Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Dobor stacji uzdatniania nie odbywa sie tylko na podstawie parametrow wody ale przede wszystkim na podstawie decyzji inwestora co by chcial w tej wodzie poprawic, lub raczej co wymaga poprawiania.

 

Nawet woda spelniajaca normy, moze byc dla konkretnej osoby nieakceptowalna z powodu

- zapachu/smaku bo to rzecz indywidualna

- twardosci pozostawiajacej kamien

Jesli znajomy nie ma do wody zadnych zastrzezen to jest to szukanie dziury w calym. Wiec podstawowe pytanie powinno byc co jest z woda nie tak.

 

Wyniki podawane przez zaklad wodociagowy nie powinny sie dramatycznie roznic od tego co masz w kranie. Przy czym woda w kranie nie bedzie raczej lepsza niz na starcie w wodociagach.

 

Dziękuję za tą sugestię. Zacznę odwywiadu z inwestorem. Nadal jednak jestem zainteresowany przydatnymi wskazówkami co do potencjalnego wykonawcy na moim terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gwarancji na to, że taki filtr sobie poradzi w 100% to raczej nie dostaniesz...

Jeśli jednak ma działać to bez podniesienia pH się nie obejdzie. Każdy filtr można sobie zrobić samemu :)

 

Czy to złoże G1 bedzie dobre czy może jakieś inne bardziej by pasowało i jaką wielkość filtra?

Wyczytałem, że przy podnoszeniu pH zwiększa się twardość wody, obecnie twardość mam na poziomie 140 o ile teoretycznie może wzrosnąć twardość po przejściu przez złoże Corosex 38l i o ile podniesie ono wartość pH? Wiem że ciężko dokładnie to obliczyć ale widzę że od dobrych kilku lat zajmujecie się tym tematem więc macie duże doświadczenie w tych sprawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to złoże G1 bedzie dobre czy może jakieś inne bardziej by pasowało i jaką wielkość filtra?

Wyczytałem, że przy podnoszeniu pH zwiększa się twardość wody, obecnie twardość mam na poziomie 140 o ile teoretycznie może wzrosnąć twardość po przejściu przez złoże Corosex 38l i o ile podniesie ono wartość pH? Wiem że ciężko dokładnie to obliczyć ale widzę że od dobrych kilku lat zajmujecie się tym tematem więc macie duże doświadczenie w tych sprawach.

W danej sytuacji, które złoże zadziała najlepiej możesz sie dowiedziec robiac porownanie na tej konkretnej wodzie. Tam zbyt skomplikowana chemia siedzi, zeby sie dało to policzyc na papierze.

Jakkolwiek to jest zloze katalityczne, powinno byc dobrze.

Ilosc zloza. Pewnie nie mniej niz 13" zbiornik bo zelaza sporo. Powinien dac rade zwalszcza po podniesieniu pH.

pH wzrosnie solidnie, strzelam ze w okolice 9 lub wiecej, z tego co kiedys czytalem.

Pamietaj, ze zloze trzeba wyplukac. Czyli nie mozesz bezkarnie go dawac zbyt duzo, jesli pompa nie da rady dostarczyc dosc wody do plukania.

Twardosc nie wzrosnie jakos dramatycznie. Jakies kilka-kilkanasice mg bym liczyl.

Kolejna sprawa, nie wiem w jakim zbiorniku ten corosex bedzie (czyz mozliwoscia jakiegos plukani). Jesli bez plukania to musi byc przed napowietrzaniem, przed hydroforem. Po napowietrzeniu i podniesieniu pH mnostwo zelaza sie utleni i wytraci juz w hydroforze. Jesli maly zbornik z Corosex bedzie za tym, to sie momentalnie zapcha utlenionym zelazem, ktore powinien wylapac glowny odzelaziacz. A jesli to zloze nie bedzie łatwo plukalne to w pare tygodni sie zapcha bo go nie duzo. Glowny odzelaziacz to przy takiej ilosci Fe to nie rzadziej niz co tydzien bym proponowal plukac. Umieszczenie zloza podnoszacego pH przed napowietrzeniem, zminimalizuje i opozni odkladanie sie utlenionego zelaza wlasnie na nim. Warto rozwazyc w takim przypadku wsypanie go to malego zbiornika cisniowego i uzbrojenie go w reczna glowice za 200-300 PLN (pod warunkiem ze taka glowic ma odpowiedni przeplyw do plukania glownego odzelaziacza!!)

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to złoże G1 bedzie dobre czy może jakieś inne bardziej by pasowało i jaką wielkość filtra?

Wyczytałem, że przy podnoszeniu pH zwiększa się twardość wody, obecnie twardość mam na poziomie 140 o ile teoretycznie może wzrosnąć twardość po przejściu przez złoże Corosex 38l i o ile podniesie ono wartość pH? Wiem że ciężko dokładnie to obliczyć ale widzę że od dobrych kilku lat zajmujecie się tym tematem więc macie duże doświadczenie w tych sprawach.

Corosex podnosi pH dość wysoko - nawet do 11-12. Wszystko zależy od czasu kontaktu. Im dłuższy (czyli np. po nocy) tym woda ma wyższe pH. Jak przepływ jest szybki i czas kontaktu krótki to pH podniesie się mniej.

Do filtrów domowych stosuje się raczej Calcite/Imerys bo on działa wolniej ale podnosi pH tylko do poziomu 7-8 (nawet po długim czasie kontaktu).

Wszystko zależy od parametrów wody. Możesz poczytać ulotki tych złóż:

http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/corosex_imerys_pl.pdf

http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/corosex_en.pdf

http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/calcite_en.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Już wiem o co chodzi i co zamawiać. Szkoda że to pH takie niskie i potrzebna jest dodatkowa butla.

Jeszcze jedna sprawa, trochę się pośpieszyłem i przed badaniami wody kupiłem hydrofor z workiem 100l. Jest on teraz używany i tak się zastanawiam w jakiej konfiguracji go połączyć z tym nowym 300l. Czy zaraz za ocynkiem aby zwiększyć ilość wody pompowanej za jednym razem przez pompę oraz wydłużyć czas w którym żelazo będzie się utleniało przed wejściem do filtra, czy też na samym końcu jako bufor wody odfiltrowanej? Szkoda mi się go pozbywać i chciałbym go najlepiej wykorzystać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa, trochę się pośpieszyłem i przed badaniami wody kupiłem hydrofor z workiem 100l. Jest on teraz używany i tak się zastanawiam w jakiej konfiguracji go połączyć z tym nowym 300l. Czy zaraz za ocynkiem aby zwiększyć ilość wody pompowanej za jednym razem przez pompę oraz wydłużyć czas w którym żelazo będzie się utleniało przed wejściem do filtra, czy też na samym końcu jako bufor wody odfiltrowanej? Szkoda mi się go pozbywać i chciałbym go najlepiej wykorzystać .

Ja bym go wogole nie stawilal bo wiecej klopotu niz pozytku.

 

Jesli go postawisz za filtrem, to po wlaczeniu pompy (celem dopelnienia obu zbiornikow) filtrowanie prez filtr bedzie sie odbywalo dosyc szybko, tak szybko jak pompa podaje wode.

Kran czy dwa nie stanaowia tak duzego odbiornika wody jak zbiornik napelniany bez ograniczen przez np calowa rure. To niespecjalnie szczesliwie dla filtra. W sytuacji skrajnej, moze dojsc do zerwania zanieczyszczen zgromadzonych na filtrze i przelezie Ci to do wody uzdatnionej. Jesli ma byc bufor, to miedzy filtrem a buforem musi byc ogranicznik przeplywu, taki jak maksymalna predkosc filtracyjna Twojego filtra. Ma to jedna duza zalete, mozesz sterowac dosyc precyzyjnie predkoscia filtracji i nie przekraczac zalecanej, co moze pomoc usunac duza ilosc zelaza. Ale, moze sie okazac, ze pompowanie bedzie sie odbywac w 2 krokach. Pompa sie wylaczy, a za parnascie sekund, wlaczy znowy bo woda pomalu sobie "przeciurka" do bufora za filtrem i cisnienie w glownym zbiorniku spadnie.

 

Druga sprawa. Wode napowietrzysz. Nie umiem Ci powidziec, ale obawiam sie ze czesc tego powietrza moze sie pozniej zbierac w worku zbiornika 100L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli go postawisz za filtrem, to po wlaczeniu pompy (celem dopelnienia obu zbiornikow) filtrowanie prez filtr bedzie sie odbywalo dosyc szybko, tak szybko jak pompa podaje wode.

Z tego co zrozumiałem to kolega chce ten zbiornik postawić za filtrem jako dodatkowy do zbiornika bezprzeponowego ustawionego przed filtrem. Jeśli tak to byłoby to hydraulicznie OK. Dasz zawór zwrotny za filtrem i ten ogranicznik (kryzę) na filtrze i możesz mieć bufor wody filtrowanej.

Problemem może być jednak to napowietrzenie wody - prawdopodobnie powietrze będzie się zbierało wewnątrz worka i co jakiś czas będziesz musiał się go pozbyć - nie do końca wiem jak to zrealizować w miarę bezobsługowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem to kolega chce ten zbiornik postawić za filtrem jako dodatkowy do zbiornika bezprzeponowego ustawionego przed filtrem. Jeśli tak to byłoby to hydraulicznie OK. Dasz zawór zwrotny za filtrem i ten ogranicznik (kryzę) na filtrze i możesz mieć bufor wody filtrowanej.

Problemem może być jednak to napowietrzenie wody - prawdopodobnie powietrze będzie się zbierało wewnątrz worka i co jakiś czas będziesz musiał się go pozbyć - nie do końca wiem jak to zrealizować w miarę bezobsługowo.

Pewnie będzie to działało po odpowiednim ustawieniu hydroforu z workiem tak aby odpowietrzał się grawitacyjnie (do tego muszą być zrobione odpowiednie nachylenia na rurach)

Mam jeszcze kilka pytań: czy 100kg złoża g1 oraz 25kg podsypki ze żwirku wejdzie do filtra 13/54? Taki mi zaoferował sprzedawca a nie mogę znależć na necie info ile tego złożą wagowo i objętościowo powinno być do różnych wielkości filtrów, tej wody dziennie będzie zużywane max 130-180litrów czy mi jest potrzebny takiej wielkości filtr? W ofercie jest zaznaczone, żę niezbędna wydajności pompy do płukania tego złożą to 3,54m3/h a to jest już na granicy tego co moja pompa potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie będzie to działało po odpowiednim ustawieniu hydroforu z workiem tak aby odpowietrzał się grawitacyjnie (do tego muszą być zrobione odpowiednie nachylenia na rurach)

Nie wiem jak miałoby to działać, ale może o czymś nie wiem... :)

 

Mam jeszcze kilka pytań: czy 100kg złoża g1 oraz 25kg podsypki ze żwirku wejdzie do filtra 13/54?

Wejdzie - 13x54 ma pojemność ok 103 litry.

 

Taki mi zaoferował sprzedawca a nie mogę znależć na necie info ile tego złożą wagowo i objętościowo powinno być do różnych wielkości filtrów,

Tu jest karta katalogowa tego złoża: http://www.ecopol.pl/pdf/Karta%20katalogowa%20G-1.pdf

100 kg to około 50 litrów.

 

tej wody dziennie będzie zużywane max 130-180litrów czy mi jest potrzebny takiej wielkości filtr?

Ten filtr da ok 0,8-0,9 m3/h (według karty katalogowej). To przepływ ciągły czyli możesz tak przez całą dobę filtrować. Ograniczeniem jest to jak szybko chcesz te 130-180 litrów wody zużywać (np. przez godzinę czy przez 10 godzin). Średnio można przyjąć, że jeden kran to ok 5-7 l/min (0,3-0,4 m3/h) więc taki filtr zapewni wodę dla dwóch kranów odkręconych jednocześnie. To nie jest dużo.

 

 

W ofercie jest zaznaczone, żę niezbędna wydajności pompy do płukania tego złożą to 3,54m3/h a to jest już na granicy tego co moja pompa potrafi.

Według karty katalogowej potrzebne jest płukanie z przepływem 3,4-5,1 m3/h. Jeśli twoja pompa ma podaną maksymalną wydajność w tych granicach to prawdopodobnie jest za słaba. Musisz wziąć pod uwagę opory i straty ciśnienia. Wtedy może się okazać, że pompa daje jakieś 50 % tego co podają na pudełku... A bez solidnego płukania to złoże nie zadziała.

Druga sprawa to ta dodatkowa kolumna ze złożem do podnoszenia pH. Ona powinna przepuścić taki strumień wody, żeby wypłukać odżelaziacz... więc zazwyczaj jest jeszcze większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr da ok 0,8-0,9 m3/h (według karty katalogowej). To przepływ ciągły czyli możesz tak przez całą dobę filtrować. Ograniczeniem jest to jak szybko chcesz te 130-180 litrów wody zużywać (np. przez godzinę czy przez 10 godzin). Średnio można przyjąć, że jeden kran to ok 5-7 l/min (0,3-0,4 m3/h) więc taki filtr zapewni wodę dla dwóch kranów odkręconych jednocześnie. To nie jest dużo.

 

Według karty katalogowej potrzebne jest płukanie z przepływem 3,4-5,1 m3/h. Jeśli twoja pompa ma podaną maksymalną wydajność w tych granicach to prawdopodobnie jest za słaba. Musisz wziąć pod uwagę opory i straty ciśnienia. Wtedy może się okazać, że pompa daje jakieś 50 % tego co podają na pudełku... A bez solidnego płukania to złoże nie zadziała.

 

 

W całym domu są dwa krany, wanna i prysznic oraz 2 domowników więc to nie będzie żadnym problemem. Wydajność pompy była mierzona ze stoperem i dużą beczką więc jestem pewien że tyle daje ale tak jak wspomniałeś to jest dolna granica .....

 

 

Druga sprawa to ta dodatkowa kolumna ze złożem do podnoszenia pH. Ona powinna przepuścić taki strumień wody, żeby wypłukać odżelaziacz... więc zazwyczaj jest jeszcze większa.

 

 

Nie bardzo zrozumiałem to zdanie, pod jakim względem ma być większa????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W całym domu są dwa krany, wanna i prysznic oraz 2 domowników więc to nie będzie żadnym problemem.

A nie masz przypadkiem pralki, zmywarki, czy WC?? :)

 

Nie bardzo zrozumiałem to zdanie, pod jakim względem ma być większa????

W tym sensie, że jej wydajność w czasie pracy musi zapewnić taki przepływ jaki jest potrzebny dla odżelaziacza w czasie płukania.

Chyba że zrobisz bypass i na czas płukania odżelaziacza będziesz brał wodę z pominięciem tej kolumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz przypadkiem pralki, zmywarki, czy WC?? :)

 

 

Jasne że jest, ale porobimy sobie specjalne grafiki, kto kiedy i co może zrobić i będziemy się tego stosować :) A tak na serio wiedząc o takim ograniczeniu przy 2 czasami 3 osobach w domu łatwo jest nad tym zapanować, gdzie pralkę i zmywarkę będzie się ustawiało z opóżnionym startem na różne godziny nocne.

 

W tym sensie, że jej wydajność w czasie pracy musi zapewnić taki przepływ jaki jest potrzebny dla odżelaziacza w czasie płukania.

Chyba że zrobisz bypass i na czas płukania odżelaziacza będziesz brał wodę z pominięciem tej kolumny.

 

Ok, dzięki. Pomyślę nad bypassem przy tej instalacji. Dobrze, że mogę sobie sam taką instalaję złożyć więc żadne przeróbki nie są mi straszne. Mam nadzieję, że to będzie ładnie śmigało. W ostateczności pozostanie pompa do wymiany na sprawniejszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być jakiś błąd elektroniki. Najlepiej będzie jak się skontaktujesz z dostawcą. Powinien od ręki wymienić płytkę na nową.

 

hej, mam takie pytanie, na co zwracac uwage przy dobieraniu zmiekczacza?

sprawa wyglada tak, dom parterowy, w tym momencie 3 osoby, a listopadze urodzi sie czwarta. mam wode wodociagowa, do tego studnia wiercona, na ok 10m.

do studni mam hyydrofor na sile, 1,3kw i baniak 100L. badan wody jeszcze nie robiłem ale wiem ze woda jest bardzo twarda i mocno zazelaziona.

na co zwraca uwage przy doborze zmiekczacza? myslalem o viesmann aquamix-n. czy to jest dobry sprzet, czy moze szuakc czegos innego. mam go w bardzo dbrej cenie, datego wokol niego sie krece. woda z hydroforu bedzie szla głownie do podlewania ogrodu, ale czasami rowniez na dom, bo u mnie czesto sa braki w wodociagach, wystarzy burza i siadaja pompy w wodociagach (niech zyje XXI wiek :) )

czy tak dziala taki zmiekczacz jak zrozumialem u sprzedawcy, tzn ustawiam parametry wody jakie maja wyjsc ze zmiekcacza i on sam ustawia odpowiednio do wody która wchodzi do zmiekczacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...