do zbiornika hydroforowego? Czy ja na tym zbiorniku muszę założyć jakiś wentyl którym nadmiar powietrza uchodzi? :)

Powinines miec zainstaowany odpowietrznik.

Nie moze byc na samej gorze (tam gdzie wentyl), bo cale powietrze ucieknie przez niego.

Powinienes go zamontowac tak, zeby byl 2/3 wysokosci. Najczesciej montuje sie go po prostu na gornej koncowce wodowskazu.

Sam wodowskaz wywalasz, bo Ci on na grzyba jest potrzebny. Z zalozenia inzektor ma dodawac ciut wiecej powietrza niz trzeba dla utrzymania poduszki powietrznje, takzey od czasu do czasu ciut musialo uciekac.

Jak powietrza jest dosyc, do wodowskaz do kontrolowania gdzie sie zaczyna poduszka powietrzbna, nie jest potrzebny.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mechanicznego czyszczenia wody są złoża typu AG, złoża katalityczne zatrzymują oczywiście wytrącone związki ale nie wszystkie i co ważniejsze cząstki złoża przedostają się do wody. Pokaż kartę katalogową złoża gdzie jest napisane że jest filtrem mechanicznym i oczywiście z podaną wielkością do ilu mikronów zanieczyszczenia są zatrzymywane.

Aha, czy jak nie jest napisane w dokumentacji ze do ilu zatrzymuje zanieczyszczenia mechaniczne to juz nie moze zatrzymac nic?

 

A czym sie rozni Filter AG od zloza katalitycznego? Dokladnoscia. Fakt, ze Filter AG jest jakos tam chropowaty i faktycznie dokladnie filtruje. A ze przy zlozach nie jest napisane do ile filtruja mechaniczne, to dlatego ze nie do tego one generalnie sluza, a robia to niejako przy okazji.

 

Nie zawsze istnial filter AG. Drzewiej po prostu piasku uzywano, jak ktos juz zauwazyl. A czym sie piasek ma roznic od pokruszonej rudy manganu w kwesti dokladnosci filtracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czy jak nie jest napisane w dokumentacji ze do ilu zatrzymuje zanieczyszczenia mechaniczne to juz nie moze zatrzymac nic?

 

A czym sie rozni Filter AG od zloza katalitycznego? Dokladnoscia. Fakt, ze Filter AG jest jakos tam chropowaty i faktycznie dokladnie filtruje. A ze przy zlozach nie jest napisane do ile filtruja mechaniczne, to dlatego ze nie do tego one generalnie sluza, a robia to niejako przy okazji.

 

Nie zawsze istnial filter AG. Drzewiej po prostu piasku uzywano, jak ktos juz zauwazyl. A czym sie piasek ma roznic od pokruszonej rudy manganu w kwesti dokladnosci filtracji?

 

Ma kolega całkowitą słuszność, ja się z tym nie sprzeczam, może uściślę o co mi idzie.

 

Złoże katalityczne oczywiście pracuje jako filtr mechaniczny bo inaczej nie zatrzymało by utlenionych związków żelaza, ale nie jest typowym filtrem mechanicznym ! i jakieś cząsteczki mogą przedostawać się do instalacji. Dlatego według mnie warto dać filtr na rurowy 10" 25 mikronów za odżelaziaczem, ale ja nikogo nie zmuszam :)

 

U mnie na razie po tygodniu użytkowania złoża G1 na wkładzie 25 mikronów zatrzymały się pojedyncze drobinki, ale z tego co wiem to może być tak ze złoże faktycznie będzie zatrzymywać wszystko, ale może być na odwrót i warto mieć możliwość kontrolowania tego.

 

Nie zawsze istniał filtr AG, ale jak istnieje i jest pewność że usunie wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne do 20 - 40 mikronów, lub dokładniejszy AG Plus do 5 mikronów to po co ryzykować, rozwój techniki ma nam ułatwiać życie.

 

Jak by złoże katalityczne usuwało zanieczyszczenia mechaniczne np. do 40 mikronów to gwarantuje ze producenci na pewno by się tym chwalili bo jak by nie patrzeć była by to kolejna zaleta danego złoża, a jak nie piszą to nikt Ci takiej gwarancji nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym sie piasek ma roznic od pokruszonej rudy manganu w kwesti dokladnosci filtracji?

Ruda jest zazwyczaj drobniej mielona więc filtruje dokładniej... A cząstki złoża nie mają prawa się dostawać do wody jeśli złoże jest dobrze wypłukane przy uruchomieniu i przepływy są dobrze dobrane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruda jest zazwyczaj drobniej mielona więc filtruje dokładniej... A cząstki złoża nie mają prawa się dostawać do wody jeśli złoże jest dobrze wypłukane przy uruchomieniu i przepływy są dobrze dobrane.

 

 

Tak też mi mówił właściciel firmy zajmującej się uzdatnianiem wody od prawi trzydziestu lat, ale dodał że jednak warto wydać te 50zł dodatkowo na filtr na rurowy i mieć możliwość kontrolowania wody wypływającej z odżelaziacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma kolega całkowitą słuszność, ja się z tym nie sprzeczam, może uściślę o co mi idzie.

 

Złoże katalityczne oczywiście pracuje jako filtr mechaniczny bo inaczej nie zatrzymało by utlenionych związków żelaza, ale nie jest typowym filtrem mechanicznym ! i jakieś cząsteczki mogą przedostawać się do instalacji. Dlatego według mnie warto dać filtr na rurowy 10" 25 mikronów za odżelaziaczem, ale ja nikogo nie zmuszam :)

 

U mnie na razie po tygodniu użytkowania złoża G1 na wkładzie 25 mikronów zatrzymały się pojedyncze drobinki, ale z tego co wiem to może być tak ze złoże faktycznie będzie zatrzymywać wszystko, ale może być na odwrót i warto mieć możliwość kontrolowania tego.

 

Nie zawsze istniał filtr AG, ale jak istnieje i jest pewność że usunie wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne do 20 - 40 mikronów, lub dokładniejszy AG Plus do 5 mikronów to po co ryzykować, rozwój techniki ma nam ułatwiać życie.

 

Jak by złoże katalityczne usuwało zanieczyszczenia mechaniczne np. do 40 mikronów to gwarantuje ze producenci na pewno by się tym chwalili bo jak by nie patrzeć była by to kolejna zaleta danego złoża, a jak nie piszą to nikt Ci takiej gwarancji nie da.

 

Z tego co szukałem po interneie, to dla piasku jest najczesciej podawana wielkosc rzedu 20mikronow.

Nie widze powodów, zeby drobno pokruszona ruda miałaby miec drastycznie gorzej.

 

A ze Ci sie zloze do wody wydostaje, to albo filtr spaprana, zla podsypka pod złozem, zle dobrany koszyk filtracyjny, albo Ci instalator startowo złoza nie wyplukal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też mi mówił właściciel firmy zajmującej się uzdatnianiem wody od prawi trzydziestu lat, ale dodał że jednak warto wydać te 50zł dodatkowo na filtr na rurowy i mieć możliwość kontrolowania wody wypływającej z odżelaziacza.

I jeszcze fachura pewnie zapraszała do swojego sklepu po wklady filtracyjne............ ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=Jastrząb;6694896A ze Ci sie zloze do wody wydostaje, to albo filtr spaprana, zla podsypka pod złozem, zle dobrany koszyk filtracyjny, albo Ci instalator startowo złoza nie wyplukal.

 

]I jeszcze fachura pewnie zapraszała do swojego sklepu po wklady filtracyjne............ ;-)

 

Odżelaziacz montowałem sam, owy " fachura" nie zajmuje się tak małymi instalacjami, a o innych papraczach nawet nie chciałem słyszeć, wole poprawiać po sobie jak po kimś :).

 

Złoże przy uruchomieniu płukałem długo kilkukrotnie do czystości, ale okazuje się jednak, że G1 musi być płukane najpierw samym powietrzem a potem wodą nawet w tak małych instalacjach. Przy dzisiejszym płukaniu do płukałem je kompletnie i po to mi potrzebny ten filtr na wylocie do instalacji by można było kontrolować czy coś się wydostaje.

 

A zapewniam że coś wydostanie się prędzej czy później na pewno, a jak jeden wkład wytrzyma mi np. 6 miesięcy to zamontuje jeszcze dokładniejszy np. 5 mikronów. A jak ktoś nie ma takiego filtra to na pewno nie będzie wiedział czy coś się wydostaje, ja wole zamontować i nigdy go nie wymieniać niż nie wiedzieć.

 

I powtarzam, ja tylko wyrażam swoją opinie że 50 zł dodatkowe przy instalacji za kilka- kilkanaście tysięcy to pikuś. I jak ktoś nie chce to niech nie montuje. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odżelaziacz montowałem sam, owy " fachura" nie zajmuje się tak małymi instalacjami, a o innych papraczach nawet nie chciałem słyszeć, wole poprawiać po sobie jak po kimś :).

 

Złoże przy uruchomieniu płukałem długo kilkukrotnie do czystości, ale okazuje się jednak, że G1 musi być płukane najpierw samym powietrzem a potem wodą nawet w tak małych instalacjach. Przy dzisiejszym płukaniu do płukałem je kompletnie i po to mi potrzebny ten filtr na wylocie do instalacji by można było kontrolować czy coś się wydostaje.

 

A zapewniam że coś wydostanie się prędzej czy później na pewno, a jak jeden wkład wytrzyma mi np. 6 miesięcy to zamontuje jeszcze dokładniejszy np. 5 mikronów. A jak ktoś nie ma takiego filtra to na pewno nie będzie wiedział czy coś się wydostaje, ja wole zamontować i nigdy go nie wymieniać niż nie wiedzieć.

 

I powtarzam, ja tylko wyrażam swoją opinie że 50 zł dodatkowe przy instalacji za kilka- kilkanaście tysięcy to pikuś. I jak ktoś nie chce to niech nie montuje. Pozdrawiam

 

Ot widzisz kolego trzeba odróżnić zanieczyszczenia pochodzące ze złoża ( złe płukanie wstępne) od przedostawania się zanieczyszczeń mechanicznych z przed filtra, a nie negować właściwości filtracyjne złoża katalitycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po wypowiedziach widzę, że to w którym miejscu dać filtr narurowy nie jest wcale takie oczywiste... No ok, zostawię go zatem przed odżelaziaczem.

No ale na prawdę nikt nie potrafi udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi w jakiej kolejności mam pospinać te wszystkie elementy?

Póki co chodzę po omacku, przerabiam, przekręcam i stale coś mam nie tak, no bo się na tym nie znam. Jak na złość nie potrafię znaleźć w moim regionie fachowca, który odpaliłby tą instalację u mnie raz a dobrze :(

 

Zatem co powinienem u siebie zmienić? Czy mój poniższy tok działania będzie poprawny?

 

1) doprowadzenie wody i dyszę rozbryzgową dam od góry zbiornika (tam gdzie mam teraz wentyl, no ale gdzie wtedy wkręcę ten wentyl aby móc dopompować ewentualnie powietrze do zbiornika??),

2) zamontuję odpowietrznik automatyczny na zbiorniku w miejscu gdzie mam obecnie manometr,

3) zrezygnuję z pierwszego filtra przed hydroforem LUB zostawię go, ale po prostu często będę kontrolował i wymieniał w nim filtr aby nie dławić płukania odżelaziacza,

4) z inżektora zdejmę wężyk aby ewentualnie nie zaciągał syfu z kratki ściekowej w podłodze? inżektor obrócę rurką (zaworem zwrotnym powietrza?) do góry (do sufitu), a nie w dół, w kierunku podłogi jak mam teraz. Być może to też spowoduje, że woda nie będzie tak energicznie uciekać z hydroforu?

5) tuż przed hydroforem i wyłącznikiem ciśnieniowym, a zaraz za inżektorem zamontuję zawór zwrotny, aby woda i powietrze nie uciekały mi przez inżektor jak dzieje się to teraz.

 

6) w które miejsce najlepiej będzie wstawić kurek do podlewania latem ogródka? Tak by woda szła prosto z pompy czy też z hydroforu?

 

Dziękuję za cierpliwość i odpowiedzi. Niestety nie mam tu na miejscu nikogo kto się na tym zna :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...