Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Ile tej wody zużywasz miesięcznie?

Przy takiej wysokiej twardości będziesz miał dużo osadów kamienia. Myślę, że możesz się zainteresować filtrami wielofunkcyjnymi (ze złożami AquaMulti lub Ecomix). Wtedy usuwasz twardość, żelazo, mangan, amoniak i organikę. Ale to rozwiązanie ma też minusy - jest droższe niż złoże tylko do odżelaziania oraz generuje ścieki z dużą zawartością chlorków, które musisz jakoś zagospodarować (pytanie co robisz ze ściekami?).

Alternatywnie możesz wodę tylko odżelaziać (mangan jest usuwany na tym samym filtrze). Ale do tego musisz mieć silną pompę. Taki układ też generuje ścieki (jest ich nawet więcej niż przy innych filtrach) ale bez chlorków więc można je wylać np. do studni chłonnej.

W najtańszej opcji musisz przygotować się na wydatek kilku tysięcy PLN.

 

To budowa domu - do tej pory mieszkałem w bloku więc nie wiem ile wody miesięcznie zużyję.

 

 

Aktualnie mam na instalacji założone 3 filtry - polipropylenowy/sznurkowy/węglowy. Wodę badałem w lab. pobraną z pominięciem tych filtrów - na ile one dadzą sobie radę z takimi zanieczyszczeniami ?

 

W kotłowni mam odpływ do kanalizacji więc z odprowadzeniem ścieków nie ma problemu - ścieki odprowadzam do kanalizacji miejskiej/(wiejskiej).

Czy jesteś w stanie podać linki albo nazwy produktów - ważna teraz, gdy kończy się założony na budowę budżet - jest cena. Będę wdzięczny.

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy takim zużyciu wystarczający byłby zmiękczacz z 10 -15 litrami złoża. Cenowo różnica jest niewielka bo największe koszty (głowica) są te same.

Poza wspomnianym już 10-N, możesz nabyć składaka w obudowie kompaktowej w rozmiarze Mini lub zestaw dwuelementowy (zbiornik ze złożem i zbiornik na solankę).

Polecałbym złożyć taki zestaw: głowica Clack, złoże monosferyczne Lewatit, zbiornik 10x17", kabinet lub zbiornik solanki.

 

Dzięki za pomoc i cenne uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To budowa domu - do tej pory mieszkałem w bloku więc nie wiem ile wody miesięcznie zużyję.

Nie musi to być dokładna wartość, ale przynajmniej jakieś przybliżenie. Nie wiem jak duży masz ten dom, ile jest w nim łazienek, pralni, kuchni i innych punktów poboru wody. Nie wiem ile osób będzie tam mieszkać... i nie znam waszych zwyczajów kąpielowych. Dlatego pytam :) Jeśli mieszkasz w bloku to na pewno masz rozliczenie zużycia wody co pół roku? To już byłoby coś, bo bez takiej informacji nie potrafię Ci czegokolwiek sensownie doradzić.

 

Aktualnie mam na instalacji założone 3 filtry - polipropylenowy/sznurkowy/węglowy. Wodę badałem w lab. pobraną z pominięciem tych filtrów - na ile one dadzą sobie radę z takimi zanieczyszczeniami ?

 

Nie poradzą sobie wcale. Ten filtry które masz założone mają łapać zanieczyszczenia mechaniczne. Może tylko węglowy będzie w stanie coś jeszcze zatrzymać, ale raczej nie w zauważalnych ilościach. Dodatkowo te filtry będą solidnie dławiły ciśnienie (tym bardziej im będą bardziej zapchane) więc tym bardziej istotne jest pytanie o ilość zużywanej wody, typ pompy i rozmiar filtrów. Jak się zdecydujesz na solidny odżelaziacz to te filtry idą w odstawkę. Jak wybierzesz filtr wielofunkcyjny to jeden z nich można zostawić. Jeśli są to zwykłe korpusy 10" to one się nadają do filtrowania grubych zanieczyszczeń, a i tak musisz wtedy pilnować regularnego ich wymieniania.

 

W kotłowni mam odpływ do kanalizacji więc z odprowadzeniem ścieków nie ma problemu - ścieki odprowadzam do kanalizacji miejskiej/(wiejskiej).

Czy jesteś w stanie podać linki albo nazwy produktów - ważna teraz, gdy kończy się założony na budowę budżet - jest cena. Będę wdzięczny.

D.

To masz jeden problem z głowy (z kanalizacją). W tej sytuacji radziłbym złoże wielofunkcyjne. Wpisz w googlu filtr AquaMulti i będziesz miał sporo propozycji... ale żeby podać konkret potrzebne są informacje, o które pytałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie w bloku ok 130 m3 rocznie.

Mieszka 4 osoby - 2 dorosłe i dwoje dzieci wodolubne ;-) - w domku będzie 1 łazienka.

Typu pompy nie jestem pewien - chyba skm 150 - ok 500 zł kosztowała. FIltry... hmm - tego nie jestem w stanie dziś/jutro podać. średnica obudowy ok 10-15 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś twardości wody więc ciężko coś powiedzieć na temat wydajności i wielkości zmiękczacza.

Wszystkie te linki to kompakty z chińskimi głowicami i niepewnym złożem... Jak masz mało miejsca, a chcesz zmiękczyć tylko zimną wodę to może pomyśl o zestawie dwuelementowym - masz wtedy większą swobodę w dobieraniu wymiarów. Możesz np. postawić zbiornik o średnicy 10" (ok 25 cm), ale możesz też wziąć 9", 8" lub 7"... a najmniejsze zbiorniki solanki mają po 20 litrów.

 

Twardości wody nie znam dokładnie ale jest dość wysoka. Świadczy o tym osad po wodzie i duża ilość kamienia w czajniku. Wolałbym jakiś w miarę tani kompaktowy zmiękczacz. Czy te które podałem są naprawdę takie złe? Myślałem jeszcze o takim ale on już jest droższy. W internecie ma dobre opinnie.

http://www.krainawody.pl/404-zmiekcz...er-plus-6.html

Edytowane przez Creasy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam problem i proszę o pomoc.

Zakupiłem zmiękczacz o pojemności złoża 75 dm3 (PUROLITE C100E) głowica CLACK WS1 CI .

Woda z wodociągu o twardości dH 26 (474 mg/dm3) .

Mój problem polega na tym że nie wiem jak ustawić głowicę w instrukcji była tylko informacja uruchomienia co udało mi się wykonać lecz nie wiem dokładnie jak ustawić głowice aby pracowała w systemie ilości wody miedzy regeneracjami gdyż w instrukcji mam podać ,,Zdolność jonowymienną Systemu" a nie mogę nigdzie wyszukać jak to obliczyć.

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardości wody nie znam dokładnie ale jest dość wysoka. Świadczy o tym osad po wodzie i duża ilość kamienia w czajniku. Wolałbym jakiś w miarę tani kompaktowy zmiękczacz. Czy te które podałem są naprawdę takie złe? Myślałem jeszcze o takim ale on już jest droższy. W internecie ma dobre opinnie.

http://www.krainawody.pl/404-zmiekcz...er-plus-6.html

Niezależnie od tego jaki zmiękczacz wybierzesz, będziesz musiał go jakoś ustawić, a do tego będzie Ci potrzebna informacja o twardości.

Jeśli chcesz tanio i kompaktowo to chyba nie znajdziesz nic lepszego niż te z linków. Może nie są to urządzenia najwyższej jakości, ale prawie na pewno będą działały prawidłowo. Sprawdź tylko czy mają w zestawie tester twardości, a w trakcie uruchomienia przepłucz je solidnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam problem i proszę o pomoc.

Zakupiłem zmiękczacz o pojemności złoża 75 dm3 (PUROLITE C100E) głowica CLACK WS1 CI .

Woda z wodociągu o twardości dH 26 (474 mg/dm3) .

Mój problem polega na tym że nie wiem jak ustawić głowicę w instrukcji była tylko informacja uruchomienia co udało mi się wykonać lecz nie wiem dokładnie jak ustawić głowice aby pracowała w systemie ilości wody miedzy regeneracjami gdyż w instrukcji mam podać ,,Zdolność jonowymienną Systemu" a nie mogę nigdzie wyszukać jak to obliczyć.

Będę wdzięczny za pomoc.

Przy takiej ilości złoża możesz ustawić pojemność na poziomie 225 dH. Ale jeśli masz nieustawioną głowicę to lepiej sprawdzić całe programowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie w bloku ok 130 m3 rocznie.

Mieszka 4 osoby - 2 dorosłe i dwoje dzieci wodolubne ;-) - w domku będzie 1 łazienka.

Typu pompy nie jestem pewien - chyba skm 150 - ok 500 zł kosztowała. FIltry... hmm - tego nie jestem w stanie dziś/jutro podać. średnica obudowy ok 10-15 cm.

Pompa jest słabiutka... jeśli te filtry ci się zapchają to możesz mieć odczuwalnie niskie ciśnienie w kranach.

Jeśli chodzi o rozmiar filtra (ze złożem wielofunkcyjnym): przy takim zużyciu (ok 12 m3/miesiąc) proponowałbym szukać filtra z minimum 38 litrami złoża, czyli zbiornik 10x54"; regeneracja wychodziłaby raz na tydzień. Przed tą kolumną zostawiłbym tylko jeden filtr narurowy z najgrubszym wkładem (50 albo 100 um) i często go sprawdzał (najlepiej jakbyś miał manometry przed i za filtrem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest słabiutka... jeśli te filtry ci się zapchają to możesz mieć odczuwalnie niskie ciśnienie w kranach.

Jeśli chodzi o rozmiar filtra (ze złożem wielofunkcyjnym): przy takim zużyciu (ok 12 m3/miesiąc) proponowałbym szukać filtra z minimum 38 litrami złoża, czyli zbiornik 10x54"; regeneracja wychodziłaby raz na tydzień. Przed tą kolumną zostawiłbym tylko jeden filtr narurowy z najgrubszym wkładem (50 albo 100 um) i często go sprawdzał (najlepiej jakbyś miał manometry przed i za filtrem).

 

Czy takie cuś wystarczy :

http://cristalaqua.pl/pl/p/Odzelaziacz-Klarsanit-10x54-FLECK-5600/138

 

?

 

Czy lepiej takie: http://cristalaqua.pl/pl/p/Odzelaziaczodmanganiacz-Greensand-10x54-FLECK-5600/173

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Mam wodę ze studni własnej. Głębokość studni 45m, hydrofor 300l w domu 1 łazienka i 4 osoby. Po zbadaniu parametrów wody wyszło:

Mętność - 0,6

Żelazo 23

Mangan poniżej gr. ozn. <30

Twardość: 220

Magnez: 9,1

Z parametrów chyba woda jest dobrej jakości. Mangan i żelazo w niskich wartościach więc chyba nie trzeba stosować odżelaziania i odmanganiania. Twardość: robiąc herbatę robi się szybko taki kożuch. Czy to jest od twardości wody? Co zastosować aby się nie tworzył i jakie urządzenia byście zastosowali do mojego ujęcia wody?

Woda ma dobre parametry i nie jest konieczne jej uzdatnianie. Osad w herbacie może być faktycznie spowodowany twardością. Zbicie twardości zapewni mniejszą ilość osadów, może również poprawić smak wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie - mam nadzieję że teraz trafiam na odpowienie miejsce do zadania tego pytania.

 

Ze studni głębinowej kopanej w marcu ( 29 metrów ) oddałem wodę do badania.

Wynik - jak się spodziewałem - wykazał za duże ilości żelaza:

1274 ug/l

Mangan 148 ug/l

odczyn 7.2

Woda twarda - 446 mg CaCO3/l

 

W domu zbiornik ocynkowany hydroforowy 150 l.

Dowiedziałem się już, że żeby wodę oczyścić najlepiej będzie założyć kolumnę filtracyjna. Możecie podpowiedzieć konkretne rozwiązanie do oczyszczenia takiej wody ? Szukam czegoś niedrogiego ( na finiszu budowy każdy grosz zaczyna ważyć podwójnie.... ), ale takiego, które zapewni mi czystą wodę w domu.

Proszę o łopatologiczną pomoc dla laika ;)

Aby zaproponować jakieś konkretniejsze rozwiązanie proszę o informację:

Jak zbiornik hydroforowy pan posiada? przeponowy(niebieski) czy bez przeponowy (ocynkowany)

Model pompy, wysokość lustra wody w studni oraz wysokość zawieszenia pompy.

Ile osób korzysta z wody?

Czy zależy Panu na zmiękczeniu wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zaproponować jakieś konkretniejsze rozwiązanie proszę o informację:

Jak zbiornik hydroforowy pan posiada? przeponowy(niebieski) czy bez przeponowy (ocynkowany)

Model pompy, wysokość lustra wody w studni oraz wysokość zawieszenia pompy.

Ile osób korzysta z wody?

Czy zależy Panu na zmiękczeniu wody?

 

Witam

Zbiornik ocynkowany hydroforowy 150 l.

Wysokość wody w studni - prawie do samej góry - studnia ma 29 m, na 27-28 metrze wisi pompa chyba

Pompa chyba SKM 150 ?

Korzysta z wody 4 osobowa rodzina, co do miękkości wody - to tak, chciałbym, ale priorytetem jest żelazo - jeśli cena znacznie wzrośnie przez zmiękczanie to będę musiał z tego zrezygnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej ilości złoża możesz ustawić pojemność na poziomie 225 dH. Ale jeśli masz nieustawioną głowicę to lepiej sprawdzić całe programowanie.

 

 

Dzięki za podpowiedź jeszcze jedno pytanko czy dobrze ustawilem ilość soli do regeneracji gdyż u mnie jest w kg i sprzedawca mi podpowiedział aby ustawić na 13 kg nie wiem czy nie za dużo. W poprzednich danych zapomniałem napisać zużycie wody to u mnie jest ok 15m3 na mc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź jeszcze jedno pytanko czy dobrze ustawilem ilość soli do regeneracji gdyż u mnie jest w kg i sprzedawca mi podpowiedział aby ustawić na 13 kg nie wiem czy nie za dużo. W poprzednich danych zapomniałem napisać zużycie wody to u mnie jest ok 15m3 na mc.

13 kg to sporo ale jeszcze w zalecanych widełkach. Możesz trochę zmniejszyć tą ilość - minimum to 10 kg przy takiej pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 kg to sporo ale jeszcze w zalecanych widełkach. Możesz trochę zmniejszyć tą ilość - minimum to 10 kg przy takiej pojemności.

 

Dzięki za podpowiedź jesteś najlepszym doradcą nawet sprzedawcy nie wiedzą jak doradzić . A czy do tego zestawu dołożyć filtr węglowy czy niema sensu posiadam przed zmiękczaczem filtr 5 mikro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma sensu dawać węgla jeśli wyniki wody na to nie wskazują.

Filtr 5 um to też trochę gęsto jak na filtr przed zmiękczaczem - może się szybko zatykać i powodować spadek ciśnienia. Możesz spokojnie dać tam coś grubszego - np. 20 czy nawet 50 um.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam domek do którego doprowadzona jest woda z wodociągu.

W smaku jest ok, nie śmierdzi, kolor idealny. Tylko ten kamień . Zużycie ok 8 m3. Na miesiąc. Max wysokosc filtra to 50 cm. Proszę o poradę co wybrać, gdzie zamówić. Nie znam parametrów wody

Edytowane przez Blendi_9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam domek do którego doprowadzona jest woda z wodociągu.

W smaku jest ok, nie śmierdzi, kolor idealny. Tylko ten kamień . Zużycie ok 8 m3. Na miesiąc. Max wysokosc filtra to 50 cm. Proszę o poradę co wybrać, gdzie zamówić. Nie znam parametrów wody

Z takim ograniczeniem wysokości będzie ciężko. Pozostają jedynie najmniejsze kompakty z wbudowanymi głowicami. Przy wysokiej twardości taki filterek będzie miał bardzo częste regeneracje - żeby określić dokładniej potrzebna by była konkretna wartość twardości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...