Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

W idealnym świecie tak powinno być. Niestety rzeczywistość jest inna :)

 

Aktualnie najpopularniejsze są chyba zbiorniki Wave Cyber - i od kiedy są na rynku (jakieś 5 lat) nie ma z nimi problemów. Były próby wprowadzenia jeszcze tańszych (np. HTComa) ale to dopiero była "CHińszczyzna" przez duże CH ;) Słyszałem też o europejskim niewypale (chyba AquaShell albo jakoś podobnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czesc! Mam takie badania wody:

 

Barwa po odwirowaniu mg Pt/dm 10

Mętność NTU 10,9

pH 6,9

Chlorki mg/dm 9,2

Żelazo mg/dm 1,492

Twardość ogólna Mg CaCO3/dm; 308

Amoniak mg/dm 0,273

Azotyny mg/dm 0.297

Azotany mg/dm -

Alkaiczność mg/dm 4,1

Mangan po odwirowaniu mg/dm 2,850 (to nie pomyłka)

Wapń mg/dm 78,1

Siarczany mg/dm 24,3

 

 

I tu moje pytanie, czy ta wodę da sie uzdatnić? A jeśli tak to jakie urządzenia mam kupić zeby rzeczywiście woda stała się zdatna do picie? Nie chce wyrzucić pieniedzy w błoto, dlatego proszę o pomoc.

 

Z góry dziękuje za podpowiedz

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Wszystko się da uzdatnić - kwestia kosztów ;)

 

W twoim przypadku widziałbym dwie opcje:

 

1) Odżelaziacz: przy dość niskim pH polecałbym złoże Pyrolox lub Catalox; ewentualnie mieszanka ze złożem podnoszącym pH. Jeśli jest taka możliwość to można dodatkowo napowietrzyć złoże. Powinien usunąć żelazo i mangan oraz trochę barwy i mętności. Wymaga silnego płukania (wymagana mocna pompa)

 

2) Zmiękczacz i odżelaziacz w jednym, na złożu CR100: podniesie pH, usunie twardość, żelazo, mangan, amoniak oraz trochę barwy i mętności. Będzie trochę droższy, ale usunie więcej i nie wymaga aż tak mocnej pompy. Regenerowany solanką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybką odpowiedz.

 

Mam jeszcze takie pytanie: czy wspomniane urządzenie (jedno albo drugie) usunie całe żelazo i mangan czy tylko cześć?

 

Firmy z którymi kontaktowałem się do tej pory proponowały jedno-,dwu- lub trzystopniowy proces filtracji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozmiar tych zestawów będzie odpowiedni do przepływu to powinny zdjąć wszystko. Ale takich rzeczy nikt nie zagwarantuje - po prostu zależą od wielu parametrów.

 

Oczywiście, że można to zrobić wielostopniowo, ale dobre płukanie takiego zestawu jest trudne do realizacji. Nie mówiąc już o spadku ciśnienia, kosztach instalacji, regeneracji i miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zainstalowalem sobie zmiekczacz na glowicy logix-760 (objetosciowa), oraz zloze purolite-C100E 30l.

I teraz mam pytanie, bo uruchomilem to i pomiar twardosci weglanowej po przejsciu przez filtr jest taki sam jak woda ze studni, czyli 14 st. dH, co jest nie tak ? Dodam, ze na poczatku jak puscilem wode to przez chwile leciala o barwie zoltej a potem juz normalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zainstalowalem sobie zmiekczacz na glowicy logix-760 (objetosciowa), oraz zloze purolite-C100E 30l.

I teraz mam pytanie, bo uruchomilem to i pomiar twardosci weglanowej po przejsciu przez filtr jest taki sam jak woda ze studni, czyli 14 st. dH, co jest nie tak ? Dodam, ze na poczatku jak puscilem wode to przez chwile leciala o barwie zoltej a potem juz normalna.

Prawdopodobnie nie uruchomiłeś regeneracji po podłaczeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc! Mam takie badania wody:

 

Barwa po odwirowaniu mg Pt/dm 10

Mętność NTU 10,9

pH 6,9

Chlorki mg/dm 9,2

Żelazo mg/dm 1,492

Twardość ogólna Mg CaCO3/dm; 308

Amoniak mg/dm 0,273

Azotyny mg/dm 0.297

Azotany mg/dm -

Alkaiczność mg/dm 4,1

Mangan po odwirowaniu mg/dm 2,850 (to nie pomyłka)

Wapń mg/dm 78,1

Siarczany mg/dm 24,3

 

 

I tu moje pytanie, czy ta wodę da sie uzdatnić? A jeśli tak to jakie urządzenia mam kupić zeby rzeczywiście woda stała się zdatna do picie? Nie chce wyrzucić pieniedzy w błoto, dlatego proszę o pomoc.

 

Z góry dziękuje za podpowiedz

Maciek

Raz uzdatniałem taką wodę z podobną ilością manganu to było pod Kielcami do tego czasu nie myślałem że może być tyle manganu w wodzie.

Zamontowałem tam durzy odżelaziacz na dolomicie tradycyjne napowietrzanie aspiratorem na zbiorniku przepływowym jako drugie urządzenie odżelaziacz na Grinsendzie. I udało się ale czy w twiim przypadku zadziała to niewiadomo. wymaga to testów drugiego stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uruchomilem, w nocy sie odbyla ustawienie bylo na 2 w nocy standardowo. Pomiar robilem testem akwaryjnym KH twardosci ogolnej weglanowej, moze tu jest blad ?

 

a moze zle parametry ustawilem, moze ktos mi podpowie jak to ustawic ?

Niestety ta żywica ma na początku "trudny Start" dlategi ja po zamontowaniu uruchamiam dwie regeneracje na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te 20 mikro wystarczy ? nie ma sensu dawac drobniejszych filtrow?

Drobniejszy szybciej się zapcha, będzie konieczna częstsza wymiana i będzie większy spadek ciśnienia. Jeśli już chcesz lepiej doczyścić wodę to lepiej zastosować 2 takie filtry szeregowo: jeden grubszy (np.50 mikronów), a po nim drobniutki (np. 10 czy 5 mikronów). Zależnie od rodzaju zanieczyszczeń jeden będziesz wymieniał częściej niż drugi ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te 20 mikro wystarczy ? nie ma sensu dawac drobniejszych filtrow?

Drobniejszy szybciej się zapcha, będzie konieczna częstsza wymiana i będzie większy spadek ciśnienia. Jeśli już chcesz lepiej doczyścić wodę to lepiej zastosować 2 takie filtry szeregowo: jeden grubszy (np.50 mikronów), a po nim drobniutki (np. 10 czy 5 mikronów). Zależnie od rodzaju zanieczyszczeń jeden będziesz wymieniał częściej niż drugi ;]

 

nie chodzi o to czy chce lepiej doczyscic wode chodzi mi o to czy jest sens jej lepszego doczyszczenia np ze wzgledu na ochrone kranow,zaworow i dla zdrowia przy spozywaniu jej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...