Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Większa ilość osób to więcej zużytej wody to owocuje częstszą regeneracją - o tą różnicę mi chodzi. Jeżeli np. 4 osoby zużyją 20m3, a 8 osób 40 m3 to regeneracja będzie dwa razy częstsza. Przy zmiękczaczu z 30l złoża będzie to około 5m3, przy 40l powiedzmy około 7m3. Oczywiście wszystko zależy od twardości.

Nie no wszystko się zgadza, tylko kolega M3fi_86 podał zużycie (20 m3) przy konkretnej ilości osób (8) i twardości (324 mg/l)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co więcej nt inżektora? jak go sprawdzić względnie jak go oczyścić tak aby go nie uszkodzić

Jak już się do niego dostaniesz to trzeba go delikatnie podważyć (najlepiej płaskim śrubokrętem). Po wyjęciu zobacz czy jest drożny i wyczyść (ewentualnie wymień).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dając ustawienia dla normalnej regeneracji przy głowicy upflow mamy problem bo różnica jest w konstrukcji głowicy, a nie tylko w ustawieniach.

 

Katalogowa różnica w dawce soli to ok 50% więc nie tak mało. Pomijając etap pierwszego backwashu też sporo (procentowo) wody mniej się zużyje.

I tu jest cały "haczyk", że im mniejszy system tym te duże procenty po przeliczeniu na wartości bezwzględne dają małe oszczędności. Ale w sytuacji gdy ktoś ma biologiczną oczyszczalnię czy np. małe szambo to warto w te "małe oszczędności" zainwestować.

Przy przeciętnej twardości np. 230 mgCaCO3/l (13dH) zużycie wody na regenerację stanowi

 

dla downflow około 2-3% całkowitej ilości wody zużywanej

dla upflow około 1,5-2,5% całkowitej ilości wody zużywanej

 

Przejście na upflow da zatem realnie jedynie około 0,5-1,0% mniej wody do szamba, zatem dla przeciętnego użytkownika niezauważalnie.

 

Brak etapu backwash (płykanie przeciwprądowe wodą) przy regeneracji upflow daje nieco mniejsze zużycie wody na regenerację, nie mniej w niektórych przypadkach nie jest korzystny.

Stosunkowo często zmiękczacze na żywicach kationitowych wykorzystywane są oprócz do zmiękczania wody, również do usuwania niewielkich przekroczeń żelaza (często występującego wo wodzie studziennej, a niekiedy również w wodzie wodociągowej). Etap backwash na początku regeneracji nie tylko podnosi złoże przygotowując go do procesu solankowania, ale również zapewnia wpłukanie osadów z żelaza (lub innych stałych zanieczyszczeń) przed przystąpieniem do właściwej regeneracji.

 

Zatem jeśli decydujemy się na zastosowanie regeneracji upflow, musimy mieć pewność, że parametry wody nie będą powodować komplikacji przy eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbyś coś lepszego to w tym zestawie można by wymienić złoże na monosferyczne i o większej pojemności oraz zastosować głowicę z regeneracją przeciwprądową (o ile woda jest bez zanieczyszczeń mechanicznych).

 

Moim zdaniem możesz też poszukać mniejszego urządzenia z wszystkimi "bajerami" - tak na ok 30 litrów złoża.

 

Troszkę poszperałem w necie i złoże monosferyczne oraz regenerację przeciwprądową znalazłem tylko w CosmoWATER Exclusive Pure, Viessmann Aquahome 30-N, MAXIMA 32. ERIE (USA) (w niższych modelach również są ale mnie dotyczą te największe) tylko cena oscyluje ok 3-4 tys. i pojemność złoża mają na poziomie ok 30l.

 

W troszkę bardziej przyziemnych cenach znalazłem również coś takiego: http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-blue-soft-rx35c100-p-880.html

Pytanie tylko czy to złoże i głowica jest taka super?

Znalazłem też filtr do złożenia własnego... http://oresmiusz.na.allegro.pl/automatyczny-zmiekczacz-wody-in60-na-7-8-osob-i4989773142.html

Prosiłbym o jakąś opinię na temat tego cuda do montażu własnego.

 

Ostatnie pytanie, w co najlepiej zainwestować pieniądze, coś firmowego czy jakiś składak?

 

Pozdrawiam,

M3fi_86

Edytowane przez M3fi_86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jeden z przykładów.

Zazwyczaj 25 litrów złoża pakuje się w zbiornik 10x35". Tutaj masz zbiornik węższy i wyższy (8x44") co daje taką samą pojemność złoża, ale mniejszą wydajność chwilową (ze względu na średnicę zbiornika). Jeśli mówisz, że rzadko masz maksymalne zużycie to będzie to całkiem dobry wybór.

Jeśli miałbym się czepiać to złoże nie jest monosferyczne. Bez czepialstwa ten filtr jest OK :)

 

A takie coś http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-maxima-eco-26-erie-10-lat-gwaranca-i4959172628.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak etapu backwash (płykanie przeciwprądowe wodą) przy regeneracji upflow daje nieco mniejsze zużycie wody na regenerację, nie mniej w niektórych przypadkach nie jest korzystny.

Stosunkowo często zmiękczacze na żywicach kationitowych wykorzystywane są oprócz do zmiękczania wody, również do usuwania niewielkich przekroczeń żelaza (często występującego wo wodzie studziennej, a niekiedy również w wodzie wodociągowej). Etap backwash na początku regeneracji nie tylko podnosi złoże przygotowując go do procesu solankowania, ale również zapewnia wpłukanie osadów z żelaza (lub innych stałych zanieczyszczeń) przed przystąpieniem do właściwej regeneracji.

I tu chyba jest problem w waszym zrozumieniu tematu. Hydraulicznie macie rację (backwash pomaga w wypłukaniu zanieczyszczeń mechanicznych ze złoża). Ale to samo wymieszanie złoża przed solankowaniem powoduje, że cały zysk z regeneracji przeciwprądowej jest tracony. Przecież ta mniejsza dawka soli nie bierze się znikąd. Chodzi o jej lepsze wykorzystanie przez to, że złoże w zbiorniku jest nierównomiernie wykorzystane (im wyższa warstwa tym bardziej wyczerpana chemicznie). W prawidłowej regeneracji przeciwprądowej (upflow) najbardziej stężona solanka trafia na najsłabiej wyczerpane złoże. W ten sposób mamy zachowaną największą różnicę stężeń przez całą wysokość złoża. Jeśli przed solankowaniem to wymieszamy to cała operacja traci sens i mniejsza dawka soli nie da nam odpowiedniej siły regeneracji.

 

Zatem jeśli decydujemy się na zastosowanie regeneracji upflow, musimy mieć pewność, że parametry wody nie będą powodować komplikacji przy eksploatacji.
Tu się zgadzam.

 

Wniosek jest taki, że regeneracja upflow to nie tylko oszczędność wody na samym solankowaniu, ale też:

- mniejsza dawka soli

- mniej wody na solankowanie

- brak pierwszego etapu płukania wstecznego

- konieczność dobrego przygotowania wody (lub jej dobrych parametrów) od strony zanieczyszczeń mechanicznych i żelaza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę poszperałem w necie i złoże monosferyczne oraz regenerację przeciwprądową znalazłem tylko w CosmoWATER Exclusive Pure, Viessmann Aquahome 30-N, MAXIMA 32. ERIE (USA) (w niższych modelach również są ale mnie dotyczą te największe) tylko cena oscyluje ok 3-4 tys. i pojemność złoża mają na poziomie ok 30l.

 

W troszkę bardziej przyziemnych cenach znalazłem również coś takiego: http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-blue-soft-rx35c100-p-880.html

Pytanie tylko czy to złoże i głowica jest taka super?

Znalazłem też filtr do złożenia własnego... http://oresmiusz.na.allegro.pl/automatyczny-zmiekczacz-wody-in60-na-7-8-osob-i4989773142.html

Prosiłbym o jakąś opinię na temat tego cuda do montażu własnego.

 

Ostatnie pytanie, w co najlepiej zainwestować pieniądze, coś firmowego czy jakiś składak?

 

Pozdrawiam,

M3fi_86

Odpuść sobie zmiękczacze z chińskimi głowicami (RX, BNT) - w obu podanych linkach masz właśnie te modele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek jest taki, że regeneracja upflow to nie tylko oszczędność wody na samym solankowaniu, ale też:

- mniejsza dawka soli

- mniej wody na solankowanie

- brak pierwszego etapu płukania wstecznego

- konieczność dobrego przygotowania wody (lub jej dobrych parametrów) od strony zanieczyszczeń mechanicznych i żelaza.

Upflow ma również taką zaletę, że woda tuż po regeneracji charakteryzuje się lepszymi parametrami.

 

Ale tak jak wspominałem, są to argumenty przede wszystkim istotne w przemyśle, gdzie chociażby:

- jest duża różnica czy twardość na wyjściu tuż po regeneracji jest 5 mgCaCO3/l czy 1 mgCaCO3/l, czy przewodność jest 10 czy 2 uS,

- gdzie stosuje się silną chemię do regeneracji złóż, więc ograniczenie nawet o 20% wyrzutu do kanalizacji np. kwasu solnego lub zasady sodowej ma chociażby spore znaczenie ekologiczne,

- gdzie woda na wejściu jest monitorowana i wstępnie przygotowywana do procesu uzdatniania na wymiennikach jonowych,

- gdzie w przypadku okresowego pogorszenia się wody na dopływie, załącza się dodatkowe płukania lub regenerację,

- i gdzie oczywiście skala powoduje, że korzyści korzyści ekonomiczne są znaczące.

 

W stacji domowej użytkownik nie odczuje różnicy, czy tuż po regeneracji woda ma twardość 5 mgCaCO3/l czy 1 mgCaCO3/l.

 

Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie jestem przeciwnikiem regeneracji upflow. Ale uważam, że nie jest to aż tak ważne dla zmiękczaczy domowych, jak próbują to przedstawiać niektóre firmy, które reklamują swoje produkty i wciskają ludziom kity, jakie to niesamowite korzyści mogą uzyskać klienci.

Jak już pisałem, przy regeneracji upflow, jeśli nie ma etapu backwash, wody na regenerację zużywane jest 10-30% mniej, ale miesięczne zużycie wody przez użytkownika zmniejszy się jedynie o 1%, czyli niestety zbyt mała ilość, aby użytkownik to odczuł.

Z solą sprawa wygląda lepiej, teoretycznie dawka soli może zostać obniżona nawet o 50%. W praktyce jest to nieco mniej, ale 25-40% redukcję zużycia soli można osiągnąć. Przy przeciętnej twardości i 4 osobach w domu, daje to około 4 kg soli czyli powiedzmy 5 zł na miesiąc. Nie jest to porażająca kwota, ale może mieć już znaczenie dla użytkownika.

 

Pamiętać jednak należy, że upflow nie do każdej wody się nadaje. Niestety nawet w wodzie wodociągowej, mimo że nie powinno mieć to miejsca, zdarzają się kilkukrotne przekroczenia żelaza, co dyskwalifikuje regenerację upflow.

 

Włączenie etapu backwash do regeneracji upflow, zapewni wypłukanie nagromadzonego żelaza ale, jak usilnie starał się przedstawić poprzedni rozmówca, powoduje utratę większości korzyści regeneracji upflow, czyli mniejszego zużycia soli i wody. Zatem taki układ w stacjach domowych byłby nie uzasadniony.

 

W praktyce stacji domowych, instalatorzy preferują raczej rozwiązania z regeneracją downflow. Wolą żeby ich klient miał 5 zł miesięcznie większe koszty eksploatacji niż ryzykować. Jeśli zamontują zmiękczacz z regeneracją upflow do zmiękczenia wody nawet z okresową obecnością żelaza, po kilku-kilkunastu miesiącach dostaną od klienta telefon, że zmiękczacz nie działa, woda jest twarda i żółta. A takie zgłoszenia nie tylko generują koszty dojazdu do klienta, ustalenia przyczyny i przeróbki zmiękczacza na regenerację downflow, ale również w znaczący sposób pogarszają wiarygodność instalatora, wizerunek firmy czy wartość marki zmiękczacza.

 

Jeśli chodzi o użytkowników, to podejrzewam, ze znaczna ich część preferuje ponieść dodatkowe koszty 5 zł/miesiąc i mieć pewność,że urządzenie będzie działać bezawaryjnie. Dla tych, którzy nie chcą przepłacać, proponuję upewnić się, że w wodzie nie ma żelaza i zawiesiny i można się wtedy decydować na regenerację upflow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak jak wspominałem, są to argumenty przede wszystkim istotne w przemyśle...

W pełni się zgadzam.

W stacji domowej użytkownik nie odczuje różnicy, czy tuż po regeneracji woda ma twardość 5 mgCaCO3/l czy 1 mgCaCO3/l.

Z tym też się zgadzam

 

Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie jestem przeciwnikiem regeneracji upflow. Ale uważam, że nie jest to aż tak ważne dla zmiękczaczy domowych, jak próbują to przedstawiać niektóre firmy, które reklamują swoje produkty i wciskają ludziom kity, jakie to niesamowite korzyści mogą uzyskać klienci.

I tu się zgadzam. Zawsze uczulam, żeby nie patrzeć na wyśrubowane parametry zużycia wody czy soli bo to są rzeczy, które wynikają z konkretnego przypadku, a nie z karty katalogowej.

 

Jak już pisałem, przy regeneracji upflow, jeśli nie ma etapu backwash, wody na regenerację zużywane jest 10-30% mniej...

Z solą sprawa wygląda lepiej, teoretycznie dawka soli może zostać obniżona nawet o 50%/. W praktyce jest to nieco mniej, ale 25-40% redukcję zużycia soli można osiągnąć...

To jest już dość znaczna różnica (nie kosztowa, ale jakościowa). Jeśli ktoś ma oczyszczalnię biologiczną to te 40 % soli mniej robi różnicę. Jak ktoś buduje dom energooszczędny, to także zwraca uwagę na zużycie wody i dla niego to też ma znaczenie.

 

...ale miesięczne zużycie wody przez użytkownika zmniejszy się jedynie o 1%, czyli niestety zbyt mała ilość, aby użytkownik to odczuł.

 

...Przy przeciętnej twardości i 4 osobach w domu, daje to około 4 kg soli czyli powiedzmy 5 zł na miesiąc. Nie jest to porażająca kwota, ale może mieć już znaczenie dla użytkownika.

Zawsze mówiłem, że upflow jest lepszy pod kątem ekologicznym, a nie aż tak bardzo pod kątem ekonomicznym.

 

Pamiętać jednak należy, że upflow nie do każdej wody się nadaje.

Zgadzam się na 100%!

 

Niestety nawet w wodzie wodociągowej, mimo że nie powinno mieć to miejsca, zdarzają się kilkukrotne przekroczenia żelaza, co dyskwalifikuje regenerację upflow.

I dlatego każdy przypadek jest inny. Nie można dobierać filtrów "na taką normalną wodę".

 

Włączenie etapu backwash do regeneracji upflow, zapewni wypłukanie nagromadzonego żelaza ale, jak usilnie starał się przedstawić poprzedni rozmówca, powoduje utratę większości korzyści regeneracji upflow, czyli mniejszego zużycia soli i wody. Zatem taki układ w stacjach domowych byłby nie uzasadniony.

Jeśli to było nawiązanie do mnie to się nie zrozumieliśmy. Uważam, że zmiękczacza nie należy traktować jako odżelaziacza. Zawsze oznacza to jego szybsze zużycie i gorsze parametry pracy. I nigdy nie poleciłbym regeneracji upflow na wodę z żelazem (chyba, że wcześniej jest ona solidnie przygotowana na innych filtrach).

 

W praktyce stacji domowych, instalatorzy preferują raczej rozwiązania z regeneracją downflow. Wolą żeby ich klient miał 5 zł miesięcznie większe koszty eksploatacji niż ryzykować.

Bo zawsze łatwiej przerzucić większe koszty eksploatacji na klienta niż podjąć ryzyko (przy solidnej analizie i doborze nie ma ryzyka).

 

Jeśli zamontują zmiękczacz z regeneracją upflow do zmiękczenia wody nawet z okresową obecnością żelaza, po kilku-kilkunastu miesiącach dostaną od klienta telefon, że zmiękczacz nie działa, woda jest twarda i żółta.

Też zawsze to powtarzam - i właśnie dlatego nie należy używać zmiękczacza jako odżelaziacza (niezależnie od typu regeneracji).

 

A takie zgłoszenia nie tylko generują koszty dojazdu do klienta, ustalenia przyczyny i przeróbki zmiękczacza na regenerację downflow, ale również w znaczący sposób pogarszają wiarygodność instalatora, wizerunek firmy czy wartość marki zmiękczacza.

Zgadzam się.

Tylko taka "przeróbka" nie jest bez efektów ubocznych. Zmiękczacze upflow mają większy stopień zasypania i inną głowicę. To nie tylko zmiana tłoka i ustawień.

 

Jeśli chodzi o użytkowników, to podejrzewam, ze znaczna ich część preferuje ponieść dodatkowe koszty 5 zł/miesiąc i mieć pewność,że urządzenie będzie działać bezawaryjnie. Dla tych, którzy nie chcą przepłacać, proponuję upewnić się, że w wodzie nie ma żelaza i zawiesiny i można się wtedy decydować na regenerację upflow.

Użytkownik powinien zawsze dostać rzetelną informację o wadach i zaletach obu rozwiązań, a bez badań wody to jest loteria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie i Panie.

 

Moja analiza (w nawiasie norma):

pH - 6,73 (6,5-9,5)

Przewodność - 436 (2500)

Azotany NO3 - 3,56 (50)

Azotyny NO2 - 0,252 (0,5)

Amonowy jon NH4 - 0,59 (0,50) - !!!

Mangan - 0,13 (0,050) - !!!

Żelazo - 0,398 (0,2) - !!!

Siarczany - 0

Chlor wolny - 0,2 (0,3)

Twardość ogólna - 12,4

Twardość ogólna jako CaCO3 - 220,72 (60-500)

 

Ilość bakterii na odżywce po 72 godzinach - 30

Brak coli, paciorków i innych.

 

Studnia 32 metry - woda czerpana z 30 metrów.

Pompa wydaje mi się żę ma wydajność 2 m3 - pewny nie jestem, musiałbym sprawdzić.

Zbiornik bezprzeponowy 300l.

Bufor ciepła 1800 litrów z wężownicą miedzianą.

 

Jeden specjalista bez patrzenia na wyniki polecił mi coś takiego:

http://ehydrotimepl.shoper.pl/pl/p/KOMPAKTOWY-ZMIEKCZACZ-DO-WODY-ALTECH/2965

 

Kompletnie się na tym nie znam więc proszę o poradę czy taki zmiękczacz będzie dobry. Może są jakieś lepsze w podobnych pieniądzach albo tańsze równie dobre, bądź droższe ale dające niewiadomo co :). Czy do takiej wody nie potrzebuje odrzelaziacza? Zmiękczacz da radę żelazu i manganowi?

 

Do tej pory tam gdzie mieszkałem miałem wodę miękką, teraz mi troche przeszkadza ta twardość. Z czajnika odpadają płatki kamienia co mi bardzo przeszkadza. W buforze mam 75 metrów miedzi fi 15 i w sumie o nią najbardziej się boje. Jak zarośnie kamieniem to będę musiał częściej palić w piecu zeby mieć gorącą wodę. Muszę na coś się zdecydować w przeciągu paru dni.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem zdruzgotany wynikami badania wody.

Czy jest szansa uzdatnić tę wodę w celach spożywczych dla domu jednorodzinnego 4 osobowego?

Chodzi mi o przekroczone wyniki żelaza, manganu, mentność i mikroorganizmy.

 

Mentność 6,0 +- 0,8 norma 1

Odczyn pH 7,2 +- 0,2

Przewodność elek. 976+-29 uS/cm

Utlenialność 1,44 mg/l

Jon amonowy 0,12 mg/l

Jon azotanowy 0,26 mg/l

Żelazo 2460 ug/l norma 200

Twardość 472 +-42 mg/l

Mangan 1151 ug/l norma 50

Mikroorganizmy 1300 [1000:1600]

Bakterie coli 1 [1:17]

Escherichia 0

Enterokoki 0

 

Studnia wiercona na głębokość 30m.

Pompa pobiera wodę z głębokośći 25m.

Nie wpuszczałem jeszcze chloru.

Studnia wywiercona pół roku temu i wtedy była pompowana 12 h.

Na dnie studni zalegają żwiry wymieszane z iłami.

Wydajności studni 2,3 m3/h.

Wydajność pompy to około 50l/min. Pompa 3,5 SC 3/16 OMNIGENA.

Mam przyłącz do kanalizacji miejskiej.

Edytowane przez foxlis
Info o pompie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden specjalista bez patrzenia na wyniki polecił mi coś takiego:

http://ehydrotimepl.shoper.pl/pl/p/KOMPAKTOWY-ZMIEKCZACZ-DO-WODY-ALTECH/2965

Po pierwsze jak nie patrzył na wyniki to żaden specjalista.

Po drugie to słaby zmiękczacz.

 

Kompletnie się na tym nie znam więc proszę o poradę czy taki zmiękczacz będzie dobry. Może są jakieś lepsze w podobnych pieniądzach albo tańsze równie dobre, bądź droższe ale dające niewiadomo co :). Czy do takiej wody nie potrzebuje odrzelaziacza? Zmiękczacz da radę żelazu i manganowi?

 

Do tej pory tam gdzie mieszkałem miałem wodę miękką, teraz mi troche przeszkadza ta twardość. Z czajnika odpadają płatki kamienia co mi bardzo przeszkadza. W buforze mam 75 metrów miedzi fi 15 i w sumie o nią najbardziej się boje. Jak zarośnie kamieniem to będę musiał częściej palić w piecu zeby mieć gorącą wodę. Muszę na coś się zdecydować w przeciągu paru dni.

Potrzebujesz odżelaziacza, ale jeśli chcesz mieć jednocześnie wodę zmiękczoną to możesz zastosować złoże wielofunkcyjne (AquaMulti lub Ecomix).

Do Twoich parametrów powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem zdruzgotany wynikami badania wody.

Czy jest szansa uzdatnić tę wodę w celach spożywczych dla domu jednorodzinnego 4 osobowego?

Chodzi mi o przekroczone wyniki żelaza, manganu, mentność i mikroorganizmy.

 

Mentność 6,0 +- 0,8 norma 1

Odczyn pH 7,2 +- 0,2

Przewodność elek. 976+-29 uS/cm

Utlenialność 1,44 mg/l

Jon amonowy 0,12 mg/l

Jon azotanowy 0,26 mg/l

Żelazo 2460 ug/l norma 200

Twardość 472 +-42 mg/l

Mangan 1151 ug/l norma 50

Mikroorganizmy 1300 [1000:1600]

Bakterie coli 1 [1:17]

Escherichia 0

Enterokoki 0

 

Studnia wiercona na głębokość 30m.

Pompa pobiera wodę z głębokośći 25m.

Nie wpuszczałem jeszcze chloru.

Studnia wywiercona pół roku temu i wtedy była pompowana 12 h.

Na dnie studni zalegają żwiry wymieszane z iłami.

Wydajności studni 2,3 m3/h.

Mętnością się nie przejmuj - po usunięciu innych zanieczyszczeń ona też będzie OK.

Większy problem to twardość - niby w normie, ale to i tak bardzo twarda woda i będzie to bardzo odczuwalne (uciążliwe).

 

Tak na teraz to układ mógłby wyglądać tak:

- odżelaziacz

- zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny

- lampa UV

 

Podałeś wydajność studni - a jaka jest wydajność pompy? Odżelaziacz potrzebuje dużo wody do płukania i to może być ograniczeniem wielkości.

Żeby dobrać zmiękczacz - powiedz coś o ściekach.

 

Możesz też zrobić chlorowanie studni i powtórzyć badanie, bo jak są bakterie to zawsze jest ryzyko. Lampa UV nie daje 100% pewności, a złoża w filtrach to świetne miejsce na rozwój bakterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mętnością się nie przejmuj - po usunięciu innych zanieczyszczeń ona też będzie OK.

Większy problem to twardość - niby w normie, ale to i tak bardzo twarda woda i będzie to bardzo odczuwalne (uciążliwe).

 

Tak na teraz to układ mógłby wyglądać tak:

- odżelaziacz

- zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny

- lampa UV

 

Podałeś wydajność studni - a jaka jest wydajność pompy? Odżelaziacz potrzebuje dużo wody do płukania i to może być ograniczeniem wielkości.

Żeby dobrać zmiękczacz - powiedz coś o ściekach.

 

Możesz też zrobić chlorowanie studni i powtórzyć badanie, bo jak są bakterie to zawsze jest ryzyko. Lampa UV nie daje 100% pewności, a złoża w filtrach to świetne miejsce na rozwój bakterii.

 

Jestem wdzięczny za odpowiedz.

Wydajność pompy to około 50l/min. Pompa 3,5 SC 3/16 OMNIGENA.

Mam przyłącz do kanalizacji miejskiej.

W kontekście drobnoustrojów, oprócz uzdatniania wody biorę pod uwagę zainstalowanie filtra osmatycznego w kuchni.

Edytowane przez foxlis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie i Panie.

 

Moja analiza (w nawiasie norma):

pH - 6,73 (6,5-9,5)

Przewodność - 436 (2500)

Azotany NO3 - 3,56 (50)

Azotyny NO2 - 0,252 (0,5)

Amonowy jon NH4 - 0,59 (0,50) - !!!

Mangan - 0,13 (0,050) - !!!

Żelazo - 0,398 (0,2) - !!!

Siarczany - 0

Chlor wolny - 0,2 (0,3)

Twardość ogólna - 12,4

Twardość ogólna jako CaCO3 - 220,72 (60-500)

 

Nie wiem jakie masz zapotrzebowanie na wodę i jak z mętnością ale do 4 osób powinno dać radę:

 

Hydra z wkładem RLH

 

Atalsa Filtri BX 20'' z wkładem 25 mikronow

 

Jonowymienik AquaMulti 1054

Wydajność 1,3 m3/h

Ilość złoża: 40 litrów

Wymiary butli: 1590x250x250 mm

Wymiary zbiornika na solankę: 880x332x332 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mentność 6,0 +- 0,8 norma 1

Odczyn pH 7,2 +- 0,2

Przewodność elek. 976+-29 uS/cm

Utlenialność 1,44 mg/l

Jon amonowy 0,12 mg/l

Jon azotanowy 0,26 mg/l

Żelazo 2460 ug/l norma 200

Twardość 472 +-42 mg/l

Mangan 1151 ug/l norma 50

Mikroorganizmy 1300 [1000:1600]

Bakterie coli 1 [1:17]

Escherichia 0

Enterokoki 0

 

Zbiornik hydroforowy bezprzeponowy(ocynkowany) najlepiej 300 L (jeśli nie masz)

 

Zwężka napowietrzająca

 

Odżelaziaczo odmanganiacz 13 54 Clack TC

75 litrów złoża

wydajność 1,1 m3/h

 

Dalej filtr mechaniczny może być atlas filtri BX 10'' wkład 25''

 

Jonowymienik AM 1054

Wydajność 1,3 m3/h

Ilość złoża: 40 litrów

Wymiary butli: 1590x250x250 mm

Wymiary zbiornika na solankę: 880x332x332 mm

 

Lampa Sterilight S5Q-PA

 

Co do ilości wody w czasie regeneracji (raz na 3-4 dni) potrzeba około 2,6 m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...