Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Z tych dwóch opcji najbardziej praktyczne wydaje mi się zastosowanie mineralizatora dolomitowego - nie zajmuje pół szafki podzlewozmywakowej, jest łatwiejszy w montażu i obsłudze, tańszy. Mam tylko wątpliwość czy to urządzenie ma istotny wpływ na skład mineralny wody. Przydałyby się parametry wody przed i po mineralizatorze FT-Line 87.

Ciężko powiedzieć co dla Ciebie oznacza "istotny" wpływ. Mineralizator podniesie twardość o około 40 (ppm), podniesie ph, inne sole w małych ilościach

Smak wody na pewno się polepszy. Okres eksploatacji takiego wkładu to z założenia 12 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tych dwóch opcji najbardziej praktyczne wydaje mi się zastosowanie mineralizatora dolomitowego - nie zajmuje pół szafki podzlewozmywakowej, jest łatwiejszy w montażu i obsłudze, tańszy. Mam tylko wątpliwość czy to urządzenie ma istotny wpływ na skład mineralny wody. Przydałyby się parametry wody przed i po mineralizatorze FT-Line 87.

Przydałoby się zauważyć, że ten mineralizator ma przepływ maksymalny 1 l/min, czyli nadaje się jedynie do zastosowania przy instalacji na wężykach 3/8", czyli w praktyce jest to dodatek do osmozy. Na zwykłym kranie przepływy są kilka razy większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiękczacz ten http://www.zmiekczacze.com/kompaktowe/denver-plus-30/

Tak jak wyżej. Za takie pieniądze kupiłbym właśnie ten zmiękczacz wody.

Ten zmiękczacz pewnie zadziała, ale nie jest to szczyt możliwości technicznych. Głowica BNT (chińska) ma słabe parametry, a o regeneracji przeciwprądowej to już zapomnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się zauważyć, że ten mineralizator ma przepływ maksymalny 1 l/min, czyli nadaje się jedynie do zastosowania przy instalacji na wężykach 3/8", czyli w praktyce jest to dodatek do osmozy. Na zwykłym kranie przepływy są kilka razy większe.

 

Myślałem o podłączeniu tego ustrojstwa pod wylewkę trójdrożną lub oddzielną wylewkę niskociśnieniową do wody pitnej. 1l/min to nie jest wodospad ale do napełnienia czajnika powinno wystarczyć. Na wsi życie płynie wolniej niż w mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów,

z powodu twardej wody świeżo wyremontowana łazienka znów zaczyna obrastać w kamień.

Dlatego postanowiłem coś z tym zrobić i zaopatrzyć się w jakiś dobry zmiękczacz do wody.

Twardość wody mamy na poziomie 324 mg CaCO3/l.

Zużycie wody w miesiącu jest na poziomie ok 20m3, liczba osób w domu 8.

Zastanawiałem się nad czymś takim: http://www.krainawody.pl/437-zmiekczacz-pur-1248-ci.html

Zasadnicze pytanie to czy w tej cenie nie było by czegoś lepszego?

Jestem z okolic Krakowa, byłbym wdzięczy ewentualnie o polecenie jakiś firmy godnej zaufania z okolic jeśli takowa jest.

 

Pozdrawiam,

M3fi_86

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość wody mamy na poziomie 324 mg CaCO3/l.

Zużycie wody w miesiącu jest na poziomie ok 20m3, liczba osób w domu 8.

Zastanawiałem się nad czymś takim: http://www.krainawody.pl/437-zmiekczacz-pur-1248-ci.html

Zasadnicze pytanie to czy w tej cenie nie było by czegoś lepszego?

To co znalazłeś to duży zmiękczacz, w Twoim przypadku regeneracja wypadałaby co 2 tygodnie (i pewnie w większości przypadków raczej z powodu ustawienia czasowego niż wyczerpania pojemności złoża). Jeśli masz miejsce (z dostępem do kanalizacji) na dwa spore zbiorniki (poza butlą ze złożem przydałby się spory zbiornik na sól) to nie jest to wcale zły wybór. Jeśli chciałbyś coś lepszego to w tym zestawie można by wymienić złoże na monosferyczne i o większej pojemności oraz zastosować głowicę z regeneracją przeciwprądową (o ile woda jest bez zanieczyszczeń mechanicznych).

 

Moim zdaniem możesz też poszukać mniejszego urządzenia z wszystkimi "bajerami" - tak na ok 30 litrów złoża.

Przydałoby się więcej informacji: woda wodociągowa czy z własnej studni? Kanalizacja czy szambo czy oczyszczalnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o podłączeniu tego ustrojstwa pod wylewkę trójdrożną lub oddzielną wylewkę niskociśnieniową do wody pitnej. 1l/min to nie jest wodospad ale do napełnienia czajnika powinno wystarczyć. Na wsi życie płynie wolniej niż w mieście.

Z praktyki wiem, że przepływ wody jest większy niż ten litr na minutę. Bez problemu zestaw podłączysz pod baterie trójdrożną lub osobny kranik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) o regeneracji przeciwprądowej to już zapomnij.

Normalnie mało kto ryzykuje i przy małych butlach, nawet przy głowicach upflow ustawienia daje się jak dla downflow. To jest bezpieczniejsze dla złoża. Ale jeśli mamy pewność, że zanieczyszczeń nie będzie, to można dawać ustawienia takie, żeby wykorzystać upflow i mieć (minimalnie) mniejsze zużycie soli i wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktyki wiem, że przepływ wody jest większy niż ten litr na minutę. Bez problemu zestaw podłączysz pod baterie trójdrożną lub osobny kranik.

Ja wierzę, że przepłynie przez ten filtr więcej wody. Tylko obawiam się czy przy większym przepływie coś ten filtr zmieni w składzie wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem możesz też poszukać mniejszego urządzenia z wszystkimi "bajerami" - tak na ok 30 litrów złoża.

Przydałoby się więcej informacji: woda wodociągowa czy z własnej studni? Kanalizacja czy szambo czy oczyszczalnia?

 

Woda z wodociągów, a odpływ do szamba przy domu, które co parę m-c jest opróżniane.

Taka solanka jest bardzo szkodliwa dla gleby, nie jestem pewny czy kręgi są w 100% szczelne.

 

Tylko właśnie czy te 30l to nie będzie za mało? Jest szansa żeby polecić jakiś sensowny model w kwocie do 3 tys?

Miejsca w piwnicy nie brakuje, więc rozmiar to najmniejsze zmartwienie. Troszkę będzie komplikacji z doprowadzeniem odpływu.

Mam jeszcze pytanie jakie ciśnienie mam woda, która odpływa do kanalizacji?

 

Co do składaków to czy jest jakaś firma w kraju gdzie można się zaopatrzyć we wszystkie podzespoły dobrej jakości, czy co cześć gdzie indziej?

 

 

Pozdrawiam.

M3fi_86

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie mało kto ryzykuje i przy małych butlach, nawet przy głowicach upflow ustawienia daje się jak dla downflow.

Dając ustawienia dla normalnej regeneracji przy głowicy upflow mamy problem bo różnica jest w konstrukcji głowicy, a nie tylko w ustawieniach.

 

To jest bezpieczniejsze dla złoża. Ale jeśli mamy pewność, że zanieczyszczeń nie będzie, to można dawać ustawienia takie, żeby wykorzystać upflow i mieć (minimalnie) mniejsze zużycie soli i wody.

Katalogowa różnica w dawce soli to ok 50% więc nie tak mało. Pomijając etap pierwszego backwashu też sporo (procentowo) wody mniej się zużyje.

I tu jest cały "haczyk", że im mniejszy system tym te duże procenty po przeliczeniu na wartości bezwzględne dają małe oszczędności. Ale w sytuacji gdy ktoś ma biologiczną oczyszczalnię czy np. małe szambo to warto w te "małe oszczędności" zainwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że mniejsze urządzenie to częstsza regeneracja (więcej zużytej soli i wody). Przy 8 osobach będzie to odczuwalna różnica.

Zgadzam się, że mniejsze urządzenie to częstsza regeneracja, ale za duże urządzenie to zbyt rzadka regeneracja. Nie można przeginać w obie strony. Myślę, że regeneracja 1x/tydzień jest optymalną częstotliwością, a oszczędność na wodzie i soli przy większym urządzeniu często jest kompensowana stratą na regeneracji robionej z limitu czasu (przy niewykorzystanej do końca pojemności złoża).

Nie rozumiem czemu ma to być odczuwalne przy 8 osobach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cos takiego czy http://www.krainawody.pl/429-zmiekczacz-pur-0844-ci.html ?? czy możesz coś pokazać np ??:)

To jest jeden z przykładów.

Zazwyczaj 25 litrów złoża pakuje się w zbiornik 10x35". Tutaj masz zbiornik węższy i wyższy (8x44") co daje taką samą pojemność złoża, ale mniejszą wydajność chwilową (ze względu na średnicę zbiornika). Jeśli mówisz, że rzadko masz maksymalne zużycie to będzie to całkiem dobry wybór.

Jeśli miałbym się czepiać to złoże nie jest monosferyczne. Bez czepialstwa ten filtr jest OK :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda z wodociągów, a odpływ do szamba przy domu, które co parę m-c jest opróżniane.

Taka solanka jest bardzo szkodliwa dla gleby, nie jestem pewny czy kręgi są w 100% szczelne.

Solanka w szambie rozpuści się w całej objętości szamba więc raczej się rozcieńczy. To co pójdzie w glebę już w niej zostanie i pewnie będzie negatywnie wpływać na rośliny. Jak bardzo - tego nie wiem (zazwyczaj wokół szamba wszystko pięknie rośnie, więc dodając solankę może wyjdzie "na zero"?) ;)

 

Tylko właśnie czy te 30l to nie będzie za mało? Jest szansa żeby polecić jakiś sensowny model w kwocie do 3 tys?

Twoja decyzja czy wystarczy. Wersja z 30 litrami złoża jest zazwyczaj urządzeniem "standardowym", powyżej tego wchodzisz w urządzenia "ćwierćprzemysłowe". Jeśli te 20 m3 miesięcznie to wersja minimum to faktycznie celuj w coś większego. Można przecież dobrać urządzenie o dowolnej pojemności (np. 40 litrów).

 

Miejsca w piwnicy nie brakuje, więc rozmiar to najmniejsze zmartwienie. Troszkę będzie komplikacji z doprowadzeniem odpływu.

Mam jeszcze pytanie jakie ciśnienie mam woda, która odpływa do kanalizacji?

Ciśnienie odpływu do kanalizacji zależy od ciśnienia wody płuczącej. Spadek ciśnienia przy przepływie przez głowicę i złoże jest w miarę stały (zależy od konkretnych modeli) więc na wyjściu będziesz miał trochę mniejsze ciśnienie niż na wejściu, ale ciągle będzie to jakaś dodatnia wartość. O ile pamiętam to zalecane jest aby odpływ nie był wyżej niż 2 metry od filtra... chociaż wszystko zależy od konkretnego układu.

 

Co do składaków to czy jest jakaś firma w kraju gdzie można się zaopatrzyć we wszystkie podzespoły dobrej jakości, czy co cześć gdzie indziej?

Są hurtownie gdzie można kupić różne komponenty. Zazwyczaj jest tam wszystko co konieczne. Nie zawsze chcą sprzedawać do osób prywatnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W domu posiadam odżelaziacz z głowicą Clack regeneracja z nadmanganianem potasu. od pewnego czasu zauważyłem że w wodzie pojawia się czarny "piasek", a na sanitariatach ślady żelaza. przed hydroforem (80 L) mam 2 filtry. ok miesiąc temu zalałem filtr podchlorynem sodu, odczekałem 12 godz i włączyłem regeneracje. obecnie problem powrócił więc chyba jest coś nie tak.

Czy jest sens rozebranie filtra, chciałbym zobaczyć co dzieje się ze złożem i może pozwoli to dojść do tego dlaczego po 3 latach filtr przestaje działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W domu posiadam odżelaziacz z głowicą Clack regeneracja z nadmanganianem potasu. od pewnego czasu zauważyłem że w wodzie pojawia się czarny "piasek", a na sanitariatach ślady żelaza. przed hydroforem (80 L) mam 2 filtry. ok miesiąc temu zalałem filtr podchlorynem sodu, odczekałem 12 godz i włączyłem regeneracje. obecnie problem powrócił więc chyba jest coś nie tak.

Czy jest sens rozebranie filtra, chciałbym zobaczyć co dzieje się ze złożem i może pozwoli to dojść do tego dlaczego po 3 latach filtr przestaje działać?

Sprawdź w pierwszej kolejności stan inżektora, potem uszczelki w głowicy, a na końcu warto zajrzeć do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...