Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

niestety nie znalazłem na forum tematów o jonizatorach, raczyłbyś mnie pokierować szefie?

Odkwaszanie organizmu bo "na pewno jest zakwaszony", usuwanie blizej nieznanych "toksyn", magnetyzowanie wody. Biznes warty pewnie miliardy, ale rzetelnych informacji nie znajdziesz, po za zachwalaniem "zadowolonych" uzytkownikow, ktorzy sie wlasnie przypadkiem zarejestrowali na forum.

 

Dzisiaj mozna wszystko sprzedac, tylko trzeba legende odpowiednia zbudowac. A internet ulatwia budowanie takich legend.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

[TABLE]

[TR]

[TD=class: xl63]

 

Barwa

[/TD]

[TD=class: xl63, width: 215]mg/1[/TD]

[TD=class: xl63, width: 122]5

 

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl63]Mętność[/TD]

[TD=class: xl63]NTU[/TD]

[TD=class: xl63]0,14[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl63]pH[/TD]

[TD=class: xl63]-[/TD]

[TD=class: xl63]7,4[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl63]Przewodność elektryczna właściwa[/TD]

[TD=class: xl63]|jS/cm[/TD]

[TD=class: xl63]519[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl63]Smak[/TD]

[TD=class: xl63]TFN[/TD]

[TD=class: xl63]Z5°C akceptowalny[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl63]Zapach[/TD]

[TD=class: xl63]TON[/TD]

[TD=class: xl63]Z5°C akceptowalny[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl63]Jon amonowy[/TD]

[TD=class: xl63]mg/1[/TD]

[TD=class: xl63]0.096[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl63]Azotany[/TD]

[TD=class: xl63]mg/1[/TD]

[TD=class: xl63]1.91[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl63]Azotyny[/TD]

[TD=class: xl63]mg/1[/TD]

[TD=class: xl63]<0.010[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl63]Mangan[/TD]

[TD=class: xl63]Mg/1[/TD]

[TD=class: xl63]<10[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl63]Żelazo[/TD]

[TD=class: xl63]Mg/1[/TD]

[TD=class: xl63]41

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl63][/TD]

[TD=class: xl63][/TD]

[TD=class: xl63][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Czy mogę prosić o ocenę wyników badań !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[TABLE]

[TR]

[TD=class: xl63][/TD]

[TD=class: xl63, width: 215][/TD]

[TD=class: xl63, width: 122][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl63]Mangan[/TD]

[TD=class: xl63]Mg/1[/TD]

[TD=class: xl63]<10[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl63]Żelazo[/TD]

[TD=class: xl63]Mg/1[/TD]

[TD=class: xl63]41[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl63][/TD]

[TD=class: xl63][/TD]

[TD=class: xl63][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Czy mogę prosić o ocenę wyników badań !

O ile jednostka jest pomylona to jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość: 15 N

Chlorki: 47 mg/l

Żelazo: 16 ug/l

Mangan: 20 ug/l

Fluor: 0,2 mg/l

Przewodność: 697 uS/cm

Wapń: 112 mg/l

Sód: 24 mg/l

Potas: 4 mg/l

Magnez: 9 mg/l

Siarczany: 77 mg/l

 

Proszę o ocene jakości wody.

Dla innych dzielni podane były jeszcze takie wartości jak chlor wolny, dwutlenek chloru, amonowy jon, metale Se, Hg, Cr, Ni, As, CHCl3 oraz CCl4 - warto je sprawdzić we własnym zakresie?

Osmoza czy jakiś mniej konkretny filtr?

Edytowane przez Michałgd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dostałem wynik badania twardości wody wodociągowej - 405 mg/l.

3 dorosłe osoby + dziecko, duże zużycie wody (sprawdzę jak wrócę to będę miał dokładne).

Głowice chciałbym Clack Ci ale jakie i ile złoża do tego wybrać ?

Czy jest sens robić pełne badanie fiz-chem dla wody wodociągowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość: 15 N

Chlorki: 47 mg/l

Żelazo: 16 ug/l

Mangan: 20 ug/l

Fluor: 0,2 mg/l

Przewodność: 697 uS/cm

Wapń: 112 mg/l

Sód: 24 mg/l

Potas: 4 mg/l

Magnez: 9 mg/l

Siarczany: 77 mg/l

 

Proszę o ocene jakości wody.

Dla innych dzielni podane były jeszcze takie wartości jak chlor wolny, dwutlenek chloru, amonowy jon, metale Se, Hg, Cr, Ni, As, CHCl3 oraz CCl4 - warto je sprawdzić we własnym zakresie?

Osmoza czy jakiś mniej konkretny filtr?

Woda w porządku, średnia twardość... do picia OK, do sprzętów można zmiękczyć. Pytanie co chcesz z nią robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dostałem wynik badania twardości wody wodociągowej - 405 mg/l.

3 dorosłe osoby + dziecko, duże zużycie wody (sprawdzę jak wrócę to będę miał dokładne).

Głowice chciałbym Clack Ci ale jakie i ile złoża do tego wybrać ?

Czy jest sens robić pełne badanie fiz-chem dla wody wodociągowej ?

Zmiękczacz się dobierze jak podasz zużycie (najlepiej miesięczne i chwilowe).

Co do badania to tylko kwestia jak bardzo ufasz swoim wodociągom... ja bym się nie pchał w koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość: 15 N

Chlorki: 47 mg/l

Żelazo: 16 ug/l

Mangan: 20 ug/l

Fluor: 0,2 mg/l

Przewodność: 697 uS/cm

Wapń: 112 mg/l

Sód: 24 mg/l

Potas: 4 mg/l

Magnez: 9 mg/l

Siarczany: 77 mg/l

 

Proszę o ocene jakości wody.

Dla innych dzielni podane były jeszcze takie wartości jak chlor wolny, dwutlenek chloru, amonowy jon, metale Se, Hg, Cr, Ni, As, CHCl3 oraz CCl4 - warto je sprawdzić we własnym zakresie?

Osmoza czy jakiś mniej konkretny filtr?

Jeżeli zależy Ci na miękkiej wodzie tylko do celów spożywczych (np. gotowanie) to wystarczy Ci odwrócona osmoza.

 

Jeżeli wolisz zmiękczyć wodę na cały dom no to centralny zmiękczacz wody.

 

Twój wybór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiękczacz się dobierze jak podasz zużycie (najlepiej miesięczne i chwilowe).

 

Niestety nie znalazłem rozliczenia za wodę ale przyjmijmy ok 14 m3/mc.

Chwilowo max 5 punktów (2 prysznice, pralka, zmywarka, zlewozmywak), ale myślę że można spokojnie przyjąć dla 4 punktów. Mi wychodzi wielkość butli 10x54 co Ty na to ?

Co w przypadku przekroczenia max przepływu ? Spadek ciśnienia czy nie do końca zmiękczona woda ?

Edytowane przez pstr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znalazłem rozliczenia za wodę ale przyjmijmy ok 14 m3/mc.

Chwilowo max 5 punktów (2 prysznice, pralka, zmywarka, zlewozmywak), ale myślę że można spokojnie przyjąć dla 4 punktów. Mi wychodzi wielkość butli 10x54 co Ty na to ?

Co w przypadku przekroczenia max przepływu ? Spadek ciśnienia czy nie do końca zmiękczona woda ?

10x54 albo nawet 12x48... tak żeby weszło 50 litrów złoża.

Przy poborze większym niż nominalny woda nie będzie do końca zmiękczona... chociaż w zbiorniku zawsze jest rezerwa i pobór przez kilka sekund nie wpłynie na jakość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10x54 albo nawet 12x48... tak żeby weszło 50 litrów złoża.

Przy poborze większym niż nominalny woda nie będzie do końca zmiękczona... chociaż w zbiorniku zawsze jest rezerwa i pobór przez kilka sekund nie wpłynie na jakość...

 

A jakie złoże brać ? Standardowo Purolite C100E czy dopłacać do czegoś innego ? Jest sens wydawać dodatkową kasę ?

Jakie są minusy przewymiarowania zmiękczacza ? Zużycie, które podałem mamy teraz jak mamy kanalizacje, po przeprowadzce będzie szambo wiec możemy zacząć bardziej oszczędzać wodę.

 

EDIT: A i jeszcze jaki filtr założyć przed ? Zwykły sznurkowy czy jakiś z możliwością płukania (sprawdza się to ?)

Edytowane przez pstr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie złoże brać ? Standardowo Purolite C100E czy dopłacać do czegoś innego ? Jest sens wydawać dodatkową kasę ?

Jakie są minusy przewymiarowania zmiękczacza ? Zużycie, które podałem mamy teraz jak mamy kanalizacje, po przeprowadzce będzie szambo wiec możemy zacząć bardziej oszczędzać wodę.

 

EDIT: A i jeszcze jaki filtr założyć przed ? Zwykły sznurkowy czy jakiś z możliwością płukania (sprawdza się to ?)

Jeśli chcesz mieć regenerację przeciwprądową (upflow) to weź lepsze złoże monosferyczne. Różnica w cenie nie powinna być duża...

Przewymiarowany zmiękczacz oznacza regeneracje zanim się wyczerpie jego pojemność. Więc jest trochę droższy w eksploatacji. W niektórych głowicach jest opcja regeneracji proporcjonalnej, która w takiej sytuacji zmniejsza dawkę soli. To mogłoby być rozwiązaniem tej sytuacji.

Jeśli woda ma być z wodociągu to raczej powinna być "czysta" i wystarczy zwykły filtr z wkładami PP. Chyba, że wiesz coś o dużych ilościach rdzy czy osadów płynących rurami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć regenerację przeciwprądową (upflow) to weź lepsze złoże monosferyczne. Różnica w cenie nie powinna być duża...

Przewymiarowany zmiękczacz oznacza regeneracje zanim się wyczerpie jego pojemność. Więc jest trochę droższy w eksploatacji. W niektórych głowicach jest opcja regeneracji proporcjonalnej, która w takiej sytuacji zmniejsza dawkę soli. To mogłoby być rozwiązaniem tej sytuacji.

Jeśli woda ma być z wodociągu to raczej powinna być "czysta" i wystarczy zwykły filtr z wkładami PP. Chyba, że wiesz coś o dużych ilościach rdzy czy osadów płynących rurami?

 

To musisz mnie trochę do edukować w tej kwestii.

Są jakieś specjalne wersje Clacka (regeneracja proporcjonalna), czy Clack Ci ma taka funkcje ?

Skąd mam wiedzieć czy złoże jest monosferyczne ?

Co potrzebuje, żeby mieć regeneracje przeciwprądową oprócz złoża monosferycznego ?

 

O osadach nic nie wiem, nie mieszkam tam jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znalazłem rozliczenia za wodę ale przyjmijmy ok 14 m3/mc.

Chwilowo max 5 punktów (2 prysznice, pralka, zmywarka, zlewozmywak), ale myślę że można spokojnie przyjąć dla 4 punktów. Mi wychodzi wielkość butli 10x54 co Ty na to ?

Co w przypadku przekroczenia max przepływu ? Spadek ciśnienia czy nie do końca zmiękczona woda ?

 

http://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Zmiekczacz-PUR-1054-CI/344

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda w porządku, średnia twardość... do picia OK, do sprzętów można zmiękczyć. Pytanie co chcesz z nią robić?

 

Woda ma być tylko wodą pitną, zamiennikiem wody butelkowanej. Dla dwóch osób. Mam poważny dylemat, bo jeden front sprzedawców proponuje mi odwróconą osmozę (tylko ten odrzut= zwiększenie zużycia wody), a drugi front twierdzi że wystarczy membrana kapilarna, wszyscy znają parametry wody. Ja też jestem bardziej za kapilarną w stylu excito tylko nie wiem czy to wystarczająco porządnie przefiltruje. Generalnie z moim zdrówkiem nie jest zbyt kolorowo i jakakolwiek myśl że mógłbym pić jakiś syf powoduje słuszną obawę o zdrowie. W sensie czy ten kapilarny wystarczająco spełni zadanie. Teraz wziąłem porządnego łyka kranówy, ani nie śmierdzi chlorem, ani metalicznego posmaku nie ma. Kamień w czajniku na poziomie średnim. help.

Edytowane przez Michałgd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś specjalne wersje Clacka (regeneracja proporcjonalna), czy Clack Ci ma taka funkcje ?

To nie tyle kwestia wersji głowicy, co sterownika. Taka opcja jest w najnowszym sterowniku - CK

 

Skąd mam wiedzieć czy złoże jest monosferyczne ?

Jest to opisane w karcie katalogowej, wynika z nazwy, ale też widać to na oko. Złoże monosferyczne ma ziarna w jednym rozmiarze (zazwyczaj ok. 0,6 mm), a standardowe są bardzo zróżnicowane (03-1,2 mm).

 

Co potrzebuje, żeby mieć regeneracje przeciwprądową oprócz złoża monosferycznego ?

Głowicę (nie tylko sterownik) w wersji do takiej regeneracji. A do tego wodę bez zanieczyszczeń mechanicznych i żelaza bo w takiej regeneracji nie ma pierwszego etapu płukania wstecznego więc złoże musi być "czyste" mechanicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda ma być tylko wodą pitną, zamiennikiem wody butelkowanej. Dla dwóch osób. Mam poważny dylemat, bo jeden front sprzedawców proponuje mi odwróconą osmozę (tylko ten odrzut= zwiększenie zużycia wody), a drugi front twierdzi że wystarczy membrana kapilarna, wszyscy znają parametry wody. Ja też jestem bardziej za kapilarną w stylu excito tylko nie wiem czy to wystarczająco porządnie przefiltruje. Generalnie z moim zdrówkiem nie jest zbyt kolorowo i jakakolwiek myśl że mógłbym pić jakiś syf powoduje słuszną obawę o zdrowie. W sensie czy ten kapilarny wystarczająco spełni zadanie. Teraz wziąłem porządnego łyka kranówy, ani nie śmierdzi chlorem, ani metalicznego posmaku nie ma. Kamień w czajniku na poziomie średnim. help.

Po pierwsze odrzut z RO nie jest taki wielki. Monitorowałem zużycie wody przy kilku osmozach i nie było zauważalnego wzrostu zużycia wody.

 

Po drugie jak woda ma być do picia to woda z kranu jest prawdopodobnie "zdrowsza" w sensie zawartości minerałów. Osmoza się przydaje jeśli masz przekroczone jakieś zanieczyszczenia, albo woda jest niepewna biologicznie.

 

Te membrany "kapilarne" to po prostu ultrafiltracja - to nieco inny proces od odwróconej osmozy. Pracuje na niższym ciśnieniu, ma mniejszą dokładność, w domowych systemach nie ma płukania wstecznego więc jest jednorazowa... jak dla mnie to bezsens. Usunie to co dobre (jak RO) ale może przepuścić to co złe (w przeciwieństwie do RO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...