Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Chodziło mi o to, czy do każdego modelu filtra wielofunkcyjnego można dowolnie dobrać każde złoże, czy raczej jest tak, że niektóre filtry są (przykładowo) "bardziej przystosowane" do złóż do odżelaziania/odmanganiania, ale do usuwania zw.organicznych już niekoniecznie lub odwrotnie.

"Filtr wielofunkcyjny" odnosi się do całości czyli sprzętu (głowicy, zbiornika) i złoża.

Do odżelaziacza dobiera się inną wersję głowicy. Niektóre złoża wymagają regeneracji, a inne tylko płukania wstecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, mam pytanie odnośnie stacji uzdatniania wody. Kilka lat temu został u nas zamontowany filtr z powodu przekroczonych norm żelaza i manganu oraz dodatkowo filtr węglowy usuwający zapach wody . Niestety nie wiemy jakie mamy złoże i jaką głowicę, kontakt z Panem, który nam to zamontował się urwał i teraz zmuszeni jesteśmy do poszukiwania innej firmy, która zajęłaby się serwisem tego urządzenia. Sami mamy chyba za małą wiedzę żeby się tego podjąć.

Póki co chciałabym się tutaj dowiedzieć czy jest możliwe wsypanie do tego filtra takiego złoża, które usunęłoby nadmiar żelaza i manganu a jednocześnie zmiękczyłoby wodę?? Czy trzeba myśleć o jeszcze dodatkowym urządzeniu do zmiękczania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jest taka opcja. Ale praktycznie nie ma to większego sensu bo koszt może być podobny do nowego urządzenia. Pewnie trzeba dostosować głowicę, wymienić drobne akcesoria, dodać zbiornik na sól i cały układ zasysania... No chyba że głowica jest w idealnym stanie, zbiornik w idealnym rozmiarze i jeszcze kilka kwestii (np. znalezienie chetnego do takiej operacji) to można się w to bawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam.

To ja też poproszę o wytyczne:

 

pH 6,9

Przewodność el. właśc. 640 μS/cm

Chlor wolny <0,05 mg/l

Ołów <4 μg/l

Kadm <0,3 μg/l

Miedź 0,0051 mg/l

Chrom <4 μg/l

Rtęć <0,05 μg/l

Sód 13,1 mg/l

Mangan < 4 μg/l

Żelazo <60 μg/l

Nikiel <5 μg/l

Arsen < 1 μg/l

Selen <2 μg/l

Antymon <1 μg/l

Bor < 0,05 mg/l

Tryt <40 Bq/l

OWO 1,8 mg/l

Mętność 0,34 NTU

Barwa < 5 mgPt/l

TON <1

TFN <1

Utlenialność z KMnO4 0,63 mg/l

Chlorki 31,1 mg/l

Siarczany 101 mg/l

Fluorki <0,1 mg/l

Suma chloranów i chlorynów <0,2 mg/l

Azotany 4,76 mg/l

Azotyny 0,03 mg/l

Cyjanki <15 μg/l

Benzo(a)piren <0,006 μg/l

---

Twardość "nie wprost" - około 250 mg CaCO3/l.

Liczba domowników - 4 szt. Zużycie chyba 'typowe'.

Z góry dziękuję za wszelkie wytyczne, tym bardziej że czasu na decyzję niewiele.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość "nie wprost" - około 250 mg CaCO3/l.

Z góry dziękuję za wszelkie wytyczne, tym bardziej że czasu na decyzję niewiele.

O ile dobrze widzę to wszystko jest w porządku. Jedyne co to można zmiękczyć wodę jeśli chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę prosić o przykładowe modele filtrów wielofunkcyjnych? Może być na priv. Przejrzałam kilkanaście urządzeń tego typu i większość opiera się głównie o węgiel aktywny, a nie mamy chloru. W innych wprost piszą, że mangan i żelazo jest przeszkodą.

Czyli pewnie zależy wszystko od dobrania złoża filtracyjnego, tylko czy wszystkie filtry mają w tej kwestii pełną dowolność?

Prosimy o wiadomość na maila [email protected] :) Dla użytkowników Muratora przewidujemy specjalne rabaty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie odebrałem wyniki badań wody i jestem trochę załamany.

Studnia głębinowa około 20 metrów.

Zbiornik hydroforowy (tymczasowy) 50 litrów.Docelowo chcę zainstalować zbiornik 200-300l.

Oto wyniki

 

Mętność -powyżej 40 FNU

Barwa - 30 mg /l

Zapach -nieakceptowalny

Przewodność właściwa -887 uS/cm

Stężenie jonów wodoru - 7,2 pH

Amonowy jon -1,78 mg /l

Żelazo -5040 μg/l

Mangan -240 μg/l

 

Proszę o opinię na temat tych wyników oraz co powinienem zainstalować żeby ta woda była dobra .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie odebrałem wyniki badań wody i jestem trochę załamany.

Studnia głębinowa około 20 metrów.

Zbiornik hydroforowy (tymczasowy) 50 litrów.Docelowo chcę zainstalować zbiornik 200-300l.

Oto wyniki

 

Mętność -powyżej 40 FNU

Barwa - 30 mg /l

Zapach -nieakceptowalny

Przewodność właściwa -887 uS/cm

Stężenie jonów wodoru - 7,2 pH

Amonowy jon -1,78 mg /l

Żelazo -5040 μg/l

Mangan -240 μg/l

 

Proszę o opinię na temat tych wyników oraz co powinienem zainstalować żeby ta woda była dobra .

Pozdrawiam.

Na taki poziom żelaza i manganu to by się przydał solidny odżelaziacz, a żeby usunąć amoniak i jednocześnie zmiękczyć wodę (jaka twardość?) proponowałbym drugi stopień ze złożem wielofunkcyjnym. Do takiego zestawu przyda się solidna pompa (jeśli już jest to powiedz jaka). I co z wydajnością - masz jakieś informacje o przepływach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie

Pompa głębinowa SKM 150

max wydajność - 40 l/min

max podnoszenie - 80 m

moc silnika - 1,1 KW

zasilanie - 230 V

średnica pompy - Fi-97 mm

Pompę planuję zmienić na mocniejszą ze względu na małe ciśnienie.

 

Wody w studni jest wystarczająco .nie sposób jej wypompować.

Czy w ogóle jest sens bawić się w uzdatnianie tej wody ,czy może pogłębić studnię

Twardość 21 w skali niemieckiej.

Czy do czasu rozwiązania problemu z żelazem można używać takiej wody ?

Co musiałbym zainstalować i jaki to przedział cenowy ?

Pozdrawiam i proszę o dalsze porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację .Władować parę tysi być może za taką samą wodę lub gorszą nie fajnie by było.

Wiem że w ciągu 2 lat będzie doprowadzona sieć wodnokanalizacyjna więc nie chciałbym inwestować dużych pieniędzy w coś co być może nie będzie mi potrzebne.

Marek

 

Zgoda.

Pamietaj jednak o paru rzeczach.

1. Jesli gmina obiecuje doprowadzic wode/scieki w dwa lata, to pewnie to bedzie 5. Jakby to zreobili na czas, to chyba by byl pierwszy przypadek w tym kraju ;-)

2. Jesli zastosujesz 2 stopniowa filtracje (jak radzil Qbek) to po doprowadzeniu wody, mozesz wypiac odzelaziacz i sprzedac za pol ceny. Zmiekczacz pozostanie zmiekczajac wode wodociagowa. Z duzym prawdopodobienstwem, jej twardosc jest zblizona z tym co masz w studni. Jesli zastosujesz tylko odzelaziacz (i np osmoze zeby woda bylo do picia), to mozesz wysypac złoze z odzelaziacza i podmienic je pozniej na zloze zmiekczajace. Tu uwaga, ze glowica sterujaca w odzelaizaczu musialby byc na wyrost kupiona prawdopodobnie zeby taka operacje dalo sie wykonac.

 

Czekanie pare lat na wodociag z 5mg zelaza w wodzie to sredni pomysl. Zona Ci łeb urwie jak zobaczy w nowym wdomu pieczolowicie wybrane sanitariaty po miesiacu uzywania :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem całkowitym laikiem na temat uzdatniania wody, więc proszę o podanie przykładowych urządzeń które były by dobre w moim przypadku.

Wiem że gminy dużo obiecują .Czy ta woda jaką mam jest możliwa do spożycia po przegotowaniu ?

 

Czy takie coś zadziała-http://allegro.pl/odzelaziacz-zmiekczacz-ecomulti-dziala-albo-zwrot-i5065717534.html

 

czy taki--http://allegro.pl/odzelaziacz-300l-zloze-odmanganiacz-filtr-ocynk-i5088436184.html

Edytowane przez kogut73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie odebrałem wyniki badań wody i jestem trochę załamany.

Studnia głębinowa około 20 metrów.

Zbiornik hydroforowy (tymczasowy) 50 litrów.Docelowo chcę zainstalować zbiornik 200-300l.

Oto wyniki

 

Mętność -powyżej 40 FNU

Barwa - 30 mg /l

Zapach -nieakceptowalny

Przewodność właściwa -887 uS/cm

Stężenie jonów wodoru - 7,2 pH

Amonowy jon -1,78 mg /l

Żelazo -5040 μg/l

Mangan -240 μg/l

 

Proszę o opinię na temat tych wyników oraz co powinienem zainstalować żeby ta woda była dobra .

Pozdrawiam.

Może coś takiego:

 

napowietrzacz

hydrofor 300 litrów ocynk

13x54 klarsanit defeman Clack TC

Atlas Filtri Hydra 1"

10x54 jonowymiennik

 

trzeba wymienić pompę wydajność pompy około 60 - 70 litrów wody przy ciśnieniu 2,5 bara podczas pracy nie maksymalne wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem całkowitym laikiem na temat uzdatniania wody, więc proszę o podanie przykładowych urządzeń które były by dobre w moim przypadku.

Wiem że gminy dużo obiecują .Czy ta woda jaką mam jest możliwa do spożycia po przegotowaniu ?

 

Czy takie coś zadziała-http://allegro.pl/odzelaziacz-zmiekczacz-ecomulti-dziala-albo-zwrot-i5065717534.html

 

czy taki--http://allegro.pl/odzelaziacz-300l-zloze-odmanganiacz-filtr-ocynk-i5088436184.html

 

Pierwszy za maly, drugi za duzy.

 

Pierwszy to mieszanka roznych zloz ktora ma usunac wszystko. Tylko ze Ty masz sporo tego zelaza, wiec 24L zloza to troche malo :-(

Drugi jest wielki i ciezki. Zelazo usunie z pewnoscia, pytanie po co Ci taki duzy. Po drugie, nie zawiera automatycznej glowicy sterujacej, ktora sama raz na tydzien np, wyplucze zloze. Plukanie zloza polega na przepuszczeniu silnego strumienia wody odwrotnie (od dolu ku gorze) i wyplukaniu do kanalizacji zgromadzonych zeniczyszczen. Tu masz reczne zawory. Raz na tydzien musisz posiwecic ~15 minut na krecenie zaworami. Szybko sie poddasz.

 

Tak jak radzi Klarsan, wez filtr z automatyczna glowica, o rozmiarze 13x54 (ta sa cale: srednica x wysokosc) . Wejdzie w niego ~60L zloza odzelaziajacego.

Wode musisz przed tym napowietrzyc - sprezarka do hydroforu badz montujac tzw inzektor na rurze przed hydroforem ktora zassiesie sama powietrze podczas pompowania wody do hydroforu. Hydrofor musi byc wtedy ocynkowany (bez worka).

 

Ja mam 3.5 mg zelaza i wode po taki filtrze pije z kranu.

Gotowanie wody zabije ewentualne bakterie. Zelaza nie usunie. Woda z zelazem brudzi na zolto, jest metna i ma nieprzyjemny zapach. Usuniecie zelaza najczesciej powoduje ze robi sie krystaliczna bez zapachu itd. A ta z zelazem mozesz takze wypic, nie zaszkodzi przy takim poziomie zelaza. Ale smaczna nie jest.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIĘKUJĘ za pomoc,ale nic z tego nie kumam.

Czy możecie podać konkretny model tego filtra lub linka do strony z takim odpowiednim filtrem?

Ewentualnie namiar na firmę która dobierze odpowiedni sprzęt i wyceni.

Z góry dziękuje.

Moim skromnym zdaniem, trzeba zadac sobie ciut trudu zeby ogolne zasady dzialania, wymagania itp zakumac. Bo jak nie to Cie gdzies naciagnac, kupisz nie takie jak trzeba i bedziesz żałowal.

A Klarsan powyzej to firma. Podał bardzo konkretna propozycje.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...