Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Ile wody na raz (w litrach / s) bedziesz potrzebowal. Im wiecej, tym wiekszy filtr potrzebny.

Moze masz 6 lazienek, w kazdym deszczownice robiaca wodospad wody.

Potrzebował- a ;)

A jaki jest sposób na obliczenie tego przepływu? Rodzina 6-osobowa, 2 łazienki, pralka, zmywarka itp. myślę, że równocześnie może być używany prysznic, wanna, zmywarka, możliwe, że też umywalka i zlew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Potrzebował- a ;)

A jaki jest sposób na obliczenie tego przepływu? Rodzina 6-osobowa, 2 łazienki, pralka, zmywarka itp. myślę, że równocześnie może być używany prysznic, wanna, zmywarka, możliwe, że też umywalka i zlew.

Miarka, stoper..... i mierzysz. Zmywarka sie raczej nie przejmuj. Bierze wode chwilowo i w malych ilosciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem to tak, że odkręcam kilka kranów, wlewam wodę do miski z miarką i liczę czas?Tylko proszę się nie śmiać ze mnie jakby co :D

 

Jak bardzo byłyby u nas miarodajne te pomiary skoro mamy już założone dwa filtry, które chcemy zamienić na inne? Czy jest w ogóle sens?

Problem też w tym, że jeszcze nie użytkujemy np. drugiej łazienki. A filtr chcielibyśmy założyć już. Nie można przyjąć jakiejś średniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ph 8,15 norma(6,5-9,5)

utlenialność 3,2 mg/dm3 (dopuszczalne 5)

Przy tak wysokim pH może być większy problem z usunięciem żelaza niż manganu.

Stosując filtr wielofunkcyjny w teorii powinno to wszystko zejść do normatywnych poziomów. Polecam do tego złoże AquaMulti. Rozmiar można dobrać jak będzie znany przepływ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z wodą - ciepłą z zasobnika - strasznie śmierdzi - siarkowodór ???

 

Wykonałem badania wody:

1. Utlenialność z KMno4: 4,9 mg/l

2. Twardość: 256 mg/l

3. Amoniak: 0.12 mg/l

4. Azotyny: 0,073 mg/l

5. Azotany: 11 mg/l

6. Chlorki: 22 mg/l

7. Żelazo: 71 mg/l

8. Mangan: 33,4 mg/l

 

Mętność: 0,54 NTU

Barwa(Pt): 15 mg/l ( metoda D)

Zapach w 23stC: nieakceptowalny:

pH: 6,9

 

Uwagi: zapach gnilny

 

Przegrzewanie wody, dezynfekcja instalacji, wymiana anody magnezowej na tytanową, napowiertzanie, filtr węglowy - troche czytam o tym i nie wiem jakie kroki poczynić najpierw. Od czego zacząć. Okolice Warszawy

Masz płytkie ujęcie, a to może powodować częste zmiany składu i jakości wody. Jeśli w badaniach wyszedł zapach gnilny to prawdopodobnie robienie czegokolwiek z instalacją pomoże tylko na chwilę.

Możesz próbować przegrzać instalację i sprawdzić czy pomoże - to najtańszy i najszybszy sposób. Później możesz inwestować w filtry (wielofunkcyjne albo węglowe), albo od razu zainteresować się nową, głębszą studnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przyjąć ok 6-7 litrów na minutę z jednego punktu. Czy możesz określić ile punktów może pracować jednocześnie?

 

Myślę, że max. 5. Policzyłam wannę, prysznic, umywalkę, zlew, i ewentualnie pralka, nie wiem czy dobrze? Bo wiadomo, że np. z umywalki korzysta się krócej niż z prysznica. Nie chciałabym aby były jakieś spadki ciśnienia lub zmiany temperatury wody w czasie np. korzystania z deszczownicy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowym czytelnikiem tego forum. Mam zamiar zakupić zmiękczacz do wody. Wodę mam z ujęcia gminnego, więc na pewno spełnia podstawowe normy PZH niemniej woda jest bardzo twarda z mnóstwem o sadów na armaturze.

zastanawiam się nad takimi urządzeniami:

-Denver Plus 30

-CosmoWATER HOME 22

-WaterMark 30

doradźcie proszę który z tych urządzeń mogę wybrać aby potem eksploatacja nie przyprawiała mnie o ból głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Bardzo proszę o radę i ew sugestie na poniższe

Mam problem z wodą - ciepłą z zasobnika - strasznie śmierdzi - siarkowodór ???

Ujęcie własne ok10m, zbiornik przeponowy ok 100l, piec jednofunkcyjny współpracujący zasobnikiem 120l w zbiorniku buforowym Elktromet multi duo ( zbiornik w zbiorniku.)

Na moje oko to zimna woda ma zółtawy kolor ( ale zacieków na misce WC ( ok 2 miesięcy ) nie ma )

 

Wykonałem badania wody:

1. Utlenialność z KMno4: 4,9 mg/l

2. Twardość: 256 mg/l

3. Amoniak: 0.12 mg/l

4. Azotyny: 0,073 mg/l

5. Azotany: 11 mg/l

6. Chlorki: 22 mg/l

7. Żelazo: 71 mg/l

8. Mangan: 33,4 mg/l

 

Mętność: 0,54 NTU

Barwa(Pt): 15 mg/l ( metoda D)

Zapach w 23stC: nieakceptowalny:

pH: 6,9

 

Uwagi: zapach gnilny

 

Przegrzewanie wody, dezynfekcja instalacji, wymiana anody magnezowej na tytanową, napowiertzanie, filtr węglowy - troche czytam o tym i nie wiem jakie kroki poczynić najpierw. Od czego zacząć. Okolice Warszawy

 

Z góry dzięki za pomoc

 

Ze względu na wysoką utlenialność zaproponowałbym analizę wody na mikroorganizmy i chlorowanie studni.

 

Dopiero po tej analizie możemy dalej zaproponować rozwiązania. Zapach może być spowodowany obecnością mikroorganizmów w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka, mam wyniki badań i prośbę :)

 

żelazo 800 (norma 200)

 

mangan 164 (norma 50)

 

jon amonowy 0,48 (norma 0,50)

 

twardość ogólna mval/dm3 7,92

 

twardość węglanowa mg/dm3 396 (norma 60-500)

 

reszta parametrów w normie

 

Czy jest możliwe zastosowanie jakiegoś filtra wielofunkcyjnego? Coś co usunie nadmiar żelaza, manganu i jednocześnie zmiękczy wodę?

 

Filtr Atlas Filtri BX 20 ‘’ z wkładem sznurkowym o dokładności filtracji 25 mikron - filtr Atlas Filtri montowany za hydroforem w celu zabezpieczenia stacji uzdatniania wody przed zanieczyszczeniami mechanicznymi.

 

Jonowymiennik 13x54 AM CLACK CI - Urządzenie ma za zadanie usunięcie z wody nadmiaru żelaza, manganu, jonu amonowego oraz twardości wody.

Jonowymiennik 1354 AM CI złożony jest z dwóch elementów, kolumny zasypanej złożem i zbiornikiem na solankę. Dwuczęściowa budowa ułatwia ustawienie urządzenia w dogodnym miejscu.

 

Głowica sterująca Clack CI z funkcjami diagnostycznymi i historią pracy przeprowadza regenerację kolumny z żywicą po przepływie określonej ilości wody. Regeneracja polega na przepłukiwaniu złoża jonowymiennego roztworem soli.

Edytowane przez KLARSAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowym czytelnikiem tego forum. Mam zamiar zakupić zmiękczacz do wody. Wodę mam z ujęcia gminnego, więc na pewno spełnia podstawowe normy PZH niemniej woda jest bardzo twarda z mnóstwem o sadów na armaturze.

zastanawiam się nad takimi urządzeniami:

-Denver Plus 30

-CosmoWATER HOME 22

-WaterMark 30

doradźcie proszę który z tych urządzeń mogę wybrać aby potem eksploatacja nie przyprawiała mnie o ból głowy

 

Jak masz POŚ lub zależy Ci na głowicy UPFLOW to WaterMark 30, a jak nie to Denver Plus 30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że max. 5. Policzyłam wannę, prysznic, umywalkę, zlew, i ewentualnie pralka, nie wiem czy dobrze? Bo wiadomo, że np. z umywalki korzysta się krócej niż z prysznica. Nie chciałabym aby były jakieś spadki ciśnienia lub zmiany temperatury wody w czasie np. korzystania z deszczownicy :(

Do tego ktoś użyje spłuczki w WC... wychodzi jakieś 2 m3/h.

Myślę, że minimum to filtr 10x54" (38 litrów złoża).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowym czytelnikiem tego forum. Mam zamiar zakupić zmiękczacz do wody. Wodę mam z ujęcia gminnego, więc na pewno spełnia podstawowe normy PZH niemniej woda jest bardzo twarda z mnóstwem o sadów na armaturze.

zastanawiam się nad takimi urządzeniami:

-Denver Plus 30

-CosmoWATER HOME 22

-WaterMark 30

doradźcie proszę który z tych urządzeń mogę wybrać aby potem eksploatacja nie przyprawiała mnie o ból głowy

Z tych trzech Denver i Watermark to produkty tej samej firmy - chińskie głowice (co nie znaczy, że nie będą działać)...

Cosmowater to też marka robiona dla hurtowni, więc nie liczyłbym na fajerwerki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz pytanie (bo mam POŚ i planuję zmiękczacz) - dlaczego głowica UPFLOW do POŚ'a? A szerzej - jaki zmiękczacz przy POŚu? Na co zwrócić uwagę?

Głowica z regeneracją przeciwprądową (upflow) pozwala na stosowanie niższych dawek soli do regeneracji zmiękczacza. Dzięki temu mniej chlorków trafia do POŚa i powoduje mniejsze zakłócenie w jej pracy.

Nie tylko przy POŚu należy dobrać wielkość zmiękczacza do potrzeb a nie stawiać coś "na zapas".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na wysoką utlenialność zaproponowałbym analizę wody na mikroorganizmy i chlorowanie studni.

 

Dopiero po tej analizie możemy dalej zaproponować rozwiązania. Zapach może być spowodowany obecnością mikroorganizmów w wodzie.

 

Witam,

chodzi o badania mikrobiologiczne to były wykonane:

 

Liczba bakterii z grupy coli w 100ml <1

Liczba bakterii z grupy Escherichia coli w 100ml <1

 

Jak wykonać chlorowanie studni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wykonać chlorowanie studni ?

Wlewasz podchloryn do studni, czkasz kilka minut, pompujesz, odkręcasz każdy kran/punk tak aby leciała z niego woda z chlorem (wyczuwalny zapach), zakręcasz krany, czekasz kilka/kilkanaście godzin, płuczesz aż do zaniku zapachu i jeszcze trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...