Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witajcie.

W oczekiwaniu na oferty dot. uzdatniania wody poproszę Was o zdanie. Jaki sprzęt dobrać do takiej wody:

woda z własnej studni (ok. 28 m), hydrofor 200 l, rodzina 4 osobowa, 2 łazienki, pompa IBO SCM 3/18 (max 115 l/min, 6,9 m3/h, ciśnienie 78 Bar, wys. podn. 78 m)

 

Wyniki badania wody:

Barwa 5 ± 2,5 mg/l Pt

Mętność 14 ± 1 NTU

Zapach: silny (gnilny) H2S

Stężenie jonów wodoru (pH) 7,2 ± 01

Przewodność el. właściwa 632 ± 32 uS/cm

Amonowy jon 0,37 ± 0,03 mg/l

Azotany 0,55 ± 0,06 mg/l

Azotyny <0,005 mg/l

Mangan 209 ± 26 ug/l

Żelazo 2490 ± 249 ug/l

Twardość og. (CaCO3) 330 ± 20 mg/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Gosc_gość

Witam

Ciężko przetrawić tyle stron ( nawet się za to nie zabieram), ale potrzebuję mądrego człowieka z Wielkopolski ( Poznań), który by dobrał mi sprzęt do mojej instalacji i to wykonał.

Kompletnie się na tym nie znam i nie zamierzam studiów w tym kierunku kończyć, ale wiem, że potrzebuję odżelaziacz / odmanganiacz do wody ze studni bo mi kamyki w rabatach żółkną.

Woda ze studni 30m, aktualnie ciągnięta przez nędzną pompę ( zestaw z hydroforem 50l) Omnigena JY1000.

Nie stosowałem pompy głębinowej, bo chłopaki jak wywiercili to woda była na 1,5m ponad poziom gruntu w rurze osłonowej, robili też testy wydajnościowe i zwykły hydrofor starczy, żeby wodę zaciągać.

Tą pompę jednak chcę wywalić i zastosować Grundfosa MQ 3-45.

Woda ma służyć do celów technicznych, czyli przede wszystkim do nawadniania ( automatycznego - będzie w przyszłym tygodniu wykonywany system) ogrodu, w każdym razie nie do celów mieszkalnych.

 

Byłbym wdzięczny za polecenie solidnej firmy / człowieka z Wlkp. co mnie nie skroi jak za zboże i zrobi dobrze robotę.

Edytowane przez Gosc_gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko przetrawić tyle stron ( nawet się za to nie zabieram),...

...

Woda ma służyć do celów technicznych, czyli przede wszystkim do nawadniania ( automatycznego - będzie w przyszłym tygodniu wykonywany system) ogrodu, w każdym razie nie do celów mieszkalnych.

 

Przejrzyj ostatnie dwie strony - był podobny temat.

 

Byłbym wdzięczny za polecenie solidnej firmy / człowieka z Wlkp. co mnie nie skroi jak za zboże i zrobi dobrze robotę.

W Poznaniu masz spory wybór firm. Z tych, które są już na rynku kilka ładnych lat to np. Inwater, Torstech, Epuro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

W oczekiwaniu na oferty dot. uzdatniania wody poproszę Was o zdanie. Jaki sprzęt dobrać do takiej wody:

woda z własnej studni (ok. 28 m), hydrofor 200 l, rodzina 4 osobowa, 2 łazienki, pompa IBO SCM 3/18 (max 115 l/min, 6,9 m3/h, ciśnienie 78 Bar, wys. podn. 78 m)

 

Wyniki badania wody:

Barwa 5 ± 2,5 mg/l Pt

Mętność 14 ± 1 NTU

Zapach: silny (gnilny) H2S

Stężenie jonów wodoru (pH) 7,2 ± 01

Przewodność el. właściwa 632 ± 32 uS/cm

Amonowy jon 0,37 ± 0,03 mg/l

Azotany 0,55 ± 0,06 mg/l

Azotyny <0,005 mg/l

Mangan 209 ± 26 ug/l

Żelazo 2490 ± 249 ug/l

Twardość og. (CaCO3) 330 ± 20 mg/l

Kilka pytań:

- czy chcesz wodę zmiękczać?

- czy hydrofor jest przeponowy czy bezprzeponowy?

- jakie przewidujesz zużycie (miesięczne)? (chociaż orientacyjne)

- co robisz ze ściekami (szambo/POŚ/kanalizacja)?

 

Generalnie potrzebujesz odżelaziacza. Możesz też wodę zmiękczyć.

I teraz zależnie od odpowiedzi na powyższe pytania można to realizować na różne sposoby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbek:

- na tą chwilę nie chce zmiękczać - łapie się w normie, zobaczymy co później - chyba, że dodatkowe zmiękczanie nie spowoduje dużego wzrostu kosztów

- hydrofor wimest poziomy 200 l ocynkowany bezprzeponowy

- zużycie sprawdzę dokładnie z obecnych rachunków jak wrócę do domu, wodę na ogródek myślę, że bezpośrednio ze studni

- szambo

No własnie dużo tego żelaza. Manganu też za dużo. I przydałoby się zapach przy okazji poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ciężko przetrawić tyle stron ( nawet się za to nie zabieram), ale potrzebuję mądrego człowieka z Wielkopolski ( Poznań), który by dobrał mi sprzęt do mojej instalacji i to wykonał.

Kompletnie się na tym nie znam i nie zamierzam studiów w tym kierunku kończyć, ale wiem, że potrzebuję odżelaziacz / odmanganiacz do wody ze studni bo mi kamyki w rabatach żółkną.

Woda ze studni 30m, aktualnie ciągnięta przez nędzną pompę ( zestaw z hydroforem 50l) Omnigena JY1000.

Nie stosowałem pompy głębinowej, bo chłopaki jak wywiercili to woda była na 1,5m ponad poziom gruntu w rurze osłonowej, robili też testy wydajnościowe i zwykły hydrofor starczy, żeby wodę zaciągać.

Tą pompę jednak chcę wywalić i zastosować Grundfosa MQ 3-45.

Woda ma służyć do celów technicznych, czyli przede wszystkim do nawadniania ( automatycznego - będzie w przyszłym tygodniu wykonywany system) ogrodu, w każdym razie nie do celów mieszkalnych.

 

Byłbym wdzięczny za polecenie solidnej firmy / człowieka z Wlkp. co mnie nie skroi jak za zboże i zrobi dobrze robotę.

 

Działamy na terytorium całego kraju. Często trafiają nam się stację uzdatniania wody o przeznaczeniu na podlewanie. Aby móc zaproponować jakiś rozwiązanie potrzebna była by analiza wody oraz informacja jak działa system podlewania. Ile sekcji podlewania oraz ile działa jednocześnie, jaki model dyszy rozbryzgującej, czas podlewania, zapotrzebowanie na wodę jednej sekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Mam wodę ze studni własnej. Głębokość studni 45m, hydrofor 300l w domu 1 łazienka i 4 osoby. Po zbadaniu parametrów wody wyszło:

Mętność - 0,6

Żelazo 23

Mangan poniżej gr. ozn. <30

Twardość: 220

Magnez: 9,1

Z parametrów chyba woda jest dobrej jakości. Mangan i żelazo w niskich wartościach więc chyba nie trzeba stosować odżelaziania i odmanganiania. Twardość: robiąc herbatę robi się szybko taki kożuch. Czy to jest od twardości wody? Co zastosować aby się nie tworzył i jakie urządzenia byście zastosowali do mojego ujęcia wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbek:

- na tą chwilę nie chce zmiękczać - łapie się w normie, zobaczymy co później - chyba, że dodatkowe zmiękczanie nie spowoduje dużego wzrostu kosztów

- hydrofor wimest poziomy 200 l ocynkowany bezprzeponowy

- zużycie sprawdzę dokładnie z obecnych rachunków jak wrócę do domu, wodę na ogródek myślę, że bezpośrednio ze studni

- szambo

No własnie dużo tego żelaza. Manganu też za dużo. I przydałoby się zapach przy okazji poprawić.

 

Zużycie wychodzi 10m3 na miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- na tą chwilę nie chce zmiękczać - łapie się w normie, zobaczymy co później - chyba, że dodatkowe zmiękczanie nie spowoduje dużego wzrostu kosztów

- hydrofor wimest poziomy 200 l ocynkowany bezprzeponowy

- szambo

 

Zużycie wychodzi 10m3 na miesiąc.

W takim układzie sugerowałbym zastosować napowietrzanie (inżektorem lub sprężarką, ale inżektorem będzie taniej) i odżelaziacz bez regeneracji chemicznej (ze złożem np. Pyrolox, Defeman, G1 lub innymi tego typu). Wadą tego rozwiązania jest spora ilość wody płuczącej, ale ponieważ woda ta nie zawiera chemii to można ją puścić nie do szamba tylko np. do studni chłonnej lub rozprowadzić drenażem...

Pompa powinna dać radę wypłukać solidną butlę (np. 13x54), ale wydaje mi się, że przy takim zużyciu wystarczy mniejszy rozmiar (chociaż tutaj różnice w cenie będą niewielkie więc twój wybór czy chcesz coś z zapasem czy bardziej "na styk").

Co do zmiękczania to możesz zrobić podejście i na przyszłość mieć już możliwość podpięcia dodatkowego zmiękczania bez prucia instalacji.

 

Pamiętaj, żeby dając napowietrzanie przed hydroforem, dodać do zbiornika automatyczny odpowietrznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Mam wodę ze studni własnej. Głębokość studni 45m, hydrofor 300l w domu 1 łazienka i 4 osoby. Po zbadaniu parametrów wody wyszło:

Mętność - 0,6

Żelazo 23

Mangan poniżej gr. ozn. <30

Twardość: 220

Magnez: 9,1

Z parametrów chyba woda jest dobrej jakości. Mangan i żelazo w niskich wartościach więc chyba nie trzeba stosować odżelaziania i odmanganiania. Twardość: robiąc herbatę robi się szybko taki kożuch. Czy to jest od twardości wody? Co zastosować aby się nie tworzył i jakie urządzenia byście zastosowali do mojego ujęcia wody?

Aż dziwnie niskie te wartości żelaza i manganu.

Twardość masz raczej niewysoką. Ona może tworzyć takie osady o których piszesz, ale mogą to być też "inne związki" zawarte w wodzie, a których zmiękczacz nie usunie. Jeśli chcesz zmiękczyć wodę na cały dom (żeby się pozbyć osadów z kamienia na armaturze i urządzeniach) to potrzebujesz zmiękczacza. Standardowo to koszt ok 2000-2500 PLN. Jeśli przeszkadzają ci tylko "kożuchy na herbacie" to może rozwiązaniem byłaby podzlewowa osmoza? Jej koszt to 400-600 PLN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki zmiękczacz do wody polecalibyście do mieszkania w bloku, w którym mieszkają 2 osoby. Zużycie zimnej wody ok 5m3.

Czy taki zmiękczacz byłby odpowiedni, czy może znajdę co lepszego w podobnej cenie? Ważne są wymiary. Szerokość nie więcej niż 25cm i głębokość nie więcej niż 45cm.

http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-ruby-line-20-bnt-automat-dodatki-i5564972070.html

http://allegro.pl/zmiekczacz-do-wody-maxi-slim-eco-rx-20-super-cena-i5138281120.html

http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-exclusive-17-bardzo-maly-dodatki-i5551459435.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie - mam nadzieję że teraz trafiam na odpowienie miejsce do zadania tego pytania.

 

Ze studni głębinowej kopanej w marcu ( 29 metrów ) oddałem wodę do badania.

Wynik - jak się spodziewałem - wykazał za duże ilości żelaza:

1274 ug/l

Mangan 148 ug/l

odczyn 7.2

Woda twarda - 446 mg CaCO3/l

 

W domu zbiornik ocynkowany hydroforowy 150 l.

Dowiedziałem się już, że żeby wodę oczyścić najlepiej będzie założyć kolumnę filtracyjna. Możecie podpowiedzieć konkretne rozwiązanie do oczyszczenia takiej wody ? Szukam czegoś niedrogiego ( na finiszu budowy każdy grosz zaczyna ważyć podwójnie.... ), ale takiego, które zapewni mi czystą wodę w domu.

Proszę o łopatologiczną pomoc dla laika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. Proszę o pomoc w sprawie technicznej oraz trafności doboru stacji zmiękczania wody Viessmann Aquahome 20-N. Co "siedzi" w tej stacji, chodzi mi przede wszystkim o głowicę i złoże. Z dostępnych materiałów o złożu wiadomo jedynie, że jest monosferyczne, natomiast o głowicy nic. Stacja ma jedyne zmiękczać wodę (przemawia o tym stan baterii, osad na kubku po herbacie itp.) w domu jednorodzinnym, dwie łazienki rzadko używane jednocześnie, pralka używana w godzinach kiedy nikt się nie kąpie, umywalka w WC, zlew w pralni używany sporadycznie i zlew w kuchni. Ilość osób - 2 dorosłe i 2 dzieci. Parametry wody w rurociągu za WOZ poniżej, (kanaliza miejska):

 

Parametry i wskaźniki fizyko-chemiczne jakości wody

Badany wskaźnik - Jednostka - Parametr

Barwa mg/l 5

Mętność NTU 0,25

Stężenie jonów wodoru (pH) pH 7,51

Przewodność właściwa μS/cm 616

Zapach - akceptowalny*

Smak - akceptowalny*

Amonowy jon mg/l < 0,05

Azotany mg/l 0,61

Azotyny mg/l 0,044

Mangan μg/l 42

Żelazo μg/l < 50

 

 

Wskaźniki mikrobiologiczne jakości wody

Bakterie grupy coli 0

Bakterie Escherichia coli 0

Enterokoki kałowe 0

Ogólna liczba mikroorganizmów w 1 ml wody po 72h inkubacji w temp. 22±2oC (w 1 ml) 11

 

Twardość wody

Twardość ogólna mg/l CaCO3 106

dh (stopnie niemieckie) 5,9

 

Dodatkowe parametry fizyko-chemiczne jakości wody przeznaczonej do spożycia

Ołów μg/l < 4

Kadm μg/l < 3

Miedź μg/l < 0,002

Chrom μg/l < 4

Rtęć μg/l < 0,05

Sód mg/l 12,6

Glin μg/l < 10

Nikiel μg/l < 5

Arsen μg/l < 1

Selen μg/l < 2

Antymon μg/l 1,5

Bor μg/l < 0,05

Utlenialność z KMnO4 (Indeks nadmanganianowy) mg/l < 0,50

Siarczany mg/l 77,2

Chlorki mg/l 18,8

Fluorki mg/l 0,15

Bromiany μg/l < 5

Cyjanki μg/l < 20 < 15

Bezno(a)piren μg/l < 0,06

Suma wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) μg/l < 0,024

Chlorek winylu μg/l < 0,2

1,2-Dichloroetan μg/l < 0,9

trihalometanów μg/l < 16

(STuHmMa t)richloroetenu i tetrachloroetenu μg/l < 2

Benzen μg/l < 0,5

Suma pestycydów μg/l < 0,04

Edytowane przez mariuszbox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki zmiękczacz do wody polecalibyście do mieszkania w bloku, w którym mieszkają 2 osoby. Zużycie zimnej wody ok 5m3.

Czy taki zmiękczacz byłby odpowiedni, czy może znajdę co lepszego w podobnej cenie? Ważne są wymiary. Szerokość nie więcej niż 25cm i głębokość nie więcej niż 45cm.

http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-ruby-line-20-bnt-automat-dodatki-i5564972070.html

http://allegro.pl/zmiekczacz-do-wody-maxi-slim-eco-rx-20-super-cena-i5138281120.html

http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-exclusive-17-bardzo-maly-dodatki-i5551459435.html

Nie podałeś twardości wody więc ciężko coś powiedzieć na temat wydajności i wielkości zmiękczacza.

Wszystkie te linki to kompakty z chińskimi głowicami i niepewnym złożem... Jak masz mało miejsca, a chcesz zmiękczyć tylko zimną wodę to może pomyśl o zestawie dwuelementowym - masz wtedy większą swobodę w dobieraniu wymiarów. Możesz np. postawić zbiornik o średnicy 10" (ok 25 cm), ale możesz też wziąć 9", 8" lub 7"... a najmniejsze zbiorniki solanki mają po 20 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie - mam nadzieję że teraz trafiam na odpowienie miejsce do zadania tego pytania.

 

Ze studni głębinowej kopanej w marcu ( 29 metrów ) oddałem wodę do badania.

Wynik - jak się spodziewałem - wykazał za duże ilości żelaza:

1274 ug/l

Mangan 148 ug/l

odczyn 7.2

Woda twarda - 446 mg CaCO3/l

 

W domu zbiornik ocynkowany hydroforowy 150 l.

Dowiedziałem się już, że żeby wodę oczyścić najlepiej będzie założyć kolumnę filtracyjna. Możecie podpowiedzieć konkretne rozwiązanie do oczyszczenia takiej wody ? Szukam czegoś niedrogiego ( na finiszu budowy każdy grosz zaczyna ważyć podwójnie.... ), ale takiego, które zapewni mi czystą wodę w domu.

Proszę o łopatologiczną pomoc dla laika ;)

Ile tej wody zużywasz miesięcznie?

Przy takiej wysokiej twardości będziesz miał dużo osadów kamienia. Myślę, że możesz się zainteresować filtrami wielofunkcyjnymi (ze złożami AquaMulti lub Ecomix). Wtedy usuwasz twardość, żelazo, mangan, amoniak i organikę. Ale to rozwiązanie ma też minusy - jest droższe niż złoże tylko do odżelaziania oraz generuje ścieki z dużą zawartością chlorków, które musisz jakoś zagospodarować (pytanie co robisz ze ściekami?).

Alternatywnie możesz wodę tylko odżelaziać (mangan jest usuwany na tym samym filtrze). Ale do tego musisz mieć silną pompę. Taki układ też generuje ścieki (jest ich nawet więcej niż przy innych filtrach) ale bez chlorków więc można je wylać np. do studni chłonnej.

W najtańszej opcji musisz przygotować się na wydatek kilku tysięcy PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w sprawie technicznej oraz trafności doboru stacji zmiękczania wody Viessmann Aquahome 20-N. Co "siedzi" w tej stacji, chodzi mi przede wszystkim o głowicę i złoże. Z dostępnych materiałów o złożu wiadomo jedynie, że jest monosferyczne, natomiast o głowicy nic.

Viessmann to tylko logo. Producentem jest firma Epuro i u nich należałoby szukać informacji technicznych. O ile nic się nie zmieniło to w tych małych zmiękczaczach stosują głowice Ecowater'a. Nie wiem czy składają je w Polsce czy ściągają gotowce z zagranicy (raczej to drugie), ale u nas stosują złoża Lewatit.

Generalnie jest to dobry sprzęt, ale jak przyjdzie do przeglądu to jesteś praktycznie skazany na ich serwis.

 

Stacja ma jedyne zmiękczać wodę (przemawia o tym stan baterii, osad na kubku po herbacie itp.) w domu jednorodzinnym, dwie łazienki rzadko używane jednocześnie, pralka używana w godzinach kiedy nikt się nie kąpie, umywalka w WC, zlew w pralni używany sporadycznie i zlew w kuchni. Ilość osób - 2 dorosłe i 2 dzieci. Parametry wody w rurociągu za WOZ poniżej, (kanaliza miejska):

 

Twardość ogólna:

mg/l CaCO3 106

dh (stopnie niemieckie) 5,9

Przy tak niskiej twardości osady powinny być minimalne... ale skoro są widoczne to weź pod uwagę, że może to być spowodowane także czymś innym niż twardość. Z drugiej strony jeśli jest to woda wodociągowa to raczej nic w niej nie powinno płynąć.

Jeśli mimo wszystko chcesz ją zmiękczać to chyba potrzebujesz mniejszego modelu. Nie podałeś zużycia wody - ale ten zmiękczacz (z 20 litrami złoża) i przy takiej twardości będzie się regenerował co 10 m3. Przyjmuje się, że regeneracja powinna się odbywać najrzadziej co 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viessmann to tylko logo. Producentem jest firma Epuro i u nich należałoby szukać informacji technicznych. O ile nic się nie zmieniło to w tych małych zmiękczaczach stosują głowice Ecowater'a. Nie wiem czy składają je w Polsce czy ściągają gotowce z zagranicy (raczej to drugie), ale u nas stosują złoża Lewatit.

Generalnie jest to dobry sprzęt, ale jak przyjdzie do przeglądu to jesteś praktycznie skazany na ich serwis.

 

 

Przy tak niskiej twardości osady powinny być minimalne... ale skoro są widoczne to weź pod uwagę, że może to być spowodowane także czymś innym niż twardość. Z drugiej strony jeśli jest to woda wodociągowa to raczej nic w niej nie powinno płynąć.

Jeśli mimo wszystko chcesz ją zmiękczać to chyba potrzebujesz mniejszego modelu. Nie podałeś zużycia wody - ale ten zmiękczacz (z 20 litrami złoża) i przy takiej twardości będzie się regenerował co 10 m3. Przyjmuje się, że regeneracja powinna się odbywać najrzadziej co 2 tygodnie.

 

Właśnie niby zawartość CaCO3 niska ale w rzeczywistości wcale tak dobrze to nie wygląda - w ogóle parametry wody na papierze są raczej bardzo dobre. OK, przechodząc do samej stacji - średnie zużycie wody z ostatnich 5-mcy to 14,6 m3. Wygląda na to, że odpowiedniejszy byłby model Aquahome 10-N? Cena w zasadzie ta sama ok. 2000zł i atrakcyjna (ten mniejszy nawet nieznacznie droższy :) ), choć widać, że na rynku to cena wyprzedażowa (wszędzie obniżki - z ponad 3 tys. ciekawe dlaczego?). Qbek17 masz szeroką wiedzę na temat sprzętu - może poleciłbyś mi konkretny model stacji mając na uwadze parametry, jakość komponentów i wymagania serwisowe?

Edytowane przez mariuszbox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie niby zawartość CaCO3 niska ale w rzeczywistości wcale tak dobrze to nie wygląda - w ogóle parametry wody na papierze są raczej bardzo dobre. OK, przechodząc do samej stacji - średnie zużycie wody z ostatnich 5-mcy to 14,6 m3. Wygląda na to, że odpowiedniejszy byłby model Aquahome 10-N? Cena w zasadzie ta sama ok. 2000zł i atrakcyjna (ten mniejszy nawet nieznacznie droższy :) ), choć widać, że na rynku to cena wyprzedażowa (wszędzie obniżki - z ponad 3 tys. ciekawe dlaczego?). Qbek17 masz szeroką wiedzę na temat sprzętu - może poleciłbyś mi konkretny model stacji mając na uwadze parametry, jakość komponentów i wymagania serwisowe?

Przy takim zużyciu wystarczający byłby zmiękczacz z 10 -15 litrami złoża. Cenowo różnica jest niewielka bo największe koszty (głowica) są te same.

Poza wspomnianym już 10-N, możesz nabyć składaka w obudowie kompaktowej w rozmiarze Mini lub zestaw dwuelementowy (zbiornik ze złożem i zbiornik na solankę).

Polecałbym złożyć taki zestaw: głowica Clack, złoże monosferyczne Lewatit, zbiornik 10x17", kabinet lub zbiornik solanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten zmiękczacz (z 20 litrami złoża) i przy takiej twardości będzie się regenerował co 10 m3. Przyjmuje się, że regeneracja powinna się odbywać najrzadziej co 2 tygodnie.

 

Wynika z tego, że zkładając średnie zuzycie 10-12 m.sz/ m-c regeneracja wypadnie co 3-4 tygodnie. Jak wpływa to na zmiekczacz?.

( U mnie 20N zmiękcza z ok. 20 st. niem. i przy zużyciu wody właśnie ok. 10 m.sz. regeneracja ma miejsce co ok 4 tygodnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego, że zkładając średnie zuzycie 10-12 m.sz/ m-c regeneracja wypadnie co 3-4 tygodnie. Jak wpływa to na zmiekczacz?.

Chodzi głównie o kwestie higieniczne - przepłukanie złoża solanką jest dosyć dobrym sposobem na życie biologiczne, które mogłoby się rozwijać na złożu. Poza tym przy długim czasie pracy (tym bardziej przy niewielkich przepływach) może nastąpić kanałowanie (czyli woda może sobie płynąć przez kilka kanałów pośród ziaren złoża zamiast przez całą objętość) i w rezultacie nie zmiękczać się.

Przyjęło się żeby tak dobierać rozmiar zmiękczacza aby regenerował się co max 2 tygodnie, ale zazwyczaj optymalnie wychodzi to co 7-10 dni.

 

U mnie 20N zmiękcza z ok. 20 st. niem. i przy zużyciu wody właśnie ok. 10 m.sz. regeneracja ma miejsce co ok 4 tygodnie

Czyli masz coś źle zaprogramowane.

Nawet na swojej stronie (gdzie dane są zazwyczaj mocno podkoloryzowane) podają wydajność 5,2 m3 przy twardości 18 dH:

http://aquahome.pl/pl/porownanie-wszystkich-urzadzen/aquahome/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...